דיוקנו המפורסם של מאו מתנוסס בכניסה לעיר האסורה (צילום: נוגה פייגה)

אם אתם מגיעים לסין בפעם הראשונה ורוצים לצאת למסע "טעימות", זהו המסלול בשבילכם: היסטוריה בבייג'ינג ובש'י-אן, טבע וסין הכפרית בגווילין ויאנגשואו, חדשנות ומודרניות בשאנגחאי, ולסיום שילוב של כולן בעיר האגם המערבי, חאנגדז'ואו.

זמן מומלץ: שבועיים – שלושה שבועות

מתאים במיוחד ל: צעירים, מבוגרים, משפחות, תרמילאים

classic 

בייג'ינג

זמן מומלץ: 3-4 ימים

בירת הרפובליקה העממית של סין ומרכזה התרבותי הינה מטרופולין הומה ומפויח, המערבב בין העבר לעתיד בצורה יוצאת דופן. תמצאו כאן כמה מאתריה החשובים ביותר של סין – ביניהם העיר האסורה וארמון הקיץ, לצד מרכזי אמנות, קניות ועסקים. מומלץ להקדיש לבירה שלושה-ארבעה ימים, מתוכם תוכלו להקדיש יום לנסוע לראות את החומה הגדולה.

אטרקציות מרכזיות

העיר האסורה (The Forbidden City, Gùgōng故宫) – האתר המפורסם ביותר בתחומי העיר בייג'ינג, פותח בפני מבקריו את הארמון הקיסרי שהיה מקום משכנם של קיסרי סין החל מן המאה ה-15 בתקופת שושלת מינג, במשך כ-500 שנה עד לנפילתה של השושלת הקיסרית האחרונה, צ'ינג, ב-1911. המקום היה אסור לכניסה לאנשי העם עד לתחילת המאה ה-20, וזהו מקור שמו. מלבד המבנים המרשימים ואלפי התיירים הסינים הפוקדים אותו (במיוחד בסופי שבוע), תמצאו כאן את האוספים הקיסריים של חפצי הערך והאמנות שהיו ברשותן של שושלות מינג וצ'ינג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן; אפריל-אוקטובר: 60 יואן; יש מעט גלריות פנימיות שלהן עלות כניסה נוספת: 10 יואן.
שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30 – 16:30, החל מ-15:30 אי אפשר כבר להיכנס; אפריל-אוקטובר: 8:30- 17:00, החל מ-16:00 אי אפשר כבר להיכנס.

 

כיכר טיאן-אן-מן (Tian’anmen Square, Tiān'ānmén guǎngchǎng天安门广场) – הכיכר אשר היוותה את המוקד ולאחר מכן הפכה לשם נרדף למחאה בעלת הממדים העצומים שידעה בייג'ינג בשנת 1989, מחאה שהסתיימה באקורד צורם בשל דיכוייה האלים בידי הממשל הסיני. מדובר בכיכר רחבת ידיים במרכז העיר בייג'ינג הנקראת על שם שער טיאן-אן-מן, או שער השלום השמיימי שנבנה ע"י שושלת מינג (1368-1644) ומהווה אחד מהסמלים הגדולים ביותר של סין. מעל השער הזה הכריז יו"ר הידוע של המפלגה הקומוניסטית מאו זה-דונג על הקמת הרפובליקה העממית של סין ב-1949. מרבית התיירים עוברים בכיכר בדרכם לביקור בעיר האסורה הסמוכה למקום. במקום תוכלו לראות את האנדרטה לגיבורי העם, את אולם הזיכרון ליו"ר מאו ורבבות סינים המנסים להצטלם על רקע דיוקנו האייקוני של מאו במרכז השער.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东) או קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת צ'יאן-מן (Qiánmén, 前门).
מחיר כניסה: הכיכר ואולם הזיכרון: חינם; שער טיאן-אן-מן: 15 יואן.
שעות פתיחה: הכיכר פתוחה מסביב לשעון; אולם הזיכרון: שלישי עד ראשון – 8:00-12:00. ב-9 לספטמבר (יום מותו של מאו) וב-26 לספטמבר (יום הולדתו של מאו)- 8:00-11:30; 14:00-16:00; שער טיאן-אן-מן: 8:30-17:00.

 

ארמון הקיץ (Summer Palace, Yíhéyuán颐和园) – האתר העצום הזה שמשלב פארקים, ארמונות ואגמים נחשב לפארק המלכותי הגדול והשמור ביותר בסין. הפארק נמצא במקומו כבר מאמצע המאה ה-18, אך ספג התקפות גם במלחמת האופיום השנייה (1860) וגם במרד הבוקסרים (1900). כיום לעומת זאת הוא מהווה מפלט פסטורלי מרחובותיה הסואנים של בייג'ינג, אף שגם הוא כמובן מושך תיירים רבים. גולת הכותרת של הפארק היא גבעת אריכות הימים (Wànshòu shān, 万寿山), שהפכה לסמל הפארק, ובחזיתה שורת מבנים המשתלבים זה בזה בהרמוניה, מפסגת הגבעה נשקף נופו המקסים של אגם קונמינג הענק שבלב הפארק, ואם תרצו דווקא להשקיף על נופה של הגבעה מרחוק תוכלו לקחת שיט על מי האגם. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: כדי להגיע לשער הצפוני של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת השער הצפוני (,Běigōngmén 北宫门) או כדי להגיע לשער המזרחי של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת ש'י-יואן (Xīyuàn, 西苑), לצאת מיציאה C2 (היציאה הדרום-מערבית) וללכת לכיוון מערב.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 20-50 יואן; אפריל-אוקטובר: 30-60 יואן.
שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-17:00; אפריל-אוקטובר: 6:30-18:00.

