חגים וחופשות2021-02-25T16:22:14+00:00

חגים וחופשות

החגים הסיניים הם הזדמנות מצוינת להציץ אל לב ליבה של התרבות ארוכת השנים והמסקרנת של סין, ולמדינה רחבת הידיים ומרובת המיעוטים והדתות יש רפרטואר חגים שהיריעה קצרה מלהכיל. חלק מהחגים הללו התקבעו באופן רשמי כחגים לאומים ובחלקם כל תושבי המדינה יוצאים לחופש, אבל חלקם הגדול של החגים הם חגים ייחודיים למקומות ספציפיים בסין. כאן תוכלו למצוא רשימה של החגים המרכזיים של סין. 

 

ראש השנה האזרחית

 

כמו מרבית מדינות העולם גם סין חוגגת ב-1 לינואר, או בעצם ביום שלפניו, את ראש השנה על פי לוח השנה הגרגוריאני (New Year’s Eve, Yuándàn, 元旦). מיקומה המזרחי של סין הופך אותה למדינה ה-12 שהשנה החדשה מגיעה עליה. בערב החג ישנם מופעים וחגיגות בערים הגדולות ברחבי המדינה.

 

חג האביב / ראש השנה הסיני

 

חג האביב (Spring Festival, Chūnjié, 春节) הידוע גם כראש השנה הסיני או ראש השנה הירחית, הוא החג הסיני החשוב ביותר. הוא נחגג כבר מעל ל-4,000 שנה ומתרחש ביום הראשון של החודש הראשון בלוח השנה הירחי – התאריך המסמל את סוף החורף בסין. כמו בחג האביב היהודי, גם הסינים מבלים את הימים שלפני החג בניקיונות קדחתניים והכנות מפרכות, בנוסף בטרם החג רחובות סין ושווקיה מתמלאים כרזות אדומות המברכות במזל והצלחה ופנסים אדומים לרוב. למעשה, שוב בדומה לחגים היהודים החג מתחיל ערב לפני היום הראשון של השנה, בערב ראש השנה הסינית, בו כל משפחה מצפון עד דרום סין מתכנסת לארוחה החגיגית ביותר בשנה. במשך כל החג מתקיימים הרבה מופעים ופעילויות כמו מופעי זיקוקי די-נור תהלוכות ססגוניות וירידים במקדשים היוצרים אווירה תוססת ושמחה מאין כמוה. בימים שלפני החג וביום ערב החג כל הסינים שעובדים רחוק מביתם חוזרים הביתה זה נחשב לזמן העמוס ביותר בדרכים בסין. בנוסף, החל מערב ראש השנה יוצאים המוני הסינים לחופשה בת 7 ימים, שהיא אחת משני חופשים באורך דומה המכונים "שבוע זהב" – בשבוע זה (ולפעמים קצת יותר) עסקים רבים בסין סגורים לרגל החג ומחירי המלונות נוסקים מעלה. לכן למרות החג המרתק מבחינה תרבותית, זאת נחשבת תקופה מאוד לא מומלצת לטיול בסין. 

בשנת 2021 ייחגג חג האביב ב-12 בפברואר (חופש: 11-17 בינואר).

 

לקראת החג נצבעים רחובות הערים באדום (צילום: טל ניצן)

לקראת החג נצבעים רחובות הערים באדום (צילום: טל ניצן)

 

פסטיבל הפנסים

 

