כסף בהונג-קונג ומקאו2019-04-14T15:44:02+00:00

כסף

מידע שימושי | הונג-קונג ומקאו

 

הונג-קונג

הונג קונג ומקאו הם שני האזורים המנהליים המיוחדים של סין, אשר זוכים לאוטונומיה בתחומים מסוימים ובהם, במערכת המוניטרית. פירוש הדבר, שבכל אחד מהם משתמשים במטבע שונה מבשאר סין. המטבע של הונג קונג נקרא דולר הונג קונג. דולר הונג קונג מקודד כ- HKD ולעיתים כ-HK$, והוא מתחלק ל-100 סנטים. בהונג קונג מנפיקים שטרות של 10, 20, 50, 100, 500 ו-1,000 דולר ומטבעות בערכים של 1, 2, 5 ו-10 דולר וכן  של 10, 20 ו-50 סנט. בניגוד לרוב מדינות העולם, בהונג קונג אחראים על הנפקת הכסף שלושה בנקים שונים, בכל אחד מהבנקים מודפסים שטרות מעט שונים זה מזה, ולכן באופן די מוזר ומפתיע שני שטרות בעלי אותו ערך לא בהכרח יראו אותו הדבר בדיוק.

כספומטים נמצאים בכל פינה בהונג קונג ולרוב ניתן למשוך בכל אחד מהם ללא בעיות מיוחדות. אם תרצו להחליף כסף את שערי החליפין הטובים ביותר תקבלו בבנקים אך באחדים מהם גובים עמלות גבוהות מאוד על החלפה.

כפי שתרגישו מיד עם הגעתכם, ואולי אפילו הבנתם בעצמכם משוטטות באתר או ידעתם לפני כן, הונג קונג היא עיר יקרה. במובן הזה היא באמת לא יכלה להיות שונה יותר מסין, בין אם זה בתחבורה ציבורית, אוכל, לינה או מחירי כניסה לאטרקציה – בכל מדד שהוא, אל תצפו למחירים זולים. ועם זאת עדיין ניתן לקנות מציאות בשווקיה, שם המחירים הם יותר המלצה מעובדה קבועה, ותוכלו עם קצת מאמץ להשיג הנחה ניכרת.

למבקרים במקאו – אין צורך להחליף מטבע לפטקה, משום שהערך של השניים דומה מאוד הדולר ההונג קונגי מתקבל גם שם, אך קחו בחשבון שתקבלו עודף במטבע המקומי.

 

מקאו

כאמור, מקאו כמו הונג קונג, היא אזור מנהלי מיוחד של סין, שנהנה מאוטונומיה במערכת המוניטרית, ומשתמש במטבע שונה מבשאר סין. המטבע של מקאו, נקרא פטקה, קידודו הוא MOP, והוא נחלק ל-100 אבוס (Sin 仙 Avos), כשכל 10 אבוס נקראים  בקנטונזית גם  חו (Ho, 毫). משום שערך הפטקה דומה מאוד לדולר הונג קונג, גם הוא מתקבל בכל מקום ברחבי מקאו, ובמקומות מסוימים מתקבלים אפילו יואנים סינים, אך קחו בחשבון שעודף תקבלו תמיד במטבע המקומי. כמו בהונג קונג, לא תתקשו למצוא כספומט אשר יקבל את כרטיס האשראי שלכם ותוכלו למשוך בכל אחד מהכספומטים ללא בעיות מיוחדות. אם תרצו להחליף כסף את שערי החליפין הטובים ביותר תקבלו בבנקים אך באחדים מהם גובים עמלות גבוהות מאוד על החלפה.