מסע בדרך המשי הוא מסע מרתק של היסטוריה, דת ואמנות, אבל הוא קודם כל מסע בטבע פראי יוצא דופן: במסלול זה תעברו בין מדבריות צחיחות, הרים מושלגים ואגמים תכולים. המסלול הזה מאתגר מבחינה שפתית ופיזית, אבל ההיסטוריה והנופים ישאירו אתכם חסרי נשימה – ולא רק בגלל הגובה הרב של הפסגות.

המסלול מתחיל בש'י-אן, בירתה העתיקה של סין ותחילתו של הצד הסיני של דרך המשי. לש'י-אן ניתן להגיע בקלות ברכבת או בטיסה מבייג'ינג.

זמן מומלץ: שלושה שבועות-חודש

מתאים במיוחד ל: צעירים, תרמילאים

silk road

ש'י-אן

זמן מומלץ: 3-4 ימים

בלב ליבה של סין, בפרובינציית שאאנש'י (Shǎnxī, 陕西), ממוקמת העיר ש'י-אן  (Xī’ān, 西安), ששמה הגיע לכל קצוות העולם בעיקר בזכות צבא לוחמי הטרקוטה המופלא והסיפורים המרתקים שמאחוריו. חיילי הטרקוטה אמנם זוכים לתהילה מוצדקת, אך אל תטעו לחשוב שזה כל מה שיש לעיר להציע: ש'י-אן היא אחת מהערים העתיקות ביותר בסין, ונחשבת לראשונה מבין הבירות הגדולות העתיקות שלה. מומלץ להקדיש לעיר לפחות יומיים מלאים, אחד לחיילי הטרקוטה והשני לסיור בתוך העיר העתיקה, אך אפשר בקלות להשאר פה מספר ימים נוספים.

אטרקציות מרכזיות

צבא לוחמי הטרקוטה (The Terracotta Army, Bīngmāyǒng, 兵马俑) ואחוזת הקבר של הקיסר הראשון של צ'ין  (Mausoleum of the First Qin Emperor, Qín Shǐhuáng líng, 秦始皇陵) –  אחד האתרים המפורסמים ביותר בסין, מכונה על ידי הסינים "פלא העולם השמיני", והוכר כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו – ולא לחינם. צ'ין שה-חואנג חי במאה ה-3 לפסה"נ והיה הקיסר הראשון של שושלת צ'ין, השושלת שאיחדה לראשונה את סין תחת השלטון הקיסרי שיימשך מעל ל-2000 שנים. האתר התפרסם במיוחד בזכות הבורות הסובבים את הקבר, בהם נמצא צבא של אלפי לוחמים עשויים חרס הנראים כל אחד שונה מחברו. ככל הנראה מה שהתגלה הוא רק קצה קצו של המזלג – החוקרים מעריכים שככל שיחפרו בורות קרובים יותר לקבר, הממצאים שיתגלו יהיו יותר ויותר מרשימים. לכן, חפירת הבורות וחקירתם עדיין נמשכות ואף ניתן לראות אותן בזמן אמת. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס התיירים 5游, שנקרא לפעמים גם קו מס' 306 מתחנת הרכבת של ש'י-אן (Xī'ān huǒchē zhàn, 西安火车站) עד לתחנת צבא לוחמי הטרקוטה (הנקראת על שם האתר). הקו פעיל לשני הכיוונים בין 7:00-19:00.
מחיר כניסה: דצמבר-פברואר: 120 יואן; מרץ-נובמבר: 150 יואן.

שעות פתיחה: דצמבר-פברואר: מכירת כרטיסים בין 8:30-16:30, כניסה אחרונה ב-18:05; מרץ-נובמבר: מכירת כרטיסים בין 8:30-17:00, כניסה אחרונה ב-18:35.

