אוכל בש'י-אן2019-04-14T15:49:34+00:00

אוכל

מידע שימושי | ש’י-אן

בש'י-אן, בירת פרובינציית שאאנש'י, תוכלו להנות ממסעדות רבות המגישות מנות של מטבח שאאנש'י, הנקרא לפעמים גם המטבח של צ'ין (על שם השושלת הקיסרית שאיחדה לראשונה את סין). המטבח ידוע בשימוש הנרחב שהוא עושה בבשר טלה, כמו גם בטעמים חמוצים-חריפים דומיננטיים של שום, בצל, חומץ ומלח. בניגוד למקומות רבים בסין נעשה בבישול כאן מעט מאוד שימוש בסוכר, וכן בהתאם למיקומה הצפוני יחסית של הפרובינציה, נודלס נפוץ בהרבה מאורז, וכיסונים למיניהם שכיחים ביותר גם כן. הנה שתי מנות שמדגימות על קצה המזלג את האוכל של ש'י-אן:

פיתה ספוגה במרק טלה (Yángròu pào mó,  洋肉泡馍) – המנה המפורסמת ביותר של ש'י-אן, שיש המרחיקים ואומרים כי המבקרים בש'-אן חייבים לעשות שני דברים: לראות את צבא לוחמי הטרקוטה ולטעום את המנה הזו. המנה הכוללת מרק, פופולארית במיוחד בחורף כמובן, ויש לה טקס אכילה מעניין – את הפיתה הקשה המוגשת לפני המרק שובר הסועד לחתיכות קטנות ככל האפשר אל תוך קערת המרק, ורק אז המלצרים לוקחים את הקערה חזרה למטבח שם ממלא אותה הטבח במרק המהביל.

שיפודי בשר (Ròuchuàn, 肉串) – ברובע המוסלמי של ש'י-אן תוכלו למצוא בכל פינה דוכנים ומסעדות שמכינים את השיפודים האלו. זוהי מנה שאופיינית מאוד למטבח המוסלמי והיא אולי המנה הכי ישראלית שתפגשו בסין. מדובר בעצם בשיפודי בשר (לרוב כבש) מתובלים בסגנון שמזכיר מאוד את תיבול המנגל המזרחי. השיפודים מוגשים בגדלים שונים, ועולים לרוב 5-10 יואן לשיפוד מלא בשר.