ליה אגרנוב

כתבת

מדריכה ומארגנת טיולים בסין וברוסיה, התגוררה כ4 שנים בסין והיום נעה על הקו של ישראל, רוסיה וסין. בוגרת החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת התכנית ללימודי שפה באוניברסיטת ג׳הג׳יאנג שבחאנגדז׳ואו. דוברת חמש שפות.

שמורת שבע הקשתות בליבו

השמורה בעלת המפלים והמים הכחולים המהפנטים שזכתה לכינוי "ג'יודז'איגואו הקטנה"

לזכותו של מחוז גווידז׳ואו נזקפים שני דברים מרכזיים – האחד, ריכוז מיעוטים גבוה ואורח החיים המסורתי, אשר מצליח להשתמר במידה ניכרת גם בימינו אנו; השני – הטבע המרהיב והעשיר שבו התברך המחוז. אחד האזורים של גווידז'ואו אשר ממחיש את החלק השני ביתר שאת הוא אזור ליבו (Lìbō, 荔波), הממוקם דרום מזרחית מעיר הבירה של המחוז, גווייאנג (Guìyáng, 贵阳) ובו תמצאו כמה משמורות הטבע המופלאות ביותר של המחוז.

ליבו עצמה היא עיר לא גדולה – במיוחד בקנה מידה של סין – ולמרות שבה עצמה לא תמצאו שפע של אטרקציות או מרכזי קניות, היא מהווה מקום נעים לשהות בו. בעיר יש שפע של מסעדות מקומיות, אנשים חייכנים ומקסימים שבקושי נתקלו בזרים טרם למפגש עמכם, מזג אוויר חמים, גבעות קארסט וצמחייה עבותה אשר מקיפה את העיר מכל עבר.

מחוז גווידז'ואו. התברך בטבע מרהיב ועשיר (צילום: ליה אגרנוב)

שמורת שבע הקשתות

אחת מהשמורות היפות ביותר בקרבת העיר ליבו ממוקמת באזור הטבע דז׳אנג-ג׳יאנג (Zhāngjiāng fēngjǐngqū, 樟江风景区) ונקראת "שמורת שבע הקשתות" או שמורת צ'יקונג (Qīkǒng, 七孔景区). השמורה זכתה לשמה בשל הקשתות בשניים מגשרי השמורה, ויופייה קנה לה את הכינוי המחמיא "ג׳יודז׳איגואו הקטנה", על שם השמורה המפורסמת בצפון מחוז סצ׳ואן.

השמורה מחולקת למעשה לשני חלקים – צ׳יקונג הקטנה (Xiǎo qīkǒng jǐngqū, 小七孔景区) וצ׳יקונג הגדולה (Dà qīkǒng jǐngqū, 大七孔景区). אל תתנו לשם להטעות אתכם – צ'יקונג הקטנה היא דווקא הגדולה מבין השתיים. 

שמורת שבע הקשתות. המפלים והמים הכחולים המהפנטים זיכו אותה בכינוי "ג'יודז'איגואו הקטנה" (צילום: ליה אגרנוב)

צ'יקונג הגדולה (צילום: ליה אגרנוב)

לשתי השמורות ניתן להיכנס מאותו השער, כאשר לצ׳יקונג הגדולה מומלץ להקדיש כ-3 שעות ביקור. הביקור בחלק זה הוא ברגל, והוא מורכב מהליכה נעימה של כשלושה קילומטרים בסך הכל, בין השבילים ולאורך הנהר החוצה את השמורה. בזמן ההליכה תוכלו להנות ממחזה מימיו התכולים של הנהר, אשר ילווה אתכם לאורך כל הדרך, ומהאתר המרכזי – "הגשר הטבעי", אשר נוצר לפני כ-12 אלף שנים כתוצאה מהתמוטטות סלעית. המסלול הוא מסלול הלוך – חזור, כאשר נקודת הכניסה היא גם נקודת היציאה.

"הגשר הטבעי" (צילום: ליה אגרנוב)

צ׳יקונג הקטנה היא, כאמור, הגדולה מבין שתי השמורות, וניתן להקדיש לה יום טיול שלם. אורכה של השמורה הוא כ-12 קילומטרים, וההתניידות בתוכה היא עם שאטלים ואוטובוסים פנימיים. תיאורטית ניתן לטייל רגלית בלבד בשמורה, אך ההליכה לאורך חלקים נרחבים היא על כביש בו נוסעים השאטלים ולפיכך אינה מומלצת (ישנם שבילים צדדיים, אך הם אינם מתוחזקים וחסומים לרוב).