 

מקדש השמיים (Temple of Heaven, Tiāntán天坛) – המקדש שהפך לאחד הסמלים החשובים והמרכזיים של בייג'ינג, שימש במקור את קיסרי שושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1911) בתפילותיהם לשמיים למען גשמים ולמען יבול טוב. המקדש הוא למעשה חלק מפארק רחב ידיים שגודלו מגיע ל- 2.73 קמ"ר, והמבנה המפורסם נמצא בחלקו הצפוני. בנוסף לתיירים, מדי יום ביומו מגיעים לפארק סינים הגרים בקרבת מקום לשוטט ולעסוק בספורט בתחומיו, ואם תגיעו לכאן בשעות הבוקר כמו במרבית הפארקים בסין תזכו לראות אותם גם כאן מתרגלים טאיצ'י למשל. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 5 של הרכבת התחתית לתחנת השער המזרחי של מקדש השמיים (Tiāntán don̄gmén, 天坛东门), לצאת מיציאה A. או קווי אוטובוס מס' 36, 53, 120, 122, 208, 525, 610, 614, 958, 特11, 特3 ו-特12 לתחנת השער הדרומי של מקדש השמיים (Tiāntán nánmén, 天坛南门).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 10-30 יואן; אפריל-אוקטובר: 15-35 יואן.

שעות פתיחה: הפארק – 6:00-22:00; ההיכלים השונים – נובמבר עד מרץ: 8:00-17:00; אפריל עד אוקטובר: 8:00-17:30.

מקדש השמיים (צילום: נוגה פייגה)

מקדש השמיים (צילום: נוגה פייגה)

החומה הגדולה – קטע באדאלינג (Badaling, Bādálǐng八达岭) – באדאלינג כל כך צפופה בתיירים סינים, שרוב הסיכויים הם שאם תעמדו פה מספיק זמן תוכלו לראות את כל אוכלוסיית סין עוברת על פניכם, פעמיים. אך לפני שאתם בורחים מההמון, זכרו זאת – באדאלינג היא האזור הקרוב (יחד עם מעבר ג'ויונג) והנגיש ביותר של החומה בבייג'ינג, ואחד היפים שבהם. הנוף שנפרס מהחומה בבאדאלינג הוא כל מה שדמיינתם ועוד- חומה מרהיבה, הרים אינסופיים עטופים ערפל וצמחיה המשנה צבעיה כל עונה, והביקור בה שווה כל יואן שחוק ותייר מיוזע. באדאלינג מתנשאת כאלף מטרים מעל פני הים, וביום עם ראות טובה תוכלו לראות את החומה מתפתלת עשרות קילומטרים לכל כיוון ונעלמת בעמקים רק כדי לצוץ בשנית על ההרים. אזור זה של החומה נבנה לראשונה ב-1505 במהלך שושלת מינג (1368-1644), אך שופץ מאז רבות, וב-1957 היה לאזור הראשון של החומה שנפתח לתיירים. פה אירחה סין את כל מנהיגי העולם, כולל ביקורו האגדי של הנשיא ניקסון ב-1972.

הגעה מבייג'ינג: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ג'ישוויטאן (Jīshuǐtán, 积水潭), לצאת מיציאה A וללכת כ-450 מטר לתחנת האוטובוסים דה-שנגמן (Déshèngmén, 德胜门). משם אפשר לקחת החל משעות הבוקר המוקדמות קו 877 (שעה-שעה וחצי, 12 יואן) לתחנת באדאלינג (Bādálǐng Chángchéng, 八达岭长城), אם אתם משלבים את הביקור עם קברי מינג תוכלו לקחת משם קו 879 לאותה התחנה. שימו לב שהחל מ17:00 מתחילה להידלדל תנועת האוטובוסים חזרה, ואוטובוסים אחרונים יוצאים בסביבות השעה 19:00.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן. אפריל-אוקטובר: 45 יואן. רכבל: 40 יואן לכיוון אחד, 60 יואן לכרטיס הלוך ושוב.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-18:00. אפריל-אוקטובר: 6:30-19:00.

 

אטרקציות נוספות: פארק בייחאי, אזור האמנות 798, המוזיאון הלאומי של סין, הכפר האולימפי.

 

ש'י-אן

זמן מומלץ: 3-4 ימים

בלב ליבה של סין, בפרובינציית שאאנש'י (Shǎnxī, 陕西), ממוקמת העיר ש'י-אן  (Xī’ān, 西安), ששמה הגיע לכל קצוות העולם בעיקר בזכות צבא לוחמי הטרקוטה המופלא והסיפורים המרתקים שמאחוריו. חיילי הטרקוטה אמנם זוכים לתהילה מוצדקת, אך אל תטעו לחשוב שזה כל מה שיש לעיר להציע: ש'י-אן היא אחת מהערים העתיקות ביותר בסין, ונחשבת לראשונה מבין הבירות הגדולות העתיקות שלה. מומלץ להקדיש לעיר לפחות יומיים מלאים, אחד לחיילי הטרקוטה והשני לסיור בתוך העיר העתיקה, אך אפשר בקלות להשאר פה מספר ימים נוספים.

