כל האטרקציות בסצ'ואן2020-01-30T09:25:42+00:00

סצ'ואן – אטרקציות

מלבד מרכז המחקר לפנדה הגדולה אין בצ'נגדו (Chéngdū, 成都) הרבה אטרקציות מרשימות, מזג האוויר בה אפרורי וגשום לעיתים קרובות, ובכל זאת אי אפשר שלא להתאהב בבירה של סצ'ואן. קצב החיים בה איטי בהרבה מערים אחרות בסין והתפתחה בה תרבות מרתקת של בילוי בפארקים וישיבה נינוחה בבתי התה השלווים שבתוכם. את הריגושים מספקים האוכל החריף-חריף שיגרום לאמיצים ביותר לדמוע וחיי הלילה התוססים המתחבאים מאחורי החזות השלווה של העיר. בנוסף, ההיסטוריה המרשימה של האזור הפורה ביותר בסין באה לידי ביטוי במוזיאונים ובמקדשים מרשימים בתוך העיר ובסביבתה, כמו גם בעיירות העתיקות הסובבות אותה.

הגעה: בתור עיר הבירה של המחוז, לצ'נגדו שדה תעופה גדול ותחנת רכבת המקבלת ומוציאה קווים רבים. ניתן להגיע אליה בקלות כמעט מכל עיר גדולה אחרת בסין. 
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

קשה להישאר ציניים למראה עשרות הפנדות בכל הגילאים המתרוצצות במרחבי מרכז המחקר והרבייה של הפנדה הענקית (Chengdu Panda Breeding and Research Center, Dàxióngmāo fánzhí yánjiū zhōngxīn, 大熊猫繁殖研究中心), ומצדיקות את התעשייה הענפה שבנתה סין סביב הדוב הענק. מרכז הרבייה של הפנדות כשמו כן הוא – מרכז מחקר חשוב לשימור ולרביית החיה שהפכה לאחד מסמלי סין. לתיירים מדובר בממתק אמיתי, הכולל גן קסום ומושקע ועשרות פנדות גדולות ופנדות אדומות לצד טווסים, ציפורים וברבורים. אם יתמזל מזלכם, אולי תוכלו אפילו לראות גורי פנדה מטופלים במרכז. במרכז הרבייה לא ניתן להתנדב או להצטלם עם הפנדות יותר. אם אתם מעוניינים להתנדב (בתמורה לכמה מאות יואנים), פנו לאחד המרכזים האחרים באזור.

הגעה: קו מס' 3 של המטרו מגיע למרכז בתחנת שדרת הפנדות (Panda avenue, 熊猫大道), ועוצר חמישה קילומטרים לפני המרכז. צאו ביציאה A ופנו שמאלה, שם תוכלו לקחת אוטובוס ציבורי או לקנות כרטיס לפארק הכולל הסעה. גם קו אוטובוס התיירים 902 מגיע לכאן. הנסיעה אורכת כשעה באוטובוס וכחצי שעה במונית.
מחיר כניסה: 58 יואן. 29 יואן לסטודנטים.
שעות פתיחה: 7:30-18:00 כל השנה. כרטיסים אחרונים נמכרים ב-17:00. הזמן הטוב ביותר לביקור הוא בין 9:00-11:00 בבוקר, אז מאכילים את הפנדות והן פעילות יחסית.

במרכז הרבייה לא ניתן להתנדב או להצטלם עם הפנדות יותר. אם אתם מעוניינים להתנדב (בתמורה לכמה מאות יואנים), פנו לאחד המרכזים האחרים באזור.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

כ-40 קילומטרים צפונית לצ'נגדו נמצא מוזיאון סאן-ש'ינג-דווי (Sanxingdui Museum, Sānxīngduī bówùguǎn, 三星堆博物馆) הנפלא, המהווה גן עדן לארכיאולוגים חובבים – אבל לא רק. סאן-ש'ינג-דוי, תרבות ייחודית לאזור מהמאה ה-12 לפנה"ס שהתגלתה לראשונה ב-1987, הביאה לערעור התפיסה המסורתית של תרבות סינית אחידה. המוזיאון הגדול נפתח ב-1997 ומציג את הכלים המיוחדים שיצרה התרבות, השונים במהותם מהתרבות הסינית המוכרת ומכילים כמה מכלי הברונזה המרשימים בעולם. למוזיאון אוסף של כ-1000 כלים שנמצאו באזור מתקופות שונות, והוא מספק הצצה נדירה לאחת התרבויות המרתקות שצמחו בסצ'ואן ובסין כולה.

הגעה: הדרך הטובה ביותר להגיע היא דרך הסעה פרטית. חברת "היי פנדה" מוציאה הסעות למוזיאון מדי יום ממקדש וו-חאו ב-10:00 וחוזר ב-15:30 וב-17:00 (138 יואן כולל הסעות וכרטיס כניסה, 98 לסטודנטים. שעה וחצי לכיוון). הסעות של החברה יוצאות גם מ"סמטה רחבה סמטה צרה" ומקניון IFS ב-10 בבוקר, וממרכז המחקר לרבייה של הפנדה הענקית ב-12:30.
מחיר כניסה: 80 יואן. 50% הנחה לסטודנטים.

