עבור יהודים וישראלים ברחבי העולם, בואו של חג הפסח מבשר את תחילתה של תקופת התחדשות, מילוי מצברים ומפגשים משפחתיים. עבור רבים זוהי גם תקופה של טיולים והרגעות בחיק הטבע, ומשפחות רבות מעבירות את החופש הארוך בטיולים בארץ ובעולם. מבין היעדים הנבחרים ניתן לראות עלייה חדה בשנים האחרונות בנסיעה לסין, ומטיילים מכל הגילאים בוחרים להעביר את החג ואף את ערב הסדר בטיול במדינה הגדולה. היתרון המרכזי בטיול לסין בתקופה זו, מלבד החופש הארוך, הוא כמובן העונה – חג האביב נותן את אותותיו גם בסין, שרואה התחדשות של העצים והצפה של הנהרות במי שלג קרים. בתקופה זו גם זוכה סין לכמה חודשי חסד מבחינת מזג האוויר, כשהקור המקפיא של החורף מתחלף בשמש אביבית וגשמי הקיץ עדיין נדירים יחסית.

אך למול מזג האוויר הנהדר והאטרקציות המרשימות של סין, ישראלים רבים ניצבים בפני הדילמה של טיול במדינה תחת דיני הכשרות הנוקשים של פסח. בניגוד לארצות הברית ואירופה, בסין אין שכונות יהודיות או מסעדות כשרות המשובצות בערים, ומציאת מוצרים כשרים היא מאתגרת עד בלתי אפשרית. עם זאת, אין זה אומר ששומרי החג לא יכולים להנות מטיול בסין בפסח: בתי חב"ד ומרכזים יהודיים אחרים הממוקמים ברחבי המדינה לקחו על עצמם לספק חווית חג מלאה למטיילים בה, הכוללת קריאת הגדה, ארוחות סדר מפוארות ומכירה של אוכל כשר לפסח.

להלן המדריך המלא לטיול בסין במהלך החג, כולל הפרטים המלאים על ערב הסדר, פעילויות לכבוד החג ואוכל כשר לפסח, וכן טיפים להתנהלות מבחינת כשרות בסין.

פריחה אביבית בסין (צילום: טל ניצן)

סדר פסח בסין

מטיילים המתכננים לשהות בסין במהלך סדר פסח יכולים להנות מערבי סדר פסח שיתקיימו במספר בתי חב"ד ברחבי המדינה. המחירים לסדר נעים בין 100 ל-500 יואן, כאשר סטודנטים ותרמילאים נהנים ממחירים מוזלים משמעותית שנועדו להקל על השתתפותם באירוע. כל ערבי הסדר במדינה יתקיימו ביום שישי, 30 במרץ – הוא ערב חג הפסח, וכל בתי החב"ד יערכו גם סדר שני ביום שבת, 31 במרץ. לחלופין, בבייגי'נג ובשאנגחאי ניתן להצטרף לסדר פסח של הקהילות היהודיות המקומיות, שמאורגן על ידי בתי הקהילה בעיר.

שימו לב: בכל בתי החב"ד ובקהילות ישנה דרישה להזמין מקום לערב הסדר מראש, וברובם גם התשלום מתבצע מראש. המרכזים מציעים תשלום נוח באינטרנט, לרוב בצורת כרטיס אשראי, העברה בנקאית ואפילו פיי-פאל. בחלק מבתי החב"ד ניתן לשלם מראש במזומן, בתנאי שתוכלו להגיע מספר ימים לפני הסדר למרכז של חב"ד ולשלם. תאריך סגירת ההרשמה אינו קבוע בכולם, אך הרבנים מבקשים כי מטיילים המבקשים להשתתף יירשמו לפחות מספר ימים לפני החג, כדי שיוכלו להערך מראש ולהמנע ממחסור במזון בחג.

בייג'ינג

בתי החב"ד בבייג'ינג מתכננים חגיגה גדולה הכוללת סדר ראשון וסדר שני בבית יעקב בעיר, עם תפילות, הקראת הגדה והרבה אוכל נהדר. ההרשמה והתשלום מתבצעים מראש – עד ה-7 באפריל. התשלום מתבצע באשראי, בפיי-פאל או במזומן מראש.

