הפארק הלאומי ג'יודז'איגואו (צילום: נוגה פייגה)

היסטוריה, תרבות, טבע ואנשים – המסלול הזה ייקח אתכם לסיבוב בכל סין, ובכל מקום תכנסו לעולם חדש ומרגש. מהחומה והעיר האסורה בבייג'ינג, דרך הפנדות והאוכל החריף של סצ'ואן, עיירות המיעוטים של יונאן ועד הטבע הפרוע של גווילין ויאנגשואו, דבר לא ייחסר לכם במסלול הזה. את הטיול תחתמו בחזרה לציביליזציה של שאנגחאי המדהימה, ובסיור בערים העתיקות שסביבה.

זמן מומלץ: חודש וחצי – חודשיים

מתאים במיוחד ל: צעירים, מבוגרים, תרמילאים

dream 

בייג'ינג

זמן מומלץ: 3-4 ימים

בירת הרפובליקה העממית של סין ומרכזה התרבותי הינה מטרופולין הומה ומפויח, המערבב בין העבר לעתיד בצורה יוצאת דופן. תמצאו כאן כמה מאתריה החשובים ביותר של סין – ביניהם העיר האסורה וארמון הקיץ, לצד מרכזי אמנות, קניות ועסקים. מומלץ להקדיש לבירה שלושה-ארבעה ימים, מתוכם תוכלו להקדיש יום לנסוע לראות את החומה הגדולה.

אטרקציות מרכזיות

העיר האסורה (The Forbidden City, Gùgōng故宫) – האתר המפורסם ביותר בתחומי העיר בייג'ינג, פותח בפני מבקריו את הארמון הקיסרי שהיה מקום משכנם של קיסרי סין החל מן המאה ה-15 בתקופת שושלת מינג, במשך כ-500 שנה עד לנפילתה של השושלת הקיסרית האחרונה, צ'ינג, ב-1911. המקום היה אסור לכניסה לאנשי העם עד לתחילת המאה ה-20, וזהו מקור שמו. מלבד המבנים המרשימים ואלפי התיירים הסינים הפוקדים אותו (במיוחד בסופי שבוע), תמצאו כאן את האוספים הקיסריים של חפצי הערך והאמנות שהיו ברשותן של שושלות מינג וצ'ינג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן; אפריל-אוקטובר: 60 יואן; יש מעט גלריות פנימיות שלהן עלות כניסה נוספת: 10 יואן.
שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30 – 16:30, החל מ-15:30 אי אפשר כבר להיכנס; אפריל-אוקטובר: 8:30- 17:00, החל מ-16:00 אי אפשר כבר להיכנס.

 

כיכר טיאן-אן-מן (Tian’anmen Square, Tiān'ānmén guǎngchǎng天安门广场) – הכיכר אשר היוותה את המוקד ולאחר מכן הפכה לשם נרדף למחאה בעלת הממדים העצומים שידעה בייג'ינג בשנת 1989, מחאה שהסתיימה באקורד צורם בשל דיכוייה האלים בידי הממשל הסיני. מדובר בכיכר רחבת ידיים במרכז העיר בייג'ינג הנקראת על שם שער טיאן-אן-מן, או שער השלום השמיימי שנבנה ע"י שושלת מינג (1368-1644) ומהווה אחד מהסמלים הגדולים ביותר של סין. מעל השער הזה הכריז יו"ר הידוע של המפלגה הקומוניסטית מאו זה-דונג על הקמת הרפובליקה העממית של סין ב-1949. מרבית התיירים עוברים בכיכר בדרכם לביקור בעיר האסורה הסמוכה למקום. במקום תוכלו לראות את האנדרטה לגיבורי העם, את אולם הזיכרון ליו"ר מאו ורבבות סינים המנסים להצטלם על רקע דיוקנו האייקוני של מאו במרכז השער.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东) או קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת צ'יאן-מן (Qiánmén, 前门).
מחיר כניסה: הכיכר ואולם הזיכרון: חינם; שער טיאן-אן-מן: 15 יואן.
שעות פתיחה: הכיכר פתוחה מסביב לשעון; אולם הזיכרון: שלישי עד ראשון – 8:00-12:00. ב-9 לספטמבר (יום מותו של מאו) וב-26 לספטמבר (יום הולדתו של מאו)- 8:00-11:30; 14:00-16:00; שער טיאן-אן-מן: 8:30-17:00.

 

ארמון הקיץ (Summer Palace, Yíhéyuán颐和园) – האתר העצום הזה שמשלב פארקים, ארמונות ואגמים נחשב לפארק המלכותי הגדול והשמור ביותר בסין. הפארק נמצא במקומו כבר מאמצע המאה ה-18, אך ספג התקפות גם במלחמת האופיום השנייה (1860) וגם במרד הבוקסרים (1900). כיום לעומת זאת הוא מהווה מפלט פסטורלי מרחובותיה הסואנים של בייג'ינג, אף שגם הוא כמובן מושך תיירים רבים. גולת הכותרת של הפארק היא גבעת אריכות הימים (Wànshòu shān, 万寿山), שהפכה לסמל הפארק, ובחזיתה שורת מבנים המשתלבים זה בזה בהרמוניה, מפסגת הגבעה נשקף נופו המקסים של אגם קונמינג הענק שבלב הפארק, ואם תרצו דווקא להשקיף על נופה של הגבעה מרחוק תוכלו לקחת שיט על מי האגם. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: כדי להגיע לשער הצפוני של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת השער הצפוני (,Běigōngmén 北宫门) או כדי להגיע לשער המזרחי של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת ש'י-יואן (Xīyuàn, 西苑), לצאת מיציאה C2 (היציאה הדרום-מערבית) וללכת לכיוון מערב.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 20-50 יואן; אפריל-אוקטובר: 30-60 יואן.
שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-17:00; אפריל-אוקטובר: 6:30-18:00.

 

מקדש השמיים (Temple of Heaven, Tiāntán天坛) – המקדש שהפך לאחד הסמלים החשובים והמרכזיים של בייג'ינג, שימש במקור את קיסרי שושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1911) בתפילותיהם לשמיים למען גשמים ולמען יבול טוב. המקדש הוא למעשה חלק מפארק רחב ידיים שגודלו מגיע ל- 2.73 קמ"ר, והמבנה המפורסם נמצא בחלקו הצפוני. בנוסף לתיירים, מדי יום ביומו מגיעים לפארק סינים הגרים בקרבת מקום לשוטט ולעסוק בספורט בתחומיו, ואם תגיעו לכאן בשעות הבוקר כמו במרבית הפארקים בסין תזכו לראות אותם גם כאן מתרגלים טאיצ'י למשל. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 5 של הרכבת התחתית לתחנת השער המזרחי של מקדש השמיים (Tiāntán don̄gmén, 天坛东门), לצאת מיציאה A. או קווי אוטובוס מס' 36, 53, 120, 122, 208, 525, 610, 614, 958, 特11, 特3 ו-特12 לתחנת השער הדרומי של מקדש השמיים (Tiāntán nánmén, 天坛南门).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 10-30 יואן; אפריל-אוקטובר: 15-35 יואן.

שעות פתיחה: הפארק – 6:00-22:00; ההיכלים השונים – נובמבר עד מרץ: 8:00-17:00; אפריל עד אוקטובר: 8:00-17:30.

 

החומה הגדולה – קטע באדאלינג (Badaling, Bādálǐng八达岭) – באדאלינג כל כך צפופה בתיירים סינים, שרוב הסיכויים הם שאם תעמדו פה מספיק זמן תוכלו לראות את כל אוכלוסיית סין עוברת על פניכם, פעמיים. אך לפני שאתם בורחים מההמון, זכרו זאת – באדאלינג היא האזור הקרוב (יחד עם מעבר ג'ויונג) והנגיש ביותר של החומה בבייג'ינג, ואחד היפים שבהם. הנוף שנפרס מהחומה בבאדאלינג הוא כל מה שדמיינתם ועוד- חומה מרהיבה, הרים אינסופיים עטופים ערפל וצמחיה המשנה צבעיה כל עונה, והביקור בה שווה כל יואן שחוק ותייר מיוזע. באדאלינג מתנשאת כאלף מטרים מעל פני הים, וביום עם ראות טובה תוכלו לראות את החומה מתפתלת עשרות קילומטרים לכל כיוון ונעלמת בעמקים רק כדי לצוץ בשנית על ההרים. אזור זה של החומה נבנה לראשונה ב-1505 במהלך שושלת מינג (1368-1644), אך שופץ מאז רבות, וב-1957 היה לאזור הראשון של החומה שנפתח לתיירים. פה אירחה סין את כל מנהיגי העולם, כולל ביקורו האגדי של הנשיא ניקסון ב-1972.

הגעה מבייג'ינג: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ג'ישוויטאן (Jīshuǐtán, 积水潭), לצאת מיציאה A וללכת כ-450 מטר לתחנת האוטובוסים דה-שנגמן (Déshèngmén, 德胜门). משם אפשר לקחת החל משעות הבוקר המוקדמות קו 877 (שעה-שעה וחצי, 12 יואן) לתחנת באדאלינג (Bādálǐng Chángchéng, 八达岭长城), אם אתם משלבים את הביקור עם קברי מינג תוכלו לקחת משם קו 879 לאותה התחנה. שימו לב שהחל מ17:00 מתחילה להידלדל תנועת האוטובוסים חזרה, ואוטובוסים אחרונים יוצאים בסביבות השעה 19:00.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן. אפריל-אוקטובר: 45 יואן. רכבל: 40 יואן לכיוון אחד, 60 יואן לכרטיס הלוך ושוב.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-18:00. אפריל-אוקטובר: 6:30-19:00.

