מערכת האתר

צוות טרוול צ'יינה עובד ימים כלילות כדי להביא לכם את התוכן החשוב, מעניין ומעודכן ביותר הישר מסין!

חרבין: אטרקציות מרכזיות

הרחוב המרכזי

 

הרחוב המרכזי של חרבין (Harbin Central Street, Zhōngyāng dàjiē, 中央大街) הוא טיילת מרוצפת שהבניינים לאורכה בנויים בסגנון אירופאי המסגיר את עברה של העיר שהוקמה לפני 110 שנה בידי מהגרים רוסים. מרבית בנייני הרחוב משמשים כחנויות או מסעדות, ביניהן תוכלו למצוא חנויות שמוכרות בבושקות ושאר חפצי תרבות רוסית שמהווים עדות נוספת לתערובת התרבותית הקסומה של חרבין.

הגעה: קווי אוטובוס 53, 113, 114 או 126 לתחנת הרחוב המרכזי (Zhōngyāng dàjiē, 中央大街).
מחיר כניסה:  חינם.

שעות פתיחה: חינם.

הרחוב המרכזי, חרבין (צילום: נוגה פייגה)

 

פארק אי השמש

 

פארק אי השמש (Sun Island Scenic Area, Tàiyángdǎo gōngyuán, 太阳岛公园) מארח בכל שנה כמה מהאירועים המרכזיים של פסטיבל הקרח בחרבין אשר זכה לפרסום בקנה מידה עולמי. בשאר ימות החורף הוא מהווה גם כן גן עדן לאוהבי השלג ומהווה מגרש משחקים למגוון תחומי ספורט חורפיים כמו הוקי קרח, החלקה על הקרח, מגלשות ועוד. ואולם גם בקיץ אפשר להנות מיופיו וממזג האוויר הנעים שמציע הפארק, לשחות בנהר סונגח'ואה העובר בו או לעשות פיקניק באחת מפינותיו היפות. בנוסף, בתחומי הפארק תוכלו למצוא את "ארץ הקוטב" (Harbin Polarland, Hā'ěrbīn jídì guǎn, 哈尔滨极地馆), פארק שעשועים המוקדש לעולם החי הקוטבי.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 29, 54, 85, 88 לתחנת אי השמש (Tàiyángdǎo, 太阳岛) או במעבורת מפארק סטאלין.
מחיר כניסה:  לפארק אי השמש: 30 יואן (בזמן פסטיבל הקרח המחיר עולה); ל"ארץ הקוטב": 130 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-17:00.

 

בית הכנסת החדש בחרבין

 

בלב העיר חרבין, נמצא בית הכנסת החדש (Harbin New Synagogue, Yóutài lìshǐ wénhuà zhǎnlǎn, 犹太历史文化展览), שבנייתו הסתיימה ב-1921 והוא יועד להיות מרכזם התרבותי והרוחני של יהודי העיר, שקהילתם מנתה בשיאה מעל ל-20 אלף יהודים, רובם ממוצא רוסי. ההיתקלות באותיות עבריות על שלט הכניסה של בית הכנסת בעיר הקפואה חרבין, שנמצאת בקצה השני של העולם, תלווה בפליאה ובוודאי לא תשאיר אתכם אדישים. החל מ-2004 שוכן בבניין בית הכנסת המוזיאון ליהדות חרבין אשר מציג תמונות, חפצים ומסמכים מחיי הקהילה, עליה נמנו בין היתר משפחת אולמרט ויוסף טרומפלדור. בנוסף ניתן ללכת לבקר באתר בית הכנסת המרכזי (Yóutài zǒnghuì huìtáng jiùzhǐ, 犹太总会堂旧址), ששופץ לאחרונה על מנת לשמש כאולם קונצרטים וכן באתר בית הספר התיכון היהודי (Yóutài zhōngxué jiùzhǐ, 犹太中学旧址), הנמצאים לא רחוק ברחוב טונג-ג'יאנג (Tōngjiāng jiē, 通江街).