צ'יקונג הקטנה (צילום: ליה אגרנוב)

השאטלים ייקחו אתכם בין נקודות העניין השונות שלאורך השמורה, הכוללות אזור סלעי מוצף, יערות עשירים, נהרות, מפלים, ואף תזכו לראות הקדשה למנחה ולמדריך ההשרדות בר גרילס, שצילם את אחד מפרקי תכנית ההשרדות שלו בשמורה. בכל נקודה שכזו תוכלו לטייל להנאתכם (חלקן משלבות יותר הליכה וחלקן פחות) ולאחר מכן לעלות על השאטל לנקודה הבאה. לאחר הסיום, השאטל יוכל לקחת אתכם לאחד משני שערי היציאה שיש מהשמורה.

לסיכום, לכל מי שרוצה להתרשם מנוף יפהפה וטבעי, ולהנות משמורת טבע שעדיין אינה עמוסה בתיירים אך רוויה במים צלולים בגווני כחול מרהיבים ומגוון טבעי עשיר – מומלץ בחום להגיע לצ'יקונג לפני שתתגלה על ידי תיירים סינים וזרים כאחד.

צ'יקונג הקטנה (צילום: ליה אגרנוב)

(צילום: ליה אגרנוב)

מידע שימושי

הגעה: ההגעה לאזור ליבו נוחה יחסית, וניתן לבצע אותה ממספר יעדים שונים. ישנם מספר אוטובוסים יומיים היוצאים מתחנת האוטובוסים של גווייאנג (Guìyáng kèyùn dōngzhàn, 贵阳客运东站), ורצים מ-9 בבוקר ועד 17:30 (100 יואן, כ-3-4 שעות נסיעה). כמו כן, ניתן להגיע ישירות מאזור דז׳אוש׳ינג וקאילי, למי שמטייל באזור, עם אוטובוסים ישירים.

מתחנת האוטובוסים של ליבו (Lìbō qìchē zhàn, 荔波汽车站) יוצא קו 11 לשמורה כל 10 דקות, בין השעות 7:00-19:00 (7 יואן, חצי שעה נסיעה). מיניוואנים הלוך וחזור לשמורה, וניתן אף לקחת מונית (כ-100 יואן למונית לכיוון, כ-40 דקות נסיעה).

שימו לב– האוטובוסים מליבו חזרה לגווייאנג מסתיימים מוקדם יחסית, ורצים מ-6:40 בבוקר עד 15:10 בצהריים.

אם אתם מטיילים בצ'יקונג הקטנה ומסתמכים על תחבורה ציבורית כדי לחזור לליבו, מומלץ לצאת מהשער הראשי ממנו נכנסתם.

שעות פתיחה: שיא העונה: 7:30-17:00; מחוץ לעונה: 8:00-17:00.

מחיר כניסה: 130 יואן, כולל את שתי השמורות. כרטיס הכניסה תקף ליומיים, ודורש הזדהות באמצעות דרכון. אם תרצו כאמור להגיע לשתי השמורות, מומלץ להקדיש לאיזור כיום וחצי.

עונה מומלצת: העונה המוצלחת ביותר לביקור באזור היא אפריל עד ספטמבר, אך ניתן לבקר באזור לאורך כל השנה.

לינה: היות וליבו מבוססת על תיירות ברובה, היא שופעת בתי מלון במגוון מחירים ורמות. חלקם הארי מרוכז בקרבת תחנת האוטובוס, ולהוציא תקופות חג או אירועים מיוחדים, סביר להניח שתוכלו למצוא מקום לינה עם ההגעה לעיר.

ליה אגרנוב
 
מדריכה ומארגנת טיולים בסין וברוסיה, התגוררה כ4 שנים בסין והיום נעה על הקו של ישראל, רוסיה וסין. בוגרת החוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב ובוגרת התכנית ללימודי שפה באוניברסיטת ג׳הג׳יאנג שבחאנגדז׳ואו. דוברת חמש שפות.