סצ'ואן היא חלומו של כל מטייל – בצפון נוף יחיד במינו בפארקים הלאומיים של ג'יודז'איגואו וחואנגלונג; במרכז הבירה התוססת צ'נגדו – בית לפנדות האהובות; בדרום הבודהה הגדול בלשאן וההר הבודהיסטי הקדוש אמיי שאן; וגולת הכותרת, האזור הטיבטי במערב – הזדמנות נפלאה להתבודד עם הטבע ההררי המופלא והנזירים המקומיים. לכל אלו נוספים אוכל חריף-אש, אנשים מקסימים ותרבויות מקומיות, ההופכים את הטיול בסצ'ואן לחוויה שתלא תשכחו בחיים.

זמן מומלץ: שלושה שבועות – חודש

מתאים במיוחד ל: צעירים

map sichuan

צ'נגדו

זמן מומלץ: 2-3 ימים

מלבד מרכז המחקר לפנדה הגדולה אין בה הרבה אטרקציות מרשימות, מזג האוויר בה אפרורי וגשום לעיתים קרובות, ובכל זאת אי אפשר שלא להתאהב בבירה של סצ'ואן. קצב החיים בה איטי בהרבה מערים אחרות בסין והתפתחה בה תרבות מרתקת של בילוי בפארקים וישיבה נינוחה בבתי התה השלווים שבתוכם. את הריגושים מספקים האוכל החריף-חריף שיגרום לאמיצים ביותר לדמוע וחיי הלילה התוססים המתחבאים מאחורי החזות השלווה של העיר. בנוסף, ההיסטוריה המרשימה של האזור הפורה ביותר בסין באה לידי ביטוי במוזיאונים ובמקדשים מרשימים בתוך העיר ובסביבתה, כמו גם בעיירות העתיקות הסובבות אותה.

אטרקציות מרכזיות

מרכז המחקר לרבייה של הפנדה הענקית (Chengdu Panda Breeding and Research Center, Dàxióngmāo fánzhí yánjiū zhōngxīn, 大熊猫繁殖研究中心) – קשה להישאר ציניים למראה עשרות הפנדות בכל הגילאים המתרוצצות במרחבי הגן הקסום הזה, ומצדיקות את התעשייה הענפה שבנתה סין סביב הדוב הענק. מרכז הרבייה של הפנדות כשמו כן הוא – מרכז מחקר חשוב לשימור ולרביית החיה שהפכה לאחד מסמלי סין. לתיירים מדובר בממתק אמיתי, הכולל גן מושקע ועשרות פנדות גדולות ופנדות אדומות לצד טווסים, ציפורים וברבורים. אם יתמזל מזלכם, אולי תוכלו אפילו לראות גורי פנדה מטופלים במרכז. לקריאה נוספת על הפנדה הגדולה לחצו כאן.

הגעה: קו מס' 3 של המטרו מגיע למרכז בתחנת שדרת הפנדות (Panda avenue, 熊猫大道), ועוצר חמישה קילומטרים לפני המרכז משם ניתן להמשיך בשאטל או במונית. גם קו אוטובוס התיירים 902 מגיע לכאן. הנסיעה אורכת כשעה באוטובוס וכחצי שעה במונית.
מחיר כניסה: 58 יואן. 29 יואן לסטודנטים.

שעות פתיחה: 7:30-18:00 כל השנה. כרטיסים אחרונים נמכרים ב-17:00. הזמן הטוב ביותר לביקור הוא בין 9:00-11:00 בבוקר, אז מאכילים את הפנדות והן פעילות יחסית.

