בצפון-מזרח מאיטה סין את הקצב, והתרבות הסינית מקבלת השפעות של רוסיה וצפון קוריאה. זהו ערש מולדתו של העם המנצ'ורי, מיעוט חזק שממנו יצאה שושלת צ'ינג ששלטה בסין כ-300 שנה, עד לנפילת הקיסרות. אזור זה בורך במשאבי טבע רבים, שהפך אותו לאזור סכסוך בין כל המדינות באזור. העיר הידועה ביותר פה עבור מטיילים (ובמיוחד עבור יהודים) היא חרבין, שפסטיבל הקרח הגדול בעולם נערך בה מדי שנה. אך יש פה עוד הרבה אתרים מיוחדים, כולל קטעים יפייפיים ופחות מוכרים של החומה הגדולה, הנופים עוצרי הנשימה של הר הגעש צ'אנג באי, והבירה של המדינה קצרת השנים ששררה פה, מאנצ'ו-גואו, בעיר צ'אנגצ'ון. זהו לא המסלול הכי פופלארי בסין, והוא מתאים יותר למטיילים חוזרים – או לכאלו שמחפשים חוויה קצת שונה בסין.

זמן מומלץ: כשבועיים.

מתאים במיוחד ל: מבוגרים, צעירים, תרמילאים וחובבי היסטוריה.

 

בייג'ינג

זמן מומלץ: 3-4 ימים

בירת הרפובליקה העממית של סין ומרכזה התרבותי הינה מטרופולין הומה ומפויח, המערבב בין העבר לעתיד בצורה יוצאת דופן. תמצאו כאן כמה מאתריה החשובים ביותר של סין – ביניהם העיר האסורה וארמון הקיץ, לצד מרכזי אמנות, קניות ועסקים. רבים ממבניה המפורסמים של העיר, נבנו בידי קיסרי שושלת צ'ינג אשר מקורה במנצ'וריה. מומלץ להקדיש לבירה שלושה – ארבעה ימים, מתוכם תוכלו להקדיש יום לנסוע לראות את החומה הגדולה.

אטרקציות מרכזיות

העיר האסורה (The Forbidden City, Gùgōng故宫) – האתר המפורסם ביותר בתחומי העיר בייג'ינג, פותח בפני מבקריו את הארמון הקיסרי שהיה מקום משכנם של קיסרי סין החל מהמאה ה-15 בתקופת שושלת מינג, במשך כ-500 שנה עד לנפילתה של השושלת הקיסרית האחרונה, צ'ינג, ב-1911. על המקום חל איסור מוחלט לכניסה לאנשי העם עד לתחילת המאה ה-20, וזהו גם מקור שמו. מלבד המבנים המרשימים ואלפי התיירים הסינים הפוקדים אותו (במיוחד בסופי שבוע), תמצאו כאן את האוספים הקיסריים של חפצי הערך והאמנות שהיו ברשותן של שושלות מינג וצ'ינג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן; אפריל-אוקטובר: 60 יואן; יש מעט גלריות פנימיות שלהן עלות כניסה נוספת: 10 יואן.
שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30 – 16:30, החל מ-15:30 אי אפשר כבר להיכנס; אפריל-אוקטובר: 8:30- 17:00, החל מ-16:00 אי אפשר כבר להיכנס.
העיר האסורה (צילום: טל ניצן)

העיר האסורה (צילום: טל ניצן)

כיכר טיאן-אן-מן (Tian’anmen Square, Tiān'ānmén guǎngchǎng天安门广场) – הכיכר אמנם הפכה לשם נרדף למחאה הקשה שידעה בייג'ינג בשנת 1989, אך יש לה הרבה יותר מה להציע לתיירים. מדובר בכיכר רחבת ידיים במרכז העיר בייג'ינג הנקראת על שם שער טיאן-אן-מן, או "שער השלום השמיימי" שנבנה ע"י שושלת מינג (1368-1644). מעל השער הזה הכריז יו"ר המפלגה הקומוניסטית מאו דזה-דונג על הקמת הרפובליקה העממית של סין ב-1949. מרבית התיירים עוברים בכיכר בדרכם לביקור בעיר האסורה הנמצאת מצפון לכיכר, אך תוכלו לראות פה גם את האנדרטה לגיבורי העם, את אולם הזיכרון ליו"ר מאו וכן רבבות סינים המנסים להצטלם על רקע דיוקנו האייקוני של מאו במרכז השער.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东) או קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת צ'יאן-מן (Qiánmén, 前门).