חיילי הטרקוטה (צילום: נוגה פייגה)

חיילי הטרקוטה (צילום: נוגה פייגה)

מגדל הפעמון (Bell Tower, Zhōnglóu, 钟楼) – הסמל של העיר ש'י-אן הוא אשר ניצב בליבה של העיר העתיקה ומאיר את לילותיה בצבעים בוהקים. הייעוד המקורי של המגדל כמו של שאר מגדלי הפעמון בסין, היה לבשר בבקרים את השעה והוא אחד הגדולים מסוגו בסין. מגדל הפעמון של ש'י-אן נבנה לראשונה ב-1384 על ידי שושלת מינג בסמוך למגדל התוף שבעיר, אך משגדלה העיר, כ-200 שנה לאחר מכן הוא הוזז ממקומו על מנת שימשיך לסמל את מרכזה של העיר. כיום, ניתן לטפס על המגדל, לצפות בנוף הנשקף ממנו וכן להתרשם מן התערוכות המוצגות בו ומהפעמון שעדיין עומד על המשמר.

הגעה: מגדל הפעמון נמצא על הצטלבות ארבעת הרחובות המרכזיים של העיר העתיקה (הצפוני, הדרומי, המזרחי והמערבי) וכמעט כל האוטובוסים בעיר עוברים בו. בנוסף ניתן להגיע אליו באמצעות קו מס 2 של הרכבת התחתית לתחנת המגדל (הקרואה על שמו), הכניסה מהרחוב הצפוני.
מחיר כניסה: 35 יואן (או 50 לכרטיס משולב עם מגדל התוף).

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30-18:00; אפריל-אוקטובר: 8:30-21:30.

 

חומת העיר (Xian City Wall, Xī'ān chéngqiáng, 西安城墙) – ככל הנראה הדבר הראשון שייפגשו עיניכם כשתגיעו לעיר העתיקה של ש'י-אן הוא החומה המרשימה שלה. מדובר באחת החומות העתיקות והשמורות מבין חומות הערים הסיניות. אף על פי שנבנתה לראשונה כחומתה של העיר צ'אנג-אן עוד בתקופת שושלת טאנג (617-906 לספירה), החומה ששרדה עד היום היא שיפוץ שנעשה על ידי הקיסר הראשון של שושלת מינג (1368-1644). כיום ניתן להקיף את העיר העתיקה בהליכה על החומה שאורכה כמעט 14 קילומטר ולקבל מבט מגבוה על יופייה של העיר ואתריה.

הגעה: לשער הדרומי – כ-10 דקות הליכה דרומה ממגדל הפעמון על הרחוב הדרומי (Nán dàjiē, 南大街) של העיר העתיקה.
מחיר כניסה: 54 יואן.

שעות פתיחה:  8:00-20:00 (כל השערים נפתחים באותה שעה, השער הדרומי נסגר הכי מאוחר, בשעה 20:00).

 

הרובע המוסלמי (Muslim Quarter, Huímín jiē, 回民街) והמסגד הגדול (Great Mosque of Xi’an, Xī'ān dà qīngzhēnsì, 西安大清真寺) – ראשית ההיסטוריה המוסלמית בסין נעוצה באמצע המאה ה-7, תחת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה צ'אנג-אן, הלוא היא העיר העתיקה של ש'י-אן. כיום חיים בש'י-אן כמה עשרות אלפי מוסלמים, רוב רובם בני מיעוט החוי. ברובע המוסלמי בש'י-אן אשר ממוקם מצפון לרחוב המערבי (Xī dàjiē, 西大街) בעיר העתיקה, כמה וכמה מסגדים, הוותיק, הידוע ומן הסתם גם הגדול שבהם הוא המסגד הגדול של ש'י-אן. מלבד זאת מציע הרובע המוסלמי שוק צפוף ססגוני המלווה בשלל ניחוחות וטעמים חדשים שנובעים מהשילוב המיוחד בין התרבות הסינית למוסלמית.