מרכז הרבייה לפנדות (צילום: נוגה פייגה)

מרכז המחקר לרבייה של הפנדה הענקית (צילום: נוגה פייגה)

פארק העם (People’s Park, Rénmín gōngyuán, 人民公园) – הפארק הגדול של צ’נגדו הוא הזדמנות נפלאה לחזות בתושבי סין במיטבם: טאי צ'י לצד יוגה, קונג פו ואימוני חרבות מול סקייטבורד ומחבואים – כל פעילות פנאי שתוכלו לחשוב עליה מחכה לכם בפארק השוקק, שנראה כמו תצוגה בלתי נגמרת של תרבות סינית עתיקה וחדשה. בין האימונים השונים תוכלו להנות מבתי התה הפרושים בפארק, ולהתרשם מהאנדרטה שנבנתה לזכר התנועה להגנת מסילות הרכבת מ-1911, שהייתה מהכוחות שהביאו לנפילת הקיסרות שנה לאחר מכן.

הגעה: קו מס' 2 של הרכבת התחתית או קווי האוטובוס מספר 13, 43, 47, 53, 58, 62, 64, 78, 81, ו-905 לתחנת הפארק (Rénmín gōngyuán, 人民公园).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

מקדש וו-חואו (Wu Hou Shrine, Wǔhóu cí, 武侯祠) – אחד המקדשים הידועים בסצ'ואן נבנה לכבודו של דז'וגה ליאנג (Zhuge Liang), היועץ האגדי של מדינת שו מתקופת שלושת הממלכות (220-280 לספירה) ואדם ששמו מסמל תבונה ויכולות אסטרטגיות. במאה ה-14 הוא התאחד עם מקדש מקביל שנבנה לכבודו של ליו ביי (Liu Bei), קיסר שו. המקדש המקורי נבנה כנראה בשלב מוקדם מאוד, אך המקדש שנמצא היום הינו שיחזור משנת 1672. המקדש המקסים מכיל כמה פסלים יפים, לצד קליגרפיה וחריטות של אישים חשובים מההיסטוריה הקיסרית. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 1, 57, 82,  334, 335 לתחנת המקדש (Wǔhóu cí, 武侯祠).
מחיר כניסה: 60 יואן. 50% הנחה לסטודנטים.

שעות פתיחה:  יולי עד 7 באוקטובר: 8:00-21:30; 8 באוקטובר- יוני: 8:00-18:30.

 

רחוב ג'ין-לי (Jinli Street, Jǐnlǐ gǔjiē锦里古街) – רחוב ג'ין-לי מתועד כרחוב קניות שוקק עוד משושלת צ'ין האגדית (221-206 לפנה"ס). בתקופת שלושת הממלכות (220-280 לספירה) היה לרחוב הקניות המרכזי של ממלכת שו. בשנים האחרונות שופץ הרחוב בסגנון סיני מסורתי והפך למעין שיחזור ממוסחר של התקופה, הכולל שלל חנויות מקסימות ודוכנים לתיירים. ברחוב ניתן לראות אומנויות סיניות ומופעי בובות למיניהם, ובמרכז הרחוב מעלים לעיתים מופעי אופרה סצ'ואנית. אל תתנו לתיירים להבהיל אתכם- הרחוב המקסים הזה מהווה אתר אידיאלי לשיטוט אחר הצהריים.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 1, 57, 82,  334, 335, לתחנת המקדש (Wǔhóu cí, 武侯祠).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: 7 ימים בשבוע, 5:00 בבוקר עד 23:00 בלילה.

 

מוזיאון אתר ג'ין-שה (Jinsha Site Museum, Jīnshā yízhǐ bówùguǎn, 金沙遗址博物馆ב-2001 רעש העולם הארכיאולוגי עם התגלית של שרידי ממלכת שו העתיקה (המאה ה-12 לפנה"ס) בפרברי צ’נגדו. במקום נמצאו אלפי חפצים ייחודיים במינם, המדגישים את עושר התרבות המקומית בתקופות הקדומות. המוזיאון שנפתח במקום מציג למעלה מ-6,000 פריטים שנוצרו על פני 600 שנים, וכוללים את אוסף השנהב הגדול בעולם לתקופה זו ואוסף זהב וג'ייד מרהיב ביופיו.

