תחבורה בשאנגחאי2019-04-14T15:51:35+00:00

תחבורה עירונית

מידע שימושי | שאנגחאי

 

ברכבת התחתית

 

לשאנגחאי מערכת נרחבת, יעילה וזולה של רכבות תחתיות. נכון להיום למטרו של שאנגחאי 14 קווים שנעים בין 329 תחנות, והיא הולכת ומתפתחת בקצב מדהים ומתוכננת בין היתר להגיע אפילו עד סודז'ואו. מחיר כרטיס נסיעה מחושב על פי המרחק ונע בין 2-15 יואן לכרטיס, כרטיס אחד משמש להגעה מנקודת המוצא ליעד גם אם החלפתם מספר קווים. תחנות הרכבת מצוידות בשילוט באנגלית, במכונות האוטומטיות לממכר כרטיסים יש פונקציה של החלפת שפה לאנגלית והרכבות מודיעות על ההגעה לתחנה גם באנגלית נוסף על הסינית.

שעות פעילות: בערך בין 5:30-23:30, אך יש קווים שנגמרים גם מוקדם יותר.

 1. למרבית תחנות הרכבת מספר יציאות שעשויות להיות רחוקות זו מזו או משני צדדיו של כביש סואן בלי מעברי חציה , שימו לב באיזו יציאה אליכם לצאת אחרת תלכו לאיבוד.
 2. הכרטיסים טובים לשימוש אך ורק ליום אחד, אי אפשר לקנות מראש ערמה של כרטיסים לכל ימי השהות בעיר. שימרו על הכרטיס כי הוא משמש ליציאה מהתחנה.
 3. כדי להימנע מהתורים הארוכים למכונות האוטומטיות לממכר כרטיסים ניתן לרכוש בדלפקים בתחנות הרכבת התחתית את כרטיס התחבורה הציבורית של שאנגחאי ( Shanghai Public Transport Card (SPTC), Gōngjiāo yī kǎtōng, 公交一卡通), תמורת פיקדון של 20 יואן, ולהטעין בו כסף מראש. בנוסף ניתן לקנות כרטיס חופשי יומי (18 יואן) וכרטיס חופשי לשלושה ימים (45 יואן).
 4. הצפיפות במטרו של שאנגחאי ידועה לשמצה במיוחד, אך היא בהחלט נסבלת במרבית שעות היום. יוצאות דופן הן שעות הבוקר בין 7:00 ל-9:00 (ימים שני-שישי)’ ובמידה פחותה שעות אחר הצהריים בין 17:00-19:00, בהן מומלץ ביותר להימנע מלנסוע ברכבת התחתית. בנוסף בסופי שבוע, המטרו חווה עומס יחסי לאורך כל שעות היום.
 5. הישמרו מכייסים אשר מנצלים את הצפיפות ברכבת התחתית.

 

ברכבת המגלב

 

רכבת המגלב של שאנגחאי היא רכבת הריחוף המגנטי (Magnetic levitation), הראשונה בעולם שפעלה באופן מסחרי. הרכבת למעשה מרחפת מעל המסילה ללא שימוש בגלגלים, ועל כן אין חיכוך בין הרכבת למסילה והרכבת מסוגלת להגיע למהירויות גבוהות ביותר. רכבת המגלב בשאנגחאי נוסעת במהירות של עד 431 קמ"ש, מה שהופך אותה לרכבת הנוסעים שנוסעת במהירות הגבוהה ביותר בעולם (ובנסיעת מבחן בלתי מסחרית הרכבת אף הצליחה להגיע למהירות שיא של 501 קמ"ש). הרכבת נוסעת בין נמל התעופה הבינלאומי פודונג לתחנת רחוב לונג יאנג (Longyang road, 龙阳路站), מרחק של 30 ק"מ – ב-8 דקות! התחנה האחרונה של רכבת המגלב מהווה נקודת מפגש עם קווי מטרו 2, 7 ובעתיד הקרוב גם 16.

שעות פעילות: 6:45-21:40, רכבת יוצאת כל 15-20 דקות.

מחיר: כיוון אחד –  50 יואן (40 יואן למי שבידו הוכחה על רכישת כרטיס טיסה); הלוך חזור – 80 יואן.

