נוגה פייגה

מייסדת ועורכת

עורכת ועיתונאית, גרה בשאנגחאי. בעלת תואר ראשון ללימודי אסיה ותקשורת מהאוניברסיטה העברית. כתבת לשעבר ב"ידיעות תקשורת", ב"קשת" ובמגוון אתרים נוספים. מרצה על תרבות וחברה בסין המודרנית.

מדבריות הצבע של דז'אנגייה

יופיו עוצר הנשימה של המדבר הצבעוני של מחוז גאנסו

קשה שלא לאבד פעימת לב או שתיים כשמתייצבים מול ההרים המרהיבים בפארק תצורות הטבע של דז'אנגייה (Zhangye Danxia National Geological Park, zhāngyē dānxiá guójiā dìzhìgōngyuán, 张掖丹霞国家地质公园), השוכן במרכז מחוז גאנסו. הפארק, המקיף למעלה מ-500 קילומטרים רבועים, מציג מספר נקודות תצפית מרהיבות בהן ניתן לראות עשרות גבעות בגווני אדום, כתום, צהוב ולבן.

מדבריות דז'אנגייה – צבעים עוצרי נשימה (צילום: נוגה פייגה)

(צילום: טל ניצן)

גיאולוגים מאמינים שהגבעות הצבעוניות הללו הינן תוצאה של רוחות ומים, ששחקו במשך למעלה מ-20 מיליון שנה את אבני החול ויצרו מגוון גבעות בצבעים ססגוניים דרך תהליכי סחיפה והשתקעות של החול והמינרלים באדמה. כל אלו יצרו תצורות שאמנם נראות מלאכותיות ונדמה כי נלקחו מספר ססגוני במיוחד של ד"ר סוס, אך למעשה הן טבעיות לחלוטין.

נקודת התצפית הראשונה – נוף מרהיב וצבעוני (צילום: נוגה פייגה)

כשמטיילים בין הגבעות הצבעוניות, קשה להאמין כי לפני פחות מעשור היו המדבריות סוד שמור של תושבי האזור: המדריכים המערביים פסחו על המדבריות בדרך למערות מוגאו הידועות, ואפילו מרבית המדריכים הסינים לא ידעו לדווח על הפנינה המדברית. לאחר שנים בהן תיפקד כפארק מקומי בלבד, בשנת 2005 בחרו כלי התקשורת בסין במדבריות כאחד מהפארקים הטבעיים היפים בסין, וארבע שנים אחרי הן נבחרו על ידי נשיונל ג'יאוגרפיק המקומי כאחד מששת אתרי הטבע היפים בסין. התמונות החלו לזלוג לרשתות החברתיות ולעורר רעש, ותוך זמן קצר נבנו שבילי הליכה ואורגנו הסעות מסודרות בתוך הפארק.

מדבריות דז'אנגייה. בית פסטוראלי באמצע הפארק. (צילום: נוגה פייגה)

"מניפת שבעת הצבעים" בנקודת התצפית השלישית. (צילום: נוגה פייגה)

 

טיול במדבריות דז'אנגייה

 

הפארק מכיל ארבע נקודות תצפית מרכזיות: הראשונה, מספר דקות מהכניסה, כוללת נוף מרהיב ורחב היקף של מגוון גבעות צבעוניות. כמו במקומות רבים בסין, גם פה ינסו השלטים לשכנע אתכם שהגבעות יוצרות צורות של חיות למיניהן; התצפית השנייה כוללת טיפוס של למעלה משש מאות מדרגות, שבסופן מתגלה נוף פנורמי של המדבר; התצפית השלישית מאפשרת להנות מ"מניפת שבעת הצבעים" – הר רחב ונמוך, שלרגליו צורת מניפה המקושטת במגוון צבעים ססגוניים; התצפית הרביעית דורשת טיפוס קל, שלאחריו מתגלה הנוף המרהיב מכולם –  גבעות בעשרות צבעים מיתמרות זו אחר זו, כשבמרכזן ניצב "הר שבעת הצבעים" המופלא.

משלושת שעריו של הפארק יוצאות בתדירות גבוהה הסעות המחברות בין נקודות התצפית השונות ומורידות את המטיילים כדי להנות רגלית מהסביבה המדברית. ניתן לסייר רגלית בפארק בנעימים, אך לא מומלץ לנסות לנוע רגלית בין נקודות התצפית – קל ללכת לאיבוד בשטח העצום.

