טל ניצן

מייסדת ועורכת

רכזת אדמניסטרטיבית במכון קונפוציוס באוניברסיטה העברית. למדה באוניברסיטאות ג'יאו טונג בשאנגחאי ובדז'ה-ג'יאנג בחאנגדז'ואו. בעלת תואר ראשון בלימודי אסיה ותקשורת מהאוניברסיטה העברית.

שביל "גב הדרקון" בהונג-קונג

אם קמתם בהונג-קונג לבוקר עם מזג אוויר טוב ואוויר נקי, ברחו מהעיר וסעו לטייל ב"שביל גב הדרקון".

בניינים גבוהים וצפופים, ברים טרנדים ולחות בלתי הגיונית – זה לרוב מה שעולה לאנשים כשמזכירים את העיר הונג-קונג. למעשה, האי הקטן של הונג-קונג מוקף במאות איים קטנים עם טבע פראי וייחודי, הכוללים חיות בר, צמחייה פרועה ונופים מרהיבים של הונג-קונג וסביבתה. אם ברצונכם לברוח מעט מהעיר ולטעום מהטבע של האזור, שביל "גב הדרקון" הוא הדרך המושלמת לעשות זאת. המסלול, שמהווה חלק משביל הונג-קונג החוצה את האי, הוכתר לפני מספר שנים על ידי מגזין "TIME" כמסלול ההליכה האורבני הטוב באסיה. הוא נמצא מרחק נסיעה קצרה בלבד ממרכז האי הונג-קונג – וכשתלכו בו תתקשו לדמיין שרק לפני זמן קצר הייתם בלב אחת הערים הסואנות והתוססות ביותר בעולם. ההליכה בשביל אינה קשה במיוחד, הנוף משגע, ואם זה לא מספיק – נקודת הסיום היא חוף רחצה קטן ומקסים.

 

שביל "גב הדרקון": מסלול טיול

 

המסלול נפתח בעלייה חדה יחסית עד לנקודת התצפית הראשונה. כבר מנקודה זו נשקפים נופים מהממים של ים כחול ואיים קטנים וכן של הכפר שק או (Shek O, 石澳) והחוף שלו, ולכן היא מהווה מקום מצוין להסדיר את הנשימה ולשתות קצת מים לפני שתמשיכו בדרככם.

נוף מנקודת התצפית הראשונה (צילום: טל ניצן)

נוף מנקודת התצפית הראשונה (צילום: טל ניצן)

מכאן המשיכו לפסגת שק או (Shek O Peak, 打爛埕頂山) בעלייה מעט מתונה יותר. מהפסגה נשקף הנוף המרשים ביותר של כל המסלול. וניתן לראות ממנו לא רק את שק או, אלא גם את חוף "מפרץ הגלים הגדולים" (Big Wave Bay, Tai Long Wan, 大浪灣) – בו מסתיים המסלול.

נוף מפסגת שק או (צילום: טל ניצן)

נוף מפסגת שק או (צילום: טל ניצן)

עד הפסגה ההליכה היא למעשה עדיין לא בשביל "גב הדרקון" (Dragon's Back, Lung Chek, 龍脊) – שביל זה מתחיל בפסגה ותופר את הרי הרכס עד הר וואן צ'אם (Wan Cham Shan, 雲枕山). הליכה זו משולה להליכה על גבו המפותל של הדרקון כאשר ירידה רודפת עלייה, ומכאן שמו של השביל. לאורך השביל הים הכחול המשובץ איים קטנים נשקף משני צדדי השביל שכן האזור הוא בעצם חצי אי.

הליכה על "גב הדרקון" - עליה רודפת ירידה (צילום: טל ניצן)

הליכה על "גב הדרקון" – עליה רודפת ירידה (צילום: טל ניצן)

הים הכחול נשקף משני צדדי השביל (צילום: טל ניצן)

הים הכחול נשקף משני צדדי השביל – צד אחד (צילום: טל ניצן)

הים הכחול נשקף משני צדדי השביל (צילום: טל ניצן)

הים הכחול נשקף משני צדדי השביל – צד שני (צילום: טל ניצן)

שביל "גב הדרקון" יורד בסופו של דבר אל Pottinger Gap – נקודה בה מצטלבים מספר שבילי טיול, וממנה יש לעלות על Pottinger Peak Country Trail. בשלב זה השביל נכנס בין העצים והנוף נחסם, אך מרוויחים הליכה נעימה בצל, שחסרה מאוד בחלקו הראשון של הטיול. בחלק זה של הטיול גם חוצים את השביל שניים-שלושה פלגים קטנים של מים שתוכלו לצנן בהם מעט את רגליכם בחודשי הקיץ החמים. במהלך השביל יש עוד נקודת תצפית אחת ממנה ניתן לצפות אל הנוף העירוני של אזור צ'אי-וואן (Chai Wan, 柴灣).

מבט לכיוון לצ'אי-וואן (צילום: טל ניצן)

מבט לכיוון צ'אי-וואן (צילום: טל ניצן)

לבסוף, השביל מוביל אל כפר "מפרץ הגלים הגדולים", ובו חוף בעל אותו השם. החוף הקטן והמקסים על חולו הבהיר ומימיו התכולים מהווה יעד אהוב בקרב גולשים באזור בזכות הגלים המגיעים אליו לעיתים, ובנוסף הוא גם חוף רחצה מצוין ואף יש בו אתר קמפינג. לפני הכניסה לחוף יש שורה של קיוסקים ומסעדות בהם תוכלו להשביע את רעבכם ולהרוות את צימאונכם, ואף להצטייד בציוד גלישה מסוגים שונים.

חוף "מפרץ הגלים הגדולים" (צילום: טל ניצן)

חוף "מפרץ הגלים הגדולים" (צילום: טל ניצן)

 

מידע שימושי

 

הגעה: MTR  לתחנת שאו קיי וואן (Shau Kei Wan, 筲箕灣), לצאת ביציאה 3A. ממסוף האוטובוסים לקחת אוטובוס מס' 9 עד לתחנת טו טיי וואן (To Tei Wan, 土地灣). תחילת המסלול נמצאת ממש בצמוד לתחנת האוטובוס ומסומנת בשלט (עוד קילומטר הליכה לגב הדרקון עצמו).

כדי לחזור קחו את אוטובוס מס' 9 או מיניבוס אדום מתחנת האוטובוסים הצמודה לחוף חזרה לתחנת שאו קיי וואן ומשם סעו ב-MTR.

תחילת המסלול נמצאת בצמוד לתחנת האוטובוס ומסומנת בשלט (צילום: טל ניצן)

תחילת המסלול נמצאת בצמוד לתחנת האוטובוס ומסומנת בשלט (צילום: טל ניצן)

מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: השביל – כל היום; החוף – 9:00-18:00 (יוני-אוגוסט בסופי שבוע וחגים: 8:00-19:00), בין דצמבר לפברואר אין מציל.

משך זמן: 2-3 שעות.

שימו לב! לאורך המסלול אין היכן לקנות מים, ובחלקו הראשון גם אין צל. הצטיידו מראש בהרבה מים, כובע וקרם הגנה. וכמובן – לא לשכוח ציוד רחצה לים.

 

טל ניצן
 
רכזת אדמניסטרטיבית במכון קונפוציוס באוניברסיטה העברית. למדה באוניברסיטאות ג'יאו טונג בשאנגחאי ובדז'ה-ג'יאנג בחאנגדז'ואו. בעלת תואר ראשון בלימודי אסיה ותקשורת מהאוניברסיטה העברית.