פסטיבל הפנסים  (Lantern Festival, Yuánxiāo jié, 元宵节), שמקורותיו מתחקים עד ימי שושלת חאן (206 לפסה"נ-220 לספירה), נחגג 15 ימים בדיוק אחרי חג האביב ונועל את החגיגות. כמו ששמו מרמז, במהלך החג נתלים בכל פינה ברחבי סין אין-ספור פנסים בשלל צורות, גדלים וצבעים (אך בעיקר בצבע אדום כמובן) – אחד המחזות המרשימים ביותר שעיניכם יחזו בו בסין. אגדות ומסורות שונות מתארות מגוון מקורות וסיבות לחג, אך הצבעונית מכולן מספרת על עגור יפה שירד מגן עדן לכדור הארץ, ותושבי כפר קטן צדו אותו. אך לחוסר מזלם, העגור היה החיה האהובה על קיסר הג'ייד (אבן איחד) שבשמיים שהתרגז מאוד ורצה לשרוף את כפרם עד היסוד. בתו של הקיסר הזהירה את בני הכפר, ובעצתו של איש זקן וחכם, הם תלו על כל בית פנסים אדומים, הבעירו מדורות ברחובות וירו זיקוקי די-נור באוויר. כשראו שליחיו של הקיסר את הכפר מרחוק, חשבו שהוא כבר נחרב בשריפה גדולה וחזרו לספר לקיסר הג'ייד שהתרצה וכך ניצל הכפר. 

בשנת 2021 ייחגג חג הפנסים ב-26 בפברואר.

 

אחד המחזות המרשימים בסין (צילום: טל ניצן)

 

חג צ'ינגמינג

 

חג צ'ינגמינג (Qingming Festival, Qīngmíngjié, 清明节) מסמל בלוח השנה הסיני את תחילת עליית הטמפרטורה והגידול בכמות הגשמים, ולכן נוהגים לנצל את הזמן האידיאלי לצאת לחיק הטבע ולהנות ממזג האוויר והנוף האביביים וגם להעיף עפיפונים. לחג גם חשיבות רבה לחקלאות המושפעת מעונות השנה, וזוהי תקופת עיסוק בחריש וזריעה. בנוסף ידוע החג גם כ"יום טיטוא הקברים", משום שהסינים (בעיקר בכפר) נוהגים ביום זה לעלות לקברי אבותיהם, לטפל בקברים ולחלוק לאבות כבוד. בחג זה ניתן גם לראות סינים רבים השורפים כסף נייר כמנחה לאבות, מדובר במסורת עתיקת יומין אשר נמשכת עד היום בהלוויות ובמספר חגים בהם חג צ'ינגמינג. 

בשנת 2021 ייחגג החג ב-4 באפריל (חופש בין 3-5 באפריל).

 

חג הפועלים

 

חג הפועלים הבינלאומי (Labor Day, Láodòngjié, 劳动节) החל ב-1 במאי, ונקרא גם בסינית לרוב "חג ה-1 במאי" (wǔyījié, 五一节), מקבל כמובן יחס של כבוד במדינה המונהגת על ידי מפלגה קומוניסטית. בחג נערכים בסין מצעדים רשמיים ומרשימים, אך לצערם של המטיילים בסין, הסינים כבר מזמן הפכו גם את החג הזה להזדמנות לפקוד את כל אתרי התיירות של המדינה – מכיוון שזה לא חג ארוך, זאת חצי צרה ולא תקלה של ממש כמו ב"שבועות הזהב". 

בשנת 2021 יתקיים החופש לרגל החג בין 1-3 במאי.

 

פסטיבל סירות הדרקון

 

פסטיבל סירות הדרקון (Dragon Boat Festival, Duāngwǔjié, 端午节) נחגג ביום החמישי של החודש החמישי בלוח השנה הירחי ובמהלכו מתקיימות ברחבי סין תחרויות חתירה בסירות בעלות צורת דרקון ונאכלים דזונגזה (zòngzi, 粽子) – פירמידות עשויות אורז דביק, ממולאות במילויים שונים ועטופות עלי במבוק. החג נקשר באגדות שונות שהידועה בכולן היא סיפורו של פקיד הממשל והמשורר צ'ו יואן שחי בתקופת המדינות הלוחמות (476-221 לפסה"נ) במדינת צ'ו. צ'ו יואן תמך בהתנגדות למדינת צ'ין שהחלה לאחד את מדינות האזור תחת שלטונה, והעדיף להטביע את עצמו בנהר ולא לראות את מדינתו נכבשת על ידי צ'ין. כששמעו תושבי המדינה על מותו של צ'ו יואן, הם היו עצובים מאוד, והדייגים השיטו ספינותיהם לאורך הנהר בחיפוש אחר גופתו בעוד שאר התושבים זרקו סוגי אוכל שונים כמו ביצים וזונגזי כדי למנוע מדגים וחיות אחרות לאכול את הגופה. מאז ועד היום, כבר למעלה מ-2,000 שנים ממשיכים הסינים במסורת של השטת ספינות בנהרות ואכילת דזונג-דזה.

