מערות מוגאו2020-01-29T10:42:58+00:00

מערות מוגאו

איזור: גאנסו

סוג אטרקציה: דת ומקדשים

כשהגיעה השמועה למערב בדבר האוצר הדתי והתרבותי המתחבא אי שם בצפון דרך המשי, מעטים האמינו כי הדבר אפשרי. מאה שנים אחרי, ומערות מוגאו (Mogao Caves, Mògāo kū, 莫高窟) הן אחד מהאתרים החשובים בהיסטוריית הבודהיזם הסיני בפרט והבודהיזם בכלל: 500 מערות התפילה שנחצבו במצוק לאורך אלף שנים חושפות 45 אלף מטרים רבועים של ציורי קיר, פסלים מרשימים ומסמכים ייחודיים, באוצר שאין שני לו בעולם. המערות מציגות אמנות מרהיבה מהמאה ה-4 ועד המאה ה-14 וחושפות טפח מן החיים בשנים אלו, וקשה שלא להתרגש למראה הציורים המרהיבים המכסים אותן מקיר אל קיר. בין הציורים הרבים ניתן למצוא פורטרטים של מנהיגים מקומיים ודמויות היסטוריות מפורסמות, כמו גם עדויות בלעדיות למנהגים שנעלמו מסין, כמו ריקודים וטקסי קבורה מקומיים. המערות, הנקראות לעיתים "מערות אלף הבודהות" או "מערות דון-חואנג" על שם הקרבה לעיר המקסימה דון-חואנג, הן אתר חובה לכל חובב אמנות, היסטוריה, ארכיאולוגיה ותרבות.

מידע שימושי

הגעההמערות נמצאות 25 קילומטרים מדונחואנג. רוב המטיילים מגיעים בהסעות של האכסניות או במונית. מיניבוס מסודר יוצא ממול למלון דונחואנג (Dūnhuáng bīnguǎn, 敦煌宾馆) כל חצי שעה (אוטובוס ראשון יוצא ב-8:30 בבוקר, אוטובוס אחרון חוזר בסביבות 19:00. 8 יואן).
מחיר כניסה: אפריל-נובמבר (כולל): 258 יואן, כולל מדריך באנגלית, כניסה ל-8 מערות ולמוזיאונים, הסעה פנימית וגישה למרכז המיצגים הדיגיטלי; 100 יואן, כולל מדריך סיני, כניסה ל-4 מערות ולמוזיאונים והסעה פנימית. דצמבר -מרץ: 140 יואן לכרטיס המלא; 100 לכרטיס המוזל.
שימו לב: נוכח מגבלה על כמות הכרטיסים המלאים, מבקרים בתקופת אפריל-נובמבר שרוצים לקנות את הכרטיס המלא צריכים לקנות את הכרטיס מראש, דרך אתר האינטרנט של המערות (בסינית): www.mgk.org.cn, או במשרד הכרטיסים בדון חואנג: Dūnhuáng shìqū mùgāo kū cānguān yùyuē shòupiào zhōngxīn,Dūnhuáng shì yíngbīn huāyuán běiqū, 敦煌市区墓高窟参观预约售票中心,敦煌市迎宾花园北区. בתקופת החורף משרד הכרטיסים סגור וניתן לקנות ישירות בשמורה. 

שעות פתיחה: אפריל-נובמבר: 8:00-18:00. דצמבר-מרץ: 9:00-17:30.

  1. הטיול במערות מתבצע עם מדריך בלבד, שלוקח את המטיילים למספר מערות המשתנה מדי יום. ההדרכות בסינית, אך יש שלוש פעמים ביום (9:00, 12:00 ו-14:00) מדריך באנגלית שעולה מעט יותר (בתוספת 20 יואן). מומלץ להביא פנס עצמאית. אסור לצלם בתוך המערות.
  2. אל תפספסו את המוזיאון המעניין של האתר, אשר משחזר מספר מערות ומסביר את שיטות הצביעה הייחודיות שנעשו במערות ואת הדמויות השונות המוצגות בהן.