 

אטרקציות נוספות: פארק בייחאי, אזור האמנות 798, המוזיאון הלאומי של סין, הכפר האולימפי.

 

ש'י-אן

זמן מומלץ: 3-4 ימים

בלב ליבה של סין, בפרובינציית שאאנש'י (Shǎnxī, 陕西), ממוקמת העיר ש'י-אן  (Xī’ān, 西安), ששמה הגיע לכל קצוות העולם בעיקר בזכות צבא לוחמי הטרקוטה המופלא והסיפורים המרתקים שמאחוריו. חיילי הטרקוטה אמנם זוכים לתהילה מוצדקת, אך אל תטעו לחשוב שזה כל מה שיש לעיר להציע: ש'י-אן היא אחת מהערים העתיקות ביותר בסין, ונחשבת לראשונה מבין הבירות הגדולות העתיקות שלה. מומלץ להקדיש לעיר לפחות יומיים מלאים, אחד לחיילי הטרקוטה והשני לסיור בתוך העיר העתיקה, אך אפשר בקלות להשאר פה מספר ימים נוספים.

אטרקציות מרכזיות

צבא לוחמי הטרקוטה (The Terracotta Army, Bīngmāyǒng, 兵马俑) ואחוזת הקבר של הקיסר הראשון של צ'ין  (Mausoleum of the First Qin Emperor, Qín Shǐhuáng líng, 秦始皇陵) –  אחד האתרים המפורסמים ביותר בסין, מכונה על ידי הסינים "פלא העולם השמיני", והוכר כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו – ולא לחינם. צ'ין שה-חואנג חי במאה ה-3 לפסה"נ והיה הקיסר הראשון של שושלת צ'ין, השושלת שאיחדה לראשונה את סין תחת השלטון הקיסרי שיימשך מעל ל-2000 שנים. האתר התפרסם במיוחד בזכות הבורות הסובבים את הקבר, בהם נמצא צבא של אלפי לוחמים עשויים חרס הנראים כל אחד שונה מחברו. ככל הנראה מה שהתגלה הוא רק קצה קצו של המזלג – החוקרים מעריכים שככל שיחפרו בורות קרובים יותר לקבר, הממצאים שיתגלו יהיו יותר ויותר מרשימים. לכן, חפירת הבורות וחקירתם עדיין נמשכות ואף ניתן לראות אותן בזמן אמת. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס התיירים 5游, שנקרא לפעמים גם קו מס' 306 מתחנת הרכבת של ש'י-אן (Xī'ān huǒchē zhàn, 西安火车站) עד לתחנת צבא לוחמי הטרקוטה (הנקראת על שם האתר). הקו פעיל לשני הכיוונים בין 7:00-19:00.
מחיר כניסה: דצמבר-פברואר: 120 יואן; מרץ-נובמבר: 150 יואן.

שעות פתיחה: דצמבר-פברואר: מכירת כרטיסים בין 8:30-16:30, כניסה אחרונה ב-18:05; מרץ-נובמבר: מכירת כרטיסים בין 8:30-17:00, כניסה אחרונה ב-18:35.

 

מגדל הפעמון (Bell Tower, Zhōnglóu, 钟楼) – הסמל של העיר ש'י-אן הוא אשר ניצב בליבה של העיר העתיקה ומאיר את לילותיה בצבעים בוהקים. הייעוד המקורי של המגדל כמו של שאר מגדלי הפעמון בסין, היה לבשר בבקרים את השעה והוא אחד הגדולים מסוגו בסין. מגדל הפעמון של ש'י-אן נבנה לראשונה ב-1384 על ידי שושלת מינג בסמוך למגדל התוף שבעיר, אך משגדלה העיר, כ-200 שנה לאחר מכן הוא הוזז ממקומו על מנת שימשיך לסמל את מרכזה של העיר. כיום, ניתן לטפס על המגדל, לצפות בנוף הנשקף ממנו וכן להתרשם מן התערוכות המוצגות בו ומהפעמון שעדיין עומד על המשמר.

הגעה: מגדל הפעמון נמצא על הצטלבות ארבעת הרחובות המרכזיים של העיר העתיקה (הצפוני, הדרומי, המזרחי והמערבי) וכמעט כל האוטובוסים בעיר עוברים בו. בנוסף ניתן להגיע אליו באמצעות קו מס 2 של הרכבת התחתית לתחנת המגדל (הקרואה על שמו), הכניסה מהרחוב הצפוני.
מחיר כניסה: 35 יואן (או 50 לכרטיס משולב עם מגדל התוף).

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30-18:00; אפריל-אוקטובר: 8:30-21:30.

 

חומת העיר (Xian City Wall, Xī'ān chéngqiáng, 西安城墙) – ככל הנראה הדבר הראשון שייפגשו עיניכם כשתגיעו לעיר העתיקה של ש'י-אן הוא החומה המרשימה שלה. מדובר באחת החומות העתיקות והשמורות מבין חומות הערים הסיניות. אף על פי שנבנתה לראשונה כחומתה של העיר צ'אנג-אן עוד בתקופת שושלת טאנג (617-906 לספירה), החומה ששרדה עד היום היא שיפוץ שנעשה על ידי הקיסר הראשון של שושלת מינג (1368-1644). כיום ניתן להקיף את העיר העתיקה בהליכה על החומה שאורכה כמעט 14 קילומטר ולקבל מבט מגבוה על יופייה של העיר ואתריה.

הגעה: לשער הדרומי – כ-10 דקות הליכה דרומה ממגדל הפעמון על הרחוב הדרומי (Nán dàjiē, 南大街) של העיר העתיקה.
מחיר כניסה: 54 יואן.

שעות פתיחה:  8:00-20:00 (כל השערים נפתחים באותה שעה, השער הדרומי נסגר הכי מאוחר, בשעה 20:00).

 

הרובע המוסלמי (Muslim Quarter, Huímín jiē, 回民街) והמסגד הגדול (Great Mosque of Xi’an, Xī'ān dà qīngzhēnsì, 西安大清真寺) – ראשית ההיסטוריה המוסלמית בסין נעוצה באמצע המאה ה-7, תחת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה צ'אנג-אן, הלוא היא העיר העתיקה של ש'י-אן. כיום חיים בש'י-אן כמה עשרות אלפי מוסלמים, רוב רובם בני מיעוט החוי. ברובע המוסלמי בש'י-אן אשר ממוקם מצפון לרחוב המערבי (Xī dàjiē, 西大街) בעיר העתיקה, כמה וכמה מסגדים, הוותיק, הידוע ומן הסתם גם הגדול שבהם הוא המסגד הגדול של ש'י-אן. מלבד זאת מציע הרובע המוסלמי שוק צפוף ססגוני המלווה בשלל ניחוחות וטעמים חדשים שנובעים מהשילוב המיוחד בין התרבות הסינית למוסלמית.

הגעה: ממגדל הפעמון הנמצא במרכז העיר הולכים על הרחוב המערבי לכיוון מגדל התוף (מערב), ופונים צפונה ברחוב ביי-יואן-מן (Běiyuànmén, 北院门) או רחוב ביי-גואנג-ג'י (Běiguǎngjì jiē, 北广济街) הסמוך. המסגד נמצא בסמטת חואה-ג'וואה (Huājué xiàng, 花觉巷) היוצאת מרחוב ביי-גואנג-ג'י.
מחיר כניסה: למסגד – דצמבר-פברואר: 15 יואן; מרץ-נובמבר: 25 יואן

שעות פתיחה: המסגד – נובמבר-מרץ: 8:00-17:00;  אפריל-אוקטובר: 8:00-19:00. אולם התפילה סגור ללא-מוסלמים, ובימי שישי הכניסה לכלל המסגד מוגבלת.

בני מיעוט חוי ברובע המוסלמי של ש'י-אן (צילום: נוגה פייגה)

בני מיעוט חוי ברובע המוסלמי של ש'י-אן (צילום: נוגה פייגה)

פגודת האווז הגדולה (Big Wild Goose Pagoda, Dàyàn tǎ, 大雁塔) – פגודה בודהיסטית שנבנתה במאה ה-7 לספירה, בתקופת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה הייתה, צ'אנג-אן, היא העיר העתיקה של ש'י-אן. אחת המטרות העיקריות של המבנה הייתה לשמש מקום אחסון ותצוגה לפסלי הבודהה וכתבי הסוטרות שהובאו מהודו לסין על ידי הנזיר ש'ואן דזאנג, שסיפורו התפרסם ברומן הנודע "המסע למערב". היום, ניתן לראות עדיין במתחם הפגודה פסלים רבים של בודהות ולהתרשם מהארכיטקטורה המעניינת של המבנה כמו גם מחיי הנזירים במתחם מקדש דה-צה-אן (Da Ci’en Temple, Dà Cí'ēn sì, 大慈恩寺), המקיף את הפגודה. בנוסף, בכל ערב מתעוררות הפגודה והמזרקות שמצפון לה לחיים, במופע אור-קולי מדהים.

הגעה: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ש'יאו-דז'אי (Xiǎozhài, 小寨), לצאת מיציאה C, וללכת מזרחה כ-10 דקות.
מחיר כניסה: מתחם המקדש -50  יואן; הפגודה – 40 יואן.
שעות פתיחה: 8:00-17:00.