שעות פתיחה: 8:30-18:30. מכירת הכרטיסים מסתיימת שעה לפני הסגירה.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

לעיירה העתיקה הקסומה פינג–לה (Pingle ancient town, Pínglè gǔzhèn, 平乐古镇) היסטוריה בת למעלה מאלפיים שנים, והיא שימשה נקודה מרכזית במעבר סחורות בתקופה העתיקה. היום היא פינת חמד של ממש במרחק נגיעה מצ’נגדו, ודרך נפלאה לחוות פיסת אותנטיות מסין המסורתית. יש כאן מספר אטרקציות מקסימות, ביניהם בתי מלאכה שונים ויער במבוק נחמד. הנהר העובר בעיירה מהווה אטרקציה מרכזית בעצמו, ובימים מספיק חמים ייתכן ותיתקלו במלחמת מים ענקית עם ילדים (ומבוגרים) מכל העולם.

הגעה: מספר אוטובוסים ישירים לעיירה יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש (Xīnnánménqìchēzhàn, 新南门汽车站) וחזרה עד 16:50, בנסיעה האורכת כשעה וחצי.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

מרבית ההוסטלים מצ’נגדו מוציאים לפה טיולי יום שמטרתם העיקרית צפייה בגידול התה בשדות מסביב. סיורים אלו נחמדים, אך מומלץ גם להגיע ולטייל לבד.

 

כשעה ורבע נסיעה מצ'נגדו, על גדות נהר רחב ידיים, שוכנת העיירה העתיקה חואנג-לונג-ש'י (Huanglongxi Ancient Town, Huánglóngxī gǔzhèn, 黄龙溪古镇), שמשווקת כיעד לטיול יום למי שרוצה לברוח מהעיר הסואנת. לעיר הקטנה היסטוריה בת למעלה מ-1,700 שנים, והרחובות הנראים בה היום נבנו בתקופת שושלת מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1911). העיירה זכתה לשיפוץ מקיף והפכה ליעד פופולארי לצילום סרטים וסדרות תקופתיים, אך הדבר גבה מחיר כבד מהאותנטיות שלה. כיום האטרקציה המרכזית בה היא פלגי המים הזורמים לאורכה שמהווים פארק מים קטן עבור הילדים בימות הקיץ החמים. ומלבד זאת היא מכילה גם כמה מקדשים קטנים ומבנים היסטוריים, וכן חנויות ומסעדות לרוב.

הגעה: אוטובוס ישיר לעיירה יוצא כל חצי שעה (70 דקות, 15 יואן) מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) וחזרה בין 6:30 ל-18:00.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

מערכת ההשקיה בדו-ג'יאנג-יאן (Dujiangyan Irrigation Project, Dūjiāngyàn jǐngqū, 都江堰景区) היא אחת הדוגמאות הבולטות ביותר ליכולות המופלאות של סין בתקופות קדומות. המערכת נבנתה בשנת 256 לפנה"ס, בתקופת המדינות הלוחמות (406-221 לפנה"ס) על-ידי מדינת צ'ין. מטרתה הייתה מניעת ההצפות באזור, מה שהיא עשתה ויותר: המערכת הפכה את סצ'ואן לכר הפורה של סין, והיא ממשיכה לנתב מים ל-50 ערים שונות עד היום. סינים מכל רחבי המדינה מגיעים כדי לחזות במה שנחשב עד היום לאחד מפלאיה של סין, וגם בעולם מהללים את הטכנולוגיה המדהימה לתקופתה. במקום גשר העובר מעל הסכר ומספק נופים יפים של הפרויקט, וכן מקדש עתיק לזכרו של לי בינג (Li Bing), מושל צ'ין ואבי המערכת.

הגעה: אוטובוס ישיר יוצא מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzǐ qìchēzhàn, 茶店子汽车站) בין 6:30-19:00 (שעה נסיעה, 17 יואן).
מחיר כניסה: 90 יואן. 50% הנחה לסטודנטים.

שעות פתיחה: דצמבר-פברואר: 8:00-17:30; מרץ-נובמבר: 8:00-18:00.

הר העיר-הכחולה (Qingcheng, Qīngchéng shān, 青城山) הוא אחד ההרים הקדושים לדאואיסטים הוא גם הזדמנות נפלאה לברוח משאון העיר צ’נגדו ליום טיול מקסים. ההר, בגובה 1600 מטרים בסך הכל, מאפשר לחוות נופים מרהיבים ויערות פסטוראליים, והכל במסע רגלי בן 4 שעות בלבד. הוא פחות ידוע מאמיי שאן השכן, אך מהווה יעד קליל ונגיש יותר מהעיר צ'נגדו. במהלך ההליכה תוכלו להיכנס למספר מקדשים ומערות במקום, המכילים פסלים וציורים משושלות סוי (581-618) וטאנג (618-907).

הגעה: אוטובוסים סדירים יוצאים להר מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzǐ qìchēzhàn, 茶店子汽车站) בין 8:00-10:00 בבוקר (28 יואן). רכבות יוצאות מתחנת הרכבת הצפונית של צ'נגדו (Chéngdu huǒchē běizhàn, 成都火车北) לאזור ההר בין 6:30-20:15 (40 דקות, 15 יואן), ואחריהן יש לקחת את קו 101 או 102 כדי להגיע להר עצמו.
מחיר כניסה: 90 יואן (כניסה למקדשים בתשלום נוסף, לרוב 5-10 יואן). 50% הנחה לסטודנטים. רכבל: כיוון אחד- 35 יואן; שני כיוונים- 60 יואן.
שעות פתיחה: מרץ-נובמבר: 8:00-18:00. דצמבר-פברואר: 8:00-17:00.

אם תקומו מוקדם תוכלו לשלב את הנסיעה להר עם גיחה למערכת ההשקיה של דו-ג'יאנג-יאן, הנמצא בדרך.

