כל האטרקציות בחומה הגדולה2019-04-14T16:18:01+00:00

החומה הגדולה – אטרקציות

באדאלינג (Badaling, Bādálǐng, 八达岭) כל כך צפופה בתיירים סינים, שרוב הסיכויים הם שאם תעמדו פה מספיק זמן תוכלו לראות את כל אוכלוסיית סין עוברת על פניכם, פעמיים. אך לפני שאתם בורחים מההמון, זכרו זאת – באדאלינג היא האזור הקרוב (יחד עם מעבר ג'ויונג) והנגיש ביותר של החומה בבייג'ינג, ואחד היפים שבהם. הנוף שנפרס מהחומה בבאדאלינג הוא כל מה שדמיינתם ועוד- חומה מרהיבה, הרים אינסופיים עטופים ערפל וצמחיה המשנה צבעיה כל עונה, והביקור בה שווה כל יואן שחוק ותייר מיוזע. באדאלינג מתנשאת כאלף מטרים מעל פני הים, וביום עם ראות טובה תוכלו לראות את החומה מתפתלת עשרות קילומטרים לכל כיוון ונעלמת בעמקים רק כדי לצוץ בשנית על ההרים. אזור זה של החומה נבנה לראשונה ב-1505 במהלך שושלת מינג (1368-1644), אך שופץ מאז רבות, וב-1957 היה לאזור הראשון של החומה שנפתח לתיירים. פה אירחה סין את כל מנהיגי העולם, כולל ביקורו האגדי של הנשיא ניקסון ב-1972.

הגעה מבייג'ינג: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ג'ישוויטאן (Jīshuǐtán, 积水潭), לצאת מיציאה A וללכת כ-450 מטר לתחנת האוטובוסים דה-שנגמן (Déshèngmén, 德胜门). משם אפשר לקחת החל משעות הבוקר המוקדמות קו 877 (שעה-שעה וחצי, 12 יואן) לתחנת באדאלינג (Bādálǐng Chángchéng, 八达岭长城), אם אתם משלבים את הביקור עם קברי מינג תוכלו לקחת משם קו 879 לאותה התחנה. שימו לב שהחל מ17:00 מתחילה להידלדל תנועת האוטובוסים חזרה, ואוטובוסים אחרונים יוצאים בסביבות השעה 19:00.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואןאפריל-אוקטובר: 45 יואןרכבל: 40 יואן לכיוון אחד, 60 יואן לכרטיס הלוך ושוב.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-18:00. אפריל-אוקטובר: 6:30-19:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

מעל לעשרים מגדלי שמירה איתנים מעטרים את חלק מוטיאניו (Mutianyu, Mùtiányù, 慕田峪) בחומה הגדולה, המתפתל לאורך שלושה קילומטרים מרשימים. החומה הזו נבנתה על בסיס חומה ישנה של שושלת צ'י הצפונית (550-557), ורוב מה שתראו כיום הוא החומה המקורית של מינג משנת 1569. הנוף פה דרמטי, ונראה כי עצר מלכת: מים נקיים זורמים מתחת לחומה בשלווה רבה, והחומה כולה מוקפת יערות עם עצים בני מאות שנים. הנוף משתנה מעונה לעונה, ובסתיו הצמחייה הופכת לאדומה והנוף נהייה מרהיב למדי. המרחק של מוטיאניו מבייג'ינג אמנם מרחיק ממנה תיירים רבים, אך הפיתוח של מוטיאניו (כולל רכבל שהותקן לאחרונה) הופך אותה לאתר תיירות פופולארי יותר ויותר. כיום מגיעים לפה לא מעט תיירים, ויצרו כאן אפילו מגלשה למי שרוצה לרדת מהחומה בצורה קצת יותר חווייתית.

הגעה מבייג'ינג: קו  מס' 2, 13 או רכבת האקספרס של נמל התעופה הבינלאומי לתחנת דונג-דז'ה-מן ברכבת התחתית (Dōngzhímén, 东直门), צאו ביציאה B ולכו כמה מאות מטרים עד שתגיעו לתחנת אוטובוסים גדולה. קחו את קו 916K המהיר או את קו 916 (שעה-שעה וחצי, 12 יואן), לתחנת האחרונה, תחנת האוטובוסים של חואי-רואו (Huáiróu Qìchēzhàn, 怀柔汽车站), משם תוכלו לתפוס מיניבוס או מונית לחומה (20 דקות, 40-50 יואן). הדרך החסכונית תהיה לרדת מהאוטובוס קצת לפני כן, בתחנת רחוב חואי-רואו ביי-דה  (Huáiróu Běidàjiē, 怀柔北大街) ומצדו השני של הכביש לתפוס קו מספר 23H, 24H או 区24H לתחנת מוטיאניו חואנדאו (Mùtiányù Huándǎo, 慕田峪环岛), משם מחכה לכם עוד כ-2 קילומטר הליכה ברגל (פנו בכיכר הצמודה לתחנה ימינה, ומשם רק ישר).
מחיר כניסה: 45 יואן; רכבל – 40 יואן לכיוון אחד, 55 לשני הכיוונים.