שעות המופע האורקולי:  פברואר-מאי, אוקטובר: 20:30, בשבת ובראשון הופעה נוספת ב-18:00; יוני-ספטמבר: שני-שישי: 21:00, בשבת ובראשון הופעה נוספת ב-18:00; נובמבר-ינואר: המופע לא מתקיים.

 

אטרקציות נוספות: מגדל התוף, חואה שאן, מוזיאון שאאנש'י.

 

סצ'ואן

זמן מומלץ: שבוע

לא לחינם הפכה לאחד היעדים הפופולאריים ביותר בקרב המטיילים בסין, סצ'ואן היא חלומו של כל מטייל – בצפון נוף יחיד במינו בפארקים הלאומיים של ג'יודז'איגואו וחואנגלונג; במרכז הבירה התוססת צ'נגדו – בית לפנדות האהובות; דרומית לה מחכים הבודהה הגדול בלשאן וההר הבודהיסטי הקדוש אמיי שאן; וגולת הכותרת, האזור הטיבטי במערב – הזדמנות נפלאה להתבודד עם הטבע ההררי המופלא והנזירים המקומיים.

אטרקציות מרכזיות

צ'נגדו (Chengdu, Chéngdū, 成都) – מלבד מרכז המחקר לפנדה הגדולה אין בה הרבה אטרקציות מרשימות, מזג האוויר בה אפרורי וגשום לעיתים קרובות, ובכל זאת אי אפשר שלא להתאהב בבירה של סצ'ואן. קצב החיים בה איטי בהרבה מערים אחרות בסין והתפתחה בה תרבות מרתקת של בילוי בפארקים וישיבה נינוחה בבתי התה השלווים שבתוכם. את הריגושים מספקים האוכל החריף-חריף שיגרום לאמיצים ביותר לדמוע וחיי הלילה התוססים המתחבאים מאחורי החזות השלווה של העיר. בנוסף, ההיסטוריה המרשימה של האזור הפורה ביותר בסין באה לידי ביטוי במוזיאונים ובמקדשים מרשימים בתוך העיר ובסביבתה כמו גם בעיירות העתיקות הסובבות אותה.

הגעה: צ'נגדו היא צומת דרכים מרכזית, וניתן להגיע אליה בקלות בטיסה, ברכבת ובאוטובוסים משלל יעדים בסין. להרחבה כנסו למידע השימושי בעמוד של סצ'ואן.

 

הבודהה הגדול של לשאן (Leshan Giant Buddha, Lèshān dàfó, 乐山大佛קשה להפריז בתחושת הפליאה העולה ממראהו של פסל הבודהה הגדול בעולם. הבודהה מיתמר לגובה הלא יאומן של 71 מטרים, אצבעותיו באורך 8 מטרים ואזניו 7 מטרים כל אחת. את הרעיון לחצוב בהר בודהה ענקית הגה הנזיר הבודהיסטי חאי טונג (Hai Tong) אי שם בשנת 713, במטרה להרגיע את זרמיו של הנהר תחתיו. 90 שנים ואלפי פועלים אחר כך, הנהר אכן נרגע, ולשאן זכתה לשם עולמי בזכות הפלא הזה. מעטים יודעים כי הפסל נבנה עם מערכת ניקוז שהקדימה את זמנה- צינורות מיוחדים הממוקמים בראש, מאחורי האזנים ובכתפיים מסיתים את מי הגשמים ועוזרים לשמור על הגוף יבש. ניתן (ורצוי) לראות את הבודהה הן מלמעלה והן מלמטה, בדרך קצרה המתחילה בתצפית על הראש וממשיכה במדרגות לאורך גופו של הבודהה המסתיימות בקרקעית הפסל. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוסים תדירים (30 יואן, שעתיים) יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站). האוטובוסים מגיעים לתחנת האוטובוסים של העיר, משם יוצאים מיניבוסים חינמיים אל הבודהה. ניתן להגיע ללשאן גם ברכבת מתחנת הרכבת המזרחית או הדרומית של צ'נגדו. שימו לב – האוטובוס האחרון לצ'נגדו יוצא מוקדם יחסית (סביב 19:00), והרכבת האחרונה עוזבת את לשאן בסביבות 21:30.
מחיר כניסה: 90 יואן.

שעות פתיחה: מאי-ספטמבר: 7:30-19:30. אוקטובר-אפריל: 8:00-18:00.

 

אמיי שאן (Emei mountain, Éméi shān, 峨眉山) – מקדשים עתיקים, נופים מרהיבים וזריחה מבורכת אחת: כאחד מההרים הקדושים ביותר לבודהיסטים, הר אמיי (אמיי שאן) הפך לאחר מאתרי התיירות הפופולריים במחוז סצ'ואן ובסין כולה. ההר מתנשא לגובה של כ-3,000 מטרים מעל פני הים, וביום טוב תוכלו לראות ממנו הרים מושלגים ושטחים נרחבים מסצ'ואן. ההר מוכן היטב לתיירים ומכיל מספר מסלולים אפשריים, הנעים בין יום טיול לשלושה-ארבעה ימים (נראה כי מרבית המטיילים עושים אותו ביומיים). מומלץ להגיע לפה בין מאי לאוקטובר, ולהתכונן לחלוק את השבילים והרכבת עם אלפי תיירים סינים ומערביים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: רכבות יוצאות מצ'נגדו (שעה-שעה וחצי, 60-80 יואן) ומלשאן (רבע שעה, 10-15 יואן) אל אמיי שאן. תחנת הרכבת קרובה מאוד לכניסה לפארק – תפסו ממנה אוטובוס למקדש באוגואו (Bàoguó sì, 报国寺), נקודת ההתחלה של המסלול בהר. שלושה אוטובוסים ישירים (שעתיים וחצי, 40 יואן) אל מקדש באוגואו יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站), בכל שעה עגולה בין 9:00-11:00. אוטובוס ישיר אחד (שעה, 11 יואן) אל המקדש יוצא ב-17:00 מלשאן, ויכול לחסוך לינה בלשאן.
מחיר כניסה: 185 יואן (כניסה למקדשים כרוכה בתשלום נוסף, לרוב 10 יואן). הרכבל עולה 65 יואן נוספים.

שעות פתיחה: 6:00- 18:30.

 

הפארק הלאומי ג'יודז'איגואו (Jiuzhai Valley, Jiǔzhàigōu fēngjǐng míngshèngqū九寨沟风景名胜区) – אל תתנו למחיר הכניסה הגבוה להכניע אתכם: הפארק הלאומי של ג'יודז'איגואו הוא לא פחות ממעשה כישוף של הטבע, עם עשרות שבילים המובילים לאגמים מרהיבים, מפלים אינסופיים והרים מושלגים. האתר זכה לתהילה נוכח הצבעים המיוחדים של מי אגמיו, הנובעים מתהליכים כימיים שונים שיצרו גווני ירוק, טורקיז ותכלת יוצאי דופן. באתר אף תשעה כפרים טיבטים פסטוראליים, המשולבים היטב עם הטבע של האזור. הפארק הוא ביתם של כמה מיני חיות שנמצאים בסכנת הכחדה, כולל דב הפנדה המפורסם ומינים שונים של קופים וציפורים, אך סביר יותר שתתקלו בהמוני סינים מצטלמים מאשר בפנדה מהלכת. החודשים המומלצים לביקור בפארק הם ספטמבר-נובמבר, אך כל עונה מביאה עמה נופים דרמטיים משתנים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: בטיסה: שדה התעופה ג'יוחואנג (Jiuhuang Airport, Jiǔhuáng jīchǎng, 九黄机场) ממוקם כשעה וחצי מהפארק ומקבל טיסות מכל סין. טיסה מצ'נגדו אורכת כ-40 דקות (700-1300 יואן). משדה התעופה יוצאים אוטובוסים לפארק בתיאום עם הנחיתות. באוטובוס: אוטובוסים (10 שעות, 130-160 יואן) מצ'נגדו יוצאים בבקרים מתחנת האוטובוסים של השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站), מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站) ומתחנת השער המערבי (Xīmén qìchēzhàn, 西门汽车站). הנסיעה אינה קצרה, אך עוברת בנוף עוצר נשימה של מעברי הרים.
מחיר כניסה: 220 יואן (1 באפריל-15 בנובמבר), 80 יואן (16 בנובמבר-31 במרץ). כרטיס לנסיעה באוטובוס הפנימי: 90 יואן.

שעות פתיחה: אפריל-15 בנובמבר: 7:00- 19:00. 16 בנובמבר-31 מרץ: 8:00-18:00.

 

סונגפאן (Songpan, Sōngpān松潘) – העיירה העתיקה סונגפאן נודעה בחומת העיר המרשימה שלה, העומדת עד היום וממחישה את החיים במקום לפני מאות שנים. העיירה נבנתה בתקופת שושלת טאנג (618-907), אז מיקומה האסטרטגי הפך אותה לבסיס צבאי. החומה הנראית כיום נבנתה מחדש בתקופת שושלת מינג (1368-1644), ומכילה חמישה שערים גדולים ומרהיבים. כיום ידועה סונגפאן בקרב המטיילים כיעד לטיולי סוסים באזור, וחברות הממוקמות בעיר מציעות מגוון מסלולים הנע בין טיול יום לבין שבועיים. הסוסים קטנים ומאולפים למדי, והטיולים כוללים הכל- מאוהלים ושקי שינה ועד אוכל והסברים על האזור.