קשה להפריז בתחושת הפליאה העולה ממראהו של הבודהה הגדול של לשאן (Leshan Giant Buddha, Lèshān dàfó, 乐山大佛) – פסל הבודהה הגדול בעולם. הבודהה מיתמר לגובה הלא יאומן של 71 מטרים, אצבעותיו באורך 8 מטרים ואזניו 7 מטרים כל אחת. את הרעיון לחצוב בהר בודהה ענקית הגה הנזיר הבודהיסטי חאי טונג (Hai Tong) אי שם בשנת 713, במטרה להרגיע את זרמיו של הנהר תחתיו. 90 שנים ואלפי פועלים אחר כך, הנהר אכן נרגע, ולשאן זכתה לשם עולמי בזכות הפלא הזה. מעטים יודעים כי הפסל נבנה עם מערכת ניקוז שהקדימה את זמנה- צינורות מיוחדים הממוקמים בראש, מאחורי האזנים ובכתפיים מסיתים את מי הגשמים ועוזרים לשמור על הגוף יבש. ניתן (ורצוי) לראות את הבודהה הן מלמעלה והן מלמטה, בדרך קצרה המתחילה בתצפית על הראש וממשיכה במדרגות לאורך גופו של הבודהה המסתיימות בקרקעית הפסל.

הגעה: אוטובוסים תדירים (30 יואן, שעתיים) יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站). האוטובוסים מגיעים לתחנת האוטובוסים של העיר, משם ניתן לקחת מונית או את הקו הציבורי מס' 13 לבודהה הגדול (2 יואן, חצי שעה). ניתן להגיע ללשאן גם ברכבת מתחנת הרכבת המזרחית או הדרומית של צ'נגדו. שימו לב – האוטובוס האחרון לצ'נגדו יוצא מוקדם יחסית (סביב 19:00), והרכבת האחרונה עוזבת את לשאן בסביבות 21:30.
מחיר כניסה: 90 יואן.

שעות פתיחה: מאי-7 באוקטובר: 6:00-18:30; 8 באוקטובר-אפריל: 7:00-17:30.

בצמוד לפארק אך בתשלום נוסף נמצא גם פארק הבודהה המזרחי (Dōngfāng fódū, 东方佛都) המקסים והשקט, המכיל מגוון פסלים ופסל אחד ענק של בודהה שוכב, באורך 170 מטרים, הטוען לכתר הבודהה הארוך בעולם.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

מקדשים עתיקים, נופים מרהיבים וזריחה מבורכת אחת: כאחד מההרים הקדושים ביותר לבודהיסטים, אמיי שאן או הר אמיי (Emei mountain, Éméi shān, 峨眉山), הפך לאחר מאתרי התיירות הפופולריים במחוז סצ'ואן ובסין כולה. ההר מתנשא לגובה של כ-3,000 מטרים מעל פני הים, וביום טוב תוכלו לראות ממנו הרים מושלגים ושטחים נרחבים מסצ'ואן. ההר מוכן היטב לתיירים ומכיל מספר מסלולים אפשריים, הנעים בין יום טיול לשלושה-ארבעה ימים (נראה כי מרבית המטיילים עושים אותו ביומיים). מומלץ להגיע לפה בין מאי לאוקטובר, ולהתכונן לחלוק את השבילים והרכבת עם אלפי תיירים סינים ומערביים.

הגעה: רכבות יוצאות מצ'נגדו (כשעתיים, 60-80 יואן) ומלשאן (רבע שעה, 10-15 יואן) אל אמיי שאן. תחנת הרכבת קרובה מאוד לכניסה לפארק – תפסו ממנה אוטובוס למקדש באוגואו (Bàoguó sì, 报国寺), נקודת ההתחלה של המסלול בהר. אוטובוסים ישירים יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) אל מקדש באוגואו בין 7:20-19:20 (שעתיים וחצי, 43 יואן). אוטובוס ישיר אחד (שעה, 11 יואן) אל המקדש יוצא ב-17:00 מלשאן, ויכול לחסוך לינה בלשאן.
מחיר כניסה: 185 יואן (בין 15 לדצמבר ל-15 לינואר: 110 יואן). רכבל: עלייה- 65 יואן; ירידה – 45 יואן (בין 15 בדצמבר ל-15 בינואר: עלייה 30 יואן; ירידה 20 יואן). כניסה למקדשים כרוכה בתשלום נוסף, לרוב 10 יואן.

שעות פתיחה: מאי- 7 באוקטובר: 6:00- 18:30; 8 באוקטובר- אפריל: 7:00-17:30.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

אל תתנו למחיר הכניסה הגבוה להכניע אתכם: פארק ג'יודז'איגואו (Jiuzhai Valley, Jiǔzhàigōu fēngjǐng míngshèngqū, 九寨沟风景名胜区) הוא לא פחות ממעשה כישוף של הטבע, עם עשרות שבילים המובילים לאגמים מרהיבים, מפלים אינסופיים והרים מושלגים. האתר זכה לתהילה נוכח הצבעים המיוחדים של מי אגמיו, הנובעים מתהליכים כימיים שונים שיצרו גווני ירוק, טורקיז ותכלת יוצאי דופן. באתר אף תשעה כפרים טיבטים פסטוראליים, המשולבים היטב עם הטבע של האזור. הפארק הוא ביתם של כמה מיני חיות שנמצאים בסכנת הכחדה, כולל דב הפנדה המפורסם ומינים שונים של קופים וציפורים, אך סביר יותר שתתקלו בהמוני סינים מצטלמים מאשר בפנדה מהלכת. החודשים המומלצים לביקור בפארק הם ספטמבר-נובמבר, אך כל עונה מביאה עמה נופים דרמטיים משתנים. 