הגעה: קו מס' 2 של הרכבת התחתית לתחנת אי-פין-טיאן-סיה (Yīpǐn tiānxià一品天下) או קווי אוטובוס מס' 5, 79, 82, 83, 84, 100, 111, 123, 147, 163 ו- 848 עוצרים בשער המזרחי של המוזיאון (Jīnshā yízhǐ dōngmén, 金沙遗址东门).
מחיר כניסה: 80 יואן.

שעות פתיחה: 8:00- 18:00. משרד הכרטיסים נסגר חצי שעה לפני הסגירה.

 

אטרקציות נוספות: "סמטה רחבה" ו"סמטה צרה", מוזיאון סאן-ש'ינג-דוי, העיירה העתיקה פינג-לה, הר העיר הכחולה

מופע אופרה סצ'ואנית בצ'נגדו (צילום: טל ניצן)

מופע אופרה סצ'ואנית בצ'נגדו (צילום: טל ניצן)

דרום ומרכז סצ'ואן

 

אטרקציות מרכזיות

לשאן

זמן מומלץ: יום

קשה להפריז בתחושת הפליאה העולה ממראהו של הבודהה הגדול של לשאן (Lèshān dàfó, 乐山大佛), הבודהה הגדול בעולם. הבודהה מיתמר לגובה הלא יאומן של 71 מטרים, אצבעותיו באורך 8 מטרים ואזניו 7 מטרים כל אחת. את הרעיון לחצוב בהר בודהה ענקית הגה הנזיר הבודהיסטי חאי טונג (Hai Tong) אי שם בשנת 713, במטרה להרגיע את זרמיו של הנהר תחתיו. 90 שנים ואלפי פועלים אחר כך, הנהר אכן נרגע, ולשאן זכתה לשם עולמי בזכות הפלא הזה. מעטים יודעים כי הפסל נבנה עם מערכת ניקוז שהקדימה את זמנה- צינורות מיוחדים הממוקמים בראש, מאחורי האזנים ובכתפיים מסיתים את מי הגשמים ועוזרים לשמור על הגוף יבש. ניתן (ורצוי) לראות את הבודהה הן מלמעלה והן מלמטה, בדרך קצרה המתחילה בתצפית על הראש וממשיכה במדרגות לאורך גופו של הבודהה המסתיימות בקרקעית הפסל. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוסים תדירים (30 יואן, שעתיים) יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站). האוטובוסים מגיעים לתחנת האוטובוסים של העיר, משם יוצאים מיניבוסים חינמיים אל הבודהה. ניתן להגיע ללשאן גם ברכבת מתחנת הרכבת המזרחית או הדרומית של צ'נגדו. שימו לב – האוטובוס האחרון לצ'נגדו יוצא מוקדם יחסית (סביב 19:00), והרכבת האחרונה עוזבת את לשאן בסביבות 21:30.
מחיר כניסה: 90 יואן. 50% הנחה לסטודנטים. 

שעות פתיחה: מאי-7 באוקטובר: 6:00-18:30; 8 באוקטובר-אפריל: 7:00-17:30.

 