שעות פתיחה: 8:00-18:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

כשהאכסניות בבייג'ינג מדברות על "מקום סודי בחומה" ו"מקום ללא תיירים", תדעו כי לרוב הן מתכוונות לחומה של ג'ינשאנלינג (Jinshanling, Jīnshānlǐng, 金山岭). חלק זה של החומה בהחלט נהנה משקט יחסי לאורך השנים, למרות שבניית הרכבל לאחרונה עשויה להביא גם אליו את עדר התיירים. ג'ינשאנלינג משתרכת לאורך עשרה קילומטרים, הכוללים 67 מגדלי שמירה, וכמה מהם זכו לתהילה כמרשימים מבין מגדלי החומה. למטיילים הרוצים להתרשם מהחומה, כדאי להתרחק מהכניסה ולנדוד על החומה לאזורים הפחות מפותחים. גולת הכותרת של ג'ינשאנלינג היא מסלולי ההליכה שלה – ובכללם המסלול המפורסם לסמאטאי, האורך 4 שעות מתישות ועובר בין נופים מרהיבים ואזורים מתפוררים של החומה.

הגעה מבייג'ינג: קו  מס' 2, 13 או רכבת האקספרס של נמל התעופה הבינלאומי לתחנת דונג-דז'ה-מן ברכבת התחתית (Dōngzhímén, 东直门), צאו ביציאה B ולכו כמה מאות מטרים עד שתגיעו לתחנת אוטובוסים גדולה. קחו את קו 916K המהיר או את קו 916 (שעה-שעה וחצי, 12 יואן), לתחנת האחרונה, תחנת האוטובוסים של חואי-רואו (Huáiróu Qìchēzhàn, 怀柔汽车站), משם תוכלו לתפוס מיניבוס או מונית לחומה (20 דקות, 40-50 יואן). הדרך החסכונית תהיה לרדת מהאוטובוס קצת לפני כן, בתחנת חואי-רואו ביי-דה  (Huáiróu Běidàjiē, 怀柔北大街)  ומצד השני של הכביש לתפוס קו מספר 23H, 24H או 区24H  לתחנת מוטיאניו חואנדאו (Mùtiányù Huándǎo, 慕田峪环岛), משם מחכה לכם עוד כ-2 קילומטר הליכה ברגל (פנו בכיכר הצמודה לתחנה  ימינה, ומשם רק ישר).
מחיר כניסה: 45 יואן; רכבל – 40 יואן לכיוון אחד, 55 לשני הכיוונים.

שעות פתיחה: 8:00-18:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

גובייקואו (Gǔběikǒu, 古北口) הוא קטע בחומה הגדולה אשר נבנה לראשונה בתקופת שושלת צ'י (550-557 לספירה), ולאחר מכן נבנה מחדש בתקופת שושלת מינג (1368-1644) והפך לאזור בעל חשיבות אסטרטגית מן המעלה הראשונה אשר ראה קרבות רבים. זהו החלק האידיאלי בחומה עבור אלו הרוצים לראות את החומה של מינג, ללא שיפוצים והתאמות לתיירים. ריחוקו מבייג'ינג גם הופך אותו למתאים במיוחד למטיילים המבקשים להימנע מהמוני התיירים הפוקדים את חלקיה האחרים של החומה הגדולה. מקטע גובייקואו מתחלק למעשה לשני חלקים – ווחו-שאן (Wòhǔ shān, 卧虎山) ופאנלונג-שאן (Pánlóng shān, 蟠龙山), אשר בכל אחד מהם תוכלו ללכת כמעט לבדכם בין הצריחים המתפוררים של החומה הגדולה.

הגעה מבייג'ינג: קו  מס' 2, 13 או רכבת האקספרס של נמל התעופה הבינלאומי לתחנת דונג-דז'ה-מן ברכבת התחתית (Dōngzhímén, 东直门), צאו ביציאה B ולכו כמה מאות מטרים עד שתגיעו לתחנת אוטובוסים גדולה. קחו את קו 980K המהיר (שעה וחצי, 15 יואן), לתחנת שאו-ניאן-גונג בעיירה מי-יון (Mìyún shàoniángōng zhàn, 密云少年宫站), חצו את הכביש ומשם תוכלו לתפוס את קו 25 הנוסע לעיירה גובייקואו (שעתיים, 12 יואן).
מחיר כניסה: פאנלונג-שאן – 25 יואן; ווחו-שאן – חינם.