אטרקציות מרכזיות

צבא לוחמי הטרקוטה (The Terracotta Army, Bīngmāyǒng, 兵马俑) ואחוזת הקבר של הקיסר הראשון של צ'ין  (Mausoleum of the First Qin Emperor, Qín Shǐhuáng líng, 秦始皇陵) –  אחד האתרים המפורסמים ביותר בסין, מכונה על ידי הסינים "פלא העולם השמיני", והוכר כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו – ולא לחינם. צ'ין שה-חואנג חי במאה ה-3 לפסה"נ והיה הקיסר הראשון של שושלת צ'ין, השושלת שאיחדה לראשונה את סין תחת השלטון הקיסרי שיימשך מעל ל-2000 שנים. האתר התפרסם במיוחד בזכות הבורות הסובבים את הקבר, בהם נמצא צבא של אלפי לוחמים עשויים חרס הנראים כל אחד שונה מחברו. ככל הנראה מה שהתגלה הוא רק קצה קצו של המזלג – החוקרים מעריכים שככל שיחפרו בורות קרובים יותר לקבר, הממצאים שיתגלו יהיו יותר ויותר מרשימים. לכן, חפירת הבורות וחקירתם עדיין נמשכות ואף ניתן לראות אותן בזמן אמת. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס התיירים 5游, שנקרא לפעמים גם קו מס' 306 מתחנת הרכבת של ש'י-אן (Xī'ān huǒchē zhàn, 西安火车站) עד לתחנת צבא לוחמי הטרקוטה (הנקראת על שם האתר). הקו פעיל לשני הכיוונים בין 7:00-19:00.
מחיר כניסה: דצמבר-פברואר: 120 יואן; מרץ-נובמבר: 150 יואן.

שעות פתיחה: דצמבר-פברואר: מכירת כרטיסים בין 8:30-16:30, כניסה אחרונה ב-18:05; מרץ-נובמבר: מכירת כרטיסים בין 8:30-17:00, כניסה אחרונה ב-18:35

 

מגדל הפעמון (Bell Tower, Zhōnglóu, 钟楼) – הסמל של העיר ש'י-אן הוא אשר ניצב בליבה של העיר העתיקה ומאיר את לילותיה בצבעים בוהקים. הייעוד המקורי של המגדל כמו של שאר מגדלי הפעמון בסין, היה לבשר בבקרים את השעה והוא אחד הגדולים מסוגו בסין. מגדל הפעמון של ש'י-אן נבנה לראשונה ב-1384 על ידי שושלת מינג בסמוך למגדל התוף שבעיר, אך משגדלה העיר, כ-200 שנה לאחר מכן הוא הוזז ממקומו על מנת שימשיך לסמל את מרכזה של העיר. כיום, ניתן לטפס על המגדל, לצפות בנוף הנשקף ממנו וכן להתרשם מן התערוכות המוצגות בו ומהפעמון שעדיין עומד על המשמר.

הגעה: מגדל הפעמון נמצא על הצטלבות ארבעת הרחובות המרכזיים של העיר העתיקה (הצפוני, הדרומי, המזרחי והמערבי) וכמעט כל האוטובוסים בעיר עוברים בו. בנוסף ניתן להגיע אליו באמצעות קו מס 2 של הרכבת התחתית לתחנת המגדל (הקרואה על שמו), הכניסה מהרחוב הצפוני.
מחיר כניסה: 35 יואן (או 50 לכרטיס משולב עם מגדל התוף).

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30-18:00; אפריל-אוקטובר: 8:30-21:30.

חיילי הטרקוטה (צילום: נוגה פייגה)

חיילי הטרקוטה (צילום: נוגה פייגה)

חומת העיר (Xian City Wall, Xī'ān chéngqiáng, 西安城墙) – ככל הנראה הדבר הראשון שייפגשו עיניכם כשתגיעו לעיר העתיקה של ש'י-אן הוא החומה המרשימה שלה. מדובר באחת החומות העתיקות והשמורות מבין חומות הערים הסיניות. אף על פי שנבנתה לראשונה כחומתה של העיר צ'אנג-אן עוד בתקופת שושלת טאנג (617-906 לספירה), החומה ששרדה עד היום היא שיפוץ שנעשה על ידי הקיסר הראשון של שושלת מינג (1368-1644). כיום ניתן להקיף את העיר העתיקה בהליכה על החומה שאורכה כמעט 14 קילומטר ולקבל מבט מגבוה על יופייה של העיר ואתריה.

הגעה: לשער הדרומי – כ-10 דקות הליכה דרומה ממגדל הפעמון על הרחוב הדרומי (Nán dàjiē, 南大街) של העיר העתיקה.
מחיר כניסה: 54 יואן.

שעות פתיחה:  8:00-20:00 (כל השערים נפתחים באותה שעה, השער הדרומי נסגר הכי מאוחר, בשעה 20:00).

 

הרובע המוסלמי (Muslim Quarter, Huímín jiē, 回民街) והמסגד הגדול (Great Mosque of Xi’an, Xī'ān dà qīngzhēnsì, 西安大清真寺) – ראשית ההיסטוריה המוסלמית בסין נעוצה באמצע המאה ה-7, תחת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה צ'אנג-אן, הלוא היא העיר העתיקה של ש'י-אן. כיום חיים בש'י-אן כמה עשרות אלפי מוסלמים, רוב רובם בני מיעוט החוי. ברובע המוסלמי בש'י-אן אשר ממוקם מצפון לרחוב המערבי (Xī dàjiē, 西大街) בעיר העתיקה, כמה וכמה מסגדים, הוותיק, הידוע ומן הסתם גם הגדול שבהם הוא המסגד הגדול של ש'י-אן. מלבד זאת מציע הרובע המוסלמי שוק צפוף ססגוני המלווה בשלל ניחוחות וטעמים חדשים שנובעים מהשילוב המיוחד בין התרבות הסינית למוסלמית.

הגעה: ממגדל הפעמון הנמצא במרכז העיר הולכים על הרחוב המערבי לכיוון מגדל התוף (מערב), ופונים צפונה ברחוב ביי-יואן-מן (Běiyuànmén, 北院门) או רחוב ביי-גואנג-ג'י (Běiguǎngjì jiē, 北广济街) הסמוך. המסגד נמצא בסמטת חואה-ג'וואה (Huājué xiàng, 花觉巷) היוצאת מרחוב ביי-גואנג-ג'י.
מחיר כניסה: למסגד – דצמבר-פברואר: 15 יואן; מרץ-נובמבר: 25 יואן

שעות פתיחה: המסגד – נובמבר-מרץ: 8:00-17:00;  אפריל-אוקטובר: 8:00-19:00. אולם התפילה סגור ללא-מוסלמים, ובימי שישי הכניסה לכלל המסגד מוגבלת.