הגעה: ממגדל הפעמון הנמצא במרכז העיר הולכים על הרחוב המערבי לכיוון מגדל התוף (מערב), ופונים צפונה ברחוב ביי-יואן-מן (Běiyuànmén, 北院门) או רחוב ביי-גואנג-ג'י (Běiguǎngjì jiē, 北广济街) הסמוך. המסגד נמצא בסמטת חואה-ג'וואה (Huājué xiàng, 花觉巷) היוצאת מרחוב ביי-גואנג-ג'י.
מחיר כניסה: למסגד – דצמבר-פברואר: 15 יואן; מרץ-נובמבר: 25 יואן

שעות פתיחה: המסגד – נובמבר-מרץ: 8:00-17:00;  אפריל-אוקטובר: 8:00-19:00. אולם התפילה סגור ללא-מוסלמים, ובימי שישי הכניסה לכלל המסגד מוגבלת.

 

פגודת האווז הגדולה (Big Wild Goose Pagoda, Dàyàn tǎ, 大雁塔) – פגודה בודהיסטית שנבנתה במאה ה-7 לספירה, בתקופת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה הייתה, צ'אנג-אן, היא העיר העתיקה של ש'י-אן. אחת המטרות העיקריות של המבנה הייתה לשמש מקום אחסון ותצוגה לפסלי הבודהה וכתבי הסוטרות שהובאו מהודו לסין על ידי הנזיר ש'ואן דזאנג, שסיפורו התפרסם ברומן הנודע "המסע למערב". היום, ניתן לראות עדיין במתחם הפגודה פסלים רבים של בודהות ולהתרשם מהארכיטקטורה המעניינת של המבנה כמו גם מחיי הנזירים במתחם מקדש דה-צה-אן (Da Ci’en Temple, Dà Cí'ēn sì, 大慈恩寺), המקיף את הפגודה. בנוסף, בכל ערב מתעוררות הפגודה והמזרקות שמצפון לה לחיים, במופע אור-קולי מדהים.

הגעה: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ש'יאו-דז'אי (Xiǎozhài, 小寨), לצאת מיציאה C, וללכת מזרחה כ-10 דקות.
מחיר כניסה: מתחם המקדש -50  יואן; הפגודה – 40 יואן.
שעות פתיחה: 8:00-17:00.

שעות המופע האורקולי:  פברואר-מאי, אוקטובר: 20:30, בשבת ובראשון הופעה נוספת ב-18:00; יוני-ספטמבר: שני-שישי: 21:00, בשבת ובראשון הופעה נוספת ב-18:00; נובמבר-ינואר: המופע לא מתקיים.

 

אטרקציות נוספות: מגדל התוף, חואה שאן, מוזיאון שאאנש'י.

 

גאנסו

זמן מומלץ: 8-10 ימים

מדבריות גובי, הרים מושלגים, נזירים טיבטים ואמנות שאין שנייה לה בעולם: אם גם אתם הוקסמתם מסיפורי דרך המשי ומסעות הסוחרים בה, גאנסו (Gānsù, 甘肃) היא ללא ספק המקום בשבילכם. המחוז היה במשך אלפי שנים מרכז הסחר של סין עם העולם, ובדרכיו המדבריות עברו סוחרים, נזירים וסחורות ששינו את התרבות הסינית כולה. צומת הדרכים המרכזית של האזור היא בירת הפרובינציה – לאנדז'ואו (Lánzhōu, 兰州), היושבת על גדות הנהר הצהוב האימתני.

אטרקציות מרכזיות

לאנדז'ואו (Lanzhou, Lánzhōu, ) – אין הרבה מה לעשות בבירה האפרורית והמאובקת של גאנסו, ובשביל רוב האנשים היא מכהנת כתחנת מעבר ותו לא. אם יוצא לכם להעביר פה יום, תוכלו לטייל לאורכו של הנהר הצהוב המרשים, החוצה את העיר לשתיים, או לעשות מעט כושר ולטפס לגבעת הפגודה הלבנה (Báitǎ shān, 白塔山) היפה שמעניק נוף מרהיב של העיר. גולת הכותרת של העיר היא מוזיאון הפרובינציה של גאנסו (Gānsù shěng bówùguǎn, 甘肃省博物馆), המכיל אוסף גדול של פריטים ארכיאולוגיים מרתקים מהתרבויות השונות מהאזור. אפשר בקלות להעביר מספר שעות במוזיאון המרשים, המכיל גם מחלקה של מאובנים שהתגלו במחוז ומחלקה רחבה העוסקת במהפכה הקומוניסטית.