מחיר כניסה: הכיכר ואולם הזיכרון: חינם; שער טיאן-אן-מן: 15 יואן.

שעות פתיחה: הכיכר פתוחה מסביב לשעון; אולם הזיכרון: שלישי עד ראשון – 8:00-12:00. ב-9 לספטמבר (יום מותו של מאו) וב-26 לספטמבר (יום הולדתו של מאו)- 8:00-11:30; 14:00-16:00; שער טיאן-אן-מן: 8:30-17:00.

 

ארמון הקיץ (Summer Palace, Yíhéyuán颐和园) – האתר העצום הזה משלב פארקים, ארמונות ואגמים, והוא נחשב לפארק המלכותי הגדול והשמור ביותר בסין. הפארק הוקם באמצע המאה ה-18, אך ספג התקפות במלחמת האופיום השנייה (1860) ובמרד הבוקסרים (1900) שחירבו אותו עד היסוד. כיום הוא מהווה מפלט פסטורלי מרחובותיה הסואנים של בייג'ינג, אף שגם הוא כמובן מושך תיירים רבים. גולת הכותרת של הפארק היא גבעת אריכות הימים (Wànshòu shān, 万寿山), שהפכה לסמל הפארק. מפסגת הגבעה נשקף נופו המקסים של אגם קונמינג הענק שבלב הפארק, שניתן לשוט בו. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: כדי להגיע לשער הצפוני של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת השער הצפוני (,Běigōngmén 北宫门) או כדי להגיע לשער המזרחי של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת ש'י-יואן (Xīyuàn, 西苑), לצאת מיציאה C2 (היציאה הדרום-מערבית) וללכת לכיוון מערב.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 20-50 יואן; אפריל-אוקטובר: 30-60 יואן.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-17:00; אפריל-אוקטובר: 6:30-18:00.

 

מקדש השמיים (Temple of Heaven, Tiāntán天坛) – המקדש שהפך לאחד הסמלים החשובים והמרכזיים של בייג'ינג, שימש במקור את קיסרי שושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1911) בתפילותיהם לשמיים למען גשמים ויבול טוב. המקדש הוא למעשה חלק מפארק רחב ידיים שגודלו מגיע ל- 2.73 קמ"ר, והמבנה המפורסם נמצא בחלקו הצפוני של הפארק. מדי יום מגיעים לפארק סינים הגרים בקרבת מקום לשוטט ולעסוק בספורט בתחומיו, ואם תגיעו לכאן בשעות הבוקר תזכו לראות אותם גם כאן מתרגלים טאיצ'י, קונג-פו וגם את "ספורט" ההימורים בקלפים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 5 של הרכבת התחתית לתחנת השער המזרחי של מקדש השמיים (Tiāntán don̄gmén, 天坛东门), לצאת מיציאה A. או קווי אוטובוס מס' 36, 53, 120, 122, 208, 525, 610, 614, 958, 特11, 特3 ו-特12 לתחנת השער הדרומי של מקדש השמיים (Tiāntán nánmén, 天坛南门).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 10-30 יואן; אפריל-אוקטובר: 15-35 יואן.

שעות פתיחה: הפארק – 6:00-22:00; ההיכלים השונים – נובמבר עד מרץ: 8:00-17:00; אפריל עד אוקטובר: 8:00-17:30.

 

החומה הגדולה – קטע באדאלינג (Badaling, Bādálǐng八达岭) – באדאלינג כל כך צפופה בתיירים סינים, שרוב הסיכויים הם שאם תעמדו פה מספיק זמן תוכלו לראות את כל אוכלוסיית סין עוברת על פניכם, פעמיים. אך לפני שאתם בורחים מההמון, זכרו זאת – באדאלינג היא האזור הקרוב והנגיש ביותר של החומה בבייג'ינג, ואחד היפים שבהם. הנוף שנפרס מהחומה בבאדאלינג הוא כל מה שדמיינתם ועוד- חומה מרהיבה, הרים אינסופיים עטופים ערפל וצמחיה המשנה צבעיה כל עונה, והביקור בה שווה כל יואן שחוק ותייר מיוזע. אזור זה של החומה נבנה לראשונה ב-1505 במהלך שושלת מינג (1368-1644) אך שופץ מאז רבות, וב-1957 היה לאזור הראשון של החומה שנפתח לתיירים. פה אירחה סין את כל מנהיגי העולם, כולל ביקורו האגדי של הנשיא ניקסון ב-1972.