אמיי שאן

זמן מומלץ: יומיים

מקדשים עתיקים, נופים מרהיבים וזריחה מבורכת אחת: כאחד מההרים הקדושים ביותר לבודהיסטים, אמיי שאן (Éméi shān, 峨眉山) הפך לאחר מאתרי התיירות הפופולריים במחוז סצ'ואן ובסין כולה. ההר מתנשא לגובה של כ-3,000 מטרים מעל פני הים, וביום טוב תוכלו לראות ממנו הרים מושלגים ושטחים נרחבים מסצ'ואן. ההר מוכן היטב לתיירים ומכיל מספר מסלולים אפשריים, הנעים בין יום טיול לשלושה-ארבעה ימים (מסלול שמרבית המטיילים עושים ביומיים). מומלץ להגיע לפה בין מאי לאוקטובר, ולהתכונן לחלוק את השבילים והרכבת עם אלפי תיירים סינים ומערביים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: רכבות יוצאות מצ'נגדו (שעה-שעה וחצי, 60-80 יואן) ומלשאן (רבע שעה, 10-15 יואן) אל אמיי שאן. תחנת הרכבת קרובה מאוד לכניסה לפארק – תפסו ממנה אוטובוס למקדש באוגואו (Bàoguó sì, 报国寺), נקודת ההתחלה של המסלול בהר. שלושה אוטובוסים ישירים (שעתיים וחצי, 40 יואן) אל מקדש באוגואו יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站), בכל שעה עגולה בין 9:00-11:00. אוטובוס ישיר אחד (שעה, 11 יואן) אל המקדש יוצא ב-17:00 מלשאן, ויכול לחסוך לינה בלשאן.
מחיר כניסה: 185 יואן (כניסה למקדשים כרוכה בתשלום נוסף, לרוב 10 יואן). הרכבל עולה 65 יואן נוספים.

שעות פתיחה: 6:00-18:30.

 

מערב סצ'ואן

 

אטרקציות מרכזיות

קאנגדינג

זמן מומלץ: יומיים

קאנגדינג (Kāngdìng, 康定) המקסימה מהווה מעין נקודת מעבר בין צ’נגדו הסינית למרחב הטיבטי. כאתר מסחר מרכזי בעבר בין סין לטיבט, קאנגדינג מתפקדת היום כשער למסע על הכביש המהיר סצ'ואן-טיבט, הצפוני והדרומי כאחד. העיירה הנחמדה, הבנויה לאורך הנהר, מכילה בתים טיבטים מפוארים ואנשים לבביים במיוחד. בצלעי ההרים מסביב תראו כתבים בודהיסטים חרוטים בטיבטית, וביום עם ראות טובה תוכלו אף לראות את דמותו של גונגה שאן (Gònggā shān, 贡嘎山), ההר האימתני הנישא לגובה של 7,556 מטרים. יש במקום מספר מסלולי טיול מקסימים כמו גם מקדשים נחמדים, ואפשר בקלות להעביר מספר שעות בעיירה הנחמדה. אל תתנו לנסיעה הארוכה מצ'נגדו לקאנגדינג להפחיד אתכם – מדובר בנסיעה חווייתית דרך מעברי הרים ועמקים קסומים, שתשאיר אתכם פעורי פה. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: טיסה: טיסה אחת ביום עוזבת מצ’נגדו לקאנגדינג ב-9:45 בבוקר ואורכת כשעה (600-1000 יואן). אוטובוס: אוטובוסים תדירים יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) לתחנת האוטובוסים של קאנגדינג (120 יואן, 7 שעות). מתחנת האוטובוסים ג'יודז'ו בעיר אמיי שאן (Éméi shān jiǔzhū kèyùn zhōngxīn, 峨眉山九珠客运中心) יוצא אוטובוס ישיר (140 יואן, 4.5 שעות) בכל יום ב-9:50 אל קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

טאגונג

זמן מומלץ: 3 ימים

אם יש לכם רק כמה ימים וברצונכם לטעום את החיים הטיבטים – טאגונג (Tǎgōng, 塔公) היא המקום עבורכם. טאגונג היא אחד המקומות היפים שתתקלו בהם באזור, והנסיעה אליה עוברת בין נופים משגעים. העיירה הפצפונת מוקפת מרחבי דשא אינסופיים, בהם יושבים הטיבטים ולוגמים תה מחמאת יאק להנאתם – והיו בטוחים שתוזמנו להצטרף לפיקניק. במקום נמצא מקדש טאגונג הגדול והידוע בו עדיין מתפללים מדי יום, ובמורד הדרך תחזו במבנה ענק ומוזהב מוקף דשא – זוהי הפגודה המוזהבת של מו-יה (Mùyǎ jīntǎ, 木雅金塔). שימו לב לקחת את הטיול במקום ברוגע – טאגונג היא התחנה הראשונה בדרך שגובהה (3,750 מ') עשוי ליצור מחלת גבהים, ומאמץ ביום הראשון עשוי לגרום לכם להרגיש רע ביום השני. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה פעם ביום ב-6 בבוקר (50 יואן, 3 שעות), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם (הכניסה למקדש עולה 20 יואן).

