העיר האסורה (צילום: טל ניצן)

מסלול זה מתאים עבור מי שאין לו זמן רב ורוצה בכל זאת להספיק לטעום את סין בלי להרחיק לכת, והוא מספק צלילה קצרה אל תוך עברה המפואר של סין. המסלול מתחיל בבירה בייג'ינג, על ארמונותיה הקיסריים המשתלבים כיום בתוך המטרופולין המודרני הענק ובחומה הגדולה – האתר המפורסם ביותר בסין; ממשיך בעיר העתיקה פינגיאו, הדוגמה הקלאסית והשמורה ביותר של עיר סינית מהתקופה הקיסרית; ומקנח בש'י-אן המרתקת בה תפגשו את צבא חיילי הטרקוטה ואת התרבות הססגונית והאוכל מעורר התיאבון ברובע המוסלמי של העיר העתיקה.

זמן מומלץ: 8-10 ימים.

מתאים במיוחד ל: מבוגרים ומטיילים עם זמן מוגבל.

Beijing

בייג'ינג

זמן מומלץ: 3-4 ימים

בירת הרפובליקה העממית של סין ומרכזה התרבותי הינה מטרופולין הומה ומפויח, המערבב בין העבר לעתיד בצורה יוצאת דופן. תמצאו כאן כמה מאתריה החשובים ביותר של סין – ביניהם העיר האסורה וארמון הקיץ, לצד מרכזי אמנות, קניות ועסקים. מומלץ להקדיש לבירה שלושה-ארבעה ימים, מתוכם תוכלו להקדיש יום לנסוע לראות את החומה הגדולה.

אטרקציות מרכזיות

העיר האסורה (The Forbidden City, Gùgōng故宫) – האתר המפורסם ביותר בתחומי העיר בייג'ינג, פותח בפני מבקריו את הארמון הקיסרי שהיה מקום משכנם של קיסרי סין החל מן המאה ה-15 בתקופת שושלת מינג, במשך כ-500 שנה עד לנפילתה של השושלת הקיסרית האחרונה, צ'ינג, ב-1911. המקום היה אסור לכניסה לאנשי העם עד לתחילת המאה ה-20, וזהו מקור שמו. מלבד המבנים המרשימים ואלפי התיירים הסינים הפוקדים אותו (במיוחד בסופי שבוע), תמצאו כאן את האוספים הקיסריים של חפצי הערך והאמנות שהיו ברשותן של שושלות מינג וצ'ינג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן; אפריל-אוקטובר: 60 יואן; יש מעט גלריות פנימיות שלהן עלות כניסה נוספת: 10 יואן.
שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30 – 16:30, החל מ-15:30 אי אפשר כבר להיכנס; אפריל-אוקטובר: 8:30- 17:00, החל מ-16:00 אי אפשר כבר להיכנס.

 

כיכר טיאן-אן-מן (Tian’anmen Square, Tiān'ānmén guǎngchǎng天安门广场) – הכיכר רחבת הידיים במרכז העיר בייג'ינג הקרואה על שם שער טיאן-אן-מן – או "שער השלום השמיימי" – נבנה ע"י שושלת מינג (1368-1644) ומהווה אחד מהסמלים הגדולים ביותר של סין. מעל השער הזה הכריז יו"ר הידוע של המפלגה הקומוניסטית מאו זה-דונג על הקמת הרפובליקה העממית של סין ב-1949. לקראת סוף המאה ה-20 נקשרה הכיכר לאירוע פחות משמח, עם המחאה הגדולה של הסטודנטים בשנת 1989 שהובילה לדיכוי אלים ותקשורתי במיוחד. מרבית התיירים עוברים בכיכר בדרכם לביקור בעיר האסורה הסמוכה למקום. במקום תוכלו לראות את האנדרטה לגיבורי העם, את אולם הזיכרון ליו"ר מאו ורבבות סינים המנסים להצטלם על רקע דיוקנו האייקוני של מאו במרכז השער.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东) או קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת צ'יאן-מן (Qiánmén, 前门).
מחיר כניסה: הכיכר ואולם הזיכרון: חינם; שער טיאן-אן-מן: 15 יואן.
שעות פתיחה: הכיכר פתוחה מסביב לשעון; אולם הזיכרון: שלישי עד ראשון – 8:00-12:00. ב-9 לספטמבר (יום מותו של מאו) וב-26 לספטמבר (יום הולדתו של מאו)- 8:00-11:30; 14:00-16:00; שער טיאן-אן-מן: 8:30-17:00.