שעות פתיחה: פאנלונג-שאן – 8:00-18:00; ווחו-שאן – 8:30-16:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

אם ברצונכם לחקור את החומה הגדולה לעומק – סעו לעיירה שאנחאי-גואן (Shanhai Pass, Shānhǎi guān, 山海关). העירה העתיקה הקטנטנה נבנתה בעצמה כחלק ממבצר על החומה הגדולה  – המעבר הראשון מתחת לשמיים – ואף ניתן בנסיעה קצרה לצאת ממנה לביקור בשני מקטעי חומה נוספים ומעניינים יותר – לאו-לונג-טואו (Laolongtou, Lǎolóngtóu, 老龙头), או מילולית – "ראש הדרקון הזקן" – הוא הנקודה המזרחית ביותר של החומה הסינית בה היא פוגשת את האוקיינוס הגדול; וג'יו-מן-קואו (Jiumenkou,Jiǔménkǒu, 九门口) – קטע נוסף ומעניין בו החומה חוצה את נהר ג'יוג'יאנג, ולצורך כך נהפכת כאן לגשר אבן מרשים בעל 9 קשתות. העיר עצמה משופצת למדי ואין לה הרבה ייחוד, נראה כי רובה ככולה עומדת בשביל התיירים (הסינים בעיקר), ובלילה החיים נשאבים ממנה לחלוטין וכל האורות נכבים רק מעט אחרי שקיעת השמש.

הגעה מבייג'ינג: רכבות (שעתיים-7 שעות, 45-300 יואן) רבות מגיעות אל שאנחאי-גואן מבייג'ינג בכל יום. המעבר הראשון מתחת לשמיים – נמצא ממזרח למגדל התוף שבלב העיר העתיקה. לאו-לונג-טואו – קחו קו 25 מהשער הדרומי של העיר או תפסו מונית (10 יואן) אל החומה. שימו לב שבדרך חזרה קשה למצוא מוניות אז סכמו עם הנהג שיחכה לכם, או התחילו ללכת חזרה לכיוון הכביש הראשי, משם תוכלו למצוא מונית ביתר קלות. ג'יו-מן-קואו – אין תחבורה ציבורית. מונית תעלה 40-50 יואן לכיוון אחד, ויש גם טוקטוקים ומוניות "שחורות" במחיר נמוך יותר. שימו לב – התנועה באזור דלילה ומציאת מונית חזרה עשויה להיות מאתגרת.
מחיר כניסה: המעבר הראשון מתחת לשמיים – 40 יואן; לאו-לונג-טואו – 50 יואן; ג'יו-מן-קואו – 80 יואן.

שעות פתיחה: המעבר הראשון מתחת לשמיים – 7:00-18:30; לאו-לונג-טואו – 7:30-17:30; ג'יו-מן-קואו – 8:30-17:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

 

מעבר ג'ויונג (Juyong Pass, Jūyōng Guān, 居庸关) או ג'ויונג-גואן המקסים הוא הנקודה הקרובה ביותר של החומה לבייג'ינג (יחד עם באדאלינג). המקום שימש למבצרים צבאיים עוד מתקופת האביב והסתיו והמדינות הלוחמות (770-221 לפנה"ס), ולאורך השנים נערכו פה קרבות רבים. החומה הנמצאת פה היום נבנתה במקור בזמן שושלת מינג (1368-1644), והמעבר בחומה הינו אחד משלושת מעברי ההרים הגדולים של החומה – לצד שאן-חאי-גואן ממזרח וג'יה-יו-גואן בגאנסו שבמערב. המקום עבר שיפוץ נרחב בשנות ה-90 וה-2000 ואיבד חלק מהאווירה האותנטית של החומה, אך הוא עדיין יעד מקסים עם נופים מרשימים למדי. המעבר צמוד לבאדאלינג, וניתן לשלב את שניהם בטיול יום נחמד.

הגעה מבייג'ינג: כל קו אוטובוס שנוסע לבאדאלינג אמור לעצור במעבר ג'ויונג אם תבקשו מהנהג.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואןאפריל-אוקטובר: 45 יואן.

שעות פתיחה: 8:30-17:00.