 

פגודת האווז הגדולה (Big Wild Goose Pagoda, Dàyàn tǎ, 大雁塔) – פגודה בודהיסטית שנבנתה במאה ה-7 לספירה, בתקופת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה הייתה, צ'אנג-אן, היא העיר העתיקה של ש'י-אן. אחת המטרות העיקריות של המבנה הייתה לשמש מקום אחסון ותצוגה לפסלי הבודהה וכתבי הסוטרות שהובאו מהודו לסין על ידי הנזיר ש'ואן דזאנג, שסיפורו התפרסם ברומן הנודע "המסע למערב". היום, ניתן לראות עדיין במתחם הפגודה פסלים רבים של בודהות ולהתרשם מהארכיטקטורה המעניינת של המבנה כמו גם מחיי הנזירים במתחם מקדש דה-צה-אן (Da Ci’en Temple, Dà Cí'ēn sì, 大慈恩寺), המקיף את הפגודה. בנוסף, בכל ערב מתעוררות הפגודה והמזרקות שמצפון לה לחיים, במופע אור-קולי מדהים.

הגעה: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ש'יאו-דז'אי (Xiǎozhài, 小寨), לצאת מיציאה C, וללכת מזרחה כ-10 דקות.
מחיר כניסה: מתחם המקדש -50  יואן; הפגודה – 40 יואן.
שעות פתיחה: 8:00-17:00.

שעות המופע האורקולי:  פברואר-מאי, אוקטובר: 20:30, בשבת ובראשון הופעה נוספת ב-18:00; יוני-ספטמבר: שני-שישי: 21:00, בשבת ובראשון הופעה נוספת ב-18:00; נובמבר-ינואר: המופע לא מתקיים.

 

אטרקציות נוספות: מגדל התוף, חואה שאן, מוזיאון שאאנש'י.

 

גווילין ויאנגשואו

זמן מומלץ: 4-6 ימים

בצפון מזרח פרובינציית גואנגש'י (Guǎngxī, 广西) שבדרום סין שוכנת לה בנחת גווילין (Guìlín, 桂林), אחת הערים המפורסמות ביותר בסין, אשר שמה יצא למרחקים בזכות נופי גבעות הקארסט הייחודיים, הכוללים אלפי נציבי גיר המתמרים מהקרקע במראה עוצר נשימה. שעתיים דרומית לגווילין שוכנת יאנגשואו, עיירה קטנטנה ומתויירת במיוחד, המהווה בסיס למטיילים הרוצים לחוות את הנופים עוצרי הנשימה של האזור. זהו מקום מעולה לחוות את סין הכפרית, והנופים המרהיבים יכולים להעסיק אתכם פה ימים רבים.

אטרקציות מרכזיות

פגודת השמש (Sun Pagoda, Rì tǎ, 日塔) ופגודת הירח (Moon Pagoda, Yuè tǎ月塔) – שתי הפגודות הידועות בגווילין, הידועות גם בשם הפגודות התואמות, ניצבות על מימיו של אגם הפיר (Shān hú, 杉湖) שבמרכז העיר, ומחוברות זו לזו בתעלה תת ימית שקופה. פגודת השמש היא פגודת הברונזה הגבוהה בעולם ותשעת קומותיה מתנשאות לגובה של 41 מטרים, כמו כן היא אחת הפגודות היחידות שיש בתוכן מעלית. בלילה לובש האזור אווירה קסומה כשהפגודות מוארות האחת באור צהוב וחברתה באור לבן שמשתקפים במימי האגם. מחזה זה העניק להם שם נוסף – פגודת הזהב ופגודת הכסף.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 3, 10, 11, 51, 99, 100 או קו תיירות מספר 1 לתחנת גשר יאנג (Yáng qiáo, 阳桥).
מחיר כניסה: 35 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-22:30.

 

מערת חליל הרועים (Reed Flute Cave, Lúdí yán, 芦笛岩) – אטרקציה פופולרית ביותר בגווילין היא המערה הזו, שקרויה על שם הקנים הירוקים הגדלים מחוץ לה ושימשו בעבר להכנת חלילים. מדובר במערת אבן גיר, בת למעלה מ-180 מיליון שנים, המלאה בנטיפים תלויים וניצבים וכן בתצורות אבן שונות ומשונות שכולם יחד יוצרים מראה מרתק. כפי שמעידות כתובות שונות במערה, שהעתיקה בהן מתוארכת למאה ה-8 לספירה (תקופת שושלת טאנג), המערה הייתה ידועה לסינים לאורך ההיסטוריה, אך ברבות השנים היא נשכחה ונתגלתה מחדש בשנת 1940 על ידי קבוצת פליטים שברחו לאזור מאימת הצבא היפני במלחמת העולם השנייה. בסין כנראה חשבו שנפלאות הטבע אינן מספיק מרשימות כשלעצמן והחליטו להוסיף למערה תאורה צבעונית מלאכותית מכל עבר שלדעת רבים הופכת את האווירה במקום לתיירותית מדי. לקריאה נוספת לחץ כאן.

הגעה:  המערה נמצאת כחמישה קילומטרים מגווילין. קווי אוטובוס 3 ו-213 מגיעים למערה, אך מומלץ בחום לחסוך זמן ולקחת מונית מהעיר למערה (כ-200 יואן לנסיעה בממוצע).
מחיר כניסה: 120 יואן.

שעות פתיחה: אפריל-נובמבר: 13:00-18:00 ,7:30-12:00; דצמבר-מרץ: 13:00-17:30 ,8:00-12:00.

