זיהום אוויר בסין2019-02-15T07:12:58+00:00

זיהום אוויר

בשנים האחרונות לא נדיר להיתקל בדיווחים חדשותיים, תחקירים מקיפים או אפילו סרטים דוקומנטריים אודות זיהום האוויר הנוראי בסין והשלכותיו על תושבי המדינה. תמונות של שמיים אפופי ערפיח, פליטות גזים מארובות מפעלים וסינים עוטי מסכות המכסות את פיהם ואפיהם אף הפכו להיות מזוהות עם סין. אכן, רמות גבוהות של זיהום אוויר הפכו לחלק משגרת היום-היום בחלקים מסוימים של סין, ומפעם לפעם נחשפים נתונים קשים, המעידים על מאות אלפי אנשים בסין החולים מדי שנה במחלות הקשורות לזיהום האוויר. נתונים אלו מדירים שינה מעיניהם של תושבי סין, כמו גם של מומחים ומשקיפים מבחוץ. 

 

למה יש זיהום אוויר בסין?

 

החל משנות ה-80 סין פתחה את דלתותיה בפני השקעות זרות והנחילה שורה של רפורמות כלכליות אשר הזניקו תהליך תיעוש מואץ ברחבי המדינה כולה, ובפרט באזור החוף המזרחי שלה. תהליך זה הוא שהוביל לצמיחה הכלכלית המדהימה שחוותה סין בעשורים האחרונים, אשר זכתה לתשומת לב רבה ואף לכינוי "הנס הכלכלי הסיני". אבל הנס הזה הביא איתו כמה תופעות לוואי פחות מהוללות, ובכללן זיהום סביבתי כבד. למעשה, לא מדובר רק על זיהום אוויר, כי אם גם על זיהום מקורות מים, זיהום אדמות חקלאיות ועוד.

בעקבות לחץ מבית ומחוץ, נושא זיהום האוויר בסין הפך לאורח קבוע על סדר היום הממשלתי בסין, שהחלה להטמיע חוקים ותקנות אשר יסייעו למתן ולמגר את התופעה, אך קשה עדיין לקבוע בוודאות אם צעדי המדיניות הללו נושאים פרי. מכל מקום, הפיתוח הכלכלי מהווה עדיין מטרה חשובה בהרבה עבור הממשלה הסינית, וזיהום האוויר נותר מנת חלקם של מקומות רבים בסין.

 

איך זה משפיע על מטיילים בסין?

 

מטיילים בסין נתקלים באופן תדיר בימים בעלי רמות זיהום אוויר גבוהות, במיוחד בעת שהות בערים גדולות ומתועשות, אשר נמצאות על פי רוב במזרח המדינה. מלבד צביעת השמיים באפור והרס התמונות שלכם מהטיול, לזיהום האוויר עשויות להיות גם השלכות בריאותיות. הקשר בין חשיפה ממושכת על פני שנים לבין מחלות לב וסוגי סרטן שונים הוכח במחקרים רבים, ובטווח הקצר חלק מהמטיילים עשויים לחוות גירודים בגרון, שיעולים ואף קשיי נשימה במצבים קיצוניים. החדשות הטובות הן שבפועל, אם אתם מטיילים במדינה מספר שבועות או חודשים, סביר שלזיהום האוויר לא תהיה השפעה ארוכת טווח כלשהי. 

 

אז איך מתמודדים?

 

ראשית יש להיות מודעים לרמות הזיהום, לבדיקה יומית של זיהום האוויר בערים הגדולות ניתן להיעזר באתר הזה, לבדיקה במקומות אחרים בסין אפשר להשתמש במפה (המעט מבולגנת) של אותו אתר, הנגישה כאן. בנוסף, ישנן אפליקציות רבות אשר בהן ניתן לבדוק את רמת זיהום האוויר, ועל כך תוכלו לקרוא בהרחבה בעמוד האפליקציות המומלצות.

כשאתם מטיילים באזורים בעלי זיהום אוויר גבוה, מומלץ לקחת עליכם כדורים נגד כאבי ראש וכאבי גרון, לכל צרה שלא תבוא. לרגישים כדאי להצטייד גם בטיפות עיניים, שכן האובך עשוי לגרום ליובש וצריבה. לחולי אסטמה חובה להביא משאפים, עדיף יותר מאחד, ולסובלים מאסטמה בעור או מרגישויות שונות כדי להצטייד בבגדים ארוכים ובמשחות מרגיעות ליתר ביטחון. בימי עם רמות גבוהות של זיהום אוויר ניתן לרכוש בבתי מרקחת מסכת פנים (kǒuzhào, 口罩), שתאפשר סינון מסוים של האוויר והרגשה של מקומי אמיתי.