תחבורה בש'י-אן2019-04-14T15:49:35+00:00

תחבורה עירונית

מידע שימושי | ש’י-אן

 

ברכבת התחתית

 

כמו בערים רבות בסין, גם בש'י-אן עובדים במרץ על בניית הרכבת התחתית, עד 2018 מתוכננים להיפתח כבר 6 קווים, ויש כמובן עוד תכנית המשך שאפתנית. אך נכון להיום פתוחים בה רק שני קווים: קו 1 חוצה את העיר ממזרח למערב, וקו 2 מצפון לדרום, השניים מצטלבים בתחנת הרחוב הצפוני (Běi dàjiē, 北大街), שמצפון למגדל הפעמון. נסיעה ברכבת התחתית תעלה בין 2-5 יואן לנסיעה בודדת, בהתאם למספר התחנות.

שעות פעילות: בערך בין 6:00-22:00.

  1. למרבית תחנות הרכבת מספר יציאות שעשויות להיות רחוקות זו מזו או משני צדדיו של כביש סואן בלי מעברי חציה , שימו לב באיזו יציאה עליכם לצאת.
  2. הכרטיסים טובים לשימוש אך ורק ליום אחד, אי אפשר לקנות מראש ערמה של כרטיסים לכל ימי השהות בעיר. שימרו על הכרטיס כי הוא משמש ליציאה מהתחנה.
  3. הישמרו מכייסים אשר מנצלים את הצפיפות ברכבת התחתית.

 

באוטובוס

 

עד שהרכבת התחתית תבנה, תוכלו להיעזר במערכת האוטובוסים של העיר. הנסיעה בהם היא עוד יותר זולה מהרכבת (ברוב האוטובוסים יואן אחד בלבד), אבל היא קצת מסובכת יותר כי התחנות כתובות ונאמרות רק בסינית, ולא תמיד שם התחנה זהה בדיוק לשם האתר. אך אם תראו לכרטיסנים שנמצאים ברוב הקווים או לאחד הנוסעים את השם של המקום אליו אתם רוצים להגיע הם ישמחו להודיע לכם מתי לרדת.

שעות פעילות: רוב האוטובוסים פועלים בערך בין 5:30-23:00, אך יש אוטובוסים שנסיעתם נפסקת כבר ב-18:00. בכל מקרה שעות הפעילות של כל קו רשומות על השלטים בתחנות האוטובוס.

  1. במרכז התיירים הסמוך למגדל הפעמון מחלקים מפות חינמיות של העיר עם מסלולי קווי אוטובוס רלוונטיים.
  2. באוטובוסים בסין אין צורך לצפצף על מנת שהאוטובוס יעצור, הם עוצרים בכל תחנה בין שיש מי שיורד או עולה בה ובין שאין (כמעט תמיד יש).
  3. הכינו את הכסף לתשלום מחיר הנסיעה מראש ובמדויק, משלמים בעת העלייה לאוטובוס ובהרבה מהאוטובוסים אין החזרת עודף.

 

במונית

 

מוניות הן אמצעי תחבורה פשוט ונוח בש'י-אן, בזכות תפוצתן הגבוהה ומחירן הנמוך. המחיר ההתחלתי למונית בעיר עומד על 9 יואן (+ יואן אחד – מס על דלק), שכוללים את הנסיעה של 3 הקילומטרים הראשונים, לאחר מכן גובים 2 יואן על כל קילומטר. לנסיעה מעל 12 קילומטר יגבה תעריף של 50% נוספים על הדרך חזרה של הנהג. כמו כן, אגרות כבישים או גשרים ישולמו בנוסף על ידי הנוסע. בסוף הנסיעה מעגלים את המחיר למעלה או למטה – מה שיותר קרוב. רוב הנהגים יפעילו מיוזמתם את המונה (וודאו שהם עושים זאת), אך לנסיעות ארוכות יותר כמו לשדה התעופה או לצבא לוחמי הטרקוטה תצטרכו לסכם עם הנהג מחיר בטרם הנסיעה.

  1. המוניות המורשות נושאות סימן על הגג ובפנים יהיה תלוי הרישיון של הנהג, רוב המוניות בש'י-אן הן בצבע ירוק.
  2. הכינו מראש פתק עם שם המקום אליו אתם נוסעים, ואם זה לא אתר תיירות מרכזי אז גם כתובת בסינית.
  3. קשה יותר לתפוס מונית בסמוך לרמזור או למעבר חצייה, מקומות עדיפים הם בסמוך לתחנת אוטובוס, או בחזית מלון או מסעדה גדולים.
  4. בין 8:00-8:30 ובין 17:30-18:30, שעות השיא כאשר אנשים יוצאים וחוזרים מהעבודה, קשה מאוד לתפוס מונית.

בש'י-אן גם נפוצות מאוד מוניות "טוק-טוק", אותן תוכלו לתפוס אפילו יותר בקלות כנראה. אך קחו בחשבון שהנסיעה בהן היא איטית יותר ולעיתים יקרה יותר. בכל מקרה סגרו את המחיר עם הנהג מראש והתמקחו בעקשנות!

 

באופניים

 

אופניים נפוצות בש'י-אן פחות מבערים סיניות אחרות, אך הן עדיין רעיון מצוין עבור תיירים. מספר הוסטלים בעיר מציעים אופניים להשכרה, ותוכלו להשתמש בהם לחקור לעומק את סמטאות העיר העתיקה. עם זאת, קחו בחשבון שאין בעיר הרבה מקומות לקשור ולנעול את האופניים. בשער הדרומי של חומת העיר ניתן להשכיר אופניים להקפת החומה, שאורכה כ-14 קילומטר.