 

ארמון הקיץ (Summer Palace, Yíhéyuán颐和园) – האתר העצום הזה שמשלב פארקים, ארמונות ואגמים נחשב לפארק המלכותי הגדול והשמור ביותר בסין. הפארק נמצא במקומו כבר מאמצע המאה ה-18, אך ספג התקפות גם במלחמת האופיום השנייה (1860) וגם במרד הבוקסרים (1900). כיום לעומת זאת הוא מהווה מפלט פסטורלי מרחובותיה הסואנים של בייג'ינג, אף שגם הוא כמובן מושך תיירים רבים. גולת הכותרת של הפארק היא גבעת אריכות הימים (Wànshòu shān, 万寿山), שהפכה לסמל הפארק, ובחזיתה שורת מבנים המשתלבים זה בזה בהרמוניה, מפסגת הגבעה נשקף נופו המקסים של אגם קונמינג הענק שבלב הפארק, ואם תרצו דווקא להשקיף על נופה של הגבעה מרחוק תוכלו לקחת שיט על מי האגם. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: כדי להגיע לשער הצפוני של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת השער הצפוני (,Běigōngmén 北宫门) או כדי להגיע לשער המזרחי של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת ש'י-יואן (Xīyuàn, 西苑), לצאת מיציאה C2 (היציאה הדרום-מערבית) וללכת לכיוון מערב.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 20-50 יואן; אפריל-אוקטובר: 30-60 יואן.
שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-17:00; אפריל-אוקטובר: 6:30-18:00.

 

מקדש השמיים (Temple of Heaven, Tiāntán天坛) – המקדש שהפך לאחד הסמלים החשובים והמרכזיים של בייג'ינג, שימש במקור את קיסרי שושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1911) בתפילותיהם לשמיים למען גשמים ולמען יבול טוב. המקדש הוא למעשה חלק מפארק רחב ידיים שגודלו מגיע ל- 2.73 קמ"ר, והמבנה המפורסם נמצא בחלקו הצפוני. בנוסף לתיירים, מדי יום ביומו מגיעים לפארק סינים הגרים בקרבת מקום לשוטט ולעסוק בספורט בתחומיו, ואם תגיעו לכאן בשעות הבוקר כמו במרבית הפארקים בסין תזכו לראות אותם גם כאן מתרגלים טאיצ'י למשל. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 5 של הרכבת התחתית לתחנת השער המזרחי של מקדש השמיים (Tiāntán don̄gmén, 天坛东门), לצאת מיציאה A. או קווי אוטובוס מס' 36, 53, 120, 122, 208, 525, 610, 614, 958, 特11, 特3 ו-特12 לתחנת השער הדרומי של מקדש השמיים (Tiāntán nánmén, 天坛南门).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 10-30 יואן; אפריל-אוקטובר: 15-35 יואן.

שעות פתיחה: הפארק – 6:00-22:00; ההיכלים השונים – נובמבר עד מרץ: 8:00-17:00; אפריל עד אוקטובר: 8:00-17:30.