הגעה: אוטובוסים לסונגפאן יוצאים ושבים מצ'נגדו בין השאר מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站) ומתחנת האוטובוסים של השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) – משך הנסיעה כ-10 שעות. אוטובוסים יוצאים גם מג'יודז'איגואו (שעתיים וחצי), חואנגלונג (שעתיים).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום, אך בחורף (דצמבר-מרץ) חלקים נרחבים מהעיר סגורים.

 

אטרקציות נוספות: שמורת הטבע חואנגלונג, דאנבה, גאנדזה.

 

הדלת האחורית

זמן מומלץ: שבועיים-שלושה

במסלול החביב על הישראלים אין רגע דל –  עלייה במעברי הרים תלולים, צניחה לעמקים מופלאים ואירוח בכפרים נידחים. "הדלת האחורית" – מסלול מעגלי הלוקח את המטייל מסצ'ואן ליונאן או להפך – היא, ללא עוררין, אחת הדרכים הטובות ביותר לחוות את התרבות, הנוף וההיסטוריה של המיעוטים האתניים בסין ושל הטריטוריות הטיבטיות. עם זאת, היא מספקת לא מעט אתגרים: השירותים הבסיסיים דלילים לאורך חלק מהדרך, והנסיעות הארוכות והמפותלות עשויות להתיש גם את המטייל הוותיק ביותר. איתני הטבע ונהגים הפכפכים מבטיחים שתתקעו בדרך לפחות פעם-פעמיים, והאיום של מחלת הגבהים מרחף מעל הרמה הטיבטית שבצד הסצ'ואני.

המסלול מתחיל בקאנגדינג שבסצ'ואן וממשיך עד לדאלי ולליג'יאנג שביונאן. למי שחש כי המסלול קשה מדי, או למי שרגיש בנסיעות, ניתן לבצע חלקים רבים מהמסלול כגיחות מקונמינג שביונאן ומצ'נגדו בסצ'ואן. למי שמוגבל בזמן או מרגיש שהמסע לא בשבילו, ניתן לחתוך מסצ'ואן ישירות ליונאן בטיסה או ברכבת לילה.

אטרקציות מרכזיות

טאגונג (Tagong, Tǎgōng, ) – למרות מיקומה על הכביש הצפוני, מרחקה הקצר יחסית מקאנגדינג הופך את העיירה טאגונג לנקודה המושלמת על הכביש. אכן, אם יש לכם רק כמה ימים וברצונכם לטעום את החיים הטיבטים – זהו המקום. טאגונג היא אחד המקומות היפים שתתקלו בהם באזור, והנסיעה אליה עוברת בין נופים משגעים. העיירה הפצפונת מוקפת מרחבי דשא אינסופיים, בהם יושבים הטיבטים ולוגמים תה מחמאת יאק להנאתם – והיו בטוחים שתוזמנו להצטרף לפיקניק. במקום נמצא מקדש טאגונג הגדול והידוע בו עדיין מתפללים מדי יום, ובמורד הדרך תחזו במבנה ענק ומוזהב מוקף דשא – זוהי הפגודה המוזהבת של מו-יה (Mùyǎ jīntǎ, 木雅金塔). שימו לב לקחת את הטיול במקום ברוגע – טאגונג היא התחנה הראשונה בדרך שגובהה (3,750 מ') עשוי ליצור מחלת גבהים, ומאמץ ביום הראשון עשוי לגרום לכם להרגיש רע ביום השני. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה פעם ביום ב-6 בבוקר (3 שעות, 50 יואן), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם (הכניסה למקדש עולה 20 יואן).

שעות פתיחה: כל היום.

 

ליטאנג (Litang, Lǐtáng, ) – העיירה הכפרית המקסימה ליטאנג נמצאת במרחק של שמונה שעות עוצרות נשימה מקאנגדינג, ומסמלת עבור רוב המטיילים את סופו של הכביש הדרומי. ליטאנג מהווה הזדמנות מצוינת לחזות בכמה מהמסורות הידועות ביותר של טיבט, כולל קבורת שמיים ורכיבה על סוסים. עם הליכתם ברחובותיה הטיבטים תוכלו לחוש את אווירת הקודש השורה במקום, שהיה למקום הולדתם של שני דאלי לאמה. באוגוסט הופכת העיירה לאתר תיירות שוקק, עם פסטיבל הסוסים הטיבטי שליטאנג ידועה בו. אך אל תתנו לתאריך להפריע לכם – מדובר במקום מקסים ובפנינה טיבטית אמיתית.

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה פעם ביום סביב 6:30 בבוקר (9 שעות, 90 יואן), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

שאנגרי-לה/דז'ונגדיאן (Shangri-la, Xiānggélǐlā香格里拉 / Zhongdian, Zhōngdiàn, 中甸) – העיירה הטיבטית הנינוחה זכתה לתהילה לאחר שהממשל החל לשווק אותה כ"שאנגרי-לה"- גן עדן עלי האדמות כפי שמתואר ברומן של ג'יימס הילטון מ-1933. למי שמגיע מיונאן מדובר בנגיעה הראשונה עם העולם הטיבטי, על האוכל, התרבות והאוויר הדליל שבו, אך מי שמגיע מהאזור הטיבטי בסצ'ואן יתקשה להסתדר עם חנויות התיירים והמסחור שעבר המקום. שאנגרי-לה ספגה בתחילת 2014 שרפה קשה ביותר, שכילתה למעלה משני-שלישים מבתיה העשויים מעץ. העיר העתיקה עוד לא הצליחה להתאושש לגמרי מהאסון, אך עדיין ניתן לבקר במקום וליהנות מנופיו היפים של האזור, וכן ממנזר סונג-דזאן-לין (Sōng​zàn​lín​sì, 松赞林寺​) המפואר ומשמורת הטבע פו-דה-צואו (Pǔdácuò guójiā gōngyuán, 普达措国家公园) היקרה אך יפה. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעהמכיוון סצ'ואן – אוטובוס מש'יאנגצ'נג יוצא בבוקר לשאנגרי-לה (90 יואן, שמונה שעות) וכן מדאוצ'נג (כ-110 יואן, 12 שעות). מדצ'ין יוצאים מספר אוטובוסים עד הצהריים (50 יואן, שש שעות).מכיוון יונאן קווים תדירים יוצאים מדאלי (60-85 יואן, שש שעות) ומליג'יאנג (50-65 יואן, 4 שעות). מתחנת האוטובוסים המערבית של קונמינג (Xībù qìchē kèyùnzhàn, 西部汽车客运站) יוצאים קווי יום ולילה יוצאים (210-250 יואן, שתים-עשרה שעות). ניתן להגיע בטיסה לשדה התעופה של שאנגרי-לה הנקרא דיצ'ינג (DIG). טיסה מקונמינג נמשכת שעה ועולה 400-700 יואן.
מחיר כניסה: למקדש – 115 יואן; לשמורה – 138 יואן כרטיס כניסה; ו-120 יואן כרטיס אוטובוס.

שעות פתיחה: המקדש- 7:00-19:00; השמורה- 8:00-16:00 (נובמבר-מרץ), 8:00-17:00 (אפריל עד אוקטובר).

שאנגרילה (צילום: טל ניצן)

שאנגרילה (צילום: טל ניצן)

ליג'יאנג (Lijiang, Lìjiāng, 丽江) – אין מילים לתאר את יופייה של ליג'יאנג. עיר המיעוטים של בני הנאש'י מהווה מזה שנים אחד מיעדי התיירות הנחשקים בסין, וסמטאותיה הצרות מלאות תמיד במאות תיירים מכל העולם. העיירה כולה מורכבת ממאות רחובות ובתי אמנים, שיחד עם מוזיקאים מקומיים יוצרים זרימה אמנותית קסומה. סביבתה של ליג'יאנג מהפנטת לא פחות, עם הר דרקון הג'ייד המושלג (Yù lóng xuěshān, 玉龙雪山) המיתמר ברקע ובריכת הדרקון השחור (Hēilóng tán, 黑龍潭) הפסטוראלית שהפכה לסמלה של ליג'יאנג ושל יונאן כולה. בני המקום ישמחו לתת לכם הדגמות של התרבות שלהם, הכוללת שלל ממתקים מיוחדים וריקודים מסורתיים. ליג'יאנג גם ידועה כמקום היציאה לערוץ דילוג הנמר המרהיב. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מכיוון סצ'ואן – אוטובוסים תדירים יוצאים משאנגרי-לה (ארבע שעות וחצי, 40-50 יואן) מכיוון קונמינגטיסה לשדה התעופה של ליג'יאנג (שעה, 270-600 יואן); רכבת מקונמינג (7-10 שעות, 90-230 יואן); אוטובוס מתחנת האוטובוסים המערבית של קונמינג (Xībù qìchē kèyùnzhàn, 西部汽车客运站 ; תשע-עשר שעות, 180-240 יואן). גם מדאלי יוצאים אוטובוסים (שלוש שעות וחצי, 40-70 יואן), וכן יוצאות רכבות (שעתיים, 34-110 יואן).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

ערוץ דילוג הנמר (Tiger Leaping Gorge, Hǔtiào Xiá, 虎跳峡) – בקלות מסלול הטיול הפופולרי ביותר בסין, ערוץ דילוג הנמר הוא מסע יפיפה בין ערוצים עמוקים ונחלים, הרים פסטוראליים וצמחים מסקרנים. ערוץ דילוג הנמר אינו מסלול קל, אך הדבר לא מונע ממטיילים בכל הגילאים ודרגות הכושר לנסות את מזלם. הטיול בערוץ דילוג הנמר אורך כ-16 קילומטרים עוצרי נשימה, ורוב המטיילים בוחרים לחלקו ליומיים כדי להנות מהנוף. בערוץ שני מסלולים מרכזיים- מסלול נמוך יחסית המיועד גם לכלי רכב, ומסלול הטיולים הגבוה אותו לוקחים מרבית המטיילים. רוב המטיילים עוצרים לישון באכסניה בעלת השם המתאים- Halfway Guesthouse, אחרים עוצרים ב-Tina's Guesthouse. לקריאה נוספת לחצו כאן.   