כתובת: Fang Yuan Xi road (next to the south gate of Si De Park) 芳园西路(四得公园南门旁.
שעות: סדר ראשון: הדלקת נרות ב-18:18, תפילת ערבית ב-19:00, תחילת הסדר ב-19:15. סדר שני: הדלקת נרות ב-19:18, תפילת ערבית ב-20:00, תחילת הסדר ב-20:15. 

מחיר: תושבי בייג'ינג – 250 יואן, מבקרים מבחוץ – 400 יואן, סטודנטים ותרמילאים – 150 יואן,ילדים – 120 יואן.

דרכי התקשרות להרשמה: בטלפון: 13910740109(86+), במייל: info@chabadbeijing.cn  או באתר חב"ד בייג'ינג

לחלופין, קהילת בייג'ינג מציעה ערב סדר שני רפורמי, שיערך במרכז המפואר שלה. ההרשמה והתשלום נעשים מראש דרך האתר.

כתובת: Capital Club Athletic Center, 3rd Floor Ballroom Capital Mansion, Xinyuan Nan road no. 6, Chaoyang District, 北京朝阳区新源南路6号京城大厦旁边的京城俱乐部3层
שעות: פתיחת דלתות ב-18:00, תחילת הסדר ב-18:30.

מחיר: חבר קהילה – 200 יואן, לא חבר קהילה – 300 יואן, ילדים – 150 יואן, סטודנטים – 200 יואן.

דרכי התקשרות להרשמה: אתר הקהילה

שאנגחאי

גם בשאנגחאי מתכננים סניפי חב"ד השונים חגיגה גדולה, הכוללת סדר ראשון וסדר שני. הסדר הראשון ייערך בבית הכנסת ההיסטורי של אוהל רחל, שביקור בו הינו חוויה בפני עצמה, שכן הוא אפשרי רק בכמה חגים יהודיים נבחרים. הסדר השני ייערך במרכז של חב"ד In-town, בקרבת בית הכנסת. שני ערבי הסדר ייערכו בעברית ובאנגלית, ויכללו ארוחה מפנקת וכשרה כמיטב המסורת. במקביל יתקיימו ערבי חג גם בבתי החב"ד בחונגצ'יאו ובפודונג, למידע נוסף לחצו כאן.

כתובת: סדר ראשון: Ohel Rachel Synagogue, Shan Xi Bei road no. 500 (near Xin Zha road), 陕西北路500号近新闸路. סדר שני: Wuding road no. 300 (near Changhua road), 武定路300号近昌化路.
שעות: סדר ראשון: הדלקת נרות ב-17:54, תפילת מנחה ב-18:00, תפילת חג ב-18:30, תחילת הסדר ב-19:00. סדר שני: הדלקת נרות ב-18:49, תפילות חג ב-19:00, תחילת הסדר ב-19:30. 

מחיר: סדר ראשון: מבקרים – 380 יואן, חברי קהילה – 280 יואן, סטודנטים וילדים (3-13) – 180 יואן, פעוטות (גיל 3 ומטה) –  18 יואן. סדר שני: מבקרים – 300 יואן, חברי קהילה – 200, סטודנטים וילדים – 150 יואן, פעוטות – 50 יואן. 

דרכי התקשרות להרשמה:  הרשמה לסדר ראשון, הרשמה לסדר שני.

בית הכנסת העתיק אוהל רחל בשאנגחאי (צילום: טל ניצן)

קהילת שאנגחאי, קהילה יהודית ליברלית פעילה מאוד בעיר, עורכת השנה ערב סדר שני ב-31 במרץ, כך שתוכלו להנות גם מסדר בבית חב"ד וגם מסדר אצלם. הקהילה מאמינה בחגיגת המסורת היהודית ברוח פרוגרסיבית, והיא מורכבת בעיקר מזוגות מעורבים, מרווקים ומסטודנטים צעירים.

כתובת: The Millennium Hongqiao Hotel, 2588 Yan’an Xi Lu上海千禧海鸥大酒店, 延安西路2588号、近水城
שעה: פתיחת דלתות ב-17:00, תחילת הסדר ב-18:00.

מחיר: חברי קהילה – 350 יואן, מבקרים – 500 יואן, צעירים וסטודנטים (חברי קהילה/לא חברים) – 200 יואן, ילדים (גיל 5 ומעלה) – 100 יואן, פעוטות (גיל 5 ומטה) – חינם.

דרכי התקשרות להרשמה: ניתן להרשם בעמוד האירוע.

