מסלול דרך סצ'ואן-טיבט הצפונית2020-01-30T09:26:17+00:00

דרך סצ'ואן-טיבט הצפונית

דרך סצ'ואן-טיבט הצפונית

על המסלול

מסלול: צ'נגדו >> קאנגדינג >> טאגונג >> גאנדזה >> מאניגאנגו >> דזוגצ'ן גומפה >> דגה 

הטריטוריות הטיבטיות של סצ'ואן הן הרפתקאה בקרב מרחבים אינסופיים, גבעות מוריקות וטיבטיים חייכנים ומזמיני פנים. מלבד הנופים המרהיבים שהאזור מציע, ההגבלות המשתנות על טיבט עצמה הפכו את הטריטוריות הללו לדרך הטובה והנגישה ביותר לקבל טעימה מהעולם הטיבטי כיום. דרך סצ'ואן-טיבט, כשמה כן היא – מובילה מסצ'ואן אל טיבט. אך בעוד מטיילים סינים רבים ממשיכים ממנה הלאה אל תוך טיבט עצמה, נכון לרגע כתיבת שורות אלו, הדבר אינו אפשרי עבורם מטיילים זרים.

דרך סצ'ואן-טיבט מתחלקת לשני כבישים מרכזיים: הכביש הדרומי והכביש הצפוני. הכביש הדרומי הוא הפופולרי והנוח יותר מבין השניים, וכולל בעיקר את קאנגדינג וליטאנג (עם אפשרות סטייה קלה לטאגונג המקסימה). מטיילים ספורים ממשיכים גם לבאטאנג, שמהווה את נקודת הסיום האמיתית של הכביש הדרומי, רק 30 ק"מ מהגבול לטיבט. בעוד הכביש הדרומי מתאפיין בנסיעות לא פשוטות, הוא קל יותר ומסודר יותר ממקבילו הצפוני, דבר שהפך אותו זה מכבר גם לחלק מדרך ה"בק דור" המפורסמת המקשרת בין מחוז יונאן וסצ'ואן. לקריאה על דרך סצ'ואן-טיבט הדרומית, ראו מסלול "הדלת האחורית"

הכביש הצפוני, לעומת זאת, מיועד למי שמעוניין להעמיק אל נבכי העולם הטיבטי. הכביש הצפוני מכיל נופים ותופעות טבע עוצרי נשימה, והוא כולל את קאנגדינג, טאגונג, האקדמיה של סדה, גאנדזה, מאניגאנגו ודגה. דרך זו נוטה להיות דלילה יותר במטיילים, בעיקר בשל דרכי הנסיעה הקשות שלה והזמן הרב שהיא דורשת. אם תוכלו לעמוד בשני תנאים אלו, תגלו עולם מרהיב של מנזרים אפופי מסתורין, נופים ייחודיים ואנשים מקסימים.

שימו לב: האקדמיה הבודהיסטית של סדה אמנם נמנת עם האתרים על המסלול, אך היא סגורה למבקרים זרים מזה כמה שנים ולכן לא נצאת ברשימה. אנא השמעו לגורמי הביטחון באיזור והמנעו מלהגיע לאיזור עד שתשתנה ההוראה.

 

 

זמן מומלץ: 15-20 ימים

מתאים במיוחד ל: צעירים, תרמילאים

אטרקציות מרכזיות

האטרקציות המוצגות להלן מסודרות לפי הסדר בו הן נמצאות על המסלול (למעט דאנבה). אורך המסלול תלוי במטיילים, ובכל רגע נתון ניתן לעצור ולחזור לצ'נגדו. קחו בחשבון שחלק מהנסיעות לוקחות כמעט יום טיול שלם, ועם מפולות סלעים ותאונות של משאיות שנפוצות מאוד באזור – גם נסיעות קצרות יכולות "לאכול" לכם יום טיול. ארגנו את הזמן שלכם בהתאם והתאזרו בסבלנות – אתם תצטרכו אותה!

