מערכת האתר

צוות טרוול צ'יינה עובד ימים כלילות כדי להביא לכם את התוכן החשוב, מעניין ומעודכן ביותר הישר מסין!

איבוד דרכון בסין

כל הפרטים להתמודדות עם איבוד/גניבה/השחתת דרכון בסין

איבוד דרכון זו אף פעם לא חוויה נעימה, אך כשמגיעים לסין מדובר בצרה של ממש – בכל טיסה ורכבת דורשים לראות את הדרכון, וכל מלון והוסטל דורשים לצלם אותו. אז מה עושים אם שלחתם יד לכיס וגיליתם שהוא לא שם?
במסגרת המדריכים שלנו, TravelChina מציגה: מדריך SOS מזורז במצב של איבוד/גניבה/השחתת דרכון בסין. לשמירה ליום גשום ומדכא במיוחד!

 

אז לקחתי כדור הרגעה ותרגלתי נשימות עמוקות. מה עכשיו?

 

קודם כל, עליכם לקבל מכתב מהמלון בו אתם מתאכסנים. אחר-כך, גשו למשטרה המקומית- כל איבוד או גניבה של מסמך נסיעה בסין דורש תצהיר משטרתי, גם אם אין לכם לגמרי מושג איך זה קרה. במשטרה ייגבו מכם עדות קצרה ויירשמו את הפרטים, ולבסוף ייתנו לכם דף בסינית שמאשר שנרשמתם.

 

ואז מה?

 

הזיזו את ישבנכם לנציגות הישראלית הקרובה ומהר. מלבד השגרירות בבייג'ינג, לישראל 3 קונסוליות בסין: בשאנגחאי, בגואנגדז'ואו ובצ'נגדו. בנוסף יש נציגות בהונג-קונג. הרשימה המלאה, עם הכתובות ושעות הקבלה, נמצאת פה. במחלקות הקונסולריות של הנציגויות יוציאו לכם דרכון חדש.

 

וכמה זמן זה לוקח? 

 

זה היופי שבעניין- הוצאת דרכון בקונסוליה לוקחת פחות משעה, ואתם תצאו עם דרכון חדש דנדש באותו היום. פשוט גשו לנציגות במהלך שעות הקבלה (לרוב 9-12), תביאו תעודה מזהה כלשהי, הטופס המשטרתי והטופס מהמלון, 2 תמונות פספורט וכסף. כמה כסף אתם שואלים? זה הנושא הכאוב – ניפוק דרכון עולה כ- 500 יואן, אך כל אובדן/גניבה דרכון עולה ב-500 יואן נוספים קנס. אז כן, גם גנבו מכם וגם תפרדו מאלף יואן. ולא, זה לא משנה אם הדרכון אבד או נגנב.

 

עם מה אני יוצא מהקונסוליה?

 

דרכון חדש לא מספיק? צודקים, לא. אז חוץ מהדרכון יספקו לכם בקונסוליה מכתב מטעמם שמאשר את אובדן הדרכון. עליכם לגשת איתו, עם הדרכון החדש ועם המסמך המשטרתי למחלקת הויזות הסינית (משרד כניסות-יציאות לזרים) הקרובים אליכם – שם יוציאו לכם ויזה חדשה. הוצאת ויזה תלויה במיקום שלכם, אך יכולה לקחת בין יום-יומיים לשבוע-שבוע וחצי.

 

אחלה, באמת התחשק לי להתחדש עם דרכון חדש. אבל מה אני עושה עם נסיעות ולינה עד שמוציאים לי דרכון וויזה?

 

כאמור, להסתדר בלי דרכון בסין זה לא כיף. מלונות והוסטלים אמורים לקבל את המכתב המשטרתי כתחליף לדרכון, אבל לא תמיד מוכרי הכרטיסים ברכבת זורמים על הרעיון. מה עושים? מתווכחים ככל האפשר, ובמקרים קיצוניים בוחרים באוטובוסים. מומלץ בחום גם לעשות צילומים צבעוניים איכותיים של הדרכון והויזה מראש – מוכרי הכרטיסים ברכבת צריכים לצלם את המסמך, ואם הצילום מספיק איכותי לפעמים הם יעלימו עין שאין את הדבר האמיתי.
אחרי שתגיעו למשטרה להוציא ויזה זה כבר לא יהיה בעיה – המשטרה מספקת לכם דף עם פרטי הדרכון החדש, תמונה שלכם ותאריך להוצאת הויזה החדשה, ומסמך זה משמש כתחליף לדרכון ברכבות, במלונות ובטיסות פנימיות (אבל לא בטיסות מחוץ לסין!)

 

ואם איבדתי את הדרכון שנייה לפני סוף הטיול, אני עדיין חייב ויזה?

 

לצערנו – כן. הממשלה הקשיחה את הנהלים בחודשים האחרונים, וגם אם תראו שיש לכם טיסה היום – ברוב המקרים לא ייתנו לכם לצאת מהמדינה בלי ויזה, וכל המכתבים המשטרתיים לא יעזרו. אם נפל עליכם אובדן הדרכון דווקא לפני הטיסה הביתה, כדאי להתייעץ עם המשטרה המקומית ועם הקונסוליה – אבל קחו בחשבון שיש סיכוי סביר שאתם נשארים בסין עוד כמה ימים עד לסידור הויזה.

אז חברים, לפני הטיסה תעשו סשן צילומים לדרכון ולויזה, תעלו עותקים למייל שיהיה נגיש, ובעיקר – שמרו על הדרכון שלכם. 

מערכת האתר
 
צוות טרוול צ'יינה עובד ימים כלילות כדי להביא לכם את התוכן החשוב, מעניין ומעודכן ביותר הישר מסין!