הגעה: ללאנדז'ואו יש טיסות ורכבות מערים רבות בסין. רבים מגיעים אליה ברכבת מש'י-אן (שבע –תשע שעות, 90-260 יואן).
מחיר כניסה: המוזיאון: חינם; המקדש: 6 יואן.

שעות פתיחה: המוזיאון: 9:00-17:00, כניסה אחרונה ב- 16:00, סגור בימי שני; המקדש: 6:30-20:30.

 

וו-ווי (Wuwei, Wǔwēi, 武威) – וו-ווי, או בשמה המקורי ליאנגדז'ואו, היוותה מרכז מסחרי וצבאי של סין עוד לפני תחילת הספירה הנוצרית. בשנת 121 לפנה"ס שלח הנה הקיסר וו-די משושלת חאן המערבית (206 לפנה"ס – 9 לספירה) צבא כדי להדוף את  הש'יונג-נו, השבטים הברבריים שאיימו על סין מצפון. כאן גם גילו את פסל הסוס הדוהר המפורסם, שדמותו המגושמת מעטרת כל כרזת פרסום של המחוז. רבים מממצאי האזור, וביניהם פסל הסוס, הועברו למוזיאון של גאנסו שנמצא בלאנדז'ואו, אך עדיין נותרו בשטחי העיר הקטנה כמה אתרים המנציחים את עברה המפואר, כגון מקדש לייטאי (Léitái sì, 雷台寺) ומקדש קונפוציוס (Wénmiào, 文庙) המקומי. 

הגעה: רכבות רבות יוצאות מדי יום מלאנדז'ואו ועוצרות בתחנת הרכבת של וו-ווי (3-4 שעות, 45 יואן).  
מחיר כניסה: מקדש לייטאי – חינם להסתובב במתחם הפארק, 50 יואן כניסה למקדש. מקדש קונפוציוס – 30 יואן.

שעות פתיחה:  מקדש לייטאי – 8:00-17:30. מקדש קונפוציוס – 8:30-18:00.

 

דז'אנגייה (Zhangye, Zhāngyē张掖) – המסע האמיתי על דרך המשי מתחיל כאן, וזוהי התחלה מופלאה בהחלט: העיר דז'אנגייה הינה בית למדבריות הצבע ולמקדש מאטי המרהיבים, ולמרות שהיא מבודדת מעט ואינה נגישה במיוחד לתיירים, כדאי להשתקע בה יום-יומיים כדי לבקר באתרים סביבה. דז'אנגייה ידועה לספרות זה מאות שנים, ובין מעריציה נמנה מרקו פולו, שהפך אותה לביתו למשך שנה תמימה בדרכו לפגוש את קובלאי חאן. גולת הכותרת בעיר עצמה הוא מקדש הבודהה הגדול (Dàfó sì, 大佛寺): מקדש נהדר וגדול ממדים, ובו נמצא הבודהה השוכב הגדול בסין. המקדש נוסד בשנת 1098, והאולם העשוי מעץ בו שוכב הפסל שרד מתקופה זו, מה שהופך אותו לאחד ממבני העץ העתיקים בכל סין. בקדמת המקדש ניצבת מזרקה המוציאה עשן ותורמת לאווירת הקודש השוררת באזור. מספר מטרים צפונית למקדש תראו פגודה גדולה מתנשאת – זוהי פגודה העץ של דז'אנגייה (Mùtǎ sì, 木塔寺), שנבנתה לראשונה במאה השישית, אך עברה שיפוצים רבים מאז.