הגעה: נקודת הפתיחה של  הטיול היא הכפר צ'יאוטו (Qiáotóu, 桥头). מכיוון סצ'ואןאוטובוסים תדירים יוצאים משאנגרי-לה לליג'יאנג ועוצרים בצ'יאוטו (שעתיים וחצי, 25 יואן). מכיוון קונמינג – מרבית המטיילים יוצאים מליג'יאנג, על האוטובוסים הנוסעים בתדירות גבוהה לכיוון שאנגרי-לה ועוצרים בעיירה צ'יאוטו (שעתיים, כ-30 יואן).
מחיר כניסה: 65 יואן.

שעות פתיחה: 8:30- 18:00.

 

אטרקציות נוספות: קאנגדינג, שמורת הטבע יאדינג, דצ'ין ועמק יובנג, אגם לוגו, דאלי.

.

יונאן

זמן מומלץ: שבוע – שבועיים

הפרובינציה ששימשה בעבר כמקום הגליה לאנשי ממשל כושלים, היא מקום שהיום אף אחד לא יתנגד לגלות בו. בראש ובראשונה ידועה יונאן במגוון האתני שלה – למעלה משליש מאוכלוסייתה משתייכת לקבוצת מיעוטים כלשהי. לצד תושביה הססגוניים התברכה יונאן גם בנופים עשירים ויוצאי דופן, המאפשרים לטייל בה שבועות רבים בלי לראות את אותו הדבר פעמיים.

אטרקציות מרכזיות

קונמינג (Kunming, Kūnmíng, 昆明) – קונמינג היא המקום בו מטיילים נחצים לשניים – חצי הרואה בה בירה קסומה עם אופי ואתרים מרובים, וחצי הרואה בה עיר סינית מודרנית טיפוסית ואפורה. לא חשוב עם איזה צד תסכימו, הביקור בקונמינג הוא חובה למי שרוצה לטייל באזור, והעיר מכילה כמה אטרקציות מעניינות שיכולות למלא יום-יומיים ללא בעיה. לאטרקציות בקונמינג הכנסו לעמוד של יונאן.

הגעה: קונמינג היא צומת דרכים מרכזית, וניתן להגיע אליה בקלות בטיסה, ברכבת ובאוטובוסים משלל יעדים בסין. למידע נוסף כנסו למידע השימושי בעמוד של יונאן.

 

יער האבנים (Stone Forest, Shílín, 石林) – אם אתם מחפשים שמורה להתבודד בה עם אמא טבע ולהתחבר לאני הפנימי שלכם, כנראה שיער האבנים של יונאן הוא לא המקום בשבילכם. היער הפך לאטרקציה תיירותית סואנת, עם מאות סינים ומערבים שנוהרים אליה מדי יום. עם זאת, אל תתנו לזה לגרום לכם לוותר על המקום – יער האבנים הוא מקום מיוחד ופוטוגני להפליא, ושביליו הרבים מאפשרים למצוא מקומות מבודדים גם בתוך ים התיירים. היער מכיל אבני גיר המיתמרות לגובה של כ-30 מטרים, תוצאה של שחיקה בת מאות מיליוני שנים של מים ורוחות, וכן מים זורמים ומפלים קטנים. למרות שניתן להישאר לישון כאן, מרבית המטיילים מקדישים ליער יום אחד וחוזרים לישון בקונמינג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מתחנת האוטובוסים המזרחית של קונמינג (Dōngbù qìchē kèyùnzhàn, 东部汽车客运站) יוצאים אוטובוסים כל חצי שעה ליער האבנים (שעתיים נסיעה). יש גם רכבות ליער האבנים אך מכיוון שהתחנה מרוחקת יחסית מהפארק ומצריכה נסיעה נוספת, עדיף לנסוע באוטובוס.
מחיר כניסה: 175 יואן. ישנם אוטובוסים פנימיים בעלות נוספת של 25 יואן שחוסכים את ההליכה הארוכה מקופת הכרטיסים לכניסה לאתר. האוטובוסים גם נוסעים במסלול מעגלי בתוך האתר וניתן להיעזר בהם להגיע לאזורים המרוחקים יותר.

שעות פתיחה: 8:30-18:00.

 

ג'יאנשווי (Jianshui, Jiànshuǐ建水ארבע שעות מקונמינג יושב הממתק התיירותי הזה, שלמרות תהילתו בקרב הסינים, נוהג לעבור מתחת לרדאר של התיירים המערביים. ג'יאנשווי הינה עיירה עתיקה עם עשרות מבנים שמורים, לה היסטוריה בת למעלה מאלף שנים. המקום שופץ והפך לאטרקציה תיירותית טיפוסית, אך אל תתנו לזה להבהיל אתכם – המבנים היפים והאווירה הנינוחה של בני החווי במקום הופכים אותו ליעד לטיול יום מקסים. האטרקציות הידועות של המקום הן מקדש קונפוציוס המקומי (Wénmiào, 文庙), השלישי בגודלו בסין, וכן שער צ'אויאנג (Cháoyáng, 朝阳) והגנים של משפחת דז'ו (Zhūjiā huāyuán, 朱家花园). אך גולת הכותרת של האזור הוא ללא ספק גשר שואנגלונג (Shuānglóng qiáo, 双龙桥), "גשר תאומי הדרקון" הארוך, הממוקם חמישה קילומטרים מהעיירה. אם תצליחו להגיע הנה לקראת השקיעה צפוי לכם מחזה מרהיב של אחד הגשרים העתיקים והמרשימים בסין. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: ארבע רכבות ביום יוצאות מתחנת הרכבת של קונמינג לג'יאנשווי (שלוש וחצי- ארבע שעות, 44-140 יואן). אוטובוסים יוצאים בין 7:30 ל-18:00 בערך כל חצי שעה מתחנת האוטובוסים הדרומית של קונמינג (Nánbù qìchē kèyùn zhàn, 南部汽车客运站; ארבע שעות, 85 יואן).
מחיר כניסה: לעיירה, לגשר ולשער צ'אויאנג: חינם; מקדש קונפוציוס: 60 יואן; גני משפחת דז'ו: 50 יואן.

שעות פתיחה: העיירה, הגשר והשער: כל היום; מקדש קונפוציוס: 8:00-18:30; גני משפחת דז'ו: 8:00-20:00.

 

טראסות האורז ביואן-יאנג (Yuanyang Rice Terraces, Yuányáng tītián元阳梯田) – קשה להפריז ביופיין של מאות טרסות האורז הפזורות על צדי ההרים, כאשר אור השקיעה פוגע בהן וצובע אותן באדום. טראסות האורז של יואן-יאנג הינן האחות הגדולה והמפורסמת יותר של טראסות לונגג'י (באזור גווילין), והן משתרעות על פני שטח עצום של 125 קמ"ר. הטראסות שייכות לבני החאני, אחד מבני המיעוטים הרבים של סין, שיצרו אותן כדי להתמודד עם מצוקת הקרקע הקשה של ההרים. היום מדובר באתר תיירות מרהיב ביופיו, וכמעט בלתי אפשרי לצלם פה תמונה גרועה. רוב המטיילים מגיעים ליומיים, כך שיספיקו לחזות בשקיעה ובזריחה מעל הטראסות, אך ניתן בהחלט להישאר פה מספר ימים ולטייל בין הכפרים השונים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: נקודת היציאה לטראסות הינה ש'ינג'יה (Xīnjiē, 新街). שלושה אוטובוסים ביום (10:20, 12:30, 19:30 ; 6-7 שעות, 140 יואן) יוצאים לשינג'יה מתחנת האוטובוסים הדרומית של קונמינג (Nánbù qìchē kèyùnzhàn, 南部汽车客运站). בנוסף, אפשר גם לתפוס את שני האוטובוסים היומיים  (4 שעות, 30 יואן) מג'יאנשווי, שיוצאים ב-11:30 וב-12:30.
מחיר כניסה: 100 יואן (כניסה לכל נקודות התצפית).

שעות פתיחה: כל היום.