שעות פתיחה: כל היום.

בית הספר לנזירות בטאגונג (צילום: טל ניצן)

בית הספר לנזירות בטאגונג (צילום: טל ניצן)

ליטאנג

זמן מומלץ: 3 ימים

העיירה הכפרית המקסימה ליטאנג (Lǐtáng, 理塘) נמצאת במרחק של שמונה שעות עוצרות נשימה מקאנגדינג, ומסמלת עבור רוב המטיילים את סופו של הכביש הדרומי. ליטאנג מהווה הזדמנות מצוינת לחזות בכמה מהמסורות הידועות ביותר של טיבט, כולל קבורת שמיים ורכיבה על סוסים. עם הליכתם ברחובותיה הטיבטים תוכלו לחוש את אווירת הקודש השורה במקום, שהיה למקום הולדתם של שני דאלי לאמה. באוגוסט הופכת העיירה לאתר תיירות שוקק, עם פסטיבל הסוסים הטיבטי שליטאנג ידועה בו. אך אל תתנו לחגיגה התיירותית להפריע לכם – מדובר במקום מקסים ובפנינה טיבטית אמיתית.

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה ב-7:00 וב-9:00 בבוקר (90.5 יואן, 9 שעות), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

גאנדזה

זמן מומלץ: 3 ימים

אם אתם תרים אחרי חלום ה"מקום בו כף רגלו של אדם זר לא דרכה", ייתכן כי גאנדזה (Gānzī, 甘孜) היא הכי קרוב שתוכלו להגיע. כנקודה המרכזית על הכביש הצפוני, היא מהווה התחלה מושלמת למסע מרהיב בחלקה הצפוני של סצ'ואן. אם תצליחו לשרוד את הנסיעה הקשה ברכב המטלטל, מובטחת לכם עיירה קסומה מוקפת הרים מושלגים ושדות חיטה פסטוראליים. ניתן להעביר פה ימים רבים בטיולים בסביבה, אם זה בין המקדשים הרבים באזור או בהרים מכוסי דגלי התפילה, ולכל כיוון שתפנו מובטחת לכם חוויה חד-פעמית. מעל העיר ניצב מקדש גאנדזה הגדול והעתיק, שממנו נגלה נוף פנוראמי עוצר נשימה של גאנדזה וסביבתה. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: שני אוטובוסים ביום יוצאים מקאנגדינג לגאנדזה ב-6:00 וב-9:00 בבוקר ולוקחים כ-8 שעות (109  ו-132.5 יואן בהתאמה). האמיצים יכולים לקחת אוטובוס מצ'נגדו לגאנדזה – האוטובוס יוצא פעם ביום ב-10 בבוקר מתחנת השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) ולוקח כ-20 שעות (215 יואן). ניתן לנסות לחלוק מונית או מיניוואן מקאנדינג או מטאגונג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

גאנדזה (צילום: נוגה פייגה)

גאנדזה (צילום: נוגה פייגה)