 

באוטובוס

 

לשאנגחאי יש גם צי אוטובוסים עירוניים המתפעל כ-1,000 קווים החוצים את העיר לאורכה ולרוחבה. הנסיעה בהם היא עוד יותר זולה מהרכבת (ברוב האוטובוסים 1-2 יואן) אבל היא קצת מסובכת יותר כי התחנות כתובות ונאמרות רק בסינית, ולא תמיד שם התחנה זהה בדיוק לשם האתר. אך אם תראו לאחד הנוסעים את השם של המקום אליו אתם רוצים להגיע הוא בוודאי ישמח לעזור לכם.

שעות פעילות: רוב האוטובוסים פועלים בערך בין 5:30-23:00. בנוסף, יש קווי לילה הפועלים בין 24:00-4:00. בכל מקרה שעות הפעילות של כל קו רשומות על השלטים בתחנות האוטובוס.

 1. באוטובוסים בסין אין צורך לצפצף על מנת שהאוטובוס יעצור, הם עוצרים בכל תחנה בין שיש מי שיורד או עולה בה ובין שאין (כמעט תמיד יש).
 2. הכינו את הכסף לתשלום מחיר הנסיעה מראש ובמדויק, משלמים בעת העלייה לאוטובוס ואין מי שמחזיר עודף.

 

במונית

 

מוניות בשאנגחאי הן יקרות ביחס למוניות בערים אחרות בסין, אך כמו שתגלו זה עדיין מחיר די זול. המחיר ההתחלתי למונית בעיר עומד על 13 יואן (+ יואן אחד – מס על דלק), שכוללים את הנסיעה של 3 הקילומטרים הראשונים, לאחר מכן גובים 2.4 יואן על כל קילומטר (על קילומטרים נוספים מעבר ל-10 הראשונים, ולאחר מכן 3.6 יואן לקילומטר. בשעות הלילה (23:00-5:00) המחיר ההתחלתי עולה ל-17 יואן, והמחיר לקילומטר עולה גם הוא בערך בחצי יואן. כמו כן, אגרות כבישים או גשרים ישולמו בנוסף על ידי הנוסע. בסוף הנסיעה מעגלים את המחיר למעלה או למטה – מה שיותר קרוב.

 1. המוניות המורשות נושאות סימן על הגג ובפנים יהיה תלוי הרישיון של הנהג.
 2. רמת האנגלית של נהגי המוניות בשאנגחאי טובה מבשאר הערים בסין, אך ליתר ביטחון הכינו מראש פתק עם שם המקום אליו אתם נוסעים, ואם זה לא אתר תיירות מרכזי אז גם כתובת בסינית.
 3. אם אתם יודעים את הכיוון אליו אתם צריכים לנסוע, מומלץ לעמוד בצד הנכון של הכביש, אחרת יש נהגים שלא יסכימו להסיע אתכם.
 4. בין 7:00-9:00 ובין 17:00-19:00, שעות השיא כאשר אנשים יוצאים לעבודה וחוזרים ממנה, קשה מאוד לתפוס מונית.

 

במעבורת

 

לאורך נהר חואנגפו החוצה את שאנגחאי פועלים כמעט 20 קווים של מעבורות (מחיר נסיעה – 2 יואן, במעבורת ללא מזגן – 0.5 יואן), ולהם תחנות משני צדי הנהר. זו הייתה דרך התחבורה ששימשה את שאנגחאי מעל ל-100 שנים לחציית הנהר, ואפילו כיום כשיותר ויותר גשרים נבנים מעל הנהר ומנהרות נחפרות מתחתיו, היא שומרת על פופולריות הודות לנוחות הנסיעה ומחירה הנמוך. בנוסף יש מעבורות תיירים אשר שטות בחלק הנהר שבין טיילת הבונד לאזור הסחר והפיננסים של פודונג – הן מהוות את הדרך הזולה והנוחה ביותר לחצות בין השניים וגם ניתן לשוט איתן לכל אורך הקו על מנת להתרשם מהנוף (מחיר בין שתי תחנות – 2 יואן, מהתחלה עד הסוף – 12 יואן).

שעות פעילות: בערך בין 5:00-23:00 אך לכל קו שעות מעט שונות וחלקם פועלים 24 שעות ביממה.