על ארבעת הנקודות המרכזיות נוספו לאחרונה מספר נקודות תצפית הסמוכות לשער המזרחי, אליהן ניתן להגיע באמצעות קו האוטובוס הפנימי הכחול. על קו זה, רשאים באופן רשמי לעלות רק מבקרים שנכנסו מהשער המזרחי, אבל למעשה לא תמיד בודקים את הכרטיסים בעלייה לאוטובוס. מכיוון שרוב המטיילים מגיעים בתחבורה ציבורית לשער המערבי או הצפוני ונוסעים בהסעות המעגליות היוצאות משערים אלו וחוזרות אליהם, נקודות התצפית הללו נהנות מכמות מבקרים קטנה בהרבה. 

הר עם עשרות שכבות צבע. נקודת התצפית הרביעית והמפורסמת מכולן (צילום: נוגה פייגה)

הזמן הטוב ביותר לחזות במדבריות במלוא הדרן הוא בין יוני לספטמבר, והשעות הטובות ביותר הן שעות הזריחה והשקיעה – ובמיוחד השקיעה. אם אתם רוצים להבטיח את התצפית המושלמת, מומלץ לשאת תפילה אינדיאנית יום לפני לאל הגשם: ההרים נראים במיטבם כאשר השמש זורחת אחרי הממטרים.

מקדש הבודהה הגדול (צילום: נוגה פייגה)

נקודת היציאה למדבריות היא העיר דז'אנגייה (Zhāngyē, 张掖) החביבה, השוכנת כחמש שעות נסיעה ברכבת מבירת המחוז, לאנדז'ואו. אם תגיעו לבקר במדבריות, סביר שיהיו לכם לפחות כמה שעות בעיר הקטנה – נצלו אותן כדי לקפוץ למקדש הבודהה הגדול (Dàfó sì, 大佛寺) המפורסם, המכיל את פסל הבודהה השוכב הגדול ביותר בסין. המקדש מכיל מזרקה מקסימה בכניסה, ובין חדריו ניתן למצוא ציורי קיר ופסלים בודהיסטים מודרניים. גולת הכותרת של המקדש היא פסל הבודהה הענק והאולם בו הוא שוכן – האולם העתיק מעץ נבנה במאה ה-11 ושרד עד היום, שנחשב גם לאחד ממבני העץ העתיקים בכל סין. אם יש לכם עוד יום להעביר באזור, קחו מונית וסעו לבקר במקדש מאטי (Mati Temple, Mǎtí sì, 马蹄寺) המרהיב החצוב בצלע ההר.

ילדים משחקים בכניסה למקדש בודהה הגדול (צילום: נוגה פייגה)

הבודהה הגדול. מבנה עץ בן קרוב ל-1000 שנים (צילום: נוגה פייגה)

 

מידע שימושי

 

הגעה פארק תצורות הטבע של דז'אנגייה נמצא 40 ק"מ מהעיר דז'אנגייה. קווים למדבריות יוצאים כל שעה עגולה מתחנת האוטובוסים המערבית (qìchē xīzhàn, 汽车西站) בין 9:00-12:00, וכן ב-15:30 וב- 16:30 (כשעה, 10 יואן).

לפארק שלושה שערים, אך האוטובוסים מגיעים רק לשער הצפוני או לשער המערבי הסמוכים זה לזה, שימו לב לצאת מאחד מהשערים הללו כדי שתוכלו לשוב בקלות לעיר.

 

כניסה75 יואן (כולל הסעה פנימית המסיעה מבקרים בין ארבע נקודות תצפית).

עונה מומלצת: יוני-ספטמבר.

שעות פתיחהבקיץ: 7:00-18:00; בחורף: 7:30-17:00.

נוגה פייגה
 
עורכת ועיתונאית, גרה בשאנגחאי. בעלת תואר ראשון ללימודי אסיה ותקשורת מהאוניברסיטה העברית. כתבת לשעבר ב"ידיעות תקשורת", ב"קשת" ובמגוון אתרים נוספים. מרצה על תרבות וחברה בסין המודרנית.