דאנבה

זמן מומלץ: יומיים

קסמה הטבעי של דאנבה (Dānbā, 丹巴), השוכנת על גדות נהר עמוק בין הרים, מושך מטיילים אמיצים הרוצים לרדת קצת מהמסלול הרגיל. האזור לא נמצא בדיוק על הכביש הטיבט-סצ'ואני, אך יש הבוחרים לשבצו במסלול בשל נופו הייחודי, ובכללו מגדלי השמירה הפזורים בין בתי המתיישבים ושטחי הגידול שלהם. מגדלים אלו מיתמרים לגבהים הנעים בין מטרים ספורים ל-60 מטרים, הם נבנו לפני 700-1200 שנים ומהווים עד היום זכר לתרבות העתיקה של בני מיעוט צ'יאנג החיים באזור. בנוסף שוכנים במקום טיבטים ידידותיים, המסבירים פנים למטיילים. אפשר להעביר בכיף יום-יומיים בדאנבה ובכפרים באזור, בטיול בין המגדלים ובמשחק עם הילדים המקומיים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: הגעה: אוטובוסים מצ'נגדו יוצאים ב-6:30 בבוקר מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站; י71 יואן, כ-8 שעות). מקאנגדינג יוצאים אוטובוסים מדי יום ב- 7:30 ו-14:30 (55 יואן, 3 שעות). מטאגונג ניתן לקחת מיני-וואנים פרטיים (6 שעות). מגאנדזה יוצא אוטובוס אחד ביום לכיוון דאנבה.
מחיר כניסה: חינם, לחלק מהכפרים בסביבה עלות כניסה משתנה.

שעות פתיחה: כל היום.

 

צפון סצ'ואן

אטרקציות מרכזיות

סונגפאן

זמן מומלץ: 2-3 ימים

העיירה העתיקה סונגפאן (Sōngpān, 松潘) נודעה בחומת העיר המרשימה שלה, העומדת עד היום וממחישה את החיים במקום לפני מאות שנים. העיירה נבנתה בתקופת שושלת טאנג (618-907), אז מיקומה האסטרטגי הפך אותה לבסיס צבאי. החומה הנראית כיום נבנתה מחדש בתקופת שושלת מינג (1368-1644), ומכילה חמישה שערים גדולים ומרהיבים. כיום ידועה סונגפאן בקרב המטיילים כיעד לטיולי סוסים באזור, וחברות הממוקמות בעיר מציעות מגוון מסלולים הנע בין טיולי יום לבין שבועיים בשטח. הסוסים קטנים ומאולפים למדי, והטיולים כוללים הכל- מאוהלים ושקי שינה ועד אוכל והסברים על האזור.

הגעה: אוטובוסים לסונגפאן יוצאים ושבים מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站) בצ'נגדו (כ-10 שעות, 117 יואן). אוטובוסים יוצאים גם מג'יודז'איגואו (שעתיים וחצי), חואנגלונג (שעתיים).
מחיר כניסה: חינם. עלייה על חומות העיר – 150 יואן.

שעות פתיחה: כל היום, אך בחורף (דצמבר-מרץ) חלקים נרחבים מהעיר סגורים. חומות העיר פתוחות בין השעות 9:00-18:00.

 

חואנגלונג

זמן מומלץ: יום

שמורת הטבע המקסימה חואנגלונג ( Huánglóng fēngjǐng míngshèngqū, 黄龙风景名胜区) מכילה נופים מרתקים וייחודיים שהופכים אותה לפינת חמד בצפון סצ'ואן, ולאתר מושלם לבריחה מגל התיירים של האח הגדול המפורסם, ג'יודז'איגואו. השמורה התפרסמה בשל מספר תצורות טבע נדירות, ובכללן טראסות מיוחדות של בריכות גיר שנוצרו במקום. אלו משתלבים עם צבעי המים המרהיבים ויוצרים סדרת אגמים קסומה המספקת תחושה של הליכה בתוך ספר אגדות. ניתן למצות את הפארק תוך 3-4 שעות, ועל כן מומלץ ביותר לשלבו עם טיול בסונגפאן או בג'יודז'איגואו. כמו האחרון, גם חואנגלונג מציע נופים משתנים בהתאם לעונות השנה. לקריאה נוספת על חואנגלונג לחצו כאן.

