תחבורה בסצ'ואן2019-04-14T15:48:48+00:00

תחבורה עירונית

מידע שימושי | סצ’ואן

 

ברכבת התחתית

 

שני קווי מטרו שנחנכו מאז 2010 חוצים את העיר צ'נגדו כמו צלב ומהווים דרך נוחה לנוע בין אתרי התיירות השונים שלה. שני הקווים נועדו להקל על מי שרוצה להגיע לתחנות הרכבת השונות של העיר, והם מהווים יריית פתיחה ללא פחות מעשרה קווי מטרו שצפויים להיפתח בעיר.

  • קו 1 של הרכבת התחתית מחבר בין תחנת הרכבת הצפונית של צ'נגדו לדרומית.  בדרך הוא עובר במנזר וונשו ומצטלב עם קו 2 בכיכר טיאן-פו המרכזית.
  • קו 2 של הרכבת עוד לא נחנך במלואו, אך הוא פעיל ושימושי במיוחד למי שצריך להגיע לתחנת הרכבת המזרחית ממזרח או לתחנת האוטובוסים צ'ה-דיאן-דזה ממערב. הקו גם עובר בפארק העם היפה ובמוזיאון אתר ג'ין-שה המיוחד. הנסיעה במטרו של צ'נגדו עולה בין 2-4 יואן, תלוי במרחק.

שעות פעילות: בערך בין 6:30-23:00

שימו לב: כרגע אין קו מטרו המחבר בין העיר לשדה התעופה. להגעה לשדה יש לעלות על אוטובוסים ושאטלים כפי שמפורט כאן.

 

באוטובוס

 

מערכת האוטובוסים של צ'נגדו מפותחת מאוד, ומגיעה לרוב הנקודות בעיר. נסיעה עולה יואן אחד בלבד, אך אוטובוסים מסוימים גובים שני יואן על מערכת מיזוג אוויר. חלק נכבד מאתרי התיירות עוד לא ניתנים לגישה במטרו, והאוטובוסים מכסים את הפער. עם זאת, התחבורה בעיר עשויה להיות פקוקה מאוד, ואתם עשויים למצוא את עצמכם תקועים על הכביש. בררו מראש אם ניתן ללכת לאתר ברגל, ומה המרחק שלו לתחנת המטרו הקרובה. זכרו להגיע עם פתק המכיל את מספר הקו, שם התחנה שאתם צריכים ושם האטרקציה בסינית, וכן עם כסף מדויק- האוטובוסים לא מחזירים עודף.

קווי תיירים: שני קווי תיירים מופעלים בצ'נגדו – קו 901 ו-902 – ומאפשרים גישה נוחה יותר לאתרי התיירות. קו 901 יוצא מתחנת הרכבת הדרומית ועובר במקדש וו חואו, הקוטג' של דופו, ומסיים במוזיאון אתר ג'ין-שה. הקו עולה 3 יואן לנסיעה בודדת ועשרה יואן לחמש נסיעות. קו 902 יוצא גם הוא מהתחנה הדרומית, ועובר במספר אטרקציות, שהמרכזית בהן היא מרכז המחקר לרבייה של הפנדה הענקית. הקו עולה 2 יואן לנסיעה. הקווים פועלים משעות הבוקר (8-9) עד 18:00 בערב, לרוב במרווחים של חצי שעה.

כרטיס נסיעות: אם תרצו לחסוך כמה יואנים ולהפטר מהעול של כסף קטן, תוכלו לעשות כרטיס טיאן-פו (Tiānfǔ tōngkǎ,天府通卡) – מעין רב-קו מקומי. הכרטיס מעט מסובך להשגה ולשימוש – טעינה באשראי תקנה לכם 10% הנחה באוטובוסים ובמטרו; טעינה בכסף מזומן תקנה לכם 50% הנחה (כלומר אוטובוסים של 2 יואן יעלו לכם יואן אחד) וכן שלוש נסיעות חינם בטווח של שעתיים. עם זאת, כסף מזומן מתאפס בסוף החודש – אז שימו לב שאתם לא מאבדים סכום גדול. הכרטיס זמין לקנייה בבתי מרקחת גדולים ובתחנת הרכבת המרכזית, ודורש 20 יואן פיקדון ותעודה מזהה. במידה ואתם מתכננים שהות קצרה בצ'נגדו אל תטרחו.

 

במונית

 

המוניות הרשמיות של צ'נגדו הן בצבע ירוק או כחול. המחיר ההתחלתי למונית בעיר עומד על 8 או 9 יואן (+ יואן אחד – מס על דלק), שכוללים את הנסיעה של שני הקילומטרים הראשונים, לאחר מכן גובים 1.9 יואן על כל קילומטר. לאחר 10 קילומטרים עולה המחיר ב-50%, כדי לחסות את החזרה של המונית. בלילה (23:00-6:00) המחיר ההתחלתי יהיה 10 יואן, וכל קילומטר יעלה לכם 2.20 יואן. כמו כן, אגרות כבישים או גשרים ישולמו בנוסף על ידי הנוסע. בסוף הנסיעה מעגלים את המחיר למעלה או למטה – מה שיותר קרוב.

בצ'נגדו תוכלו לתפוס גם מוניות טוק-טוק (רכב בעל שלושה גלגלים, Sānlúnchē, 三轮车), שלמרות שפעילותן למעשה אסורה בחוק, הן נפוצות ביותר. אבל בשנים האחרונות מספר הטוק-טוקים יורד בהדרגה והם הולכים ונעלמים מהנוף המקומי, גם לאלו שנותרו כבר אסור לנסוע בדרכים מסוימות. קחו בחשבון שהנסיעה בטוק-טוק היא איטית יותר ולא נוחה, לכן מומלץ להשתמש בהם ליעדים קרובים יחסית. בכל מקרה סגרו את המחיר עם הנהג מראש ועמדו על המקח – נסיעה בתחומי העיר לא אמורה לעלות יותר מ-30 יואן.

 

באופניים

 

צ'נגדו עושה מאמצים כבירים בשנים האחרונות להפוך את העיר לידידותית לאופניים, ושבילי אופניים רבים נפתחו בטבעת הכבישים השנייה והשלישית, כמו גם לאורך נהרות העיר. אם אתם חושקים להתנייד בצ'נגדו עם אופניים, תוכלו לשכור זוג ברוב האכסניות בעיר. ברחבי העיר יש "פארקי אופניים", בהם תוכלו להניח את האופניים בבטחה יחסית עם שומר. אחד מהם הוא פארק גאו-ווי החביב (Gaowei Bike Park, Gāowēi zìxíngchē gōngyuán, 高威自行车公园), המספק שבילים ארוכים ונעימים לנסיעה באופניים. ניתן לשכור אופניים במקום ב-20 יואן לשעה ראשונה ועשרה יואן לכל שעה נוספת. פיקדון של 400 יואן נדרש במקום.

במידה ואתם מעדיפים לפדל ברחבי העיר, בצידי רבים מכבישי העיר ניתן לנסוע בבטחה באופניים, גם אם קצת בצפיפות. במידה ואתם עוצרים בצד הדרך, אל תשכחו לקשור את האופניים היטב.