הגעה: שדה תעופה חדש נחנך 13 קילומטרים מהעיר, וכרגע הוא מקבל טיסה אחת ביום מלאנדז'ואו, שיוצאת ב-16:15 (שעה, 390 יואן). מרבית המטיילים מגיעים ברכבת, ורכבות רבות יוצאות מלאנדז'ואו  (5-6 שעות, 75-215 יואן) וכן מש'י-אן (13-19 שעות, 110-440 יואן) לדז'אנגייה. מקדש הבודהה הגדול שוכן בסימטאה הקרויה על שמו (Dàfó sì xiàng, 大佛寺巷)
מחיר כניסה: מקדש הבודהה הגדול – 40 יואן; פגודת העץ – 50 יואן.

שעות פתיחה: מקדש הבודהה הגדול – 7:30-17:30 ; פגודת העץ – 8:00-17:30.

 

דון-חואנג (Dunhuang, Dūnhuáng, 敦煌) דון-חואנג היוותה במשך מאות שנים את השער של הסחורה והבודהיזם לתוך סין – ועל כך יעידו מערות מוגאו המרהיבות שנמצאות לידה. העיירה סיפקה לנוודים נווה מדבר קסום, בו הם הרוו את צימאונם והצטיידו בצידה לדרך. הסינים היו מגיעים לפה כדי לסחור עם מוכרים מכל מרכז אסיה, ובמשך תקופה ארוכה הייתה דון-חואנג מקום קוסמופוליטי שמעטים התחרו איתו. כיום, דון-חואנג המקסימה והמבודדת מלאה באוכל טוב, אמנים מוכשרים ואטרקציות מרשימות, והיא שובה את ליבם של מטיילים רבים. אל תיבהלו אם הכל סגור ביום – העיירה הקטנה הזו עובדת בלילה, עם שוק לילה סואן ומאות מסעדות מקומיות הנפתחות בחשכה. סביבתה של דון-חואנג מציעה עוד אטרקציות רבות, כולל הר החולות המזמרים ושרידים של החומה הגדולה ממספר תקופות, וביניהן שושלות מינג (1368-1644) וחאן (206 לפנה"ס- 220 לספירה). בלילה תוכלו לקנות מזכרות בשוק האמנות הלילי הנחמד, שלמרות שהוא הולך ומאבד את היצירות המקוריות לטובת פיצ'פקס סיני טיפוסי, עדיין ניתן למצוא בו כמה אמנים מיוחדים שהגיעו לאזור כדי להתחבר עם הטבע.

הגעה: שדה התעופה של דון-חואנג נמצא 13 קילומטרים מהעיר ומקבל טיסות ממספר מקומות, ביניהן טיסה אחת ביום מש'י-אן (שעתיים וחצי, 670-1500 יואן) ואחת מלאנדז'ואו (שעה וחצי, 300-700 יואן). 3 רכבות מלאנדז'ואו (13-15 שעות, 140-400 יואן) יוצאות לכאן אחר הצהריים ובערב ועוברות בדז'אנגייה ובג'יאיוגואן, אחת מהן למעשה יוצאת מש'י-אן (22 שעות, 210-600 יואן).

הר החולות המזמרים (צילום: נוגה פייגה)

הר החולות המזמרים (צילום: נוגה פייגה)