הגעה: בטיסה: שדה התעופה ג'יוחואנג (Jiuhuang Airport, Jiǔhuáng jīchǎng, 九黄机场) ממוקם כשעה וחצי מהפארק ומקבל טיסות מכל סין. טיסה מצ'נגדו אורכת כ-40 דקות (700-1300 יואן). משדה התעופה יוצאים אוטובוסים לפארק בתיאום עם הנחיתות. באוטובוס: אוטובוסים יוצאים מתחנת האוטובוסים של השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) בצ'נגדו מדי בוקר ב-6:30, 7:00, 7:30, 8:00 ו-8:10 (כ-10 שעות, 145 יואן), מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站) יוצאים 3 אוטובוסים לפני 8:40 בבוקר (כ-10 שעות, 110 יואן). הנסיעה אינה קצרה, אך עוברת בנוף עוצר נשימה של מעברי הרים.
 
הכניסה לפארק מוגבלת ל-20,000 איש ביום, ואפשרית לקבוצות ולבודדים. אין אפשרות לקנות כרטיסים במקום – יש לקנות כרטיסים מראש דרך סוכנויות טיולים או באתר הבא (בסינית): www.abatour.com.
מחיר כניסה: אפריל- 15 בנובמבר: 169 יואן, 90 יואן להסעה פנימית; 16 בנובמבר- מרץ: 80 יואן, 80 יואן הסעה פנימית.

שעות פתיחה: 8:30-17:00.

על מנת להספיק כמה שיותר ממה שיש לפארק להציע, השכימו להגיע לפארק בשעת הפתיחה.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

ה"אחות הקטנה" של ג'יודז'איגואו, שמורת הטבע חואנגלונג ( Huanglong, Huánglóng fēngjǐng míngshèngqū, 黄龙风景名胜区), היא בשום פנים ואופן לא חיקוי זול – השמורה המקסימה מכילה נופים מרתקים וייחודיים שהופכים אותה לפינת חמד בצפון סצ'ואן, ולאתר מושלם לבריחה מגל התיירים של האח הגדול המפורסם. השמורה התפרסמה בשל מספר תצורות טבע נדירות, ובכללן טראסות מיוחדות של בריכות גיר שנוצרו במקום. אלו משתלבים עם צבעי המים המרהיבים ויוצרים סדרת אגמים קסומה המספקת תחושה של הליכה בתוך ספר אגדות. ניתן למצות את הפארק תוך 3-4 שעות, ועל כן מומלץ ביותר לשלבו עם טיול בסונגפאן או בג'יודז'איגואו. כמו האחרון, גם חואנגלונג מציע נופים משתנים בהתאם לעונות השנה.

הגעה: בטיסה: שדה התעופה ג'יוחואנג (Jiuhuang Airport, Jiǔhuáng jīchǎng, 九黄机场), הסמוך לפארק מקבל טיסות מכל סין, טיסה מצ'נגדו אורכת כ-40 דקות (700-1300 יואן). משדה התעופה יוצאים אוטובוסים לפארק בתיאום עם הנחיתות (כשעה נסיעה). באוטובוס: אוטובוסים לפארק יוצאים מסונגפאן ב-6:00, 7:00 ו-14:00 (שעה וחצי). ודאו על האוטובוס שהוא אכן מגיע לפארק. מג'יודז'איגואו יוצאים 2 אוטובוסים ב-6:30-7:00 לכיוון הפארק (כ-3 שעות, 38 יואן). מעט אוטובוסים חוזרים מהפארק אז כדאי לבדוק מראש את החזרה.
מחיר כניסה: אפריל – 15 בנובמבר:200 יואן; 16 בנובמבר – מרץ: 80 יואן. במקום רכבל שמאפשר נסיעה במעלה (80 יואן) ובמורד (40 יואן) הפארק.

שעות פתיחה: 8:00-18:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

העיירה העתיקה סונגפאן (Songpan, Sōngpān Gǔ chéng, 松潘古城) נודעה בחומת העיר המרשימה שלה, העומדת עד היום וממחישה את החיים במקום לפני מאות שנים. העיירה נבנתה בתקופת שושלת טאנג (618-907), אז מיקומה האסטרטגי הפך אותה לבסיס צבאי. החומה הנראית כיום נבנתה מחדש בתקופת שושלת מינג (1368-1644), ומכילה חמישה שערים גדולים ומרהיבים. כיום ידועה סונגפאן בקרב המטיילים כיעד לטיולי סוסים באזור, וחברות הממוקמות בעיר מציעות מגוון מסלולים הנע בין טיול יום לבין שבועיים. הסוסים קטנים ומאולפים למדי, והטיולים כוללים הכל- מאוהלים ושקי שינה ועד אוכל והסברים על האזור.

הגעה: אוטובוסים לסונגפאן יוצאים ושבים מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站) בצ'נגדו (כ-10 שעות, 117 יואן). אוטובוסים יוצאים גם מג'יודז'איגואו (שעתיים וחצי), חואנגלונג (שעתיים).
מחיר כניסה: חינם. עלייה על חומות העיר – 150 יואן.

