כנען בן-חור

כתבת ראשית

גרה ועובדת בשאנגחאי. בעלת תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה ומדעי המדינה באוניברסיטה העברית ירושלים. אוהבת לטייל, לקרוא, לצלם ולעסוק בספורט אתגרי. התאהבה בסין לאחר טיול ארוך ב-2010.

טיול בשמורת הטבע חואנגלונג

מסע בין הנופים המרתקים של ה"אחות הקטנה" של ג'יודז'איגואו

שמורת הטבע חואנגלונג ( Huanglong National Scenic Reserve, Huánglóng fēngjǐng míngshèngqū, 黄龙风景名胜区) נמצאת בצפון מחוז סצ'ואן ליד הפארק הלאומי ג'יודז'איגואו וסונגפאן. בעוד טראסות המים הטבעיות שנוצרו בה זיכו אותה בפרסום רב, הרי שקירבתה לשמורת הטבע של ג'יודז'איגואו משאירה אותה בתולית יחסית, והיא עדיין נהנת מתנועת מטיילים דלילה יותר מהפארק הפופולרי.

חואנגלונג התפרסמה בין היתר בזכות אחוז גבוה במיוחד של מינרל הקלציט הנמצא באדמתה, הדומיננטי גם בתצורות של נטיפים וזקיפים במערות ברחבי העולם. המינרל הופך את האדמה ואת פלגי המים השוצפים לבעלי גוון זהוב מקסים. משמעות שם השמורה הוא "דרקון צהוב", זאת כיוון שבמבט מלמעלה פלגי המים על האדמה הזהובה מזכירים דרקון זהוב המתפתל בין עצי היער של השמורה.

חואנגלונג - מבט מלמעלה (צילום: דורית ברקוביץ)

חואנגלונג מלמעלה. נראית כדרקון זהוב המתפתל בין העצים (צילום: דורית ברקוביץ)

המים והאדמה נצבעים בגוון זהוב (צילום: כנען בן-חור)

(צילום: כנען בן-חור)

(צילום: כנען בן-חור)

(צילום: כנען בן-חור)

תצורת הטבע המזוהה ביותר של חואנגלונג היא, כאמור, טראסות המים הטבעיות. השמורה מכילה מאות בריכות קטנות מלאות במים בצבע טורקיז מהפנט, שהטבע "סידר" טראסה על גבי טראסה במראה יוצא דופן. הטראסות מספקות נוף פסטוראלי בכל ימות השנה, אשר משתנה בין עונה לעונה ויוצר מראה חדש כל פעם. לאלו מצטרפים נופים בדמות הרים מושלגים, יערות מחטים רחבי ידיים, מערות, מקדשים טיבטים וכן אוכלוסיית חיות פרא ממשפחות הדובים, החתולים, הקופים והעופות. כל אלו זיכו את השמורה בהכרה עולמית, והיא הוכרה על ידי אונס"קו ב-1992 כאתר מורשת עולמית.

הפארק הלאומי חואנגלונג (צילום: דורית ברקוביץ)

(צילום: כנען בן-חור)

חואנגלונג שומרת על מיקום מעניין בגובה של למעלה מ- 3,000 מטרים, המוסיף לתחושה שאתם נוגעים בעננים. השמורה בנויה כולה בעליה לאורך הערוץ הראשי של זרם המים, עם שבילי עץ מסודרים ונוחים שלאורכם מסודרות נקודות תצפית רבות וספסלים. הדרך הטובה ביותר להיכנס לשמורה היא באמצעות רכבל, שכן מקופות הכרטיסים לחלק המרכזי של השמורה יצפה לכם טיפוס ארוך ומפרך. הקופות נמצאות בגובה של 2,500 מטר, ובין הקופות לפארק תראו נופים פסטורליים של יערות, בריכות ומפלים. אל תדאגו – תוכלו לראות את הכל גם בירידה.

נופי יערות בחואנגלונג (צילום: כנען בן-חור)

(צילום: דורית ברקוביץ)

(צילום: דורית ברקוביץ)

מהתחנה העליונה של הרכבל מחכה לכם עוד טיפוס רגלי עד גובה 3,500 מטר, בו נמצאים הבריכה הראשית הגדולה ולצידה מקדש טיבטי קטן. סביב הבריכה מסלול מעגלי ואחריו אפשר לבחור מבין שני מסלולים – האחד מתעקל סביב הבריכות והאגמים והשני בנוי סמוך להן ולעיתים גם נכנס לתוך היער. שני המסלולים מציעים נופים שונים וביניהם קיימים גשרים המאפשרים להחליף ולגוון ביניהם. בסופו של דבר מתחברים שני המסלולים ביציאה הראשית מהאתר.

