טיול בחג הלאומי2020-01-31T13:09:39+00:00

טיול בחג הלאומי

מדי שנה יודעים כל תיירי העולם כי יש שבוע אחד בו התיירות בסין משתגעת – זהו שבוע החג הלאומי של סין (או בשפה עממית, ה"גולדן וויק"). החג, שחל מדי שנה ב-1 באוקטובר, כולל חופש בן שבוע לכל הסינים, אז הופכת סין למשחק קרוסלה של מאות מיליוני תיירים נודדים. תקופה זו מוגדרת מדי שנה כנדידה הגדולה בעולם (לצד הנדידה של ראש השנה הסיני), וכוללת עומס יוצא דופן על תשתיות התחבורה ועלייה משמעותית במחירי הטיסות והלינה.

רצה הגורל, ותקופה זו נופלת לרוב גם על חגי ישראל – מה שמביא אלפי ישראלים לתכנן את הטיול לסין בזמן זה. השמועות על העומס של החג והטירוף סביבו עשויות להיות קצת מבהילות (ובצדק מסויים), אך בהחלט יש דרכים להתמודד עם התקופה ואף להצליח לבקר בכמה וכמה אתרי תיירות. להלן המדריך השלם לטיול במהלך החג הלאומי של סין.

 

מה זה החג הלאומי?

החג הלאומי מציין את הקמתה של הרפובליקה העממית של סין תחת המפלגה הקומוניסטית ב-1949. החג חל ב-1 לאוקטובר, וכולל חופש בן שבוע לכל הסינים. אגב, הרפובליקה העממית הוכרזה בכלל ב-21 בספטמבר, אבל לא נכנס לזוטות.

 

מתי החג הלאומי חל השנה?

החג חל כל שנה ב-1-7 לאוקטובר, אך לעיתים מתארך מעט בשל חיבור לסופי השבוע. רבים מהסינים צריכים להגיע לעבודה בסופ"ש שלפני החג.

 

מה זה אומר לגבי כמטייל?

במהלך תקופה זו יוצאות עשרות מיליוני משפחות סיניות לטייל ברחבי המדינה. זוכרים את המעיין הסודי והאהוב עליכם ליד הבית, ואיך הוא הופך למסיבת מנגלים ואלכוהול כל פסח? אז תכפילו 8 מיליון ל-1.3 מיליארד ותחשבו איך זה נראה.

 

אז מה עושים?

"שבוע הזהב" של אוקטובר מביא איתו מאות מיליוני תיירים, כך שכל המקומות הולכים להיות עמוסים בצורה שקשה לדמיין. א ב ל – זה לא אומר שאי אפשר לטייל בכלל. להלן כמה כללי מפתח שחשוב לעקוב אחריהם:

א. הזמינו את כל הטיול מראש. הכל – מלונות, טיסות, רכבות. "מראש" הכוונה כמה שיותר מוקדם, כולל חודשים מראש. כרטיסים לרכבות אפשר להזמין חודשיים מראש, ולתקופה זו כדאי להזמין ביום בו הם משתחררים. ניתן להזמין את הכרטיסים באינטרנט (דרך אתר Ctrip למשל). העזרו באכסניה שלכם כדי לאסוף כרטיסי רכבת. בהזמנת טיסות תקבלו כרטיס אלקטרוני ישירות למייל.

ב. תכננו את הטיול סביב אתרים פחות מתויירים בסין. נסו להתרחק משמורות קטנות או עיירות צפופות, ולהשאר בערים גדולות או באזורים נידחים. ברשימת ה"כן": שאנגחאי, הונג-קונג, הטריטוריות הטיבטיות, גאנסו, גווידז'ואו. ברשימת ה"להתרחק": בייג'ינג, ש'י-אן, ג'יודז'איגואו, ליג'יאנג ועוד. החוק אומר שכמה שיותר כפרי/נידח/בלי תחבורה מסודרת, ככה פחות עמוס.

ג. אם יש לכם אתרים שחשוב לכם להגיע אליהם בכל מחיר, נסו לנוע ל"מוקדי המלחמה" ממש לפני החג או בתחילתו (עד ה-2 באוקטובר נגיד), או לקראת סופו (8-9 באוקטובר). זה לא מבטיח שיהיה לכם מרחב נשימה, אבל אין הרבה אלטרנטיבות במקרה הזה.

 

מה עוד חשוב לדעת על החג הלאומי בסין?

שלא משנה לאן תלכו, המחירים יהיו פי 2 ולעיתים גם פי 4 לפחות. לכל האכסניות וגם לאטרקציות רבות יש מחיר מיוחד לחגים, והוא גבוה למדי. היו מוכנים לשלם את המחיר – סין של החג הלאומי באוקטובר היא לא סין הזולה שבשגרה.

  1. נסו להשקים קום ולהגיע לכל האטרקציות כמה שיותר מוקדם, עדיף לפני שהם נפתחים. הסינים מתחילים לנוע לאטרקציות סביב 10-11 בבוקר, כך שלפחות תרוויחו כמה שעות קצת פחות עמוסות באתרים.
  2. לפני ביקור בחג, מומלץ בחום להוריד שני שירותי ויפיאן לפחות: הממשלה נוטה להפיל או לשבש שירותי ויפיאן בתקופה זו.

ולבסוף: התחילו לתרגל נשימות עמוקות ומנטרות טיבטיות, ובעיקר -תכינו את המרפקים, כי הסבתות הסיניות לא תמימות כמו שהן נראות.