 

החומה הגדולה – קטע באדאלינג (Badaling, Bādálǐng八达岭) – באדאלינג כל כך צפופה בתיירים סינים, שרוב הסיכויים הם שאם תעמדו פה מספיק זמן תוכלו לראות את כל אוכלוסיית סין עוברת על פניכם, פעמיים. אך לפני שאתם בורחים מההמון, זכרו זאת – באדאלינג היא האזור הקרוב (יחד עם מעבר ג'ויונג) והנגיש ביותר של החומה בבייג'ינג, ואחד היפים שבהם. הנוף שנפרס מהחומה בבאדאלינג הוא כל מה שדמיינתם ועוד- חומה מרהיבה, הרים אינסופיים עטופים ערפל וצמחיה המשנה צבעיה כל עונה, והביקור בה שווה כל יואן שחוק ותייר מיוזע. באדאלינג מתנשאת כאלף מטרים מעל פני הים, וביום עם ראות טובה תוכלו לראות את החומה מתפתלת עשרות קילומטרים לכל כיוון ונעלמת בעמקים רק כדי לצוץ בשנית על ההרים. אזור זה של החומה נבנה לראשונה ב-1505 במהלך שושלת מינג (1368-1644), אך שופץ מאז רבות, וב-1957 היה לאזור הראשון של החומה שנפתח לתיירים. פה אירחה סין את כל מנהיגי העולם, כולל ביקורו האגדי של הנשיא ניקסון ב-1972.

הגעה מבייג'ינג: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ג'ישוויטאן (Jīshuǐtán, 积水潭), לצאת מיציאה A וללכת כ-450 מטר לתחנת האוטובוסים דה-שנגמן (Déshèngmén, 德胜门). משם אפשר לקחת החל משעות הבוקר המוקדמות קו 877 (שעה-שעה וחצי, 12 יואן) לתחנת באדאלינג (Bādálǐng Chángchéng, 八达岭长城), אם אתם משלבים את הביקור עם קברי מינג תוכלו לקחת משם קו 879 לאותה התחנה. שימו לב שהחל מ17:00 מתחילה להידלדל תנועת האוטובוסים חזרה, ואוטובוסים אחרונים יוצאים בסביבות השעה 19:00.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן. אפריל-אוקטובר: 45 יואן. רכבל: 40 יואן לכיוון אחד, 60 יואן לכרטיס הלוך ושוב.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-18:00. אפריל-אוקטובר: 6:30-19:00.

 

אטרקציות נוספות: פארק בייחאי, אזור האמנות 798, המוזיאון הלאומי של סין, הכפר האולימפי.

 

פינגיאו

זמן מומלץ: יומיים

העיר העתיקה של פינגיאו (Píngyáo, 平遥) היא כל מה שעולה בדמיונכם כשאתם חושבים על סין העתיקה – עיר קטנה מכוסת ערפל (ואולי ערפיח) מוקפת חומת אבן גבוהה רצופת מגדלי שמירה ובתוכה סמטאות אבן וחצרות בתי אבן אפורים מעוטרים בפנסים סינים אדומים. פינגיאו נחשבת לעיר העתיקה השמורה ביותר בסין, ואף לאחת הטובות מסוגה בעולם בין השאר בזכות הכרה שניתנה לה על כך מאונסק"ו. פינגיאו אמנם נותרה מחוץ למפת הטיולים של מרבית המערביים בסין, אבל אצל הסינים היא דווקא מככבת בטיולים המאורגנים, בין היתר הודות לקרבתה לבייג'ינג. למרות זאת מצליחים המבנים העתיקים מתקופת השושלות מינג וצ'ינג והרחובות הצדדיים של העיר העתיקה לשמור על מידה לא מבוטלת של אותנטיות ולחשוף טפח מסין של פעם. לעיר העתיקה הקטנה אסורה כניסת מכוניות ולכן ההגעה לאתרים שבתחומה מתבצעת רגלית.

רחובות פינגיאו מלאי אווירה (צילום: טל ניצן)

רחובות פינגיאו מלאי אווירה (צילום: טל ניצן)

 

אטרקציות מרכזיות

חומת העיר (City Wall, Chéngqiáng, 城墙) – לחומת העיר פינגיאו היסטוריה של למעלה מ-2,000 שנה, אך גלגולה הנוכחי צעיר יחסית ונבנה רק במאה ה-14. החומה האיתנה והבצורה נישאת לגובה 12 מטר, וששת הקילומטרים שלה המקיפים את העיר העתיקה נשמרו בשלמותם. בחומה הארוכה העשוייה אדמה דחוסה ומצופה לבנים הוצבו מגדלי שמירה בכל 50-100 מטרים, וכן ששה שערים – אחד מצפון ואחד מדרום, שניים ממזרח ושניים ממערב. מיקומם של השערים מדומה לראש, זנב וארבע רגליים, ונאמר כי במבט מלמעלה דומה מתאר העיר לצב, המסמל בסין אריכות ימים. ניתן לטפס על החומה ולצעוד לאורכה, ולהנות מתצפית על העיר העתיקה מצד אחד ועל העיר המודרנית מצידה השני.