הגעה מבייג'ינג: קו 2 של הרכבת התחתית לתחנת ג'ישוויטאן (Jīshuǐtán, 积水潭), לצאת מיציאה A וללכת כ-450 מטר לתחנת האוטובוסים דה-שנגמן (Déshèngmén, 德胜门). משם אפשר לקחת החל משעות הבוקר המוקדמות קו 877 (שעה-שעה וחצי, 12 יואן) לתחנת באדאלינג (Bādálǐng Chángchéng, 八达岭长城), אם אתם משלבים את הביקור עם קברי מינג תוכלו לקחת משם קו 879 לאותה התחנה. שימו לב שהחל מ17:00 מתחילה להידלדל תנועת האוטובוסים חזרה, ואוטובוסים אחרונים יוצאים בסביבות השעה 19:00.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן. אפריל-אוקטובר: 45 יואן. רכבל: 40 יואן לכיוון אחד, 60 יואן לכרטיס הלוך ושוב.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-18:00. אפריל-אוקטובר: 6:30-19:00.

אטרקציות נוספות: פארק בייחאי, אזור האמנות 798, המוזיאון הלאומי של סין, הכפר האולימפי.

 

שאנחאיגואן

זמן מומלץ: יומיים

אם ברצונכם לחקור את החומה הגדולה לעומק – סעו לשאנחאיגואן (Shanhai Pass, Shānhǎi guān, 山海关). העיר העתיקה הקטנטנה נבנתה בעצמה כחלק ממבצר על החומה הגדולה  – המעבר הראשון מתחת לשמיים (ראו למטה) – ואף ניתן בנסיעה קצרה לצאת ממנה לביקור בשלושה מקטעי חומה נוספים ומעניינים יותר. העיר עצמה משופצת למדי ואין לה הרבה ייחוד: נראה כי רובה ככולה עומדת בשביל התיירים (הסינים בעיקר), ובלילה החיים נשאבים ממנה לחלוטין וכל האורות נכבים רק מעט אחרי שקיעת השמש.

רכבות (שעתיים-7 שעות, 45-300 יואן) רבות מגיעות אל שאנחאיגואן מבייג'ינג בכל יום.

אטרקציות מרכזיות

המעבר הראשון מתחת לשמיים (First Pass Under Heaven, Tiānxià dìyī guān, 天下第一关) – אחד משלושת מעברי ההרים המרכזיים והחשובים של החומה הגדולה. המונח "מתחת לשמיים" הוא מושג קונספטואלי בסינית שמתייחס לכל העולם, או בצורה המצומצמת יותר לכל מה שנמצא בתחומי גבולות הציביליזציה הסינית. זהו המעבר הראשון של החומה הגדולה, ונקודת ההתחלה שלה במזרח. הכרטיס שקונים מקנה את הזכות להסתובב על חלק חומה זה, שכולל גם חלק מחומות העיר העתיקה שאנחאיגואן וכן תצפית לנוף נחמד. שימו לב כי חלק זה של החומה פחות מרשים מחלקים אחרים.

הגעה: המעבר הראשון מתחת לשמיים נמצא ממזרח למגדל התוף שבלב העיר העתיקה.
מחיר כניסה: 40 יואן.

שעות פתיחה: 7:00-18:30.

 

לאו-לונג-טואו (Laolongtou, Lǎolóngtóu, 老龙头) – גולת הכותרת של הביקור בשאנחאיגואן הוא ללא כל ספק המקטע הזה של החומה הגדולה. לאו-לונג-טואו, או מילולית – "ראש הדרקון הזקן" – הוא הנקודה המזרחית ביותר של החומה הסינית בה היא פוגשת את האוקיינוס הגדול. החומה המקורית אמנם כבר התבלתה מזמן ומה שמוצג היום הוא שיחזור, אך הוא עדיין יפה ומרשים מאוד. זהו קטע חומה קצרצר ומישורי, ולא מחכה לכם פה טיפוס מפרך וגם לא רכבל. במקום זאת תוכלו להסתובב על חוף הים השקט לצד החומה. 

הגעה: קחו קו 25 מהשער הדרומי של העיר או תפסו מונית (10 יואן) אל החומה. שימו לב שבדרך חזרה קשה למצוא מוניות אז סכמו עם הנהג שיחכה לכם, או התחילו ללכת חזרה לכיוון הכביש הראשי, משם תוכלו למצוא מונית ביתר קלות.
מחיר כניסה: 50 יואן.

שעות פתיחה: 7:30-17:30.