האדמה האדומה של דונגצ'ואן (צילום: טל ניצן)

האדמה האדומה של דונגצ'ואן (צילום: טל ניצן)

האדמה האדומה של דונג-צ'ואן (Dongchuan Red Land, Dōngchuān hóngtǔdì, 东川红土地) – השמועה מספרת כי האדמה האדומה של מחוז דונג-צ'ואן התגלתה לעולם על ידי צלם, שזיהה אותה כשטס מעל שמי יונאן ואחר כך הלך לחפש אותה. נראה שהצלם שמח לשמור את הסוד בתוך הקהילה, שכן עד היום נשארו הטראסות סוד של צלמים והרפתקנים. אז למי שחש שטראסות האורז של יואן-יאנג מעט מתויירות מדי, ובכלל למי שחי ונושם טבע או צילום – כדאי בהחלט להשקיע ולבקר במקום המופלא הזה. השילוב בין אדמה המכילה אחוזי מתכות שונות גבוהים במיוחד לאיכרים סינים בעלי תושייה, יצרו 50 קילומטרים של טראסות אדומות עוצרות נשימה. במקום מגדלים מגוון גידולים וביניהם תפוחי אדמה, תירס, קנולה, וצמיחתם מוסיפה גוונים מרהיבים לאדמה המיוחדת. השדות יפים במיוחד עם ערב – בעיקר בזמן השקיעה – ומספר מקומות לינה שהחלו לצוץ לאחרונה מאפשרים להפוך את הטיול במקום לנינוח יותר. הזמנים הטובים ביותר לטייל פה הם מאי-יוני וספטמבר-נובמבר. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: שני אוטובוסים ישירים יוצאים בבוקר (7:50, 8:30) מהתחנה הצפונית של קונמינג (Běibù qìchē kèyùnzhàn, 北部汽车客运站) לכיוון פה-דז'ה (Fǎzhě, 法者), שהיום ידועה גם כעיירת האדמה האדומה (Hóngtǔdì zhèn, 红土地镇) – מחיר כרטיס כ-35 יואן. למרות שהמקום נמצא כשלוש שעות נסיעה מקונמינג, האוטובוסים נוסעים לאט למדי והדרך עשוייה להימשך 4-5 שעות. ניתן גם לשכור רכב שיסיע אתכם לשם – מיניוואן אמור לעלות 200-300 יואן ל-4-6 אנשים (כל כיוון). בשני המקרים אמרו שאתם רוצים לרדת בחואה-גואו (Huāgōu, 花沟) או בחואה-שה-טואו (Huāshítou, 花石头), בשני הכפרים הללו למצוא הוסטלים.
מחיר כניסה:  חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

אטרקציות נוספות: ש'י-שואנג-באנה, לואופינג, פו-דז'ה-חיי.

 

גווילין ויאנגשואו

זמן מומלץ: 4-6 ימים

בצפון מזרח פרובינציית גואנגש'י (Guǎngxī, 广西) שבדרום סין שוכנת לה בנחת גווילין (Guìlín, 桂林), אחת הערים המפורסמות ביותר בסין, אשר שמה יצא למרחקים בזכות נופי גבעות הקארסט הייחודיים, הכוללים אלפי נציבי גיר המתמרים מהקרקע במראה עוצר נשימה. שעתיים דרומית לגווילין שוכנת יאנגשואו, עיירה קטנטנה ומתויירת במיוחד, המהווה בסיס למטיילים הרוצים לחוות את הנופים עוצרי הנשימה של האזור. זהו מקום מעולה לחוות את סין הכפרית, והנופים המרהיבים יכולים להעסיק אתכם פה ימים רבים.

אטרקציות מרכזיות

פגודת השמש (Sun Pagoda, Rì tǎ, 日塔) ופגודת הירח (Moon Pagoda, Yuè tǎ月塔) – שתי הפגודות הידועות בגווילין, הידועות גם בשם הפגודות התואמות, ניצבות על מימיו של אגם הפיר (Shān hú, 杉湖) שבמרכז העיר, ומחוברות זו לזו בתעלה תת ימית שקופה. פגודת השמש היא פגודת הברונזה הגבוהה בעולם ותשעת קומותיה מתנשאות לגובה של 41 מטרים, כמו כן היא אחת הפגודות היחידות שיש בתוכן מעלית. בלילה לובש האזור אווירה קסומה כשהפגודות מוארות האחת באור צהוב וחברתה באור לבן שמשתקפים במימי האגם. מחזה זה העניק להם שם נוסף – פגודת הזהב ופגודת הכסף.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 3, 10, 11, 51, 99, 100 או קו תיירות מספר 1 לתחנת גשר יאנג (Yáng qiáo, 阳桥).
מחיר כניסה: 35 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-22:30.

 

מערת חליל הרועים (Reed Flute Cave, Lúdí yán, 芦笛岩) – אטרקציה פופולרית ביותר בגווילין היא המערה הזו, שקרויה על שם הקנים הירוקים הגדלים מחוץ לה ושימשו בעבר להכנת חלילים. מדובר במערת אבן גיר, בת למעלה מ-180 מיליון שנים, המלאה בנטיפים תלויים וניצבים וכן בתצורות אבן שונות ומשונות שכולם יחד יוצרים מראה מרתק. כפי שמעידות כתובות שונות במערה, שהעתיקה בהן מתוארכת למאה ה-8 לספירה (תקופת שושלת טאנג), המערה הייתה ידועה לסינים לאורך ההיסטוריה, אך ברבות השנים היא נשכחה ונתגלתה מחדש בשנת 1940 על ידי קבוצת פליטים שברחו לאזור מאימת הצבא היפני במלחמת העולם השנייה. בסין כנראה חשבו שנפלאות הטבע אינן מספיק מרשימות כשלעצמן והחליטו להוסיף למערה תאורה צבעונית מלאכותית מכל עבר שלדעת רבים הופכת את האווירה במקום לתיירותית מדי. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה:  המערה נמצאת כחמישה קילומטרים מגווילין. קווי אוטובוס 3 ו-213 מגיעים למערה, אך מומלץ בחום לחסוך זמן ולקחת מונית מהעיר למערה (כ-200 יואן לנסיעה בממוצע).
מחיר כניסה: 120 יואן.

שעות פתיחה: אפריל-נובמבר: 13:00-18:00 ,7:30-12:00; דצמבר-מרץ: 13:00-17:30 ,8:00-12:00.

 

טראסות האורז לונגג'י (Longji Rice Terraces, Lóngjí tītián, 龙脊梯田) – במחוז לונגשנג הכפרי המשתייך לגווילין (מרחק של כ-100 קילומטר מהעיר עצמה) נמצאות הטראסות הללו, שבחלקן נבנו לפני 650 שנה. על שם צורתן המדורגת של הטראסות הן נקראות לונגג'י שמשמעותו גב או שידרת הדרקון הטראסות להרי הסביבה נוף מיוחד וקסום אשר משתנה בהתאם לעונות השנה – באביב הטראסות מוצפות מים (ולעיתים ערפילים מכסים את האזור), בקיץ הגבעות מוריקות, בסתיו מזהיבות ובחורף הן מתכסות מעטה שלג לבנבן. מלבד הטראסות המחוז כולו הוא מקום מעניין ביותר בזכות המגוון האתני הרחב שלו שכולל את מיעוטי דונג, מיאו, יאו (שנשותיו ידועות כ"ארוכות השיער") ודז'ואנג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: שלושה אוטובוסים ישירים לכפר דה-דז'אי (שעתיים וחצי-שלוש, 30 יואן) יוצאים כל יום מהחנייה של מלון הונג-קונג (Hong Kong Hotel, Xiāngjiāng fàndiàn, 香江饭店) הסמוך לתחנת הרכבת בגווילין (Guìlín huǒchēzhàn, 桂林火车站), אך לעיתים קשה למצוא עליהם מקום ללא הזמנה מראש דרך ההוסטלים בלונגשנג. 
בנוסף ניתן לקחת בעלות קצת פחותה מתחנת האוטובוסים צ'ינטאן בגווילין (Qíntán qìchē zhàn, 琴潭汽车站) אוטובוס לכיוון לונגשנג (Lóngshèng, 龙胜) ולרדת בחה-פינג (Hépíng, 和平) ומשם מיניבוס לפינג-אן (Píng'ān, 平安) או לדה-דז'אי (Dàzhài, 大寨).
מחיר כניסה: 80 יואן (כולל כניסה לכפר פינג-אן של מיעוט הדז'ואנג).

שעות פתיחה: 8:30-17:30.

 

גבעת הירח (Moon Hill, Yùliang shān, 月亮山) – בין הגבעות הסובבות את יאנגשואו בולטת בצורתה הייחודית גבעה משולשת זו הנישאת לגובה 380 מטר והפכה לאחד הסמלים של האזור. במרכז הגבעה קשת טבעית עגולה, המזכירה ירח, ומזוויות שונות הירח מקבל צורה שונה – של סהר, חצי ירח או ירח מלא. ניתן להשקיף על הגבעה מרחוק ולהתרשם מצורתה, אך ניתן גם לטפס אל הקשת או לפסגת הגבעה תמורת תשלום כניסה סמלי, ולהשקיף על הנוף המהפנט של יאנגשואו – גבעות על גבי גבעות בשלל צורות וצבעים אשר הולכים ונמוגים אל תוך האופק. גבעת הירח גם התפרסמה כאחד מאתרי טיפוס ההרים הפופולאריים באזור.

מחיר כניסה: 20 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-17:30.