(צילום: כנען בן-חור)

(צילום: דורית ברקוביץ)

(צילום: כנען בן-חור)

(צילום: כנען בן-חור)

שימו לב, בשל גובהה הרב של חואנגלונג, חלק מהמבקרים עשויים לסבול ממחסור בחמצן, ובעיקר בעת העלייה מהרכבל עד לבריכה הראשית. מומלץ לטפס לאט ובזהירות, ולעשות עצירות מרובות לנשימה ולשתייה. כמו כן תוכלו להיעזר ב"תחנות החמצן" שהוצבו בשמורה – התחנות מספקות חמצן בחינם, אבל בתחנה הראשונה תצטרכו לקנות שקית, שאחר כך תוכלו למלא בכל תחנה בהמשך.

משמאל - תחנת חמצן (צילום: דורית ברקוביץ)

משמאל – תחנת חמצן (צילום: דורית ברקוביץ)

(צילום: דורית ברקוביץ)

(צילום: דורית ברקוביץ)

(צילום: דורית ברקוביץ)

tipanda_small 

הגיעו מוקדם – בבקרים מתמלאת השמורה ערפל שמעניק למקום נופך של קסם ומסתורין.

 

 

מידע שימושי

 

דרכי הגעה: בטיסה: שדה התעופה ג'יוחואנג (Jiuhuang Airport, Jiǔhuáng jīchǎng, 九黄机场), הסמוך לפארק מקבל טיסות מיעדים רבים בסין, ובכללם מהעיר צ'נגדו (40 דקות, 700-1300 יואן). משדה התעופה יוצאים שאטלים לפארק בתיאום עם הנחיתות (כשעה נסיעה). באוטובוס: אוטובוסים לפארק יוצאים מג'יודז'איגואו (מאי-אוקטובר, 7:00 ו-7:30, שלוש שעות, 40 יואן) וכן מסונגפאן (6:00 ו-7:00, שעה וחצי, 25 יואן) – שימו לב באוטובוסים היוצאים מסונגפאן, חואנגלונג איננה התחנה אחרונה. מונית: בין ג'יודז'איגואו לחואנגלונג נוסעות מוניות גדולות וקטנות שאפשר להשכיר עם מטיילים נוספים, ככל שיש יותר מטיילים זה כמובן יותר משתלם.

מחיר כניסה: 1 באפריל-15 בנובמבר: 200 יואן; 16 בנובמבר-31 במרץ: 60 יואן. במקום רכבל שמאפשר נסיעה במעלה (80 יואן) ובמורד (40 יואן) הפארק.

שעות פתיחה: 8:00-17:00.

תכנון טיול: שמורת הטבע חואנגלונג אינה גדולה במיוחד וזמן הביקור המומלץ בה הוא כחצי יום. לכן למשלבים עם ג'יודז'איגואו מומלץ להתמקם באחד מבתי המלון או ההוסטלים הרבים שבסמוך לכניסה לפארק ג'יודז'איגואו ולהשתמש בה כבסיס לטיול יום אל חואנגלונג (ללא לינה באזור חואנגלונג). כמו כן מומלץ להתחיל מהביקור בג'יודז'איגואו ורק לאחר מכן להמשיך אל חואנגלונג משיקולים של התאקלמות לגבהים.

עונה:  עונת התיירות היא בין אפריל נובמבר, עם זאת השמורה פתוחה גם במהלך החורף, ובמחיר מוזל במיוחד. הנוף בשמורה משתנה בהתאם לעונה – בקיץ גווני האדמה הזהובים מודגשים במיוחד והמים מנצנצים באור השמש, בסתיו נצבעת השמורה בצבעי שלכת חמים, בחורף השמורה וההרים הסובבים אותה מתכסים שלג, ובאביב ניתן להנות משלל פרחים. במזג אוויר סוער האתר יהיה סגור ולכן כדאי לבדוק מראש את המצב בשמורה. גם בקיץ כדאי לבוא עם עליונית קלה ליתר ביטחון. השמורה נמצאת כאמור בגובה רב, ולכן ברוב ימות השנה מזג האוויר בה די קריר.

אוכל: בתחומי השמורה מספר דוכנים לקניית מזון, שתייה ומזכרות, אך הם מוגבלים לאזורים הרחבים של הרכבל והמקדש הטיבטי והמחירים בהם כמובן יקרים יותר מבחוץ.

 

כנען בן-חור
 
גרה ועובדת בשאנגחאי. בעלת תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה ומדעי המדינה באוניברסיטה העברית ירושלים. אוהבת לטייל, לקרוא, לצלם ולעסוק בספורט אתגרי. התאהבה בסין לאחר טיול ארוך ב-2010.