לאו-לונג-טואו - הקטע המזרחי ביותר של החומה הסינית (צילום: טל ניצן)

לאו-לונג-טואו – הקטע המזרחי ביותר של החומה הסינית (צילום: טל ניצן)

ג'יו-מן-קואו (Jiumenkou,Jiǔménkǒu, 九门口) – קטע נוסף ומעניין של החומה הסינית באזור שאנחאיגואן חוצה את נהר ג'יוג'יאנג (Jiǔjiāng hé, 九江河), שרוחבו כ-100 מטרים. לצורך כך החומה נהפכת כאן לגשר אבן מרשים בעל 9 קשתות, ומכאן גם שמו של המקום, שמשמעותו בסינית "תשעת הפתחים". זהו המעבר היחידי של החומה הגדולה מעל נהר, שכן לרוב שימש הנהר מחסום טבעי. גם כאן מדובר באזור משופץ יחסית של החומה, אך מרחוק על ההרים ניתן עוד לראות גם שרידים עתיקים ובלויים של החומה. יתרון משמעותי של אזור זה של החומה הוא מיעוט התיירים, שהופכים את הטיול פה למעט נעים יותר.

הגעה: לג'יו-מן-קואו אין תחבורה ציבורית. מונית תעלה 40-50 יואן לכיוון אחד, ויש גם טוקטוקים ומוניות "שחורות" במחיר נמוך יותר. שימו לב – התנועה באזור דלילה ומציאת מונית חזרה עשויה להיות מאתגרת.
מחיר כניסה: 80 יואן.

שעות פתיחה: 8:30-17:00.

 

מקדש הגברת מנג ג'יאנג (Lady Meng Jiang Temple, Mèng Jiāngnǚ miào, 孟姜女庙) – מאוחרי המקדש הזה נמצאת אחת האגדות הידועות בסין על הגברת מנג ג'יאנג, שבעלה נשלח לעבוד בכפייה בבניית החומה הסינית הגדולה של שושלת צ'ין (221-206 לפנה"ס). משלא שמעה חדשות אודותיו זמן רב, הלכה הגברת אל החומה להביא לבעלה בגדים חמים, אך כשהגיעה בתום המסע המפרך לחומה גילתה שכבר מת. לשמע החדשות הרעות פרצה מנג ג'יאנג בבכי, ודמעותיה פערו בקע בחומה אשר חשף את עצמותיו של בעלה המנוח. החלק אליו הלכה מנג ג'יאנג לפי האגדה נמצא באזור שאנחאיגואן, ועל כן בסמוך לה נבנה מקדש צנוע זה המפאר את נאמנותה ומסירותה, ובחצרו פסלה המיוסר של הגברת.

הגעה: אין תחבורה ציבורית, נסיעה במונית תעלה כ-20 יואן.
מחיר כניסה: 25 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-16:00.

 

אגם יאנסאי (Yansai lake, Yànsāi hú, 燕塞湖) – האגם הנקרא לפעמים גם שמורת שה-חה (Shíhé shuǐkù, 石河水库) נמצא רק מספר קילומטרים מחוץ לשאנחאיגואן. הסינים באזור משווים את נופי האגם לנופים הקסומים של גווילין ויאנגשואו, כמו גם לאלו של שלושת הערוצים של נהר היאנגדזה. ההשוואות הללו אמנם מוגזמות למדי, אך אגם יאנסאי הוא עדיין מקום שליו ונעים להעביר בו מספר שעות אם אתם בסביבה. ניתן ללכת סביב האגם וגם לשוט עליו בסירת תיירים – שיט מעט ארוך אך יפה.

הגעה: קו 25 מהשער הדרומי של העיר או קו 33 מתחנת הרכבת.
מחיר כניסה: 40 יואן.

שעות פתיחה: 8:30-18:00.

אטרקציות נוספות: החומה הגדולה בהר ג'יאו (ג'יאו שאן), הר אריכות הימים (צ'אנגשואו שאן).

 

צ'אנגצ'ון

זמן מומלץ: יום-יומיים

צ'אנגצ'ון הינה עיר תעשייתית ברובה, ותעשיות הרכב שלה הפכו אותה לאפרורית למדי. היא לא זוכה למבקרים מערבים רבים (בצדק מסוים), אך הסינים נהנים להגיע אליה בשל השם לו זכתה בתעשיית הסרטים המקומית (שאף הביא לפתיחת פארק שעשועים בנושא), וביתר שאת בזכות ארמונו של הקיסר האחרון של סין, פו-יי. אם אתם בדרככם לחרבין או להר צ'אנג-באי, תוכלו לעצור כאן ליום מעניין.