מערת החלילים (צילום: נוגה פייגה)

מערת חליל הרועים (צילום: נוגה פייגה)

טראסות האורז לונגג'י (Longji Rice Terraces, Lóngjí tītián, 龙脊梯田) – במחוז לונגשנג הכפרי המשתייך לגווילין (מרחק של כ-100 קילומטר מהעיר עצמה) נמצאות הטראסות הללו, שבחלקן נבנו לפני 650 שנה. על שם צורתן המדורגת של הטראסות הן נקראות לונגג'י שמשמעותו גב או שידרת הדרקון הטראסות להרי הסביבה נוף מיוחד וקסום אשר משתנה בהתאם לעונות השנה – באביב הטראסות מוצפות מים (ולעיתים ערפילים מכסים את האזור), בקיץ הגבעות מוריקות, בסתיו מזהיבות ובחורף הן מתכסות מעטה שלג לבנבן. מלבד הטראסות המחוז כולו הוא מקום מעניין ביותר בזכות המגוון האתני הרחב שלו שכולל את מיעוטי דונג, מיאו, יאו (שנשותיו ידועות כ"ארוכות השיער") ודז'ואנג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: שלושה אוטובוסים ישירים לכפר דה-דז'אי (שעתיים וחצי-שלוש, 30 יואן) יוצאים כל יום מהחנייה של מלון הונג-קונג (Hong Kong Hotel, Xiāngjiāng fàndiàn, 香江饭店) הסמוך לתחנת הרכבת בגווילין (Guìlín huǒchēzhàn, 桂林火车站), אך לעיתים קשה למצוא עליהם מקום ללא הזמנה מראש דרך ההוסטלים בלונגשנג. 
בנוסף ניתן לקחת בעלות קצת פחותה מתחנת האוטובוסים צ'ינטאן בגווילין (Qíntán qìchē zhàn, 琴潭汽车站) אוטובוס לכיוון לונגשנג (Lóngshèng, 龙胜) ולרדת בחה-פינג (Hépíng, 和平) ומשם מיניבוס לפינג-אן (Píng'ān, 平安) או לדה-דז'אי (Dàzhài, 大寨).
מחיר כניסה: 80 יואן (כולל כניסה לכפר פינג-אן של מיעוט הדז'ואנג).

שעות פתיחה: 8:30-17:30.

 

גבעת הירח (Moon Hill, Yùliang shān, 月亮山) – בין הגבעות הסובבות את יאנגשואו בולטת בצורתה הייחודית גבעה משולשת זו הנישאת לגובה 380 מטר והפכה לאחד הסמלים של האזור. במרכז הגבעה קשת טבעית עגולה, המזכירה ירח, ומזוויות שונות הירח מקבל צורה שונה – של סהר, חצי ירח או ירח מלא. ניתן להשקיף על הגבעה מרחוק ולהתרשם מצורתה, אך ניתן גם לטפס אל הקשת או לפסגת הגבעה תמורת תשלום כניסה סמלי, ולהשקיף על הנוף המהפנט של יאנגשואו – גבעות על גבי גבעות בשלל צורות וצבעים אשר הולכים ונמוגים אל תוך האופק. גבעת הירח גם התפרסמה כאחד מאתרי טיפוס ההרים הפופולאריים באזור.

מחיר כניסה: 20 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-17:30.

 

ש'ינגפינג (Xìngpíng, 兴评) – במאות הראשונות לספירה הייתה העיירה הזו מרכז האזור, עד שהוקמה יאנגשואו במאה ה-6, והיום היא ידועה בעיקר בשל הנוף עוצר הנשימה המקיף אותה. ש'ינגפינג ניצבת למרגלות גבעת חמשת האצבעות (Wǔzhǐ shān, 五指山), ולמרות ואולי דווקא בגלל שהיא לא נקייה ומסודרת כמו חברתה יאנגשואו, יש בה קסם וחן אותנטיים. כעשר דקות הליכה מש'ינגפינג נמצאת הנקודה בה נגלה הנוף המופיע על השטר של 20 יואן – אם תצביעו למקומיים על השטר, הם כבר יכווינו אתכם בדרך הנכונה. בנוסף, מעבר לנהר נמצא כפר הדייגים (Yúcūn, 渔村), אשר נודע מן הסתם בזכות מלאכת הדייג שלו. מה שלא מובן מאליו, הוא השיטה בה משתמשים דייגי הכפר, המערבת ציפורי קורמורן – הדייגים ששטים ברפסודות על פני הנהר כורכים טבעת סביב צוואר הציפור ומשלחים אותה לדוג עבורם. הטבעת מונעת מן הציפור לבלוע את הדגים הגדולים יותר, ולכן הציפור מחזירה את הדגים הגדולים לדייג ובתמורה מקבלת דג קטן שהיא יכולה לבלוע. לקריאה נוספת לחץ כאן.

הגעה: אוטובוסים לשי'נפינג יוצאים מתחנת האוטובוסים הדרומית של יאנגשואו מדי רבע שעה מהבוקר עד 6 בערב (45 דקות, 8 יואן). תחנת האוטובוסים של ש'ינגפינג נמצאת בסמוך לעיר העתיקה.

 

אטרקציות נוספות: גבעת חדק הפיל, הרחוב המערבי, מערת לונגמן.