הגעה: רכבות מהירות וישירות (4 שעות, 180-230 יואן) יוצאות מבייג'ינג אל פינגיאו. מרגע שתגיעו לעיר העתיקה של פינגיאו, לא תוכלו לפספס את החומה המקיפה את כולה.
מחיר כניסה: ניתן להיכנס (כניסה אחת בלבד) רק במסגרת הכרטיס "הכל-כלול" של העיר שעלותו 150 יואן וכולל 20 אתרים בתחומי העיר.

שעות פתיחה: 8:00-19:30.

 

מגדל השוק (Market Tower, Shìlóu, 市楼) – המגדל בן 20 המטרים הוא הבניין הגבוה ביותר בעיר העתיקה של פינגיאו, אליו גם ניתן לטפס ולהנות מתצפית מקסימה על גגות העיר. המגדל העתיק מסמל את מרכז העיר העתיקה ואת הלב הפועם של החיים והמסחר בה בעבר. אין תיעוד לגבי שנת בנייתו של המגדל, אך ידוע שהשיפוץ הראשון שלו נעשה בשנת 1688 – כך שהוא לכל הפחות בן כ-350 שנה. למגדל שלוש קומות שכל אחד מעוטרת בגג רעפים צבוע בצהוב ובירוק, ובניגוד לאתרים רבים בסין הוא לא עבר שיפוץ מאסיבי בשנים האחרונות – מה שהביא לכך שהוא הצליח לשמור על אותנטיות.

הגעה: המגדל ניצב במרכז הרחוב הראשי של העיר העתיקה.
מחיר כניסה: ניתן להיכנס (כניסה אחת בלבד) רק במסגרת הכרטיס "הכל-כלול" של העיר שעלותו 150 יואן וכולל 20 אתרים בתחומי העיר.

שעות פתיחה: 8:00-19:00.

 

מקדש שואנגלין (Shuanglin Temple, Shuānglín sì, 双林寺) – כששה קילומטר מחוץ לפינגיאו, בכפר צ'יאוטואו (Qiáotóu cūn, 桥头村) הסמוך, נמצא המקדש הבודהיסטי הזה שנודע בזכות הפסלים הצבעוניים והיפייפים שבתחומו. במקדש מעל 2,000 פסלים, ולחלקם היסטוריה של למעלה מ-1,000 שנים. המקדש אף זכה להכרה מאונסק"ו כאתר מורשת עולמית ביחד עם פינגיאו השכנה, והוא מהווה את אחד הממצאים ההיסטוריים החשובים ביותר באזור פינגיאו.

הגעה: הוסטלים ומלונות מארגנים הסעות משותפות בכ-40 יואן, וניתן גם להשכיר אופניים ולנסוע.
מחיר כניסה: 40 יואן (לא כלול בכרטיס של פינגיאו).

שעות פתיחה: 8:00-19:00.

 

חצר משפחת צ'יאו (Qiao Family Compund, Qiáo jiā dàyuàn, 乔家大院) – אם ברצונכם לראות איך חיו עשירי סין בתקופה הקיסרית – חצר משפחת צ'יאו היא המקום עבורכם. האחוזה המפוארת נבנתה עבור בני המשפחה ב-1756, עם למעלה מ-300 חדרים המאורגנים בצורה של הסימן הסיני "囍" (י), שמשמעו אושר כפול. אבל היא מרשימה לא רק בשל גודלה אלא גם בזכות מלאכת האמן שהושקעה בכל חלקיה – החל מגילופי האבנים והשיש וכלה בעיטורי העץ היפיפיים. בנוסף התפרסמה האחוזה במיוחד הודות לכיכובה כתפאורה לסרט של הבמאי הסיני המפורסם דז'אנג יי-מו – "הרימו את הפנס האדום" (Raise the Red Lantern). 