אטרקציות מרכזיות

מוזיאון הארמון הקיסרי של מדינת מאנצ'ו (Museum of the Imperial Palace of the Manchu State, WěiMǎn huánggōng bówùyuàn, 伪满皇宮博物院) – בשנת 1931 השתלט הצבא היפני על 3 פרובינציות בצפון מזרח סין והקים בהן את מדינת הבובות מאנצ'ו (1931-1945), בראשותו של הקיסר האחרון של שושלת צ'ינג (1644-1911) פו יי. ארמונו של פו יי נמצא כיום בפינה הצפון מזרחית של העיר צ'אנגצ'ון, והוא הוסב למוזיאון בו ניתן ללמוד על הקולוניה היפנית כמו גם על חייו של פו יי ופילגשיו. בתוך המתחם של הארמון נמצא גם מוזיאון ההיסטוריה של כיבוש צפון-מזרח סין, אשר מתאר את הכיבוש היפני והשלכותיו מנקודת המבט הסינית. לקריאה נוספת לחצו כאן

הגעה: קו אוטובוס מספר 264 לתחנת המוזיאון (Wěi huánggōng, 伪皇宫) או קו מס' 330 לתחנת רחוב שאאנסי (Shǎnxī lù, 陕西路) או קו 4 של הרכבת הקלה לתחנה הגשר הגדול המזרחי (Dōng dà qiáo, 东大桥), משם מחכה לכם קצת הליכה.
מחיר כניסה: 80 יואן (כרטיס משולב לשני המוזיאונים).

שעות פתיחה: אוקטובר-אפריל: 8:30-16:50, החל מ-15:40 מפסיקים למכור כרטיסים; מאי-ספטמבר: 8:30-17:20, החל מ-16:10 מפסיקים למכור כרטיסים.

הארמון של פו-יי (צילום: טל ניצן)

הארמון של פו-יי (צילום: טל ניצן)

פארק האגם הדרומי (South Lake Park, Nánhú gōngyuán, 南湖公园) – הפארק השוכן בדרום מערב העיר, הוא הפארק העירוני השני בגודלו בסין, אחרי ארמון הקיץ בבייג'ינג. מלבד האגם המהווה חלק ניכר משטחו של הפארק, יש בו אזורים מיוערים גדולים המעניקים מפלט מרעש העיר הסואנת ומנוף גושי הבטון העירוניים. בפארק מסלולי הליכה רבים אשר בניגוד למרבית הפארקים בסין, עוד לא כוסו בבטון או בקרשים ובכך נשמר יופיו הטבעי של הפארק. כמו ברוב הפארקים בסין, אם תגיעו לפני השעה 8:00 תזכו לראות חבורות של סינים, ברובם מבוגרים, אשר עוסקות בפעילויות ספורטיביות או אחרות וישמחו לשתף וללמד אתכם.

הגעה: קו 3 של הרכבת הקלה לתחנת רחוב האגם הדרומי (Nánhú gōngyuán, 南湖公园), יש ללכת לאורך הרחוב לכיוון מזרח עד לפארק או קו 4 של הרכבת הקלה לתחנה המזרחית של רחוב האגם הדרומי (Dōngnán hú dàlù, 东南湖大路), יש ללכת לאורך הרחוב לכיוון מערב עד לפארק.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: 8:00-17:00.

 

פארק ג'ינג-יואה-טאן (Jingyuetan National Forest Park, Jìng yùe tán guójiā sēnlín gōngyuán, 净月潭国家森林公园) – בפאתי העיר צ'אנגצ'ון נמצא הפארק הזה, שנחשב לפארק המלאכותי הגדול ביותר בסין. במרכז הפארק אגם רחב ידיים וסביבו מלא הפארק ביערות, בנופו בולטת פגודה הניצבת על גבעה. מלבד זאת תוכלו למצוא בתחומי הפארק סכר שממנו אפשר לצאת לשיט על מימי האגם, מקדש, מגדל פעמון, גן איילים, אתר סקי ואפילו רצועת חוף חולית בה ניתן להשתזף וגם לשחות באגם.

הגעה: קו 3 של הרכבת הקלה לתחנת הפארק (Jìng yùe gōngyuán, 净月公园).
מחיר כניסה: 30 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-9:00.