מלבד מרכז המחקר לפנדה הגדולה אין בצ'נגדו (Chéngdū, 成都) הרבה אטרקציות מרשימות, מזג האוויר בה אפרורי וגשום לעיתים קרובות, ובכל זאת אי אפשר שלא להתאהב בבירה של סצ'ואן. קצב החיים בה איטי בהרבה מערים אחרות בסין והתפתחה בה תרבות מרתקת של בילוי בפארקים וישיבה נינוחה בבתי התה השלווים שבתוכם. את הריגושים מספקים האוכל החריף-חריף שיגרום לאמיצים ביותר לדמוע וחיי הלילה התוססים המתחבאים מאחורי החזות השלווה של העיר. בנוסף, ההיסטוריה המרשימה של האזור הפורה ביותר בסין באה לידי ביטוי במוזיאונים ובמקדשים מרשימים בתוך העיר ובסביבתה, כמו גם בעיירות העתיקות הסובבות אותה.

הגעה: בתור עיר הבירה של המחוז, לצ'נגדו שדה תעופה גדול ותחנת רכבת המקבלת ומוציאה קווים רבים. ניתן להגיע אליה בקלות כמעט מכל עיר גדולה אחרת בסין. 
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

קסמה הטבעי של דאנבה (Danba, Dānbā, 丹巴), השוכנת על גדות נהר עמוק בין הרים, ובמיוחד קסמם של הכפרים הסובבים אותה, מושך מטיילים אמיצים הרוצים לרדת קצת ממסלול הטיול הרגיל בסין. האזור לא נמצא בדיוק על הכביש הטיבט-סצ'ואני, אך יש הבוחרים לשבצו במסלול בשל נופו הייחודי, ובכללו מגדלי השמירה הפזורים בין בתי המתיישבים ושטחי הגידול שלהם. מגדלים אלו מיתמרים לגבהים הנעים בין מטרים ספורים ל-60 מטרים, הם נבנו לפני 700-1200 שנים ומהווים עד היום זכר לתרבות העתיקה של בני מיעוט צ'יאנג החיים באזור. בנוסף שוכנים במקום טיבטים ידידותיים, המסבירים פנים למטיילים. אפשר להעביר בכיף יום-יומיים בדאנבה ובכפרים באזור, בטיול בין המגדלים ובמשחק עם הילדים המקומיים.

הגעה: אוטובוס מצ'נגדו יוצא ב-6:30 בבוקר מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站;י71 יואן, כ-8 שעות). מקאנגדינג יוצאים אוטובוסים מדי יום ב- 7:30 ו-14:30 (55 יואן, 3 שעות). מטאגונג ניתן לקחת מיני-וואנים פרטיים (6 שעות).
מחיר כניסה: חינם, לחלק מהכפרים בסביבה עלות כניסה משתנה.

שעות פתיחה: כל היום.


לאחר סיור בן מספר שעות בדאנבה, קחו מונית או מכונית מקומית וסעו לבקר באחד הכפרים הנמצאים בסביבתה.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

קאנגדינג (Kangding, Kāngdìng 康定) המקסימה מהווה מעין נקודת מעבר בין צ’נגדו הסינית למרחב הטיבטי. כאתר מסחר מרכזי בעבר בין סין לטיבט, קאנגדינג מתפקדת היום כשער למסע על הכביש המהיר סצ'ואן-טיבט, הצפוני והדרומי כאחד. העיירה הנחמדה, הבנויה לאורך הנהר, מכילה בתים טיבטים מפוארים ואנשים לבביים במיוחד. בצלעי ההרים מסביב תראו כתבים בודהיסטים חרוטים בטיבטית, וביום עם ראות טובה תוכלו אף לראות את דמותו של גונגה שאן (Gònggā shān, 贡嘎山), ההר האימתני הנישא לגובה של 7,556 מטרים. יש במקום מספר מסלולי טיול מקסימים כמו גם מקדשים נחמדים, ואפשר בקלות להעביר מספר שעות בעיירה הנחמדה. אל תתנו לנסיעה הארוכה להפחיד אתכם – מדובר בנסיעה חווייתית דרך מעברי הרים ועמקים קסומים, שתשאיר אתכם פעורי פה.