הגעה: קווי אוטובוס 21, 74, 105, 112 לתחנת רחוב ג'ינגווי (Jīngwěi jiē, 经纬街), בית הכנסת שוכן ברחוב זה, בית מס' 162.
מחיר כניסה: 25 יואן.

שעות פתיחה: 8:30-17:00.

בית הכנסת היהודי בחרבין (צילום: נוגה פייגה)

 

בית הקברות היהודי

 

בית הקברות היהודי (Jewish Cemetery in Harbin, Yóutàirén mùdì, 犹太人墓地) הנמצא בפרברי חרבין מהווה מקור חשוב לידע אודות הקהילה היהודית המיוחדת בחרבין. הוא שוכן כיום בתוך בית הקברות הציבורי חואנג-שאן (Huáng shān gōngmù, 黄山公墓), ויש בו קרוב ל-600 קברים אשר עליהם חקוקים כתובת בעברית וביידיש. בית הכנסת שהוקם בשנת 1903 לראשונה, הורחב והחליף מקום בשנות ה-20, ולאחר מכן ב-1958 הועתק בשנית מקומו למיקום הנוכחי, אליו הועברו רק חלק מאלפי הקברים שהיו באתר הקודם.

הגעה: קו אוטובוס מס' 334 לתחנת Yī zhuānchǎng, 一砖厂, משם תצטרכו ללכת עוד כ-2 קילומטר (כולל חצייה של הכביש המהיר), נסיעה במונית ממרכז העיר תעלה בין 100-150 יואן.

 

כנסיית סופיה הקדושה

 

כנסיית סופיה הקדושה (Sophia Church, Shèngsuǒfěiyà jiàotáng, 圣索菲亚教堂) היא הסמל הבולט ביותר של העיר אשר מככב בתמונותיה הידועות. היא נבנתה ב-1907 לאחר ההשלמה של הרכבת הטראנס-סיבירית ומלחמת רוסיה-יפן אשר הובילו רוסים רבים להשתקע בצפון-מזרח סין. הכנסייה, שבנויה בסגנון ניאו-ביזנטי מזכירה את כנסיית וסילי הקדוש המוכרת שנמצאת בכיכר האדומה במוסקבה. כיום, הכנסייה משמשת כביתו של מוזיאון חרבין לאמנות הארכיטקטורה, אשר למרבה הצער ההסברים בו עדיין רק בסינית.

הגעה: קו מספר 1, 5, 20, 53, 61, 113, 114 או 206 לתחנת רחוב דז'אולין (Zhàolín jiē, 兆麟街) או קו מספר 1, 2, 8, 13, 23, 28, 61, 74, 116, 201 ו-206 לתחנת פורום האומנות (Jiànzhù yìshù guǎngchǎng, 建筑艺术广场).
מחיר כניסה: 25 יואן.

שעות פתיחה: 8:30-17:00.

כנסיית סופיה הקדושה, חרבין (צילום: נוגה פייגה)

 

פארק הטיגריס הסיבירי

 

כ-15 קילומטר מחוץ לחרבין נמצא פארק הטיגריס הסיבירי (Siberian Tiger Park, Dōngběihǔ línyuán, 东北虎林园) שמטרתו הרשמית היא לחקור ולהציל את הטיגריס הסיבירי, זן שנמצא בסכנת הכחדה. בפארק מתגוררים כ-500 נמרים, מתוכם ניתן לראות בערך 100 ברחבי הפארק. הפארק גם מציע נסיעה ברכב ספארי ממנו מאכילים את הטיגריסים – חוויה שנחשבת לאמיצים בלבד! מלבד הטיגריס הסיבירי, תוכלו לפגוש בפארק טיגריסים לבנים, טיגריסים בנגלים, אריות, שונרים (לינקס), נמרים ופומות שחורות.