 

פארק הסרטים (Changchun Film Theme Park, Cháng yǐng shìjì chǎng, 长影世纪场) – הפארק הנמצא בפאתי העיר צ'אנגצ'ון (בסמוך לפארק ג'ינג-יואה-טאן), נבנה על ידי סטודיו הסרטים המפורסם (לפחות בסין) שבצ'אנגצ'ון (Changchun Film Studios), והינו היחיד מסוגו בסין. הפארק מנסה לשלב אלמנטים מהפארקים של דיסני ושל הוליווד יוניברסל סטודיו' ומחולק לארבעה חלקים: טכנולוגיה חדשנית, ריגוש הסכנה, אמנויות הבמה ואזור נופש. בין היתר הוא מציע סרטי IMAX בתלת ממד, סרטי ארבע ממד, סרטים על מסך כיפה ועוד.

הגעה: קו 3 של הרכבת הקלה עד לתחנה האחרונה, תחנת הפארק (Chángyǐng shìjì chǎng, 长影世纪场).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 240 יואן (החל מ-15:00 חצי מחיר); אפריל-אוקטובר: 198 יואן (החל מ-16:00 חצי מחיר; בימי שלישי הכרטיסים בחצי מחיר.

שעות פתיחה: אוקטובר-אפריל: 9:00-16:30; מאי-ספטמבר: 9:00-17:30.

 

רחוב גווילין (Guilin Pedestrian Street, Guìlín lù shāngyè jiē, 桂林路商业街) – זהו אזור גדול של עסקים וחנויות אשר אחר הצהריים הופך גם לבזאר הומה ומציע מגוון רחב של מוצרים, טעמים ומחירים, החל מדוכנים המציעים אוכל מפתה (ובעיקר שפע של דוכני "על-האש", או בסינית: שאוקאו, Shāokǎo, 烧烤) או מוצרים מכל הבא ליד, דרך חנויות בוטיק קטנות המציעות תכשיטים, תיקים ובגדים ועד חנויות ענק של ספרים, נעליים ועוד. היתרון הגדול של קניות במקום זה הוא שהאזור הצפון-מזרחי של סין עדיין יחסית לא תיירותי, ולכן המחירים פה יהיו הגונים יותר מאלו של השווקים בבייג'ינג.

הגעה: קווי אוטובוס 25, 62, 112, 124, 156, 159, 238, 240, 253, 277, 282, 315, 362 או 363 לתחנת הרחוב (Guìlín lù , 桂林路).

אטרקציות נוספות: כיכר התרבות, פארק הפסלים, הקברים של ממלכת קוגוריו.

 

הר צ'אנג-באי

זמן מומלץ: יומיים

"האגם השמיימי" בהר צ'אנג-באי (צילום: טל ניצן)

"האגם השמיימי" בהר צ'אנג-באי (צילום: טל ניצן)

הר הגעש הפעיל צ'אנג-באי (Changbai Mountain, Chángbái shān, 长白山) מתנשא לגובה של 2,744 מטרים, והוא הפסגה הגבוהה ביותר של רכס ההרים המסמן את הגבול בין סין לקוריאה הצפונית. ההר זכה להערצה בכל התרבויות הסובבות אותו – המאנצ'ורים והקוריאנים החשיבו אותו כמקום מקורם של אבותיהם, ואילו בתרבות הסינית הוא מוזכר בטקסטים שמתוארכים עוד לפני הספירה. משמעותו המילולית של ההר הוא "ההר הלבן תמיד", אך השם לא לגמרי מדוייק: בכל עונה משנה ההר את פניו ומעניק חוויה ייחודית למבקרים בו. במרומי ההר אגם מדהים ביופיו המכונה "האגם השמיימי" (Tiānchí, 天池), והוא גולת הכותרת של הביקור בהר. מבחינה תיירותית מחולק האתר לשלושה אזורים: הדרומי, הצפוני והמערבי – השניים האחרונים נחשבים לפופולאריים ונגישים יותר. באזור הצפוני מלבד האגם השמיימי שווה לבקר גם "בבריכה הירוקה העמוקה" (Lǜ yuān tán, 绿渊潭) ובמפל צ'אנג-באי (Chángbái pùbù, 长白瀑布). כדי לבקר בהר עצמו מספיק יום אחד, אך דרכי ההגעה המסובכות מאריכות את הביקור. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: בטיסה – בעיר באי-שאן (Bái shān, 白山), הסמוכה להר יש שדה תעופה הקרוי על שמו (Chángbái shān jīchǎng, 长白山机场), אליו מגיעות טיסות מבייג'ינג (שעתיים,  1,000 יואן) מצ'אנגצ'ון (40 דקות, 600 יואן) ומיעדים נוספים. מנמל התעופה יוצאים אוטובוסים מיוחדים לאזור המערבי של ההר (20 דקות, 5 יואן). ברכבת – ניתן להגיע ברכבת לבאי-חה (Báihé, 白河 או Èrdào Báihé, 二道白河), עיירה קטנה המרוחקת כ-20 קילומטר מהכניסה הצפונית לשמורה. אך הרכבות לשם מעטות וארוכות ביותר ולכן עדיף להגיע לתחנת אנטו (Āntú, 安图) מצ'אנגצ'ון (6-8 שעות, 35-170 יואן) או ממקומות נוספים. מתחנת הרכבת אנטו יוצאים עד שעות הצהריים המאוחרות אוטובוסים מיוחדים רבים לבאי-חה (3 שעות, 40 יואן). בבאי-חה מקומות לינה רבים שרובם ככולם מוציאים בבוקר הסעות לשמורה ואחר הצהריים חזרה, כמו כן ניתן לנסוע ממנה במונית. באוטובוס – אוטובוסים ישירים (7 שעות, 120 יואן) לבאי-חה יוצאים מצ'אנגצון מתחנת האוטובוסים ברחוב חואנג-חה (Huánghé lù kèyùn zhàn, 黄河路客运站) ב-8:00 וב-17:00 ומתחנת האוטובוסים המרכזית (Chángchūn kèyùn zhōngxīn zhàn, 长春客运中心站) ב-6:00 וב-17:00.

