התקופה הטרום קיסרית2019-04-03T11:13:03+00:00

התקופה הטרום קיסרית

אף כי נמצאו בסין ממצאים ארכיאולוגיים שמעידים על תרבויות קדומות יותר, מרבית החוקרים סבורים (למורת רוחם של הסינים) כי הסינים המודרניים הם צאצאים של הומו ספיינס שהגיעו לסין מאפריקה לפני כ-65 אלף שנים. ספרי ההיסטוריה המוקדמים של סין מתארכים את תחילת התרבות הסינית ל-2800 לפסה"נ, תקופה שהיא יותר מיתולוגית מהיסטורית ומוכרת בסין כתקופת שלושת השליטים וחמשת הקיסרים. שלושת השליטים נתנו לסין את האלמנטים החשובים של התרבות – הטקסים והמוזיקה; החקלאות והרפואה; והאש והבישול, ואילו חמשת הקיסרים הם קיסריה הראשונים של סין, החל בקיסר הצהוב (Huang Di או Yellow Emperor), יוצר האומה, מייסד המדינה והמסורת הפוליטית הסינית ומי שהעניק לסין את לוח השנה.

 

שושלת ש'יה (Xia)

 

מתוארכת בערך בין 2100-1600 לפסה"נ נחשבת בסין לשושלת הקיסרית הראשונה, והיא שאיחדה לראשונה את השבטים השונים לכדי מדינה קטנה. גם כאן יש ויכוחים על נכונותה ההיסטורית אך ממצאים ארכיאולוגים שונים וביניהם הממצאים באר-לי-טואו (Èrlǐtou, 二里头) שבפרובינציית חה-נאן, שנחשבת לבירת השושלת, ומעידים כי אכן התקיימו התכנסויות חברתיות, פולחניות או פוליטיות.

 

שושלת שאנג (Shang)

 

התקיימה בערך בין 1600-1050 לפסה"נ, נחשבה בעבר לספק מיתולוגית, אך היום היא עובדה אשר איננה מוטלת בספק. מה שהוכיח את קיומה היה "כתובות עצמות הניחוש", אוסף של כתובות על גבי שריונות צבים ועצמות בהמות שנמצאו במספר מוקדים בפרובינציית חה-נאן, ומהווה גם את השריד העתיק ביותר של הכתב הסיני. השושלת שלטה לאורך הנהר הצהוב ולמרות שיש הוכחות שמדובר כבר במדינה חזקה וגדולה, מעריכים כי הייתה לה טריטוריה עם גבולות לא לגמרי מוגדרים, ומסביבה תרבויות אחרות המושפעות ממנה יותר או פחות. שושלת שאנג מסמלת את התפתחות תעשיית הברונזה בסין.

 

דז'ואו המערבית (Western Zhou)

 

שלטה בין 1046-771 לפסה"נ, אך התקיימה עוד לפני כן במקביל לדעיכת שושלת שאנג. השושלת היא שהגתה את המושג "מנדט השמיים", לפיו השמיים נטולי הפניות נותנים למלך את מנדט השלטון, ואם לא ינהג כראוי יינטל ממנו המנדט ויעבור לאחר. רעיון זה ילווה מתקופה זאת ואילך את השושלות לאורך כל התקופה הקיסרית.

 

דז'ואו המזרחית (Eastern Zhou)

 

ב-771 לפסה"נ פלישת שבטים מצפון כמעט משמידה את השושלת שהייתה כבר חלשה ממילא מסיבות פוליטיות וכלכליות, גבולותיה מצטמצמים והבירה החדש נקבעת במזרח. תקופת דז'ואו המזרחית ידעה מלחמות כוח בין אצילים, שניצלו את חולשתו של המלך, ואט אט הכריזו על עצמם כמלכים. תחילת התקופה, נקראת גם האביבים והסתווים (Spring and Autumn) – והיא נחשבת לתקופת הפריחה של הפילוסופיות הסיניות, ביניהן הקונפוציוניזם והדאואיזם, במקביל לעידן הציר העולמי. והחל מ-453 לפסה"נ מתחילה תקופת המדינות הלוחמות (Warring States) – אז נלחמות 7 מדינות גדולות (ועוד 13 קטנות יותר) על איחוד המרחב הסיני – או "כל אשר מתחת לשמיים". כתוצאה מהמלחמות תקופה זו ראתה התפתחויות צבאיות וטכנולוגיות רבות, ובין היתר התחלת השימוש בברזל.