מערות מוגאו (Mogao Caves, Mògāo kū, 莫高窟) – כשהגיעה השמועה למערב בדבר האוצר הדתי והתרבותי המתחבא אי שם בצפון דרך המשי, מעטים האמינו כי הדבר אפשרי. מאה שנים אחרי, ומערות מוגאו הן אחד מהאתרים החשובים בהיסטוריית הבודהיזם הסיני בפרט והבודהיזם בכלל: 500 מערות התפילה שנחצבו במצוק לאורך אלף שנים חושפות 45 אלף מטרים רבועים של ציורי קיר, פסלים מרשימים ומסמכים ייחודיים, באוצר שאין שני לו בעולם. המערות מציגות אמנות מרהיבה מהמאה ה-4 ועד המאה ה-14 וחושפות טפח מן החיים בשנים אלו, וקשה שלא להתרגש למראה הציורים המרהיבים המכסים אותן מקיר אל קיר. בין הציורים הרבים ניתן למצוא פורטרטים של מנהיגים מקומיים ודמויות היסטוריות מפורסמות, כמו גם עדויות בלעדיות למנהגים שנעלמו מסין, כמו ריקודים וטקסי קבורה מקומיים. המערות, הנקראות לעיתים "מערות אלף הבודהות" או "מערות דון-חואנג" על שם הקרבה לעיר המקסימה דון-חואנג, הן אתר חובה לכל חובב אמנות, היסטוריה, ארכיאולוגיה ותרבות.

הטיול במערות מתבצע עם מדריך בלבד, שלוקח את המטיילים למספר מערות המשתנה מדי יום. ההדרכות בסינית, אך יש שלוש פעמים ביום (9:00, 12:00 ו-14:00) מדריך באנגלית שעולה מעט יותר (180 יואן בקיץ, 100 יואן בחורף). מומלץ להביא פנס עצמאית. אסור לצלם בתוך המערות.

הגעה: המערות נמצאות 25 קילומטרים מדון-חואנג. רוב המטיילים מגיעים בהסעות של האכסניות או במונית. ניתן לקחת גם אוטובוס מקומי.
מחיר כניסה: אפריל-אוקטובר: 160 יואן. נובמבר-מרץ: 80 יואן (כולל מדריך וכניסה למוזיאון).

שעות פתיחה: אפריל-אוקטובר: 8:20-18:00. נובמבר-מרץ: 9:20-17:30.

 

אטרקציות נוספות: לאנגמוסה, ש'יאחה, מבצר ג'יה-יו-גואן.

 

ש'ינג'יאנג

זמן מומלץ: 10-14 ימים

ישראלים יחושו בבית בפרובינציית ש'ינג'יאנג (Xīnjiāng, 新疆) שבמערב סין. אזור מחייתם הססגוני של המיעוט האוייגורי מספק מרחבים אינסופיים של טבע פראי, הרים ואגמים תכולים, וגם המטייל המנוסה ביותר ייתקשה להישאר אדיש למול נופיו. מלבד היותו חלק מרכזי מדרך המשי בין סין למרכז אסיה, האזור נודע בהיסטוריה הרעועה שלו עם הממשל המרכזי בבייג'ינג, שכללה שליטה רפופה אם בכלל של הממשל הסיני. דרישתם של האויגורים לעצמאות הביאה למספר תקריות בשנים האחרונות, והממשלה המרכזית מהדקת את השליטה על הפרובינציה מעת לעת. אך אל תתנו לבעיות אלו למנוע מכם מלבקר באזור היפייפה, שמלבד נופיו המיוחדים מכיל עשרות מסגדים ומבנים היסטוריים מרשימים. המיעוט המוסלמי מסביר הפנים יידאג להנעים את טיולכם עם בשר כבש משובח ומטעמים מהמטבח הש'ינג'יאנגי, שמאכלי הבשר והנודלס שלו ידועים בכל סין.

אטרקציות מרכזיות

חאמי (Hami, Hāmì, 哈密חאמי, הידועה בשמה הנוסף קומול, היא עיר אואזיס מודרנית שתתחיל להכניס אתכם לתוך הראש של ש'ינג'יאנג. חאמי נודעה לאורך ההיסטוריה הסינית בזכות האדמה הפורייה שלה והגידולים הייחודיים שצמחו בה, וביניהם המלונים המתוקים שלה – מלוני חאמי. גידולים אלו שהפכו אותה למוקד מריבה היסטורי בין שבטי הצפון, המונגולים, הטורקים והסינים, והעיר אף שימשה כעיר הבירה של האוטונומיה שהוקמה באזור. מרבית האטרקציות של העיר קשורות לעבר זה, כמו המוזוליאום של מלכי חאמי (Hāmì Huíwánglíng, 哈密回王陵) שנמצא בשטחה.