מחיר כניסה: המדרון הצפוני: 100 יואן (נסיעות: 68 יואן). המדרון המערבי: 125 יואן (80-85 יואן נוספים עבור אוטובוס לפסגה – אין למעשה אפשרות אחרת, משום שאין שבילי הליכה המובילים למעלה ההר).

שעות פתיחה: שער צפוני: 7:00-18:00; שער מערבי: 6:00-16:00.

 

חרבין

זמן מומלץ: 2-3 ימים

חרבין מהווה מוקד תיירותי מרכזי, ומיליוני תיירים נוהרים אליה מדי שנה. מוקד המשיכה המרכזי של העיר הוא פסטיבל הקרח הבינלאומי, הנערך בה כל שנה בחודשים ינואר-פברואר. אך המקום גם הפך לאתר עלייה לרגל עבור יהודים רבים, וקריאת הכיתובים בעברית בבית הכנסת של חרבין בהחלט מרגשת. כדאי להעביר כאן מספר ימים, בהתרשמות מהאדריכלות הנפלאה ומהמבנים ההיסטוריים במקום, ביניהם כנסיית סופיה הקדושה המפורסמת, וכן בשיטוט בין החנויות הרבות.

אטרקציות מרכזיות:

הרחוב המרכזי (Harbin Central Street, Zhōngyāng dàjiē, 中央大街) – הרחוב המרכזי של חרבין הינו טיילת מרוצפת מלאת בניינים אירופאים, המסגיר את עברה של העיר שהוקמה לפני 110 שנה בידי מהגרים רוסים. מרבית בנייני הרחוב משמשים כחנויות או מסעדות, ביניהן תוכלו למצוא חנויות שמוכרות בבושקות ושאר חפצי תרבות רוסית, שמהווים עדות נוספת לתערובת התרבותית הקסומה של חרבין.

הגעה: קווי אוטובוס 53, 113, 114 או 126 לתחנת הרחוב המרכזי (Zhōngyāng dàjiē, 中央大街).
מחיר כניסה:  חינם.

שעות פתיחה: חינם.

 

פארק אי השמש (Sun Island Scenic Area, Tàiyángdǎo gōngyuán, 太阳岛公园) – הפארק מארח בכל שנה כמה מהאירועים המרכזיים של פסטיבל הקרח בחרבין, אשר זכה לפרסום בקנה מידה עולמי. בשאר ימות החורף הוא מהווה גן עדן לאוהבי השלג ומגרש משחקים למגוון תחומי ספורט חורפיים כמו הוקי קרח, החלקה על הקרח, מגלשות ועוד. גם בקיץ אפשר להנות מיופיו וממזג האוויר הנעים שמציע הפארק, לשחות בנהר סונגח'ואה העובר בו או לעשות פיקניק באחת מפינותיו היפות. בנוסף, בתחומי הפארק תוכלו למצוא את "ארץ הקוטב" (Harbin Polarland, Hā'ěrbīn jídì guǎn, 哈尔滨极地馆), פארק שעשועים המוקדש לעולם החי הקוטבי.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 29, 54, 85, 88 לתחנת אי השמש (Tàiyángdǎo, 太阳岛) או במעבורת מפארק סטאלין.
מחיר כניסה:  לפארק אי השמש: 30 יואן (בזמן פסטיבל הקרח המחיר עולה); ל"ארץ הקוטב": 130 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-17:00.