 

צ'נגדו

הסדר בבירת המטיילים של סצ'ואן יהיה בוודאי מלא בצעירים רעננים ומאושרים, והיין הכשר שיישפך בלילה בטח יעלה את מצב הרוח עוד יותר. אם זה לא מספיק, השנה הזמינו בבית חב"ד צ'נגדו את השף הישראלי קובי מזרחי לבשל ארוחת חג חגיגית וטעימה במיוחד.

כתובת: סדר ראשון: Ascott Hotelסדר שני: בית חב"ד צ'נגדו, XinXiwang Road #12 JinGuang New City East E-2, 成都市武侯区新希望路12号锦官新城东区龙珠园E2.
שעות: סדר ראשון: 18:00, סדר שני: 20:30.

מחיר: מבוגרים – 315 יואן, ילדים (מעל גיל 3) – 160 יואן, סטודנטים ותרמילאים – 150 יואן, פעוטות (מתחת לגיל 3) – חינם.

דרכי התקשרות להרשמה: אתר חב"ד צ'נגדו

 

יאנגשואו

גם ביעד המטיילים היפייפה והפופולרי של יאנגשואו צפוי להערך סדר השנה. מלון "מכאן" הישראלי יערוך סדר במלון שלהם ביאנגשואו, הנמצא כקילומטר וחצי מחוץ לעיירה על צלע הר. בעלי המלון מבטיחים ארוחה גדולה וכשרה וקריאת ההגדה לנופיה הפסטוראליים של יאנגשואו.

כתובת: Lijiang Manor, Shibanqiao Village, Yangshuo County, 阳朔县石板桥村漓江庄园. מאחר והמלון נמצא מחוץ לעיירה, מומלץ ליצור קשר עם בעלי המלון ולברר דרכי הגעה מבעוד מועד.

 

דרכי התקשרות להרשמה: אתר מלון "מכאן".

 

גואנגדז'ואו

בבירת המסחר של סין יייערך הסדר בבית החב"ד המקומי.

כתובת: Heping road no. 31, Overseas Village Guangzhou, 广州市环市东路华侨新村和平路31号.
שעה: סדר ראשון: מתחיל ב-19:00.

מחיר: 72$ (כ-500 יואן) לאדם.

דרכי התקשרות להרשמה: info@chabadgz.org

 

הונג-קונג

בהונג-קונג ייערכו סדר ראשון ושני הן בבית חב"ד של האי הונג-קונג והן בבית החב"ד בקאולון. הסדר השני בבית חב"ד של האי הונג-קונג מתאים במיוחד למשפחות ויהיה מובל על ידי הילדים.

כתובת: בית חב"ד באי הונג-קונג: Macdonnell road no. 7-9 Hoover Court 1st floor. בית חב"ד בקאולון: 67-71 Chatham Road, Oriental Centre 1/F Unit D, Tsim Sha Tsui.
שעות: בית חב"ד באי הונג קונג – סדר ראשון: תפילת ערבית ב-18:30, סדר מתחיל ב- 19:00, סדר שני: תפילת ערבית ב-19:15, הסדר מתחיל ב-20:00. בית חב"ד בקאולון – סדר ראשון: 19:00, סדר שני: 20:00.

מחיר: מבוגרים – 400 דולר הונג-קונג, ילדים – 150 דולר הונג-קונג. לקבלת הנחה עבור סטודנטים ותרמילאים יש לשלוח מייל לכתובת:office@chabadhk.org 

דרכי התקשרות להרשמה: אתר חב"ד הונג קונג

 

אוכל כשר לפסח בסין

בתי חב"ד צפויים, כמדי שנה, להזמין מכולות משותפות של מספר פרטי מזון שיחולקו בין בתי חב"ד השונים במדינה. בשל כמות האנשים ואורך החג, מזמינים המרכזים הדתיים מכולות הרבה זמן מראש, דבר המוציא מהרשימה כל פריט בעל תאריך תפוגה קצר, וכן כל פריט מזון שלא הוכשר לפסח מספיק זמן מראש.