הגעה: כדי להגיע מדונחואנג לחאמי מומלץ לקחת קודם כל אוטובוס (שעתיים, 15 יואן) מדונחואנג לתחנת הרכבת הדרומית של ליו-יואן (Liǔyuán nánzhàn, 柳园南站). משם תוכלו לקחת החל מהצהריים רכבת מהירה לחאמי (שעה וחצי, 80 יואן), או לחלופין אוטובוס שייקח כשלוש שעות נסיעה. לחאמי יש גם שדה תעופה קטן (Hāmì jīchǎng, 哈密机场) הממוקם כ-12 ק"מ צפונית לעיר, ומוציא טיסות למספר יעדים בסין.
מחיר כניסה: המאוזוליאום – 40 יואן.

שעות פתיחה: המאוזוליאום – קיץ: 9:30-18:30; חורף – 10:00-18:00.

 

טורפאן (Turpan, Tǔlǔfān, 鲁番)  נווה המדבר של טורפאן היה אחת הנקודות המרכזיות של מעבר סחורות עוד כשהיה בשליטה של ממלכות אזוריות עצמאיות. חשיבות הנקודה למסחר הפך גם אותה למוקד מלחמה בין השושלות הסיניות לשבטים הסובבים אותן, וב-3,000 השנים האחרונות היא עברה כל כך הרבה ידיים שגם היסטוריון חובב היה מאבד את הספירה. בין העמים שעברו פה ניתן למנות את הטורקים, ההודו-אירופאים (טוכארים), הש'יונג-נו מצפון, הסינים, הטיבטים וכמובן האוייגורים. כל אלו השאירו את חותמם הן על האוכלוסייה והן על האתרים באזור טורפאן, השופע כפרים אוייגורים עתיקים כמו הכפר טויוגואו (Tǔyùgōu, 吐峪沟) ואזורי עתיקות כמו זה של ג'יאוחה (Jiāohé gùchéng, 交河故城). גם הרומן הקלאסי הסיני, "המסע למערב", השאיר את חותמו פה בזכות "ההרים הבוערים" (Huǒyàn shān, 火焰山) המוזכרים בו ונמצאים בקרבת מקום. מלבד אלו מתהדרת טורפאן בהיותה המקום השני הכי נמוך בעולם (בתחרות צמודה לפלא הטבע הישראלי) והמקום החם בסין, אז אל תשכחו להצטייד היטב לקראת הקיץ הלוהט פה.

הגעה: מספר רכבות (שעתיים-שעתיים וחצי, 115 יואן) יוצאות מדי יום מחאמי לתחנת הרכבת הצפונית של טורפאן (Tǔlǔfān běizhàn, 吐鲁番北站), ויש גם אוטובוסים שייקחו כארבע שעות. מרבית האטרקציות נמצאות מסביב לטורפאן, ולרובן יש מיניבוסים היוצאים מהעיר. הדרך המהירה והיעילה ביותר להתנייד בין הנקודות השונות היא בהשכרת מונית, שאמורה לעלות כ-2 יואן לכל קילומטר נסיעה.
מחיר כניסה: טויוגואו – 30 יואן. ג'יאוחה – 40 יואן. ההרים הבוערים – 60 יואן.

שעות פתיחה: טויוגואו – כל היום. ג'יאוחה – 9:00-18:00. ההרים הבוערים – 21 באפריל עד 20 באוקטובר- 8:00-21:00. 21 באוקטובר עד 20 באפריל – 10:00-18:30.