בית הכנסת החדש בחרבין (צילום: טל ניצן)

בית הכנסת החדש בחרבין (צילום: טל ניצן)

בית הכנסת החדש בחרבין (Harbin New Synagogue, Yóutài lìshǐ wénhuà zhǎnlǎn, 犹太历史文化展览) – בלב העיר חרבין, נמצא בית הכנסת הזה שבנייתו הסתיימה ב-1921 והוא יועד להיות מרכזם התרבותי והרוחני של יהודי העיר. בשיאה מנתה הקהילה היהודית בחרבין מעל ל-20 אלף יהודים, רובם ממוצא רוסי. החל מ-2004 שוכן בבניין המוזיאון ליהדות חרבין אשר מציג תמונות, חפצים ומסמכים מחיי הקהילה, עליה נמנו בין היתר משפחת אולמרט ויוסף טרומפלדור. בנוסף ניתן ללכת לבקר באתר בית הכנסת המרכזי (Yóutài zǒnghuì huìtáng jiùzhǐ, 犹太总会堂旧址), ששופץ לאחרונה על מנת לשמש כאולם קונצרטים וכן באתר בית הספר התיכון היהודי (Yóutài zhōngxué jiùzhǐ, 犹太中学旧址), הנמצאים לא רחוק ברחוב טונג-ג'יאנג (Tōngjiāng jiē, 通江街).

הגעה: קווי אוטובוס 21, 74, 105, 112 לתחנת רחוב ג'ינגווי (Jīngwěi jiē, 经纬街), בית הכנסת שוכן ברחוב זה, בית מס' 162.
מחיר כניסה: 25 יואן.

שעות פתיחה: 8:30-17:00.

 

כנסיית סופיה הקדושה (Sophia Church, Shèngsuǒfěiyà jiàotáng, 圣索菲亚教堂) – הסמל הבולט ביותר של העיר אשר מככב בתמונותיה הידועות. הכנסייה נבנתה ב-1907 לאחר ההשלמה של הרכבת הטראנס-סיבירית ומלחמת רוסיה-יפן, אשר הובילו רוסים רבים להשתקע בצפון-מזרח סין. הכנסייה, שבנויה בסגנון ניאו-ביזנטי, מזכירה את כנסיית וסילי הקדוש המוכרת שנמצאת בכיכר האדומה במוסקבה. כיום, הכנסייה משמשת כביתו של מוזיאון חרבין לאמנות הארכיטקטורה, אשר למרבה הצער ההסברים בו עדיין רק בסינית.

הגעה: קו מספר 1, 5, 20, 53, 61, 113, 114 או 206 לתחנת רחוב דז'אולין (Zhàolín jiē, 兆麟街) או קו מספר 1, 2, 8, 13, 23, 28, 61, 74, 116, 201 ו-206 לתחנת פורום האומנות (Jiànzhù yìshù guǎngchǎng, 建筑艺术广场).
מחיר כניסה: 25 יואן.

שעות פתיחה: 8:30-17:00.

כנסיית סופיה הקדושה בחרבין (צילום: טל ניצן)

כנסיית סופיה הקדושה בחרבין (צילום: טל ניצן)

פארק הטיגריס הסיבירי (Siberian Tiger Park, Dōngběihǔ línyuán, 东北虎林园) – כ-15 קילומטר מחוץ לחרבין נמצא פארק זה שמטרתו הרשמית היא לחקור ולהציל את הטיגריס הסיבירי, זן שנמצא בסכנת הכחדה. בפארק מתגוררים כ-500 נמרים, מתוכם ניתן לראות בערך 100 ברחבי הפארק. הפארק גם מציע נסיעה ברכב ספארי ממנו מאכילים את הטיגריסים – חוויה שנחשבת לאמיצים בלבד! מלבד הטיגריס הסיבירי, תוכלו לפגוש בפארק טיגריסים לבנים, טיגריסים בנגלים, אריות, שונרים (לינקס), נמרים ופומות שחורות.

הגעה: קו תיירים מס' 2 (Lǚyóu guānguāng bāshì 2 hàoxiàn, 旅游观光巴士2号线) מגיע לתחנת הפארק (Dōngběihǔ línyuán, 东北虎林园), משם יש מיניבוסים של הפארק שייקחו אתכם עד לכניסה.
מחיר כניסה: 90 יואן.

שעות פתיחה: 9:00-16:00.

אטרקציות נוספות: בית הקברות היהודי, פארק סטאלין, מקדש ג'ילה, אגם ג'ינגפו.

תגובות לכתבה