שעות פתיחה: כל היום, אך בחורף (דצמבר-מרץ) חלקים נרחבים מהעיר סגורים. חומות העיר פתוחות בין השעות 9:00-18:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

במקום מרוחק ומיושב בדלילות בינות להרים שוכנת לה העיירה המנומנמת לאנגמוסה (Langmusi, Lángmùsì, 郎木寺), אשר אוכלוסייתה היא תמהיל של סינים בני חאן עם בני מיעוט החוי המוסלמי והמיעוט הטיבטי. לאנגמוסה נמצאת על הגבול בין הפרובינציות סצ'ואן וגאנסו והנהר החוצה אותה מסמל את הגבול בין השתיים. יש בה שני מנזרים טיבטיים מרכזיים – קירטי גומפה (Kirti Gompa, Gé'ěrdǐ sì, 格尔底寺) מן העבר הסצ'ואני, וסרטרי גומפה (Sertri Gompa, Sàichì sì 赛赤寺) בצד הגבול של גאנסו, הידוע בנופיו המרהיבים. מלבד זאת, העיירה קונה לעצמה לאט לאט שם בזכות טיולי הסוסים היוצאים ממנה למשך זמן של יום-חמישה ימים בהם תוכלו לסייר בערבות המרעה האינסופיות של האזור ובהרים הסובבים אותו (220-300 יואן ליום, תלוי במספר המשתתפים). אך אפשר ומומלץ לטייל גם ברגל – מסלול מצוין של מספר שעות (הלוך ושוב באותה הדרך) רצוף פרחי-בר, ציפורים ונביעות מתחיל מקירטי גומפה לכיוון דרום מערב אל תוך ערוץ נאמו (Namo Gorge, Nàmó dàxiágǔ 纳摩大峡谷), והוא לא היחיד.

הגעה: מגאנסו – מלאנדז'ואו אמנם אין אוטובוסים ללאנגמוסה, אך ארבעת האוטובוסים היוצאים בבוקר מתחנת האוטובוסים הדרומית של העיר (Qìchē nánzhàn, 汽车南站) לג'יודז'איגואו שבסצ'ואן או לדיה-בו (Diebu, Diébù, 迭部) יעצרו לכם אם תבקשו בצומת של לאנגמוסה (8 שעות, 120 יואן). הצומת נמצא במרחק כ-3 קילומטר מהעיירה, אותם תוכלו ללכת ברגל או לנסות לתפוס מונית או טרמפ. בנוסף שני אוטובוסים יוצאים מש'יה-חה מדי יום בסביבות 6:40 ו-7:40 בבוקר (4 שעות, 70 יואן). מסצ'ואן – מג'יודז'איגואו יוצא בשעה 7:00 בבוקר אוטובוס לכיוון לאנדז'ואו אשר עוצר בצומת של לאנגמוסה (6 שעות, 120 יואן), אם תרצו להגיע מסונגפאן תצטרכו לקחת אוטובוס לזויגה (Zoigê, Ruò'ěrgài, 若尔盖) שיוצא בשעה 10:00 או 14:30 (3 שעות, 50 יואן) ומשם אוטובוס נוסף ללאנגמוסה (7:00 או 14:30, שעתיים, 25 יואן).
מחיר כניסה: קירטי גומפה – 30 יואן (כרטיס הכניסה תקף לשלושה ימים); סרטרי גומפה – 30 יואן.

שעות פתיחה: כל היום. המקדשים פתוחים בין 8:00-17:00. מומלץ לבקר במקום בשעות הבוקר (7:00-8:00, 10:30-13:00) או הערב (18:00-20:00).

על גבעה מצפון למנזר סרטרי גומפה תוכלו לחזות בטקסי קבורת השמיים הטיבטים, שזהו אחד המקומות האחרונים בהם הם עדיין מתקיימים. קחו בחשבון שאין זה מאורע קל לצפייה. הגבעה נחשבת לחלק משטח המנזר וכדי להגיע אליה יש לשלם דמי כניסה.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

קסמה הטבעי של דאנבה (Danba, Dānbā, 丹巴), השוכנת על גדות נהר עמוק בין הרים, ובמיוחד קסמם של הכפרים הסובבים אותה, מושך מטיילים אמיצים הרוצים לרדת קצת ממסלול הטיול הרגיל בסין. האזור לא נמצא בדיוק על הכביש הטיבט-סצ'ואני, אך יש הבוחרים לשבצו במסלול בשל נופו הייחודי, ובכללו מגדלי השמירה הפזורים בין בתי המתיישבים ושטחי הגידול שלהם. מגדלים אלו מיתמרים לגבהים הנעים בין מטרים ספורים ל-60 מטרים, הם נבנו לפני 700-1200 שנים ומהווים עד היום זכר לתרבות העתיקה של בני מיעוט צ'יאנג החיים באזור. בנוסף שוכנים במקום טיבטים ידידותיים, המסבירים פנים למטיילים. אפשר להעביר בכיף יום-יומיים בדאנבה ובכפרים באזור, בטיול בין המגדלים ובמשחק עם הילדים המקומיים.

הגעה: אוטובוס מצ'נגדו יוצא ב-6:30 בבוקר מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站;י71 יואן, כ-8 שעות). מקאנגדינג יוצאים אוטובוסים מדי יום ב- 7:30 ו-14:30 (55 יואן, 3 שעות). מטאגונג ניתן לקחת מיני-וואנים פרטיים (6 שעות).
מחיר כניסה: חינם, לחלק מהכפרים בסביבה עלות כניסה משתנה.

שעות פתיחה: כל היום.