בשנת 2021 ייחגג החג ב-14 ביוני (חופש בין 12-14 ביוני).

 

פסטיבל סירות הדרקון (צילום: טל ניצן)

פסטיבל סירות הדרקון (צילום: טל ניצן)

 

פסטיבל אמצע הסתיו

 

פסטיבל אמצע הסתיו (Mid-Autumn Festival, Zhōngqiūjié, 中秋节), שנערך ביום ה-15 לחודש ה-8 בלוח השנה הירחי, נחשב מבחינה מסורתית לחג החשוב ביותר אחרי חג האביב ומציין את הקציר. החג הוא מנהג שירשו הסינים מטקסי פולחן הירח שמגיע לשיא מלואו ובהירותו בתאריך זה והוא כנראה נחגג בצורה זו או אחרת החל מתקופת שושלת שאנג (מאות ה-16 עד ה-10 לפסה"נ). כיום, החג נחגג בהדלקת פנסים, בצפייה בירח ובאכילת "עוגות ירח" (Moon Cakes, yuèbǐng, 月饼) – את האחרונות לא תוכלו לפספס בתקופה זו של השנה כי הן נמכרות בכל חנות ובכל פינת רחוב בסין במהלך ספטמבר. החג נקשר באגדה על צ'אנג-אה, ששתתה את סם חיי-הנצח של בעלה כדי למנוע את גניבתו ועלתה לשמיים, אך משום שלא רצתה להיות רחוקה מבעלה האהוב בחרה לחיות בירח. בעלה העצוב החל להקריב עבורה את הפירות והעוגות שאהבה, ובמהרה הצטרפו אליו עוד ועוד אנשים שגילו אהדה כלפי מעשיה של צ'אנג-אה.

בשנת 2021 ייחגג החג ב-21 בספטמבר (חופש בין 19-21 בספטמבר).

 

החג הלאומי של סין

 

החג הלאומי של סין (China National Day, Guóqìngjié, 国庆节), שנחגג כל שנה ב-1 באוקטובר, מציין את יום הכרזת הרפובליקה העממית של סין על ידי יושב הראש המיתולוגי של המפלגה הקומוניסטית הסינית, מאו-דזה דונג בטקס שנערך בשנת 1949 בכיכר טיאן-אן-מן שבבייג'ינג. ביום זה מתקיימות חגיגות בכל רחבי סין והמוני הסינים יוצאים לחופשה בת 7 ימים, שהיא אחת משני חופשים באורך דומה המכונים "שבוע זהב". אך בניגוד ל"שבוע הזהב" השני שחל בחג האביב, את החג הלאומי לאו דווקא מבלים בחיק המשפחה והבילוי האהוב על סינים בחג זה הוא לצאת ולטייל. כתוצאה ממיליוני המטיילים בשבוע הזה כמעט בלתי אפשרי לטייל בתוך סין – כרטיסי הטיסה, הרכבות והאוטובוסים נמכרים כהרף עין, אתרי התיירות עמוסים עד אפס מקום (וסמכו על המדינה בעלת האוכלוסייה הגדולה בעולם, שעמוס אצלה זה עמוס מאוד…), מחיר המלונות עולים בחדות וכו'. לכן באופן כללי, מאוד לא מומלץ לטייל בשבוע הזה, ואם אתם כבר בסין, עדיף להישאר במקום ולא לתכנן נסיעות מיותרות ואף להגיע מבעוד מועד למקום כמה שפחות מתוייר.

לקריאה נוספת על טיול בסין בזמן החג הלאומי לחצו כאן.

בשנת 2021 החופש לרגל החג יתקיים בין 1-7 באוקטובר.