צוקים דרמטיים, שקיעות מושלמות וחומה שצריך לטפס עליה כמו סולם: ג'יאנקואו (Jiankou, Jiànkòu, 箭扣) הוא כל מה שמטיילים אתגריים חלמו עליו, ויותר. החומה, הממוקמת 70 קילומטרים מבייג'ינג ו-10 קילומטרים ממערב למוטיאניו, מהווה יעד מושלם עבור צלמים שמחפשים תמונות עוצרות נשימה של החומה וכן עבור תרמילאים שיכולים לטייל במסלולים הפרועים שלה וללכת אפילו עד מוטיאניו. החומה של ג'יאנקואו נבנתה במהלך המאה ה-14 על ידי שושלת מינג (1368-1644), והיא מתפרסת על פני 20 קילומטרים. בסביבה תוכלו לראות 28 מגדלי שמירה, המפוזרים על המצוקים הרבים בסביבה ומוסיפים לנוף המרהיב. בעוד החלק הצפוני של החומה מאורגן יחסית ומתאים לטיול, החלק הדרומי הרוס מהיסוד, ומתאים למטפסים מקצועיים. כך או כך, אין בג'יאנקואו רכבל או כניסה מסודרת, וכל אזורי החומה עשויים להיות מסוכנים. על כן חשוב להיערך מראש עם ציוד מתאים, ומומלץ להגיע עם מדריך מקומי או להצטרף לקבוצה לצרכי ביטחון והדרכה.

הגעה מבייג'ינג: קו  מס' 2, 13 או רכבת האקספרס של נמל התעופה הבינלאומי לתחנת דונג-דז'ה-מן ברכבת התחתית (Dōngzhímén, 东直门), צאו ביציאה B ולכו כמה מאות מטרים עד שתגיעו לתחנת אוטובוסים גדולה. קחו את קו 916K המהיר או את קו 916 (שעה-שעה וחצי, 12 יואן), לתחנה האחרונה, תחנת האוטובוסים של חואי-רואו (Huáiróu Qìchēzhàn, 怀柔汽车站). משם תוכלו לשכור מונית (150-200 יואן) לנסיעה לחומה או להלוך-חזור (מומלץ לשלם רק בסוף הנסיעה חזרה). תוכלו גם לבקש מנהג האוטובוס להוריד אתכם בתחנת יו-ג'יה-יואן (Yújiāyuán, 于家园), משם יש שני אוטובוסים ביום (11:30, 16:30) לכפר ש'י-דז'ה-דזה (Xīzhàzi, 西栅子), שנמצא מספר דקות הליכה מהחלק הצפוני של החומה (Hòujiànkòu, 后箭扣).
מחיר כניסה: לחומה – חינם; לכפר ש'י דז'ה-דזה – 20 יואן.

שעות פתיחה: כל היום.

 הכפר היושב לרגלי החומה הגדולה בחואנג-חואה-צ'נג (Huanghuacheng, huánghuāchéng, 黄花城) מתמלא בפרחים צהובים מרהיבים כל קיץ, ויופיו הוא שנתן למקטע זה את שמו. החומה, מצידה, לא צריכה את עזרתו של הכפר – היא מתפתלת בין מצוקים אדירים, עולה לפסגות ההרים ויורדת בדרמטיות למים. אם תסתכלו היטב, תוכלו אף לראות שרידים של החומה מתחת למים – מקרה נדיר למדי בחומה הסינית. החומה פה אינה משופצת עד הסוף ומהווה אתגר רגלי לא פשוט, אך הנופים המרהיבים של המצוקים והמים שווים זאת. בעוד האזור נהנה עדיין מבידוד יחסי, יותר ויותר מטיילים בוחרים להגיע לחומה כאן ולהנות מנופיה. קחו בחשבון כי כמו ג'יאנקואו, אין פה רכבל לעלות לחומה וחלק מאבניה רופפות ולא בטיחותיות. הגיעו עם ציוד מתאים וצעדו בזהירות.

הגעה מבייג'ינג: קו  מס' 2, 13 או רכבת האקספרס של נמל התעופה הבינלאומי לתחנת דונג-דז'ה-מן ברכבת התחתית (Dōngzhímén, 东直门), צאו ביציאה B ולכו כמה מאות מטרים עד שתגיעו לתחנת אוטובוסים גדולה, ממנה יוצאים בין 8:00-9:00 בבוקר אוטובוסים של תיירים ישירות לחואנג-חואה-צ'נג (כשעה נסיעה, 80 יואן כולל חזור וכניסה לאתר). לחילופין קחו את קו מס' 2 או 4 של הרכבת התחתית לתחנת ש'ואן-וו-מן  (Xuānwǔmén, 宣武门), משם יוצאים אוטובוסים זהים בין 7:30-8:30.
מחיר כניסה: 45 יואן.

שעות פתיחה: במהלך השבוע: 8:00-17:00; סופי שבוע: 7:30- 17:30.