לאחר סיור בן מספר שעות בדאנבה, קחו מונית או מכונית מקומית וסעו לבקר באחד הכפרים הנמצאים בסביבתה.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

קאנגדינג (Kangding, Kāngdìng 康定) המקסימה מהווה מעין נקודת מעבר בין צ’נגדו הסינית למרחב הטיבטי. כאתר מסחר מרכזי בעבר בין סין לטיבט, קאנגדינג מתפקדת היום כשער למסע על הכביש המהיר סצ'ואן-טיבט, הצפוני והדרומי כאחד. העיירה הנחמדה, הבנויה לאורך הנהר, מכילה בתים טיבטים מפוארים ואנשים לבביים במיוחד. בצלעי ההרים מסביב תראו כתבים בודהיסטים חרוטים בטיבטית, וביום עם ראות טובה תוכלו אף לראות את דמותו של גונגה שאן (Gònggā shān, 贡嘎山), ההר האימתני הנישא לגובה של 7,556 מטרים. יש במקום מספר מסלולי טיול מקסימים כמו גם מקדשים נחמדים, ואפשר בקלות להעביר מספר שעות בעיירה הנחמדה. אל תתנו לנסיעה הארוכה להפחיד אתכם – מדובר בנסיעה חווייתית דרך מעברי הרים ועמקים קסומים, שתשאיר אתכם פעורי פה.

הגעה: טיסה: מדי יום יוצאות בין טיסה אחת לשלוש מצ’נגדו לקאנגדינג בשעות הבוקר (כשעה, 600-1000 יואן). אוטובוס: אוטובוסים תדירים יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánménqìchēzhàn, 新南门汽车站) לתחנת האוטובוסים של קאנגדינג (105-120 יואן, 7 שעות). מטאגונג (40 יואן, 4 שעות) ומליטאנג (80 יואן, 9 שעות) תנועת האוטובוסים דלילה בהרבה.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

אם יש לכם רק כמה ימים וברצונכם לטעום את החיים הטיבטים – טאגונג (Tagong, Tǎgōng, 塔公) היא המקום עבורכם. זוהי אחת העיירות היפות שתתקלו בהם באזור, והנסיעה אליה עוברת בין נופים משגעים. העיירה הפצפונת מוקפת מרחבי דשא אינסופיים, בהם יושבים הטיבטים ולוגמים תה מחמאת יאק להנאתם – והיו בטוחים שתוזמנו להצטרף לפיקניק. במקום נמצא מקדש טאגונג הגדול והידוע בו עדיין מתפללים מדי יום, ובמורד הדרך תחזו במבנה ענק ומוזהב מוקף דשא – זוהי הפגודה המוזהבת של מו-יה (Mùyǎ jīntǎ, 木雅金塔).

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה פעם ביום ב-6 בבוקר (50 יואן, 3 שעות), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם (הכניסה למקדש עולה 20 יואן).

שעות פתיחה: כל היום.

  1. שימו לב לקחת את הטיול במקום ברוגע – טאגונג היא התחנה הראשונה בדרך שגובהה (3,750 מ') עשוי ליצור מחלת גבהים, ומאמץ ביום הראשון עשוי לגרום לכם להרגיש רע ביום השני
  2. השכימו לקום ולכו לראות את המקומיים מתפללים במנזר בבוקר. התפילה נערכת סביבות 6:30-7:00 והיא הדבר הקרוב ביותר לתפילה טיבטית אותנטית שתראו. בררו במקום את שעת התפילה המדויקת.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

העיירה הכפרית המקסימה ליטאנג (Litang, Lǐtáng 理塘) נמצאת במרחק של שמונה שעות עוצרות נשימה מקאנגדינגומסמלת עבור רוב המטיילים את סופו של הכביש הדרומי. ליטאנג מהווה הזדמנות מצוינת לחזות בכמה מהמסורות הידועות ביותר של טיבט, כולל קבורת שמיים ורכיבה על סוסים. עם הליכתם ברחובותיה הטיבטים תוכלו לחוש את אווירת הקודש השורה במקום, שהיה למקום הולדתם של שני דאלי לאמה. באוגוסט הופכת העיירה לאתר תיירות שוקק, עם פסטיבל הסוסים הטיבטי שליטאנג ידועה בו. אך אל תתנו לתאריך להפריע לכם – מדובר במקום מקסים ובפנינה טיבטית אמיתית.

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה ב-7:00 וב-9:00 בבוקר (90.5 יואן, 9 שעות), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

במידה ואתם מגיעים לפסטיבל הסוסים, תדאגו להזמין מקום לינה זמן רב מראש. היזהרו- הטיבטים נוהגים לשתות הרבה לכבוד החגיגה והם לעיתים גולשים לאלימות.

באטאנג (Batang, Bātáng, 巴搪) מהווה את נקודת הסיום האמיתית של הכביש הדרומי – מטיילים סינים רבים חוצים מפה את הגבול לטיבט, שנמצא במרחק של 30 ק"מ בלבד. למטיילים מערביים הדבר אינו אפשרי לצערנו, אך אין זה אומר שבאטאנג לא שווה ביקור: במקום מנזר מרהיב החולש על הנוף, והאווירה הטיבטית הרגועה שוררת ברחובות העיירה. באטאנג אף ממוקמת מתחת לקו הגובה הרגיל לאזור, דבר שגורם לה להיות בעלת מזג האוויר מוצלח בהרבה ומאפשרת רגיעה לסובלים ממחלת גבהים.