 

חאנגדז'ואו

זמן מומלץ: 2-3 ימים

חאנגדז’ואו (Hángzhōu, 杭州), בירת פרובינציית דז'ה-ג'יאנג (Zhèjiāng, 浙江), שנמצאת לחופיה המזרחיים של סין, נמצאת פחות משעה נסיעה משאנגחאי, אך נדמה שמדובר בעולם אחר לגמרי. בקרב הסינים זוכה העיר לכינוי המחמיא "גן עדן עלי אדמות", ואחרי ביקורו בסין קבע מרקו פולו שהיא "העיר הנפלאה ביותר בעולם". האגם המערבי והגבעות הירוקות המקיפות אותו, הם שמקנים לחאנגדז’ואו את נופיה המיוחדים, והאזור כולו הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי בשל היותו מודל מוגדל של הגינון הסיני הקלאסי על כלל מאפייניו. גם מטיילים מערביים רבים כיום נשבים בקסמה של העיר חאנגדז’ואו, ומתקשים להשאיר מאחור את נופיו הפסטוראליים של האגם.

אטרקציות מרכזיות

האגם המערבי (West Lake, Xīhú, 西湖) – האגם המפורסם ביותר בכל סין, אשר יחד עם השבילים והגנים המקיפים אותו מהווה את פסגת התפיסה ההרמונית של הגינון הסיני ואת השילוב המושלם בין הטבע לאדם על פיה. האגם המערבי של חאנגדז'ואו הוא אגם מים מתוקים, שהיקפו  כ-12 ק"מ וסביבו נמצאים מרבית אתרי התיירות של העיר. כפי ששמו מגלה, הוא נמצא בקצה המערבי של העיר, והוא מהווה את מוקד המשיכה המרכזי של חאנגדז'ואו, אשר היה לאורך ההיסטוריה מקור השראה לאין ספור משוררים וציירים. בנוסף, האגם הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי בשל היותו מודל מוגדל של הגינון הסיני הקלאסי על כלל מאפייניו. מיופיו של האגם ומהאווירה המיוחדת סביבו תוכלו להנות תוך כדי צעידה, רכיבה על אופניים או שיט בסירה. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קחו את קו מס' 1 של הרכבת התחתית אל התחנה לונג-ש'יאנג-צ'יאו (Lóngxiáng qiáo, 龙翔桥), שנמצאת כ-400 מטרים מחלקו הצפון-מזרחי של האגם. קווי התיירים 6游, 2游 ו-10游 וכן קווים רבים נוספים מגיעים לנקודות שונות סביב האגם. 
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל שעות היום.

 

פסגת פיילאי (Peak Flown From Afar, Fēilái fēng,飞来峰) ומקדש לינגיין (Lingyin Temple, Língyǐn sì, 灵隐寺) – אחד המקומות הידועים והמיוחדים ביותר בחאנגדז'ואו הוא האזור הזה, הכולל את פסגת פיילאי וממולה מקדש לינגיין. מדרונותיה של פסגת פיילאי רצופים בכ-300 פסלים של בודהות המתוארכים מן המאה ה-10 למאה ה-14 לספירה ושביליה מתפתלים בין עצים בעלי שורשים שנדמה כי יש להם חיים ורצונות משל עצמם. המפורסם בפסלים החצובים בגבעה הוא פסלו של הבודהה הצוחק. אגדה מספרת על נזיר הודי בשם חוי-לי שהגיע לאזור לפני 1,600 שנים. הנזיר הופתע לראות במקום זה פסגה אשר שונה כל כך מתצורות הטבע שסביב לה ומכיוון שהזכירה לו את הפסגות ההודיות, סבר כי היא עפה למקומה מהודו ועל כן קרא לה בשמה, שפירושו המילולי – "פסגה שבאה בתעופה". ממול הגבעה נמצא מקדש לינגיין מעורר ההשראה, שפירוש שמו הוא "מקדש המפלט לנשמה", והוא הוקם בתקופת שושלת ג'ין המזרחית (317-420 לספירה), על פי האגדות על ידי אותו נזיר הודי. זהו אחד המקדשים הבודהיסטים המפורסמים ביותר בסין, בין היתר בזכות פסלו המוזהב הענק של בודהה שאקימוני שבתחומו. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מהאגם המערבי קחו את קו התיירים 游2 או את קו K7 לתחנת לינגיין (Língyǐn, 灵隐).
מחיר כניסה: פסגת פיילאי: 45 יואן; מקדש לינגיין: 30 יואן.

שעות פתיחה: 7:00-18:00, אך מכירת כרטיסים עשויה להסתיים עוד לפני כן.

הבודהה הצוחק (צילום: נוגה פייגה)

הבודהה הצוחק במקדש לינגיין (צילום: נוגה פייגה)

פגודת לייפנג (Leifeng Pagoda, Léifēng tǎ, 雷峰塔) – הפגודה נבנתה על גבעה קטנה לחופי האגם המערבי בשנת 975 לספירה אך התמוטטה ב-1924 כתוצאה ממסורת מקומית של סחיבת מספר לבנים מיסודותיה למזל טוב. הפגודה נבנתה מחדש בשנת 2000 בדמות מגדל בן 5 קומות ובעל 8 פאות, שלראשו עמוד מוזהב, וכשנכנסים אליו ניתן עוד לראות את שרידי הפגודה העתיקה. בקומה הראשונה של הפגודה תמצאו יצירה יוצאת דופן של גילוף בעץ המתארת סצנות מורכבות ביותר. כמו בעבר, גם כיום היא מהווה את אחד מסימני ההיכר של האגם ושל העיר חאנגדז'ואו, ודמותה המוארת בלילה ומשתקפת על מימי האגם נראית למרחקים. אפילו אם אינכם מוצאים עניין במבנה עצמו, שווה לעלות אל הגבעה ולו רק כדי להנות מהתצפית עוצרת הנשימה שהיא מספקת על נופי האגם המערבי. 

הגעה: קווי התיירים 6游, 2游, ו-10游 וכן קו אוטובוס מס' 4 וקווים נוספים מגיעים לתחנת מקדש ג'ינג (Jìng sì, 净寺), הסמוכה לפגודה.
מחיר כניסה: 40 יואן.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ:8:00-17:30; אפריל: 8:00-19:00; מאי-אוקטובר: 8:00-20:00.