הגעה: מתחנת האוטובוסים של פינגיאו הסמוכה לשער הצפוני של העיר העתיקה יוצאים בין 6:30-18:30 אוטובוסים תדירים (45 דקות, 25 יואן) אל העיר טאי-יואן (Tàiyuán, 太原). בקשו להגיע לחצר משפחת צ'יאו והאוטובוס יוריד אתכם בכפר בו נמצאת החצר.
מחיר כניסה: 40 יואן (לא כלול בכרטיס של פינגיאו).

שעות פתיחה: אפריל-אוקטובר – 8:30-18:30; נובמבר-מרץ – 8:30-17:00.

 

הטירה העתיקה דז'אנגבי (Zhangbi Ancient Castle, Zhāngbì gǔbǎo, 张壁古堡) – למעשה לא מדובר בטירה של ממש, כי אם במערכת תעלות תת-קרקעיות שנחפרו מתחת לכפר דז'אנגבי לפני כ-1,400 שנה כדי לספק מקלט ומחסה בעת מתקפה. המבקרים בכפר יוכלו לצעוד במערכת התעלות המרשימה, שמגיעה בשלוש קומות עד לעומק של 20 מטרים מתחת לפני הקרקע ומרכיבה מבוך רחב ידיים ומבלבל. מעל פני הקרקע, אפשר גם לבקר באחדים מתוך 16 המקדשים המשובצים בכפר הקטן.

הגעה: מתחנת הרכבת של פינגיאו (לא של העיר העתיקה!) קחו רכבת (10-30 דקות, 6-10 יואן) אל ג'יה-ש'יו (Jièxiū, 介休). מתחנת האוטובוסים הצמודה לתחנת הרכבת של ג'יה-ש'יו קחו קו מס' 4 אל הטירה (כחצי שעה, 4 יואן). הוסטלים רבים מארגנים טיולי יום אל הטירה בשילוב ביקור בחצר משפחת ואנג.
מחיר כניסה: 60 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-19:00. 

 

אטרקציות נוספות: המוזיאון הכלכלי רשנגצ'נג, מקדש דז'ן-גואו, חצר משפחת ואנג, מיאן שאן, לי-ג'יה-שאן

 

ש'י-אן

זמן מומלץ: 2-3 ימים

בלב ליבה של סין, בפרובינציית שאאנש'י (Shǎnxī, 陕西), ממוקמת העיר ש'י-אן  (Xī’ān, 西安), ששמה הגיע לכל קצוות העולם בעיקר בזכות צבא לוחמי הטרקוטה המופלא והסיפורים המרתקים שמאחוריו. חיילי הטרקוטה אמנם זוכים לתהילה מוצדקת, אך אל תטעו לחשוב שזה כל מה שיש לעיר להציע: ש'י-אן היא אחת מהערים העתיקות ביותר בסין, ונחשבת לראשונה מבין הבירות הגדולות העתיקות שלה. מומלץ להקדיש לעיר לפחות יומיים מלאים, אחד לחיילי הטרקוטה והשני לסיור בתוך העיר העתיקה, אך אפשר בקלות להשאר פה מספר ימים נוספים.

