פסטיבל הפנסים 2016 בשאנגחאי (צילום: טל ניצן)

פסטיבל הפנסים (Lantern Festival, Yuánxiāo jié, 元宵节) נחגג 15 ימים בדיוק אחרי חג האביב ונועל את החגיגות – השנה (2016) יוצא החג ב-22 בפברואר. מקורות החג מתחקים עוד לימי שושלת חאן (206 לפנה"ס – 220 לספירה) וכמו ששמו מרמז, במהלך החג נתלים בכל פינה ברחבי סין אין-ספור פנסים בשלל צורות, גדלים וצבעים (אך בעיקר בצבע אדום כמובן), היוצרים את אחד המחזות המרשימים ביותר שעיניכם יחזו בסין.

חג הפנסים - אחד המחזות המרשימים בסין (צילום: טל ניצן)

חג הפנסים – אחד המחזות המרשימים בסין (צילום: טל ניצן)

(צילום: טל ניצן)

(צילום: טל ניצן)

אגדות ומסורות שונות מתארות מגוון מקורות וסיבות לחג, אך הצבעונית מכולן מספרת על עגור יפה שירד מגן העדן לכדור הארץ, ותושבי כפר קטן צדו אותו. לחוסר מזלם, העגור היה החיה האהובה על קיסר הג'ייד (אבן איחד) שבשמיים, שהתרגז מאוד ורצה לשרוף את כפרם עד היסוד. בתו של הקיסר הזהירה את בני הכפר, ובעצתו של איש זקן וחכם, הם תלו על כל בית פנסים אדומים, הבעירו מדורות ברחובות וירו זיקוקי די-נור באוויר. כשראו שליחיו של הקיסר את הכפר מרחוק, חשבו שהוא כבר נחרב בשריפה גדולה וחזרו לספר לקיסר הג'ייד שהתרצה וכך ניצל הכפר.

הפנסים האדומים - מככבים בחג (צילום: טל ניצן)

הפנסים האדומים – מככבים בחג (צילום: טל ניצן)

(צילום: טל ניצן)

(צילום: טל ניצן)

במהלך החג נוהגים הסינים לחוד חידות, מסורת שנמשכת כבר מאות שנים החל משושלת סונג (960-1279). חידות נכתבות על פתקי נייר ומודבקות על הפנסים, ומי שחושב שהוא יודע את התשובה הנכונה יכול לתלוש את הפתק ולהציג את תשובתו לבעל הפנס. למנחשים נכונה נהוג גם לתת פרס סמלי.

בנוסף לחג מאכל אופייני – שנקרא יואן-ש'יאו (Yuánxiāo, 元宵) כשם החג או טאנג-יואן (Tāngyuán, 汤圆) – דמפלינגס בצורת עיגול העשויים מקמח אורז דביק, ממולאים לרוב במילוי מתוק המשתנה ממקום למקום ומוגשים בתוך מרק.

תערוכות פנסים מרהיבות נערכות בערים סיניות רבות במהלך החג ולמעשה אפילו החל מראש השנה הסיני, אבל אולי התערוכה המפורסמת שבהן היא תערוכת הפנסים הנערכת בסמוך לגן יו (Yu Garden, Yù yuán, 豫园) בשאנגחאי. אחרי שהתבטלה ב-2015, התערוכה חוזרת השנה ובגדול. התערוכה נפרשת על רחובות השוק התוסס וההומה שצמוד לגן, ומקשטת את כולו בפנסים צבעוניים יפיפיים. התפאורה לתערוכה מיוחדת גם היא שכן האזור מורכב מבניינים בסגנון סיני מסורתי, דבר נדיר ביותר בעיר שאנגחאי, אשר הקנה לו את הכינויים "העיר העתיקה של שאנגחאי" ו"הצ'יינה טאון של שאנגחאי".

הגעה: קו 10 של הרכבת התחתית לתחנת הגן (הנקראת על שמו), יציאה מס' 1.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: 26 בינואר-25 בפברואר, עד שעות הלילה (מומלץ להגיע בשעות החשכה).

"העיר העתיקה של שאנגחאי" היא תפאורה נהדרת לפסטיבל (צילום: טל ניצן)

"העיר העתיקה של שאנגחאי" היא תפאורה נהדרת לפסטיבל (צילום: טל ניצן)

(צילום: טל ניצן)

(צילום: טל ניצן)

שנת 2016 היא שנת הקוף - פנסים רבים בדמויות קופים (צילום: טל ניצן)

שנת 2016 היא שנת הקוף – פנסים רבים בדמויות קופים (צילום: טל ניצן)

שנת 2016 היא שנת הקוף - פנסים רבים בדמויות קופים (צילום: טל ניצן)

שנת 2016 היא שנת הקוף – פנסים רבים בדמויות קופים (צילום: טל ניצן)

טל ניצן
תלמידת תואר שני לפוליטיקה וכלכלה סינית באוניברסיטת ג'יאו טונג בשאנגחאי. למדה סינית באוניברסיטת דז'ה-ג'יאנג בחאנגדז'ואו, ובעלת תואר ראשון בלימודי אסיה ותקשורת מהאוניברסיטה העברית. מתעניינת בהיסטוריה ופולקלור סינים וחולמת לטייל בסין למחייתה.

תגובות לכתבה