הגעה: טיסה: מדי יום יוצאות בין טיסה אחת לשלוש מצ’נגדו לקאנגדינג בשעות הבוקר (כשעה, 600-1000 יואן). אוטובוס: אוטובוסים תדירים יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánménqìchēzhàn, 新南门汽车站) לתחנת האוטובוסים של קאנגדינג (105-120 יואן, 7 שעות). מטאגונג (40 יואן, 4 שעות) ומליטאנג (80 יואן, 9 שעות) תנועת האוטובוסים דלילה בהרבה.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

אם יש לכם רק כמה ימים וברצונכם לטעום את החיים הטיבטים – טאגונג (Tagong, Tǎgōng, 塔公) היא המקום עבורכם. זוהי אחת העיירות היפות שתתקלו בהם באזור, והנסיעה אליה עוברת בין נופים משגעים. העיירה הפצפונת מוקפת מרחבי דשא אינסופיים, בהם יושבים הטיבטים ולוגמים תה מחמאת יאק להנאתם – והיו בטוחים שתוזמנו להצטרף לפיקניק. במקום נמצא מקדש טאגונג הגדול והידוע בו עדיין מתפללים מדי יום, ובמורד הדרך תחזו במבנה ענק ומוזהב מוקף דשא – זוהי הפגודה המוזהבת של מו-יה (Mùyǎ jīntǎ, 木雅金塔).

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה פעם ביום ב-6 בבוקר (50 יואן, 3 שעות), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם (הכניסה למקדש עולה 20 יואן).

שעות פתיחה: כל היום.

  1. שימו לב לקחת את הטיול במקום ברוגע – טאגונג היא התחנה הראשונה בדרך שגובהה (3,750 מ') עשוי ליצור מחלת גבהים, ומאמץ ביום הראשון עשוי לגרום לכם להרגיש רע ביום השני
  2. השכימו לקום ולכו לראות את המקומיים מתפללים במנזר בבוקר. התפילה נערכת סביבות 6:30-7:00 והיא הדבר הקרוב ביותר לתפילה טיבטית אותנטית שתראו. בררו במקום את שעת התפילה המדויקת.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

אם אתם תרים אחרי חלום ה"מקום בו כף רגלו של אדם זר לא דרכה", ייתכן כי גאנדזה (Ganzi, Gānzī, 甘孜) היא הכי קרוב שתוכלו להגיע. כנקודה המרכזית על הכביש הצפוני, היא מהווה התחלה מושלמת למסע מרהיב בחלקה הצפוני של סצ'ואן. אם תצליחו לשרוד את הנסיעה הקשה ברכב המטלטל, מובטחת לכם עיירה קסומה מוקפת הרים מושלגים ושדות חיטה פסטוראליים. ניתן להעביר פה ימים רבים בטיולים בסביבה, אם זה בין המקדשים הרבים באזור או בהרים מכוסי דגלי התפילה, ולכל כיוון שתפנו מובטחת לכם חוויה חד-פעמית. מעל העיר ניצב מקדש גאנדזה הגדול והעתיק, שממנו נגלה נוף פנוראמי עוצר נשימה של גאנדזה וסביבתה.

הגעה: שדה התעופה של גאנדזה (Garze [Ganzi] Gesar Airport, 甘孜格萨尔机场. קיצור תעופה: GZG) נפתח ב-2019 במרחק 50 קילומטרים מגאנגזה, ומפעיל טיסות ישירות מצ'נגדו ומצ'ונגצ'ינג של שעה בלבד. שני אוטובוסים ביום יוצאים מקאנגדינג לגאנדזה ב-6:00 וב-9:00 בבוקר ולוקחים כ-8 שעות (109  ו-132.5 יואן בהתאמה). האמיצים יכולים לקחת אוטובוס מצ'נגדו לגאנדזה – האוטובוס יוצא פעם ביום ב-10 בבוקר מתחנת השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) ולוקח כ-20 שעות (215 יואן). ניתן לנסות לחלוק מונית או מיניוואן מקאנדינג או מטאגונג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.


הנסיעה לגאנדזה עוצרת נשימה. עם זאת, היא בין הקשות באזור, ומכשולים כמו מפולות הרים ותאונות דרכים עשויים להאריך בקלות את הנסיעה ל-16 שעות ואף יותר. היערכו בהתאם.