הגעה: שני אוטובוסים יוצאים לפה מקאנגדינג סביב 6 בבוקר (154-169 יואן, 12 שעות), ומליטאנג בשעות הצהריים (70 יואן, שלוש שעות וחצי). רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מליטאנג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

שמורת הטבע יאדינג (Yading Nature Reserve, Yàdīng fēngjǐngqū, 亚丁风景区) שבמחוז סצ'ואן היא אחד הסודות השמורים של הממלכה הטיבטית. למערביים היא אמנם תגלית חדשה יחסית, אבל לטיבטים היא מהווה אתר קדוש וחשוב כבר קרוב לאלף שנים. השמורה מציעה מסע מאתגר בינות נופים עוצרי נשימה של אגמים מרהיבים, כשברקע מתנשאות במלוא הדרן שלוש פסגות מושלגות בעלות מעמד קדושה בעולם הטיבטי: "הר החוכמה” (Jampelyang), "הר הכח” (Chana Dorje), ו"הר החמלה" (Chenresig). כל אלו מגובים בהליכה בגבהים מסחררים (4,000-5,000 מטר מעל פני הים) ובמפגש עם טיבטים מקסימים.

הגעה: ראשית יש להגיע לדאוצ'נג (Dàochéng, 稻城). אוטובוס מתחנת השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) לדאוצ'נג עוזב פעם ביום ב-10 בבוקר (כ-22 שעות, 240 יואן) – האוטובוס עוצר ללילה בקאנגדינג שם תצטרכו לארגן לינה לעצמכם. לחלופין ניתן לטוס מצ'נגדו לדאוצ'נג, עם טיסות הנערכות כל יום ולעיתים מספר פעמים ביום (שעה, 600-700 יואן). ההמלצה היא כמובן לשלב את השמורה עם מסע אל הדלת האחורית, המחברת בין יונאן וסצ'ואן ועוברת בטריטוריות הטיבטיות באזור: מקאנגדינג – אוטובוס (11 שעות, 150 יואן) יוצא ב-6:00 בבוקר; מליטאנג – מיני-ואנים (3 שעות, 300-400 יואן ל-7 אנשים) יוצאים מחוץ לתחנת האוטובוסים; ומשאנגרי-לה – אוטובוס (10 שעות, 100 יואן) יוצא ב-7:00. מדאוצ'נג תוכלו לקחת מיני-ואן לכפר ריווה (Rìwǎ, 日瓦) השוכן למרגלות השמורה.
מחיר כניסה: מחיר הכניסה לשמורה 270 יואן (150 יואן לכניסה + 120 יואן לשאטל). הכרטיס תקף לשלושה ימים בלבד, כך שיש לנהל היטב את השהות בשמורה.

שעות פתיחה: כל היום.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

המראה של אלפי הבתים הססגוניים באקדמיה הבודהיסטית של סדה (Sèdá lǎróngsì wǔmíng fóxuéyuàn, 色达喇荣寺五明佛学院), מצטופפים סביב המקדש העצום במרכזה, הפכו בשנים האחרונות לסמל של מערב סצ'ואן. אכן, קשה להפריז בתחושת העוצמה וההוד שמתקבלים מתצפית על סדה, אחת האקדמיות הבודהיטיות הגדולות בעולם. למרות שהיא לא ממוקמת רשמית על הדרך הצפונית, הלך הרוח הרגוע שלה והפוטוגניות יוצאת הדופן שלה הופכים אותה לנקדה ששווה בהחלט את הנסיעה. זהו גם אחד המקומות הטובים ביותר לראות בהם את טקס קבורת השמיים – הטקס עתיק היומין בו ניתנות גופות המתים למאכל עופות טורפים.

הגעה: מצ'נגדו – אוטובוס (160 יואן יואן, 16 שעות) מצ'נגדו יוצא בכל יום ב-6:35 מהתחנה הצפון מערבית של צ'נגדו (Chádiànzi kèyúnzhàn, 茶店子客运站). אוטובוס חזרה (200 יואן) יוצא בכל יום ב-6:00 מתחנת האוטובוסים של העיירה סדה. מקאנגדינג – אוטובוס (131 יואן, 12 שעות) יוצא בכל יום בשעה 6:000 מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג, אוטובוס חזרה יוצא בכל יום ב-6:00 מתחנת האוטובוסים של העיירה סדה. מלבד אוטובוסים ישירים אלה ניתן לנסוע בטרמפים או מוניות שירות ולחלק את הנסיעה, למשל אם תרצו להגיע מכיוון דאנבה או טאגונג, סעו לכיוון העיירה לו-חואו (Lúhuò, 炉霍) ומשם תפסו רכב לסדה.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

האקדמיה חובה מגבלות שונות מצד הממשל הסיני, ובשנים האחרונות עברה פירוק ושיפוצים רבים. התייעצו עם צוותי ההוסטלים בקאנגדינג בנוגע להגבלות נסיעה לפני שתצאו לדרך.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

אם אתם תרים אחרי חלום ה"מקום בו כף רגלו של אדם זר לא דרכה", ייתכן כי גאנדזה (Ganzi, Gānzī, 甘孜) היא הכי קרוב שתוכלו להגיע. כנקודה המרכזית על הכביש הצפוני, היא מהווה התחלה מושלמת למסע מרהיב בחלקה הצפוני של סצ'ואן. אם תצליחו לשרוד את הנסיעה הקשה ברכב המטלטל, מובטחת לכם עיירה קסומה מוקפת הרים מושלגים ושדות חיטה פסטוראליים. ניתן להעביר פה ימים רבים בטיולים בסביבה, אם זה בין המקדשים הרבים באזור או בהרים מכוסי דגלי התפילה, ולכל כיוון שתפנו מובטחת לכם חוויה חד-פעמית. מעל העיר ניצב מקדש גאנדזה הגדול והעתיק, שממנו נגלה נוף פנוראמי עוצר נשימה של גאנדזה וסביבתה.