הריסות ג'יאו-חה (צילום: סולאפה זידאני)

הריסות ג'יאו-חה (צילום: סולאפה זידאני)

אורומצ'י (Urumqi, Wūlǔmùqí, 乌鲁木齐) הבירה של מחוז ש'ינג'יאנג היא כל מה שתוכלו לצפות מעיר סינית גדולה – סואנת, מלאת בניינים אפרוריים וגורדי שחקים גנריים. אם מתעלמים מסממני המודרניזציה, אפשר למצוא פה תמהיל מרתק של סינים, אוייגורים ומיעוטים מרכז-אסייתים נוספים, המניעים את העיר המסחרית והחשובה הזו. מלבד אלו תמצאו פה כמה אטרקציות משובחות, כמו שווקים נפלאים והמוזיאון המחוזי של ש'ינג'יאנג (Xīnjiāng zīzhìqū bówùguǎn, 新疆自治区博物馆), שנודע בכל העולם בזכות מומיות הטארים בנות אלפי השנים שהשתמרו במדבריות המחוז ומוצגות בו.

הגעה: אורומצ'י היא המרכז התחבורתי של הפרובינציה, עם רכבות וטיסות שיוצאות לכל סין. אם אתם מגיעים מטורפאן תוכלו לקחת רכבת (שעה, 49 יואן) מהתחנה הצפונית של טורפאן לתחנה הדרומית של אורומצ'י (Wūlǔmùqí nánzhàn, 乌鲁木齐南站) או אוטובוס (שעתיים וחצי, 23.5 יואן) שיוצא מתחנת האוטובוסים הבין-עירוניים של טורפאן (Tǔlǔfān chángtú qìchēzhàn, 吐鲁番长途汽车站).
מחיר כניסה: המוזיאון המחוזי – חינם. כרטיסים מחולקים ב-10:00, 11:00, 12:00, 15:00 ו-16:00 בחודשי הקיץ, וב- 10:30, 11:30, 12:30, 15:00 ו-16:00 בחודשי החורף.

שעות פתיחה: 15 באפריל עד 15 באוקטובר – 10:00-18:00. 16 באוקטובר עד 14 באפריל – 10:30-18:00. המוזיאון סגור בשני ותצוגת המומיות סגורה בראשון ובחמישי.

 

קשגר (Kashgar, Kāshí, 喀什) – העיר המערבית ביותר בסין היוותה באופן טבעי שער לסחורות שעברו בין סין למרכז אירופה, והיא מהווה עד היום נקודת מסחר חשובה של סין עם שכנותיה. כשמגיעים לקשגר קשה לפספס את עברה כנקודת מעבר של סחורות – יותר מעשרים שווקים ססגוניים מתקיימים ברחבי העיר, כשהמפורסמים שבהם הם הבזאר הגדול של יום ראשון (Xīngqītiān shìchǎng, 星期天市场) ושוק הבהמות המפורסם, "מאל בזאר" (Dòngwù shìchǎng, 动物市场). מלבד אלו יש פה מבנים עתיקים המציגים את החיים בקשגר לפני מאות שנים, וכן כמה מסגדים חשובים ויפיפיים, כמו מסגד עיד גאה (Id Kah Mosque, Ài tígǎ'ěr qīngzhēn sì, 艾提尕尔清真寺).   

הגעה: קשגר המבודדת דורשת נסיעה ארוכה מבירת המחוז אורומצ'י. שלוש רכבות יוצאות מדי יום מאורומצ'י לקשגר (כ-20 שעות נסיעה, 135-498 יואן). אופציה נוספת היא לטוס לשדה התעופה של קשגר (Kāshí jīchǎng, 喀什机场), המקבל טיסות מערים רבות בסין.
מחיר כניסה: הבזאר של יום ראשון – חינם. שוק הבהמות – חינם. מסגד עיד גאה – 20 יואן.

שעות פתיחה: הבזאר של יום ראשון – פתוח מדי יום אך פעיל במיוחד בראשון. שוק הבהמות – ימי ראשון, 8:00-18:00. מסגד עיד גאה – 9:00-22:00.

 

אטרקציות נוספות: האגם השמיימי, קוצ'ה, דרך קרקורם.

מסגד איד-קאח (צילום: סולאפה זידאני)

מסגד עיד-גאה (צילום: סולאפה זידאני)

 

תגובות לכתבה