 

הרחוב העתיק חה-פאנג (Hefang Ancient Street, Héfāng jiē, 河坊街) – מדובר בחלק של הרחוב חה-פאנג אשר משמר את מבני העיר העתיקה חאנגדז’ואו ומציע אווירה תוססת ועליזה. בשלב קניית המזכרות מחאנגדז'ואו, זה המקום להיות בו – מתקופת שושלת סונג ועד היום הרחוב הצפוף מהווה מרכז קניות חשוב, ומאכלס לא רק חנויות אלא גם מסעדות ובתי תה רבים בהם תוכלו להנעים את זמנכם. למספר חנויות לאורך הרחוב יש היסטוריה ארוכה בעצמן, למשל חנות המספריים של דז'אנג ש'יאו-צ'ואן (Zhāng Xiǎoquán jiǎndāo, 张小泉剪) או בית המרקחת חוצ'ינג-יוטאנג (Húqìng Yútáng, 胡庆余堂) שהוסב למוזיאון היחידי לרפואה סינית.

הגעה: קווי התיירים 6游 ו-8游 וכן קווי אוטובוס מספר 25, 35, 108 ועוד לתחנת כיכר וו-שאן (Wúshān gouǎngchǎng, 吴山广场).

שעות פתיחה: כל היום, חנויות פתוחות בערך בין 9:00-21:00.

 

פגודת באו-צ'ו (Baochu Pagoda, Bǎochù tǎ, 保俶塔) – הפגודה הניצבת על הר באושה (Bǎoshí shān, 宝石山) שמצפון לאגם המערבי, מהווה את אחד מסימני ההיכר של העיר חאנגדז’ואו והאגם וביום טוב ניתן לראותה מכל קצוות האגם. במקור נבנתה הפגודה ב-963 לספירה עם 9 קומות, אך היא נבנתה מחדש בשנת 1933 קצת נמוכה יותר, עם 7 קומות בלבד. משמעות השם פגודה הוא "מגנה על צ'ו", ועל פי האגדה הכוונה היא למלך צ'יאן צ'ו, ששלט באזור בתקופת חמשת השושלות ועשר הממלכות (907-960 לספירה). האגדה מספרת כי אחד משריו של המלך בנה את הפגודה על מנת שיתפללו בה לשובו בשלום של המלך ממסעו לקאיפנג. מהר באושה ניתן להשקיף על נוף האגם ולראות כמעט את כולו.

הגעה: קחו קווי אוטובוס 7, 27, 51, 118 וקו התיירים 10游 לתחנת גה-לינג (Gélǐng, 葛岭).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

אטרקציות נוספות: מוזיאון התה הלאומי, כפר לונגג'ינג, פגודת ששת ההרמוניות, מקדש יואה פיי.

 

 

שאנגחאי

זמן מומלץ: 4 ימים

כניסה לשאנגחאי (Shànghǎi, 上海) היא כניסה לעולם שכולו מטעמים, ניחוחות וצבעים. קשה להתכחש למשיכה של העיר הקוסמופוליטית, המכילה את השילוב המושלם בין מזרח למערב, ועבר לעתיד. העיר, שהיוותה את אחד השערים הימיים החשובים לסין, אחראית במידה רבה על הדימוי האקזוטי שזכתה לו סין בתחילת המאה ה-20, ומבט אחד באנשיה המסוגננים מסביר למה. ניתן להעביר בקלות מספר ימים בעיר, להסתובב בין האתרים השונים ולהנות מהרחובות ההומים ומהאופי הייחודי של העיר. מומלץ להקדיש יום ולעשות נסיעה לסודז'ואו או לנאנג'ינג הקרובות.

אטרקציות מרכזיות

הבונד (The bund, Wàitān, 外滩) – אזור מפורסם בשאנגחאי אשר נמצא על הגדה המערבית של נהר חואנגפו החוצה את העיר, ונחשב לאחד הסמלים של העיר כבר יותר מ-100 שנה. באזור, שנמצא בלב המושבה הבינלאומית בשאנגחאי לשעבר, יש מעל 20 בניינים אשר כל אחד מהם בנוי בסגנון שונה ובהם גותי, בארוק, קלאסי, רנסנס ועוד. בלילה הבניינים היפים מוארים מבחוץ ויוצרים מראה מקסים. מלבד זאת, על שפת הנהר טיילת המשקיפה לכל אורכה על נוף הבניינים האייקוניים של אזור הסחר והפיננסים פודונג, בנוסף ניתן לעלות לגגות של בניינים שונים בבונד (בדרך כלל תמורת סכום לא מבוטל) ולקבל מהם מבט כולל של שני צדי הנהר – אחת האופציות היותר מוכרות לכך היא מגג מלון האייט שבבונד.

הגעה: קווים 2 ו-10 של הרכבת התחתית לתחנת רחוב נאנג'ינג מזרח (East Nanjing road, 南京东路), ומשם הליכה של כ-10 דקות לכיוון הנהר.

שעות פתיחה: כל שעות היום, אבל האורות מתחילים להיכבות סביב 22:00.

 

פודונג (Pǔdōng, 浦东) – רובע בעיר שאנגחאי אשר ידוע בזכות קו הנוף הכמו-עתידני שלו, שמלא בגורדי שחקים מהגבוהים בעולם. האזור נמצא ממזרח לנהר חואנגפו החוצה את העיר, עד לפני פחות משלושה עשורים הוא היה בכלל אזור חקלאי כמעט ולא מיושב, אך אז החליט הממשל הקומוניסטי להפוך אותו לאזור פיתוח ובחזיתו הצמודה לנהר נבנו מספר מבנים אייקוניים – הידועים בהם הם מגדל ג'ין מאו ומרכז הפיננסים העולמי הצמודים, מגדל הפנינה האוריינטלי ומגדל שאנגחאי, המגדל השני בגובהו בעולם והראשון בגובהו בסין. לכולם מלבד מגדל שאנגחאי ניתן גם לעלות לתצפית של כל העיר הפרושה לרגליהם.