הגעה: בטיסה: שדה התעופה ג'יוחואנג (Jiuhuang Airport, Jiǔhuáng jīchǎng, 九黄机场), הסמוך לפארק מקבל טיסות מכל סין, טיסה מצ'נגדו אורכת כ-40 דקות (700-1300 יואן). משדה התעופה יוצאים אוטובוסים לפארק בתיאום עם הנחיתות (כשעה נסיעה). באוטובוס: אוטובוסים לפארק יוצאים מסונגפאן ב-6:00, 7:00 ו-14:00 (שעה וחצי). ודאו על האוטובוס שהוא אכן מגיע לפארק. מג'יודז'איגואו יוצאים 2 אוטובוסים ב-6:30-7:00 לכיוון הפארק (כ-3 שעות, 38 יואן). מעט אוטובוסים חוזרים מהפארק אז כדאי לבדוק מראש את החזרה.
מחיר כניסה: אפריל – 15 בנובמבר: 200 יואן; 16 בנובמבר – מרץ: 80 יואן. במקום רכבל שמאפשר נסיעה במעלה (80 יואן) ובמורד (40 יואן) הפארק.

שעות פתיחה: 8:00-18:00.

שמורת הטבע חואנגלונג (צילום: דורית ברקוביץ)

שמורת הטבע חואנגלונג (צילום: דורית ברקוביץ)

ג'יודז'איגואו

זמן מומלץ: יום-יומיים

אל תתנו למחיר הכניסה הגבוה להכניע אתכם: הפארק הלאומי של ג'יודז'איגואו (Jiǔzhàigōu fēngjǐng míngshèngqū, 九寨沟风景名胜区) הוא לא פחות ממעשה כישוף של הטבע, עם עשרות שבילים המובילים לאגמים מרהיבים, מפלים אינסופיים והרים מושלגים. האתר זכה לתהילה נוכח הצבעים המיוחדים של מי אגמיו, הנובעים מתהליכים כימיים שונים שיצרו גווני ירוק, טורקיז ותכלת יוצאי דופן. באתר אף תשעה כפרים טיבטים פסטוראליים, המשולבים היטב עם הטבע של האזור. הפארק הוא ביתם של כמה מיני חיות שנמצאים בסכנת הכחדה, כולל דב הפנדה המפורסם ומינים שונים של קופים וציפורים, אך סביר יותר שתתקלו בהמוני סינים מצטלמים מאשר בפנדה מהלכת. החודשים המומלצים לביקור בפארק הם ספטמבר-נובמבר, אך כל עונה מביאה עמה נופים דרמטיים משתנים. לקריאה נוספת על הפארק לחצו כאן.

הגעה: בטיסה: שדה התעופה ג'יוחואנג (Jiuhuang Airport, Jiǔhuáng jīchǎng, 九黄机场) ממוקם כשעה וחצי מהפארק ומקבל טיסות מכל סין. טיסה מצ'נגדו אורכת כ-40 דקות (700-1300 יואן). משדה התעופה יוצאים אוטובוסים לפארק בתיאום עם הנחיתות. באוטובוס: אוטובוסים יוצאים מתחנת האוטובוסים של השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) בצ'נגדו מדי בוקר ב-6:30, 7:00, 7:30, 8:00 ו-8:10 (כ-10 שעות, 145 יואן), מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站) יוצאים 3 אוטובוסים לפני 8:40 בבוקר (כ-10 שעות, 110 יואן). הנסיעה אינה קצרה, אך עוברת בנוף עוצר נשימה של מעברי הרים.
מחיר כניסה: אפריל- 15 בנובמבר: 220 יואן, 90 יואן להסעה פנימית; 16 בנובמבר- מרץ: 80 יואן, 80 יואן הסעה פנימית. 

שעות פתיחה: אפריל-15 בנובמבר: 7:00- 18:00. 16 בנובמבר- מרץ: 8:30-18:00

 

תגובות לכתבה