 

סין הכפרית ביאנגשואו (צילום: טל ניצן)

סין הכפרית ביאנגשואו (צילום: טל ניצן)

ש'ינגפינג (Xìngpíng, 兴评) – במאות הראשונות לספירה הייתה העיירה הזו מרכז האזור, עד שהוקמה יאנגשואו במאה ה-6, והיום היא ידועה בעיקר בשל הנוף עוצר הנשימה המקיף אותה. ש'ינגפינג ניצבת למרגלות גבעת חמשת האצבעות (Wǔzhǐ shān, 五指山), ולמרות ואולי דווקא בגלל שהיא לא נקייה ומסודרת כמו חברתה יאנגשואו, יש בה קסם וחן אותנטיים. כעשר דקות הליכה מש'ינגפינג נמצאת הנקודה בה נגלה הנוף המופיע על השטר של 20 יואן – אם תצביעו למקומיים על השטר, הם כבר יכווינו אתכם בדרך הנכונה. בנוסף, מעבר לנהר נמצא כפר הדייגים (Yúcūn, 渔村), אשר נודע מן הסתם בזכות מלאכת הדייג שלו. מה שלא מובן מאליו, הוא השיטה בה משתמשים דייגי הכפר, המערבת ציפורי קורמורן – הדייגים ששטים ברפסודות על פני הנהר כורכים טבעת סביב צוואר הציפור ומשלחים אותה לדוג עבורם. הטבעת מונעת מן הציפור לבלוע את הדגים הגדולים יותר, ולכן הציפור מחזירה את הדגים הגדולים לדייג ובתמורה מקבלת דג קטן שהיא יכולה לבלוע. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוסים לשי'נפינג יוצאים מתחנת האוטובוסים הדרומית של יאנגשואו מדי רבע שעה מהבוקר עד 6 בערב (45 דקות נסיעה, 8 יואן). תחנת האוטובוסים של ש'ינגפינג נמצאת בסמוך לעיר העתיקה.

 

אטרקציות נוספות: גבעת חדק הפיל, הרחוב המערבי, מערת לונגמן.

 

חאנגדז'ואו

זמן מומלץ: 2-3 ימים

חאנגדז’ואו (Hángzhōu, 杭州), בירת פרובינציית דז'ה-ג'יאנג (Zhèjiāng, 浙江), שנמצאת לחופיה המזרחיים של סין, נמצאת פחות משעה נסיעה משאנגחאי, אך נדמה שמדובר בעולם אחר לגמרי. בקרב הסינים זוכה העיר לכינוי המחמיא "גן עדן עלי אדמות", ואחרי ביקורו בסין קבע מרקו פולו שהיא "העיר הנפלאה ביותר בעולם". האגם המערבי והגבעות הירוקות המקיפות אותו, הם שמקנים לחאנגדז’ואו את נופיה המיוחדים, והאזור כולו הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי בשל היותו מודל מוגדל של הגינון הסיני הקלאסי על כלל מאפייניו. גם מטיילים מערביים רבים כיום נשבים בקסמה של העיר חאנגדז’ואו, ומתקשים להשאיר מאחור את נופיו הפסטוראליים של האגם.

 

אטרקציות מרכזיות

האגם המערבי (West Lake, Xīhú, 西湖) – האגם המפורסם ביותר בכל סין, אשר יחד עם השבילים והגנים המקיפים אותו מהווה את פסגת התפיסה ההרמונית של הגינון הסיני ואת השילוב המושלם בין הטבע לאדם על פיה. האגם המערבי של חאנגדז'ואו הוא אגם מים מתוקים, שהיקפו  כ-12 ק"מ וסביבו נמצאים מרבית אתרי התיירות של העיר. כפי ששמו מגלה, הוא נמצא בקצה המערבי של העיר, והוא מהווה את מוקד המשיכה המרכזי של חאנגדז'ואו, אשר היה לאורך ההיסטוריה מקור השראה לאין ספור משוררים וציירים. בנוסף, האגם הוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמי בשל היותו מודל מוגדל של הגינון הסיני הקלאסי על כלל מאפייניו. מיופיו של האגם ומהאווירה המיוחדת סביבו תוכלו להנות תוך כדי צעידה, רכיבה על אופניים או שיט בסירה. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קחו את קו מס' 1 של הרכבת התחתית אל התחנה לונג-ש'יאנג-צ'יאו (Lóngxiáng qiáo, 龙翔桥), שנמצאת כ-400 מטרים מחלקו הצפון-מזרחי של האגם. קווי התיירים 6游, 2游 ו-10游 וכן קווים רבים נוספים מגיעים לנקודות שונות סביב האגם. 
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל שעות היום.

 

פסגת פיילאי (Peak Flown From Afar, Fēilái fēng, 飞来峰) ומקדש לינגיין (Lingyin Temple, Língyǐn sì, 灵隐寺) – אחד המקומות הידועים והמיוחדים ביותר בחאנגדז'ואו הוא האזור הזה, הכולל את פסגת פיילאי וממולה מקדש לינגיין. מדרונותיה של פסגת פיילאי רצופים בכ-300 פסלים של בודהות המתוארכים מן המאה ה-10 למאה ה-14 לספירה ושביליה מתפתלים בין עצים בעלי שורשים שנדמה כי יש להם חיים ורצונות משל עצמם. המפורסם בפסלים החצובים בגבעה הוא פסלו של הבודהה הצוחק. אגדה מספרת על נזיר הודי בשם חוי-לי שהגיע לאזור לפני 1,600 שנים. הנזיר הופתע לראות במקום זה פסגה אשר שונה כל כך מתצורות הטבע שסביב לה ומכיוון שהזכירה לו את הפסגות ההודיות, סבר כי היא עפה למקומה מהודו ועל כן קרא לה בשמה, שפירושו המילולי – "פסגה שבאה בתעופה". ממול הגבעה נמצא מקדש לינגיין מעורר ההשראה, שפירוש שמו הוא "מקדש המפלט לנשמה", והוא הוקם בתקופת שושלת ג'ין המזרחית (317-420 לספירה), על פי האגדות על ידי אותו נזיר הודי. זהו אחד המקדשים הבודהיסטים המפורסמים ביותר בסין, בין היתר בזכות פסלו המוזהב הענק של בודהה שאקימוני שבתחומו. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מהאגם המערבי קחו את קו התיירים 游2 או את קו K7 לתחנת לינגיין (Língyǐn, 灵隐).
מחיר כניסה: פסגת פיילאי: 45 יואן; מקדש לינגיין: 30 יואן.

שעות פתיחה: 7:00-18:00, אך מכירת כרטיסים עשויה להסתיים עוד לפני כן.

 

פגודת לייפנג (Leifeng Pagoda, Léifēng tǎ, 雷峰塔) – הפגודה נבנתה על גבעה קטנה לחופי האגם המערבי בשנת 975 לספירה אך התמוטטה ב-1924 כתוצאה ממסורת מקומית של סחיבת מספר לבנים מיסודותיה למזל טוב. הפגודה נבנתה מחדש בשנת 2000 בדמות מגדל בן 5 קומות ובעל 8 פאות, שלראשו עמוד מוזהב, וכשנכנסים אליו ניתן עוד לראות את שרידי הפגודה העתיקה. בקומה הראשונה של הפגודה תמצאו יצירה יוצאת דופן של גילוף בעץ המתארת סצנות מורכבות ביותר. כמו בעבר, גם כיום היא מהווה את אחד מסימני ההיכר של האגם ושל העיר חאנגדז'ואו, ודמותה המוארת בלילה ומשתקפת על מימי האגם נראית למרחקים. אפילו אם אינכם מוצאים עניין במבנה עצמו, שווה לעלות אליו ולו רק כדי להנות מהתצפית עוצרת הנשימה שהיא מספקת על נופי האגם המערבי.

הגעה: קווי התיירים 6游, 2游, ו-10游 וכן קו אוטובוס מס' 4 וקווים נוספים מגיעים לתחנת מקדש ג'ינג (Jìng sì, 净寺), הסמוכה לפגודה.
מחיר כניסה: 40 יואן.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ:8:00-17:30; אפריל: 8:00-19:00; מאי-אוקטובר: 8:00-20:00.

 

הרחוב העתיק חה-פאנג (Hefang Ancient Street, Héfāng jiē, 河坊街) – מדובר בחלק של הרחוב חה-פאנג אשר משמר את מבני העיר העתיקה חאנגדז’ואו ומציע אווירה תוססת ועליזה. בשלב קניית המזכרות מחאנגדז'ואו, זה המקום להיות בו – מתקופת שושלת סונג ועד היום הרחוב הצפוף מהווה מרכז קניות חשוב, ומאכלס לא רק חנויות אלא גם מסעדות ובתי תה רבים בהם תוכלו להנעים את זמנכם. למספר חנויות לאורך הרחוב יש היסטוריה ארוכה בעצמן, למשל חנות המספריים של דז'אנג ש'יאו-צ'ואן (Zhāng Xiǎoquán jiǎndāo, 张小泉剪) או בית המרקחת חוצ'ינג-יוטאנג (Húqìng Yútáng, 胡庆余堂) שהוסב למוזיאון היחידי לרפואה סינית.

הגעה: קווי התיירים 6游 ו-8游 וכן קווי אוטובוס מספר 25, 35, 108 ועוד לתחנת כיכר וו-שאן (Wúshān gouǎngchǎng, 吴山广场).

שעות פתיחה: כל היום, חנויות פתוחות בערך בין 9:00-21:00.

 

פגודת באו-צ'ו (Baochu Pagoda, Bǎochù tǎ, 保俶塔) – הפגודה הניצבת על הר באושה (Bǎoshí shān, 宝石山) שמצפון לאגם המערבי, מהווה את אחד מסימני ההיכר של העיר חאנגדז’ואו והאגם וביום טוב ניתן לראותה מכל קצוות האגם. במקור נבנתה הפגודה ב-963 לספירה עם 9 קומות, אך היא נבנתה מחדש בשנת 1933 קצת נמוכה יותר, עם 7 קומות בלבד. משמעות השם פגודה הוא "מגנה על צ'ו", ועל פי האגדה הכוונה היא למלך צ'יאן צ'ו, ששלט באזור בתקופת חמשת השושלות ועשר הממלכות (907-960 לספירה). האגדה מספרת כי אחד משריו של המלך בנה את הפגודה על מנת שיתפללו בה לשובו בשלום של המלך ממסעו לקאיפנג. מהר באושה ניתן להשקיף על נוף האגם ולראות כמעט את כולו.

