מעברי גבול מבייג'ינג2019-04-14T15:40:30+00:00

מעברי גבול

מידע שימושי | בייג׳ינג

 

מעבר גבול למונגוליה (Měnggǔ, 蒙古)

שתי רכבות יומיות של יוצאות מבייג'ינג ועוצרות גם בדאטונג בדרכן לאולן בטור (Ulan Bator, Wūlánbātuō, 乌兰巴托), בירת מונגוליה. זמן הנסיעה ברכבת ארוך יחסית – כ-26 שעות – והיא כוללת עצירה ארוכה בגבול בה מחליפים רכבת. הכינו היטב את ארנקכם: הכרטיס הזול ביותר לרכבת (דרגש קשה) מבייג'ינג יעלה קרוב ל-1300 יואן.

ארליאן (Érlián, 二连) / זמין אוד (Zamyn-Üüd)

מעבר הגבול הזה שלמעשה גם הרכבת עוברת בסמוך אליו ממוקם מן הצד הסיני סמוך לעיר ארליאן או ארליאן חאוטה (Érliánhàotè, 二连浩特) שבפרובינציית מונגוליה הפנימית (Inner Mongolia, Nèi Měnggǔ, 内蒙古). אל ארליאן ניתן להגיע מבייג'ינג בטיסה, ברכבת, או באוטובוס לילה מתחנת מו-ש'י-יואן (mùxīyuán kèyùnzhàn, 木樨园客运站)  – משך הנסיעה כ-12 שעות ועלותה 200 יואן. בנוסף ניתן להגיע ברכבת או באוטובוס מחוחוט (Hūhéhàotè, 呼和浩特), בירת מונגוליה הפנימית. המעבר פעיל בין 8:30-18:00, אך אינו מאפשר חצייה רגלית של הגבול – לכן יש שתי דרכים לעבור את הגבול:

  • ג'יפ – ג'יפים ייעודיים יוצאים מכיכר הדינוזאורים (kǒnglóng guǎngchǎng, 恐龙广场) בעיר ארליאן. הג'יפים מסיעים עד 5 נוסעים (ולעיתים מצופפים 7), תמורת 50-100 יואן – אך תתכוננו להתמקח כי המחיר ההתחלתי עשוי להיות גבוה בהרבה. במעבר הגבול הם יורידו אתכם לשלם אגרת יציאה מסין – לא להיבהל, מדובר ב-5 יואן בלבד – למלא טפסי יציאה ולהחתים דרכונים. כשתצאו מביתן החתמת הדרכונים תצטרכו לחכות מעט לג'יפ שבינתיים יעבור עם כל הציוד שלכם בבידוק של המכס. אחר כך נשארה נסיעה של כחמש דקות עד לתחנת הרכבת של זמין אוד, משם תוכלו לקחת רכבות ליעדים אחרים במונגוליה. בסך הכל התהליך אמור לקחת בין שעה וחצי לשעתיים, אך במידה ויש עומס בנקודת המעבר יכולים להיווצר תורים ארוכים של מכוניות והזמן עשוי להתארך. שימו לב, הנסיעה בג'יפ צפופה ולא הכי נוחה, גם אם חווייתית למדי.
  • אוטובוס – מתחנת האוטובוסים של ארליאן יוצאים מספר מועט של אוטובוסים ביום, ובדרך כלל צריך לרכוש כרטיסים יום מראש אחרת הם נגמרים. שימו לב שהרכבת מזמין אוד לאולאן בטור יוצאת ב-17:30, אז אוטובוסים שיוצאים פחות משלוש שעות לפני זה לא יתאימו, אלא אם כן אתם מתכננים לילה בזמין אוד. הנסיעה באוטובוס היא זולה יותר, ועולה 40 יואן בלבד (+ 5 יואן – אגרת יציאה), והיא יכולה להיות מהירה יותר כי האוטובוסים לפעמים עוקפים את התור של הג'יפים. מצד שני, מילוי טפסי היציאה ובידוק הדרכונים עשוי לקחת יותר זמן משום שצריך לחכות לכל נוסעי האוטובוס. בכל מקרה מדובר על אותו סדר גודל של זמן כמו הג'יפים, רק בישיבה נוחה יותר ועם מזגן.

שימו לב: ויזה למונגוליה ניתנת לישראלים באופן אוטומטי ל-30 יום במעבר הגבול או בשדה התעופה, ועל כן אין צורך ללכת מראש לקונסוליות של מונגוליה בסין. למעוניינים ניתן להאריך אחר כך את הויזה במונגוליה תמורת תשלום נוסף.