אז מה כן ניתן להשיג בסין? לרוב ניתן למצוא במרכזי חב"ד מגוון מוצרים כשרים לחג כגון סוגי שונים של מצות ויין, כולל מצות רגילות, מצות מכוסות בשוקולד ובחלק מהמרכזים אף מצות ללא גלוטן. מוצרים אחרים עשויים להשתנות, שכן הם מגיעים בעזרתם של מטיילים וחברי הקהילה מהארץ ומאירופה. המוצרים על בסיס כל הקודם זוכה וניתנים לקנייה בבתי חב"ד ובחנויות הכשרות השונות. למרות המאמץ של בתי חב"ד לספק אוכל כשר לקראת החג, מומלץ בחום להערך ולהצטייד באוכל כשר מהארץ.

אוכל כשר לפסח, כפי שנמכר במרכזי חב"ד בסין (צילום: נוגה פייגה)

אוכל כשר לפסח, כפי שנמכר במרכזי חב"ד בסין ב-2016 (צילום: נוגה פייגה)

אצל רוב בתי החב"ד נמכרים המוצרים במרכז הדתי, וחלקם אף מבצעים משלוחים לרחבי העיר. בחלק מבתי החב"ד ישנה חנות מקוונת, בה ניתן להזמין מוצרים עם משלוח עד הבית – כמו החנות של חב"ד שאנגחאי פה. מכירת מוצרי המזון צפויה להתחיל כשבוע לפני החג ולהמשך לכל אורך החג, מלבד ימי שבת וראשון.

מסעדות כשרות

במרבית בתי החב"ד יש גם מסעדות, שלקראת החג יעברו הכשרה לפסח ויספקו ארוחות חמות וכשרות. ניתן להגיע אליהן ולהזמין מנות, וחלקן אף מציעות משלוחים לאזורים קרובים בעיר. שעות הפעילות של המסעדות משתנה, ונע בין 13:00-22:00 בחב"ד בשאנגחאי ל-18:00-22:00 בחב"ד בגואנגדז'ואו. מומלץ לפיכך ליצור קשר עם בית חב"ד המקומי ולברר את שעות הפתיחה ואת מדיניות המשלוחים. מי שמצפה למחירים בסגנון סין צפוי להתאכזב – המוצרים כולם מובאים מהארץ ומטופלים לפי חוקי הכשרות המחמירים ביותר, ומחיר המנות נקבע בהתאם.

מסעדת דיני בבית חב"ד בייג'ינגFang Yuan Xi road (next to the south gate of Si De Park) 芳园)西路四得(公园南门旁)

מסעדת חב"ד בשאנגחאי, הממוקמת בסניף חונג-צ'יאו: South Shuicheng road no. 87 Shang-Mira Garden Vila #1, 长宁区 水城南路87号 美丽华花园1号别墅(延安西路虹桥路之间)i

מסעדת חב"ד בגואנגדז'ואו: Heping road no. 31, Overseas Village Guangzhou, 广州市环市东路华侨新村和平路31号

 

המטבח של שרה, בבית חב"ד צ'נגדו: שרה מבשלת אוכל כשר בסגנון סיני, ישראלי או מערבי ויש אפילו אופציה של משלוחים לרחבי העיר. להזמנת משלוח צרו קשר בטלפון: 18728459347(86+). כתובת המסעדה: XinXiwang Road #12 JinGuang New City East E-2, 成都市武侯区新希望路12号锦官新城东区龙珠园E2

 

כשרות בסין

למי שאינו מקפיד על ניקיון הכלים אך עדיין רוצה להימנע מאכילת חמץ, במרבית המסעדות בסין ניתן להזמין מנות שונות שלא מכילות קמח, ולאוכלי קטניות גם אורז לבן (Mǐfàn, 白米饭) או מנות טופו (Dòufu, 豆腐). מומלץ במיוחד לאכול במסעדות מוסלמיות, שאין בהן בשר חזיר והן נוטות לשמור על רמת ניקיון גבוהה יחסית. במדינה מגוון שווקים מקומיים, בהם ניתן להצטייד בפירות ובירקות ללא חשיפה לחמץ. 

מסעדות מוסלמיות. האופציה הטובה ביותר עבור מי שמבקש להמנע מבשר חזיר (צילום: טל ניצן)

מסעדות מוסלמיות. האופציה הטובה ביותר עבור מי שמבקש להמנע מבשר חזיר (צילום: טל ניצן)

לטיפים על הסתדרות עם אוכל בסין קראו כאן.

לרשימת בתי חב"ד ומרכזים יהודיים בסין כנסו לכאן.

תגובות לכתבה