אטרקציות מרכזיות

צבא לוחמי הטרקוטה(The Terracotta Army, Bīngmāyǒng, 兵马俑) ואחוזת הקבר של הקיסר הראשון של צ'ין  (Mausoleum of the First Qin Emperor, Qín Shǐhuáng líng, 秦始皇陵) –  אחד האתרים המפורסמים ביותר בסין, מכונה על ידי הסינים "פלא העולם השמיני", והוכר כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו – ולא לחינם. צ'ין שה-חואנג חי במאה ה-3 לפסה"נ והיה הקיסר הראשון של שושלת צ'ין, השושלת שאיחדה לראשונה את סין תחת השלטון הקיסרי שיימשך מעל ל-2000 שנים. האתר התפרסם במיוחד בזכות הבורות הסובבים את הקבר, בהם נמצא צבא של אלפי לוחמים עשויים חרס הנראים כל אחד שונה מחברו. ככל הנראה מה שהתגלה הוא רק קצה קצו של המזלג – החוקרים מעריכים שככל שיחפרו בורות קרובים יותר לקבר, הממצאים שיתגלו יהיו יותר ויותר מרשימים. לכן, חפירת הבורות וחקירתם עדיין נמשכות ואף ניתן לראות אותן בזמן אמת. למידע נוסף לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס התיירים 5游, שנקרא לפעמים גם קו מס' 306 מתחנת הרכבת של ש'י-אן (Xī'ān huǒchē zhàn, 西安火车站) עד לתחנת צבא לוחמי הטרקוטה (הנקראת על שם האתר). הקו פעיל לשני הכיוונים בין 7:00-19:00.
מחיר כניסה: דצמבר-פברואר: 120 יואן; מרץ-נובמבר: 150 יואן.

שעות פתיחה: דצמבר-פברואר: מכירת כרטיסים בין 8:30-16:30, כניסה אחרונה ב-18:05; מרץ-נובמבר: מכירת כרטיסים בין 8:30-17:00, כניסה אחרונה ב-18:35

 

מגדל הפעמון (Bell Tower, Zhōnglóu, 钟楼) – הסמל של העיר ש'י-אן ניצב בליבה של העיר העתיקה ומאיר את לילותיה בצבעים בוהקים. הייעוד המקורי של המגדל היה לבשר בבקרים את השעה, והוא אחד הגדולים מסוגו בסין. מגדל הפעמון של ש'י-אן נבנה לראשונה ב-1384 על ידי שושלת מינג בסמוך למגדל התוף שבעיר, אך משגדלה העיר, כ-200 שנה לאחר מכן הוא הוזז ממקומו על מנת שימשיך לסמל את מרכזה של העיר. כיום, ניתן לטפס על המגדל, לצפות בנוף הנשקף ממנו וכן להתרשם מן התערוכות המוצגות בו ומהפעמון שעדיין עומד על המשמר.

הגעה: מגדל הפעמון נמצא על הצטלבות ארבעת הרחובות המרכזיים של העיר העתיקה (הצפוני, הדרומי, המזרחי והמערבי) וכמעט כל האוטובוסים בעיר עוברים בו. בנוסף ניתן להגיע אליו באמצעות קו מס 2 של הרכבת התחתית לתחנת המגדל (הקרואה על שמו), הכניסה מהרחוב הצפוני.
מחיר כניסה: 35 יואן (או 50 לכרטיס משולב עם מגדל התוף).

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30-18:00; אפריל-אוקטובר: 8:30-21:30.

מגדל התוף של ש'י-אן (צילום: נוגה פייגה)

מגדל התוף של ש'י-אן (צילום: נוגה פייגה)

 

חומת העיר (Xian City Wall, Xī'ān chéngqiáng, 西安城墙) – ככל הנראה הדבר הראשון שייפגשו עיניכם כשתגיעו לעיר העתיקה של ש'י-אן הוא החומה המרשימה שלה. מדובר באחת החומות העתיקות והשמורות מבין חומות הערים הסיניות. אף על פי שנבנתה לראשונה כחומתה של העיר צ'אנג-אן עוד בתקופת שושלת טאנג (617-906 לספירה), החומה ששרדה עד היום היא שיפוץ שנעשה על ידי הקיסר הראשון של שושלת מינג (1368-1644). כיום ניתן להקיף את העיר העתיקה בהליכה על החומה שאורכה כמעט 14 קילומטר ולקבל מבט מגבוה על יופייה של העיר ואתריה.

הגעה: לשער הדרומי – כ-10 דקות הליכה דרומה ממגדל הפעמון על הרחוב הדרומי (Nán dàjiē, 南大街) של העיר העתיקה.
מחיר כניסה: 54 יואן.