הגעה: קו 2 במטרו לתחנות שבתוך פודונג (אחרי תחנת רחוב נאנג'ינג מזרח).

 

הרובע הצרפתי (The French Concession, Qián Fǎ zūjiè, 前法租界) – אזור שהיה בשליטה צרפתית בין 1849-1943, ולאחר מכן הועבר על ידי ממשלת וישי לידי ממשלת הבובות הפרו-יפנית שישבה בעיר נאנג'ינג. בנייני הרובע בנויים בסגנון אירופאי ובעבר היו להם וגם לרחובות הרובע שמות צרפתיים. בשל האופי הייחודי של הרובע והאווירה הרגועה ברחובותיו המוצלים הוא הפך לאחת האטרקציות התיירותיות הבולטות בעיר, אך מכיוון שמדובר באזור רחב ידיים התיירים לא משפיעים באופן ניכר על צפיפותו. ברובע אתרים רבים שניתן לבקר בהם כמו מוזיאון הועידה הראשונה של המפלגה הקומוניסטית הסינית, קתדרלת ש'ו-ג'יה-חוי (Xújiāhuì Tiānzhǔ jiāotáng, 徐家汇天主教堂), הבתים של סון יאט-סן (כתובת: 香山路7号, 20 יואן) – אבי האומה הסינית המודרנית, ג'ואו אן לאי (כתובת: Sī nánlù 73 hào, 思南路73号, חינם) – ממייסדי המפלגה הקומוניסטית הסינית וראש הממשלה הראשון של הרפובליקה העממית של סין, צ'יאנג קאי-שק (כתובת: Dōng Pínglù 9 hào, 东平路9号, חינם)  – מנהיג הרפובליקה הסינית ועוד. בנוסף שני האזורים הפופולריים ביותר לראות את בתי השה-קומן של שאנגחאי, טיאן-דזה-פנג וש'ין-טיאן-די, נמצאים באזור הרובע וכן אין ספור חנויות, מסעדות של אוכל מכל מטבחי העולם, בתי קפה ופאבים.

הגעה: מדובר באזור גדול שבתחומו תחנות מטרו רבות – קחו קו 1 של הרכבת החתחתית לתחנות רחוב חואנגפי דרום (South Huangpi road, 黄陂南路), רחוב שאאנסי מערב (South Shaanxi road, 陕西南路), רחוב חנגשאן (Hengshan road, 衡山路) או ש'ו-ג'יה-חוי (Xujiahui, 徐家汇). או קו 10 של הרכבת התחתית לתחנות ש'ין-טיאן-די (Xintiandi, 新天地), רחוב שאאנסי מערב (South Shaanxi road, 陕西南路), ספריית שאנגחאי (Shanghai Library, 上海图书馆) או אוניברסיטת ג'יאוטונג (Jiaotong University, 交通大学).

 

מוזיאון שאנגחאי (Shanghai Museum, Shànghǎi bówùguǎn, 上海博物馆) – המוזיאון היושב על רחוב נאנג'ינג במרכז כיכר העם  (Rénmín guǎngchǎng, 人民广场),  נחשב לאחד המוזיאונים מן השורה הראשונה בסין והוא מוקדש לאמנות סין העתיקה. מבנה המוזיאון הנוכחי, שנחנך ב-1996 מדמה כלי פולחן סיני עתיק מברונזה שנקרא דינג. הוא בעל גג עגול ובסיס מרובע, בהתאם לסמליות הסינית העתיקה על פיה השמיים מיוצגים באמצעות מעגל והאדמה על ידי ריבוע. בין היתר ניתן למצוא במוזיאון תצוגות של פריטי ברונזה, פורצלן, קליגרפיה, ריהוט משושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1912), מטבעות, אבני ג'ייד (איחד), פסלים, ציורים, חותמות ואמנות מיעוטים וכן תערוכות מתחלפות. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קווים 1, 2 ו-8 של הרכבת התחתית לתחנת כיכר העם כיכר העם (People’s Square, 人民广场), יציאה מס' 1.
מחיר כניסה: חינם (המוזיאון מנפק 8,000 כרטיסים ביום בלבד), לתערוכות המתחלפות עלות כניסה משתנה.

שעות פתיחה: 9:00-17:00 (כניסה אחרונה ב-16:00).

 

מקדש ג'ינג-אן (Jing'an Temple, Jìng'ān sì, 静安寺) – מקדש בודהיסטי ברחוב נאנג'ינג מערב, אשר נבנה לראשונה בשנת 247 לספירה, בממלכת וו, אחת משלוש הממלכות של התקופה. המקדש עבר טלטלות רבות לאורך השנים, ושיאן היה כאשר במהפכת התרבות (1966-1976) הוסב למפעל לפלסטיק, וב-1972 אף נשרף עד היסוד. החל מ-1983 הוא חזר לתפקד כמקדש ושופץ בהדרגה, עד שהושלם עם סיום בניית פגודת ג'ינג-אן ב-2010. בין השאר ניתן למצוא כיום במקדש פסל בודהה עשוי אבן ג'ייד (איחד), בגובה של כמעט ארבעה מטרים ובמשקל של 11,000 קילוגרם!

הגעה: קווים 2 ו-7 של הרכבת התחתית לתחנת המקדש (הנקראת על שמו), יציאה מספר 1.
מחיר כניסה: 50 יואן.

שעות פתיחה: 7:30-17:00.

 

אטרקציות נוספות: רחוב נאנג'ינג, טיאן-דזה-פאנג, גן יו, מוזיאון הפליטים היהודים.

 

תגובות לכתבה