לקריאה נוספת לחצו כאן

רחובה הראשי (והיחיד) של מאניגאנגו (Manigango, Mǎnígāngē, 马尼干戈) נראה כמו תפאורה הלקוחה מסרטי המערב הפרוע – מאובק, מיושן וחסר אנשים. עם זאת, העיירה הקטנטנה מהווה נקודת יציאה לכמה אתרים מרהיבים בסביבה, ביניהם אגם יילון לה-טסו (Yilhun Lhatso/ Xinluhai, 新路海, 20 יואן כניסה) ומנזר דזוגצ'ן גומפה עוצר הנשימה. אתם יכולים להעביר מספר שעות בהליכה בטבע המרהיב בסביבה, ואם יחייך אליכם המזל ותצליחו לתפוס מקומי שיסיע אתכם באזור, תוכלו לגלות שלל מבני תפילה ומקדשים הפזורים ברחבי העיירה. בימים יפים אולי אף תחזו בכמה מהחיות הנדירות החיות באזור.

הגעה: אוטובוס מגאנדזה לדגה יוצא בבוקר ועוצר פה (35 יואן, שלוש שעות), וכך גם מיניבוסים לאורך רוב היום.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

כאחד מששת המקדשים החשובים בעולם הטיבטי, דזוגצ'ן גומפה (Dzogchen Gompa/ Nyingmapa, Zhúqìng fóxuéyuàn, 竹庆佛学院) הוא קומפלקס מרהיב של מספר מקדשים, בתי ספר ומגורי נזירים הממוקמים בעמק מוקף הרים מושלגים. המקום מקיים בקביעות תפילות נרחבות, ופותח שעריו גם בפני תיירים המעוניינים להתבודד בין שעריו ולספוג מעט מאווירת הקודש. הנסיעה לדזוגצ'ן גומפה עשויה להיות חוויה שווה לזו של השהות במקדש הידוע, עם שעתיים נסיעה בין מעברי ההרים המרהיבים של מורי-לה שיביאו אתכם הכי קרוב שאפשר לאלוהים.

הגעה: התחבורה לדזוגצ'ן גומפה אינה סדירה, ורוב המטיילים תופסים טרפים מהכביש של מאניגאנגו.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.


לפרטים נוספים לחצו כאן.

דגה (Dege, Dégé, 德格) מהווה, עבור רוב המטיילים, את נקודת הסיום של הכביש הצפוני – ומדובר בנקודה ראויה בהחלט. העיירה זכתה למקום של כבוד בעולם הטיבטי כאתר הדפסתם של כתבי הקודש החשובים ביותר. במקום כולו שוררת אווירת קודש קסומה, ובמנזר דגה להדפסת כתבי קודש (שעות פתיחה: 8:30-12:00, 14:00-18:00, כניסה: 50 יואן) תוכלו לראות נזירים עובדים בהדפסת הכתבים, בשיטת קוביות העץ העתיקה. במקום נמצאים אלפי כתבים בני מאות שנים, כולל העותק היחיד בעולם של תולדות הבודהיזם ההודי. הנסיעה לדגה לא פשוטה, אך בהחלט משתלמת.

הגעה: שיפוץ מאסיבי בכביש סצ'ואן-טיבט הפך את הנסיעה לדגה לקצרה ולנעימה יותר באופן משמעותי. כדי להגיע לדגה יש לנסוע קודם מצ'נגדו לקאנגדינג או לגאנדזה. משם ניתן לקחת אוטובוס (מקאנגדינג- 7:00, 170-200 יואן, כ-12 שעות; מגאנדזה- 14:00, 79 יואן, כ-4 שעות). בשל מיעוט האוטובוסים, מרבית המטיילים מתניידים באיזור בוואנים, היוצאים לרוב בבקרים בשעות לא סדירות, ומחכים עד שיתמלאו בנוסעים. וואנים כאלו יוצאים לדגה מקאנגדינג, גאנדזה, מאניגאנגו (כשעתיים נסיעה) ועוד. הנסיעה לדגה מרשימה לא פחות מהעיירה עצמה, ועוברת דרך נחלים, כרי דשא מלאי יאקים והרים מושלגים.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.