מעברי גבול מיונאן2019-04-14T15:47:24+00:00

מעברי גבול

מידע שימושי | יונאן

 

מעבר גבול לוייאטנאם: חה-קואו (Hékǒu, 河口) / לאו קאי (Lao Cai)

נקודת הגבול הזו ממוקמת בסמוך לעיירת הגבול חה-קואו, שנמצאת בדרום יונאן. בעבר פעלה רכבת מקונמינג (Kūnmíng, 昆明) להאנוי, אך בתחילת שנות ה-2000 הופסקה תנועת הרכבות בצד הסיני של המסילה הזאת בשל מפולות חוזרות ונשנות. לאחר שיפוצים אינטנסיביים, משנת 2008 ואילך החלה סין לפתוח בהדרגה חלקים מן המסילה לתנועת רכבות, אך שיפוץ החלק האחרון המגיע לחה-קואו טרם נשלם. בצד הוייטנאמי לעומת זאת הרכבות בין לאו קאי להאנוי ממשיכות לנסוע כפי שעשו ב-100 שנה האחרונות מאז בנו הצרפתים את המסילה.

על כן, אם תרצו לחצות מנקודה זו את הגבול לוייטנאם תאלצו לפצל את הנסיעה לשני חלקים:

  • אוטובוס מקונמינג לחה-קואו – מתחנת האוטובוסים המזרחית של קונמינג (dōngbù qìchē kèyùn zhàn, 东部汽车客运站) לכיוון חה-קואו יש שני אוטובוסים שיוצאים בשעות הבוקר ומגיעים אחר הצהריים, ועוד שלושה אוטובוסי שינה אשר יוצאים בערב ומגיעים לפנות בוקר (6 שעות, 150 יואן). מתחנת האוטובוסים של חה-קואו תצטרכו לקחת מונית למעבר הגבול, אותו תוכלו לחצות ברגל.
  • מלאו קאי והלאה – אחרי שעברתם לוייטנאם, תצטרכו ללכת ברגל כחצי שעה או לקחת מונית ללאו קאי, משם אפשר לתפוס רכבות להאנוי וכן מוניות או אוטובוס לעיר המקסימה סאפה, שנחשבת לאחד היעדים האהובים ביותר בוייטנאם ונמצאת 40 דקות בלבד מלאו קאי.

שימו לב: אזרחים ישראלים מחויבים להוציא ויזה לוייטנאם מראש. את הויזה ניתן להוציא בסין בקלות יחסית בשגרירות וייטנאם בבייג'ינג או בקונסוליות בגואנגדז'ואו, בקונמינג או בנאננינג (Nánníng, 南宁). בעת הזמנת כרטיס רכבת בינלאומית לוייטנאם, יש להציג ויזה. 

  1. במעבר מוייטנאם לסין, אל תשכחו להמיר את הדונגים שנשארו לכם ביואן עוד במעבר הגבול – בסין תתקשו מאוד לעשות זאת.
  2. הפרשי שעות: במעבר לוייטנאם יש להזיז את השעון שעה אחת אחורה.

 

מעבר גבול לבורמה (מיאנמר) (Miǎndiàn, 缅甸)

בורמה היפהפייה פתוחה היום למטיילים, וישנה דרך להגיע ללאשיו (Lashio) שבבורמה מבירת יונאן, קונמינג.

מעבר הגבול ג'יאגאו (Jiěgào biānjiǎndiǎn, 姐告边检点) – מעבר גבול זה נמצא מצד סין בעיר רווילי (Ruìlì,瑞丽) שבמערב יונאן, ומצד בורמה במוסה (Muse), ולעת עתה הוא היחיד מבין מעברי הגבול לבורמה שמאפשר מעבר של בעלי דרכונים זרים. למרבה הצער, גם בנקודת גבול זו המעבר איננו חופשי ממש – אי אפשר לעבור עצמאית ויש צורך בהרשמה לקבוצה (גם אם הקבוצה הזאת כולל רק אתכם) ובליווי של מדריך מג'יאגאו ללאשיו או לש'יפאו (Hshipaw). ואם זה לא מספיק – אפשר לחצות את המעבר רק מכיוון סין לבורמה ולא בכיוון ההפוך.

שימו לב: כמעבר יבשתי זה מצריך תכנון מראש, שכן ויזה לבורמה (כמו גם פרמיט נוסף לאזור הספר מוסה שנדרש על מנת לחצות) יש להוציא מראש בשגרירות מיאנמר בבייג'ינג או בקונסוליה בקונמינג. בקונמינג נמצא גם קמליה הוסטל (Camellia Hostel, Cháhuā bīnguǎn, 茶花宾馆), שהצוות שלו ישמח לעזור לכם לארגן מדריך בורמזי שיפגוש אתכם במעבר הגבול בתאריך שתרצו – אך קחו בחשבון שהעניין יכול לעלות כ-1,500 יואן.

הפרשי שעות: במעבר לבורמה יש להזיז את השעון שעה וחצי אחורה.