שעות פתיחה:  8:00-20:00 (כל השערים נפתחים באותה שעה, השער הדרומי נסגר הכי מאוחר, בשעה 20:00).

 

הרובע המוסלמי (Muslim Quarter, Huímín jiē, 回民街) והמסגד הגדול (Great Mosque of Xi’an, Xī'ān dà qīngzhēnsì, 西安大清真寺) – ראשית ההיסטוריה המוסלמית בסין נעוצה באמצע המאה ה-7, תחת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה צ'אנג-אן, הלוא היא העיר העתיקה של ש'י-אן. כיום חיים בש'י-אן כמה עשרות אלפי מוסלמים, רוב רובם בני מיעוט החוי. ברובע המוסלמי בש'י-אן, אשר ממוקם מצפון לרחוב המערבי (Xī dàjiē, 西大街) בעיר העתיקה כמה וכמה מסגדים, כאשר הוותיק והידוע שבהם הוא המסגד הגדול של ש'י-אן. מלבד זאת מציע הרובע המוסלמי שוק צפוף ססגוני המלווה בשלל ניחוחות וטעמים חדשים, שנובעים מהשילוב המיוחד בין התרבות הסינית למוסלמית.

הגעה: ממגדל הפעמון הנמצא במרכז העיר הולכים על הרחוב המערבי לכיוון מגדל התוף (מערב), ופונים צפונה ברחוב ביי-יואן-מן (Běiyuànmén, 北院门) או רחוב ביי-גואנג-ג'י (Běiguǎngjì jiē, 北广济街) הסמוך. המסגד נמצא בסמטת חואה-ג'וואה (Huājué xiàng, 花觉巷) היוצאת מרחוב ביי-גואנג-ג'י.
מחיר כניסה: למסגד – דצמבר-פברואר: 15 יואן; מרץ-נובמבר: 25 יואן

שעות פתיחה: המסגד – נובמבר-מרץ: 8:00-17:00;  אפריל-אוקטובר: 8:00-19:00. אולם התפילה סגור ללא-מוסלמים, ובימי שישי הכניסה לכלל המסגד מוגבלת.

 

פגודת האווז הגדולה (Big Wild Goose Pagoda, Dàyàn tǎ, 大雁塔) – פגודה בודהיסטית שנבנתה במאה ה-7 לספירה, בתקופת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה הייתה, צ'אנג-אן, היא העיר העתיקה של ש'י-אן. אחת המטרות העיקריות של המבנה הייתה לשמש מקום אחסון ותצוגה לפסלי הבודהה וכתבי הסוטרות שהובאו מהודו לסין על ידי הנזיר ש'ואן דזאנג, שסיפורו התפרסם ברומן הנודע "המסע למערב". היום, ניתן לראות עדיין במתחם הפגודה פסלים רבים של בודהות ולהתרשם מהארכיטקטורה המעניינת של המבנה, כמו גם מחיי הנזירים במתחם מקדש דה-צה-אן (Da Ci’en Temple, Dà Cí'ēn sì, 大慈恩寺) המקיף את הפגודה. בנוסף, בכל ערב מתעוררות הפגודה והמזרקות שמצפון לה לחיים במופע אור-קולי מדהים.

הגעה: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ש'יאו-דז'אי (Xiǎozhài, 小寨), לצאת מיציאה C, וללכת מזרחה כ-10 דקות.
מחיר כניסה: מתחם המקדש -50  יואן; הפגודה – 40 יואן.
שעות פתיחה: 8:00-17:00.

שעות המופע האורקולי:  פברואר-מאי, אוקטובר: 20:30, בשבת ובראשון הופעה נוספת ב-18:00; יוני-ספטמבר: שני-שישי: 21:00, בשבת ובראשון הופעה נוספת ב-18:00; נובמבר-ינואר: המופע לא מתקיים.

 

אטרקציות נוספות: מגדל התוף, חואה שאן, מוזיאון שאאנש'י.

 

תגובות לכתבה