הגעה: קחו קווי אוטובוס 7, 27, 51, 118 וקו התיירים 10游 לתחנת גה-לינג (Gélǐng, 葛岭).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

אטרקציות נוספות: מוזיאון התה הלאומי, כפר לונגג'ינג, פגודת ששת ההרמוניות, מקדש יואה פיי.

 

שאנגחאי

זמן מומלץ: 4 ימים

כניסה לשאנגחאי (Shànghǎi, 上海) היא כניסה לעולם שכולו מטעמים, ניחוחות וצבעים. קשה להתכחש למשיכה של העיר הקוסמופוליטית, המכילה את השילוב המושלם בין מזרח למערב, ועבר לעתיד. העיר, שהיוותה את אחד השערים הימיים החשובים לסין, אחראית במידה רבה על הדימוי האקזוטי שזכתה לו סין בתחילת המאה ה-20, ומבט אחד באנשיה המסוגננים מסביר למה. ניתן להעביר בקלות מספר ימים בעיר, להסתובב בין האתרים השונים ולהנות מהרחובות ההומים ומהאופי הייחודי של העיר. מומלץ להקדיש יום ולעשות נסיעה לסודז'ואו או לנאנג'ינג הקרובות.

אטרקציות מרכזיות

הבונד (The bund, Wàitān, 外滩) – אזור מפורסם בשאנגחאי אשר נמצא על הגדה המערבית של נהר חואנגפו החוצה את העיר, ונחשב לאחד הסמלים של העיר כבר יותר מ-100 שנה. באזור, שנמצא בלב המושבה הבינלאומית בשאנגחאי לשעבר, יש מעל 20 בניינים אשר כל אחד מהם בנוי בסגנון שונה ובהם גותי, בארוק, קלאסי, רנסנס ועוד. בלילה הבניינים היפים מוארים מבחוץ ויוצרים מראה מקסים. מלבד זאת, על שפת הנהר טיילת המשקיפה לכל אורכה על נוף הבניינים האייקוניים של אזור הסחר והפיננסים פודונג, בנוסף ניתן לעלות לגגות של בניינים שונים בבונד (בדרך כלל תמורת סכום לא מבוטל) ולקבל מהם מבט כולל של שני צדי הנהר – אחת האופציות היותר מוכרות לכך היא מגג מלון האייט שבבונד.

הגעה: קווים 2 ו-10 של הרכבת התחתית לתחנת רחוב נאנג'ינג מזרח (East Nanjing road, 南京东路), ומשם הליכה של כ-10 דקות לכיוון הנהר.

שעות פתיחה: כל שעות היום, אבל האורות מתחילים להיכבות סביב 22:00.

מבט פנורמי על פודונג והבונד (צילום: טל ניצן)

מבט פנורמי על פודונג והבונד (צילום: טל ניצן)

פודונג (Pǔdōng, 浦东) – רובע בעיר שאנגחאי אשר ידוע בזכות קו הנוף הכמו-עתידני שלו, שמלא בגורדי שחקים מהגבוהים בעולם. האזור נמצא ממזרח לנהר חואנגפו החוצה את העיר, עד לפני פחות משלושה עשורים הוא היה בכלל אזור חקלאי כמעט ולא מיושב, אך אז החליט הממשל הקומוניסטי להפוך אותו לאזור פיתוח ובחזיתו הצמודה לנהר נבנו מספר מבנים אייקוניים – הידועים בהם הם מגדל ג'ין מאו ומרכז הפיננסים העולמי הצמודים, מגדל הפנינה האוריינטלי ומגדל שאנגחאי, המגדל השני בגובהו בעולם והראשון בגובהו בסין. לכולם מלבד מגדל שאנגחאי ניתן גם לעלות לתצפית של כל העיר הפרושה לרגליהם.

הגעה: קו 2 במטרו לתחנות שבתוך פודונג (אחרי תחנת רחוב נאנג'ינג מזרח).

 

הרובע הצרפתי (The French Concession, Qián Fǎ zūjiè, 前法租界) – אזור שהיה בשליטה צרפתית בין 1849-1943, ולאחר מכן הועבר על ידי ממשלת וישי לידי ממשלת הבובות הפרו-יפנית שישבה בעיר נאנג'ינג. בנייני הרובע בנויים בסגנון אירופאי ובעבר היו להם וגם לרחובות הרובע שמות צרפתיים. בשל האופי הייחודי של הרובע והאווירה הרגועה ברחובותיו המוצלים הוא הפך לאחת האטרקציות התיירותיות הבולטות בעיר, אך מכיוון שמדובר באזור רחב ידיים התיירים לא משפיעים באופן ניכר על צפיפותו. ברובע אתרים רבים שניתן לבקר בהם כמו מוזיאון הועידה הראשונה של המפלגה הקומוניסטית הסינית, קתדרלת ש'ו-ג'יה-חוי (Xújiāhuì Tiānzhǔ jiāotáng, 徐家汇天主教堂), הבתים של סון יאט-סן (כתובת: 香山路7号, 20 יואן) – אבי האומה הסינית המודרנית, ג'ואו אן לאי (כתובת: Sī nánlù 73 hào, 思南路73号, חינם) – ממייסדי המפלגה הקומוניסטית הסינית וראש הממשלה הראשון של הרפובליקה העממית של סין, צ'יאנג קאי-שק (כתובת: Dōng Pínglù 9 hào, 东平路9号, חינם)  – מנהיג הרפובליקה הסינית ועוד. בנוסף שני האזורים הפופולריים ביותר לראות את בתי השה-קומן של שאנגחאי, טיאן-דזה-פנג וש'ין-טיאן-די, נמצאים באזור הרובע וכן אין ספור חנויות, מסעדות של אוכל מכל מטבחי העולם, בתי קפה ופאבים.

הגעה: מדובר באזור גדול שבתחומו תחנות מטרו רבות – קחו קו 1 של הרכבת החתחתית לתחנות רחוב חואנגפי דרום (South Huangpi road, 黄陂南路), רחוב שאאנסי מערב (South Shaanxi road, 陕西南路), רחוב חנגשאן (Hengshan road, 衡山路) או ש'ו-ג'יה-חוי (Xujiahui, 徐家汇). או קו 10 של הרכבת התחתית לתחנות ש'ין-טיאן-די (Xintiandi, 新天地), רחוב שאאנסי מערב (South Shaanxi road, 陕西南路), ספריית שאנגחאי (Shanghai Library, 上海图书馆) או אוניברסיטת ג'יאוטונג (Jiaotong University, 交通大学).

 

מוזיאון שאנגחאי (Shanghai Museum, Shànghǎi bówùguǎn, 上海博物馆) – המוזיאון היושב על רחוב נאנג'ינג במרכז כיכר העם  (Rénmín guǎngchǎng, 人民广场),  נחשב לאחד המוזיאונים מן השורה הראשונה בסין והוא מוקדש לאמנות סין העתיקה. מבנה המוזיאון הנוכחי, שנחנך ב-1996 מדמה כלי פולחן סיני עתיק מברונזה שנקרא דינג. הוא בעל גג עגול ובסיס מרובע, בהתאם לסמליות הסינית העתיקה על פיה השמיים מיוצגים באמצעות מעגל והאדמה על ידי ריבוע. בין היתר ניתן למצוא במוזיאון תצוגות של פריטי ברונזה, פורצלן, קליגרפיה, ריהוט משושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1912), מטבעות, אבני ג'ייד (איחד), פסלים, ציורים, חותמות ואמנות מיעוטים וכן תערוכות מתחלפות. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קווים 1, 2 ו-8 של הרכבת התחתית לתחנת כיכר העם כיכר העם (People’s Square, 人民广场), יציאה מס' 1.
מחיר כניסה: חינם (המוזיאון מנפק 8,000 כרטיסים ביום בלבד), לתערוכות המתחלפות עלות כניסה משתנה.

שעות פתיחה: 9:00-17:00 (כניסה אחרונה ב-16:00).

 

מקדש ג'ינג-אן (Jing'an Temple, Jìng'ān sì, 静安寺) – מקדש בודהיסטי ברחוב נאנג'ינג מערב, אשר נבנה לראשונה בשנת 247 לספירה, בממלכת וו, אחת משלוש הממלכות של התקופה. המקדש עבר טלטלות רבות לאורך השנים, ושיאן היה כאשר במהפכת התרבות (1966-1976) הוסב למפעל לפלסטיק, וב-1972 אף נשרף עד היסוד. החל מ-1983 הוא חזר לתפקד כמקדש ושופץ בהדרגה, עד שהושלם עם סיום בניית פגודת ג'ינג-אן ב-2010. בין השאר ניתן למצוא כיום במקדש פסל בודהה עשוי אבן ג'ייד (איחד), בגובה של כמעט ארבעה מטרים ובמשקל של 11,000 קילוגרם!

הגעה: קווים 2 ו-7 של הרכבת התחתית לתחנת המקדש (הנקראת על שמו), יציאה מספר 1.
מחיר כניסה: 50 יואן.

שעות פתיחה: 7:30-17:00.

 

אטרקציות נוספות: רחוב נאנג'ינג, טיאן-דזה-פאנג, גן יו, מוזיאון הפליטים היהודים.

 

תגובות לכתבה