אוכל בסצ'ואן2019-04-14T15:48:47+00:00

אוכל

מידע שימושי | סצ’ואן

על פלפל סצ'ואני שמעתם? שמעתם. חשבת שזה הדבר הכי חריף שתטעמו? אז חשבתם. סצ'ואן עומדת במילתה כבירת המזון החריף, ועושה זאת עם הרבה השקעה והרבה גאווה. תמצאו פה בשרים, מרקים, אטריות וסלטים- הכל חריף בצורה יוצאת דופן, עד לא אכיל בעליל. זהו גן עדן לחובבי חריף, אך אפילו הם יצטרכו להודות שגם המאכל החריף ביותר שאכלו עד כה נראה כמו סוכרייה על מקל לעומת המנות הסצ'ואניות.

אם אתם נמנים בין המערביים הרבים שלא אוכלים חריף, כדאי שתשלימו עם ההפסד הקולינארי ותלכו לעשות קניות בסופר- בסצ'ואן אוהבים לעשות הכל חריף, וגם מנות שנאמר עליהן שהן "לא חריפות", יהיו מטובלות בהרבה ממה שתרצו. בכל מקרה, אם אתם לא רוצים חריף (או רוצים רק קצת) אל תשכחו להדגיש בפני המלצר את המושג "בו לה" (Bù là!,不辣) – לא חריף!

להלן מספר מנות מומלצות, לאמיצים בלבד:

טופו ברוטב צ'ילי חריף (Mapo Bean Curd, Mápó dòufu, 麻婆豆腐) –  המנה המפורסמת הפכה כבר לבת בית בכל מסעדה בסין, אך צריך לתת כבוד למחוז המפואר שהמציא אותה. המנה הבסיסית הנה קוביות טופו איכותי צפות ברוטב צ'ילי ועדשים, ולעיתים מוסיפים למנה בשר (בקר או חזיר). לתשומת ליבכם: המנה הזו חריפה במיוחד.

קונג-פאו צ'יקן (Kung Pao Chicken, Gōngbǎo Jīdīng, 宫保雞丁) – עוד מנה מוצלחת מבית היוצר של סצ'ואן. המנה כוללת נתחי עוף עם ירקות, בוטנים ופלפלים חריפים. מנת החריפות של המנה הנפלאה הזו משתנה, ואפשר *לנסות* ולבקש מהמלצר להמעיט את הפלפלים החריפים.

הוט פוט סצ'ואני (Sichuan Hotpot, Sìchuān huǒguō, 四川火锅) – המנה מצ'ונג-צ'ינג השכנה מגיעה לסצ'ואן ומקבלת טוויסט ספייסי במיוחד. לרטבים החריפים במיוחד מתלווים ברווז, בשר, פטריות, ירקות ומאכלי ים.

אזהרה: בעוד האוכל בסין נקי לרוב, רבים מוצאים כי האוכל בטריטוריות הטיבטיות שבמערב סצ'ואן עשוי לגרום לבעיות בבטן. הקפידו לאכול אוכל בסיסי, הימנעו מבשר במקומות מפוקפקים והצטיידו באוכל משומר מראש.