הגעה: שדה התעופה של גאנדזה (Garze [Ganzi] Gesar Airport, 甘孜格萨尔机场. קיצור תעופה: GZG) נפתח ב-2019 במרחק 50 קילומטרים מגאנגזה, ומפעיל טיסות ישירות מצ'נגדו ומצ'ונגצ'ינג של שעה בלבד. שני אוטובוסים ביום יוצאים מקאנגדינג לגאנדזה ב-6:00 וב-9:00 בבוקר ולוקחים כ-8 שעות (109  ו-132.5 יואן בהתאמה). האמיצים יכולים לקחת אוטובוס מצ'נגדו לגאנדזה – האוטובוס יוצא פעם ביום ב-10 בבוקר מתחנת השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) ולוקח כ-20 שעות (215 יואן). ניתן לנסות לחלוק מונית או מיניוואן מקאנדינג או מטאגונג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

הנסיעה לגאנדזה עוצרת נשימה. עם זאת, היא בין הקשות באזור, ומכשולים כמו מפולות הרים ותאונות דרכים עשויים להאריך בקלות את הנסיעה ל-16 שעות ואף יותר. היערכו בהתאם.


לקריאה נוספת לחצו כאן

רחובה הראשי (והיחיד) של מאניגאנגו (Manigango, Mǎnígāngē, 马尼干戈) נראה כמו תפאורה הלקוחה מסרטי המערב הפרוע – מאובק, מיושן וחסר אנשים. עם זאת, העיירה הקטנטנה מהווה נקודת יציאה לכמה אתרים מרהיבים בסביבה, ביניהם אגם יילון לה-טסו (Yilhun Lhatso/ Xinluhai, 新路海, 20 יואן כניסה) ומנזר דזוגצ'ן גומפה עוצר הנשימה. אתם יכולים להעביר מספר שעות בהליכה בטבע המרהיב בסביבה, ואם יחייך אליכם המזל ותצליחו לתפוס מקומי שיסיע אתכם באזור, תוכלו לגלות שלל מבני תפילה ומקדשים הפזורים ברחבי העיירה. בימים יפים אולי אף תחזו בכמה מהחיות הנדירות החיות באזור.

הגעה: אוטובוס מגאנדזה לדגה יוצא בבוקר ועוצר פה (35 יואן, שלוש שעות), וכך גם מיניבוסים לאורך רוב היום.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

כאחד מששת המקדשים החשובים בעולם הטיבטי, דזוגצ'ן גומפה (Dzogchen Gompa/ Nyingmapa, Zhúqìng fóxuéyuàn, 竹庆佛学院) הוא קומפלקס מרהיב של מספר מקדשים, בתי ספר ומגורי נזירים הממוקמים בעמק מוקף הרים מושלגים. המקום מקיים בקביעות תפילות נרחבות, ופותח שעריו גם בפני תיירים המעוניינים להתבודד בין שעריו ולספוג מעט מאווירת הקודש. הנסיעה לדזוגצ'ן גומפה עשויה להיות חוויה שווה לזו של השהות במקדש הידוע, עם שעתיים נסיעה בין מעברי ההרים המרהיבים של מורי-לה שיביאו אתכם הכי קרוב שאפשר לאלוהים.

הגעה: התחבורה לדזוגצ'ן גומפה אינה סדירה, ורוב המטיילים תופסים טרפים מהכביש של מאניגאנגו.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.


לקריאה נוספת לחצו כאן

דגה (Dege, Dégé, 德格) מהווה, עבור רוב המטיילים, את נקודת הסיום של הכביש הצפוני – ומדובר בנקודה ראויה בהחלט. העיירה זכתה למקום של כבוד בעולם הטיבטי כאתר הדפסתם של כתבי הקודש החשובים ביותר. במקום כולו שוררת אווירת קודש קסומה, ובמנזר דגה להדפסת כתבי קודש (שעות פתיחה: 8:30-12:00, 14:00-18:00, כניסה: 50 יואן) תוכלו לראות נזירים עובדים בהדפסת הכתבים, בשיטת קוביות העץ העתיקה. במקום נמצאים אלפי כתבים בני מאות שנים, כולל העותק היחיד בעולם של תולדות הבודהיזם ההודי. הנסיעה לדגה לא פשוטה, אך בהחלט משתלמת.

הגעה: שיפוץ מאסיבי בכביש סצ'ואן-טיבט הפך את הנסיעה לדגה לקצרה ולנעימה יותר באופן משמעותי. כדי להגיע לדגה יש לנסוע קודם מצ'נגדו לקאנגדינג או לגאנדזה. משם ניתן לקחת אוטובוס (מקאנגדינג- 7:00, 170-200 יואן, כ-12 שעות; מגאנדזה- 14:00, 79 יואן, כ-4 שעות). בשל מיעוט האוטובוסים, מרבית המטיילים מתניידים באיזור בוואנים, היוצאים לרוב בבקרים בשעות לא סדירות, ומחכים עד שיתמלאו בנוסעים. וואנים כאלו יוצאים לדגה מקאנגדינג, גאנדזה, מאניגאנגו (כשעתיים נסיעה) ועוד. הנסיעה לדגה מרשימה לא פחות מהעיירה עצמה, ועוברת דרך נחלים, כרי דשא מלאי יאקים והרים מושלגים.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.