הגעה: קו תיירים מס' 2 (Lǚyóu guānguāng bāshì 2 hàoxiàn, 旅游观光巴士2号线) מגיע לתחנת הפארק (Dōngběihǔ línyuán, 东北虎林园), משם יש מיניבוסים של הפארק שייקחו אתכם עד לכניסה.
מחיר כניסה: 90 יואן.

שעות פתיחה: 9:00-16:00.

 

פארק סטאלין

 

בקצה הרחוב המרכזי של חרבין ועל שפת נהר סונגח'ואה נמצא פארק סטאלין (Stalin Park, Sīdàlín gōngyuán, 斯大林公园). הפארק הוא למעשה טיילת פתוחה שלכל אורכה נטועים עצים המטילים צל נעים על המטיילים בה והיא רצופה בפסלים, גני שעשועים ובתי קפה לרוב. בנוסף, תמצאו בפארק את "האנדרטה לשליטה בשיטפונות" (Flood Control Monument, Fánghóng shènglì jìniàntǎ, 防洪胜利纪念塔), שמטרתה להנציח את השיטפונות שחוו העיר חרבין ונהר סונגח'ואה.

הגעה: פארק סטאלין נמצא בקצה הצפוני של הרחוב המרכזי של חרבין.

 

מקדש האושר

 

מקדש האושר או מקדש ג'ילה (Temple of Bliss, Jílè sì, 极乐寺), שנבנה בשנות ה-20 של המאה הקודמת. מהווה את אחד מארבעת המקדשים הבודהיסטים בצפון סין. זהו מקדש בודהיטסי-סיני טיפוסי אשר בנוף שלו בולטת פגודה של 7 קומות, המתנשאת לגובה של כ-30 מטרים.

הגעה: קו מס' 1 של הרכבת התחתית לתחנת האוניברסיטה להנדסה (Gōngchéng dàxué, 工程大学) או קווי אוטובוס 3, 6, 14, 33, 37, 53, 55, 66 74, 92, 104 ו-105 לתחנת האוניברסיטה להנדסה של חרבין (Hā gōngchéng dàxué, 哈工程大学).
מחיר כניסה: 10 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-17:00.

 

אגם ג'ינגבו

 

במרחק מספר שעות נסיעה מחרבין בין הרים ויערות שוכן אגם ג'ינגבו (Jingbo Lake, Jìngbó hú, 镜泊湖) שנוצר כתוצאה מהתפרצות געשית לפני כ-10,000 שנה. שמו של האגם, שזכה להיכלל ברשימת האתרים לשימור של אונסק"ו, מרמז על מימיו הצלולים כמראה אשר נאמר עליהם שמשקפים בבהירות מדהימה את העצים וההרים הנישאים מעליהם. באתר ניתן לעלות על מעבורות ולשוט על מימי האגם או לטייל לאורך חופי האגם ובחלקו הצפוני ניתן לחזות במפלי דיאו-שווי-לואו (Diaoshuiluo Waterfalls, Diàoshuǐlóu pùbù, 吊水楼瀑布) המרהיבים.

הגעה: אוטובוס (8:00-15:00 כל חצי שעה, 4 שעות, 80-120 יואן) מהתחנה המרכזית (Nángǎng kèyùn zhàn, 南岗客运站) או רכבת (5-7 שעות, 30-150 יואן) לעיר מודאנג'יאנג (Mǔdan jiāng, 牡丹江). מחוץ לתחנת הרכבת ומחוץ לתחנת האוטובוסים יוצאים אוטובוסים של תיירים לאגם (שעתיים, 50 יואן הלוך חזור).
מחיר כניסה: 80 יואן (הכרטיס תקף ליומיים).

שעות פתיחה: כל היום (לא מומלץ לביקור בין נובמבר לאפריל).

 

מערכת האתר
 
צוות טרוול צ'יינה עובד ימים כלילות כדי להביא לכם את התוכן החשוב, מעניין ומעודכן ביותר הישר מסין!