יובל ירושלמי

כתבת

גרה בבאר-שבע ולומדת פסיכו-ביולוגיה באוניברסיטת בן גוריון. בעלת הרבה אהבה לאסיה בכלל, ולסין בפרט. שמחה על ההזדמנות לחלוק את הידע, התמונות וההרגשה של סין עם כולם.

שמורת אגם נאפה

טיול אופניים לשמורה הפסטוראלית של צפון יונאן

דמיינו לכם שיטוט בין כפרים אותנטיים וציוריים, השוכנים בינות ערבות דשא רחבות ידיים, ולצידכם בעלי-חיים מגוונים רועים באחו. את קו הרקיע מקשטות פסגות מושלגות, אשר משתקפות במימיו היחודיים של האגם. אם התמזל מזלכם והגעתם בין החודשים ספטמבר ואוקטובר, ייתכן ותוכלו גם להנות מחברתן של מספר מינים נדירים של ציפורים. כל זה ועוד קורה בשמורת הטבע של אגם נאפה (Nàpà hǎi zìrán bǎohùqū, 纳帕海自然保护区), שמורה עם ערבות דשא אינסופיות ובליבה אגם בתולי וגדוש קסם הנמצא ליד שאנגרי-לה שבמחוז יונאן. 

שמורת אגם נאפה. פנינה קסומה ליד שאנגרילה (צילום: יובל ירושלמי)

שמורת אגם נאפה. פנינה קסומה ליד שאנגרי-לה (צילום: יובל ירושלמי)

אגם נאפה, אשר ידוע גם בשמו הנוסף נאפאהאי לייק, ממוקם בגובה 3270 מ' באזור הטיבטי האוטונומי הנקרא דיצ'ינג, שמונה קילומטרים צפונית לשאנגרי-לה. משלושת צידי האגם מתמרים הרים מושלגים, הנותנים תפאורה מושלמת לשמורה המיוחדת. תהליך היווצרותו של האגם מהווה תופעת טבע מעניינת משל עצמה: האגם נוצר כנביעה המתגלה אל פני השטח, כתלות בכמות הגשמים אשר פוקדים את האזור. לפיכך, בעונות הגשומות הופך נאפה לאגם רחב ידיים, ואילו בעונות היבשות הוא מצטמצם תחת משטחי הדשא המוריקים. אלו מכם אשר יגיעו בתחילת העונה הגשומה, יזכו לראות פיסות דשא אקראיות מבצבצות שטרם כוסו מים. הללו מקנות מראה טבעי, המסמל את ראשית התהוותו של אגם עונתי זה.

אגם נאפה. מתרחב ומתייבש לפי העונות (צילום: יובל ירושלמי)

אגם נאפה. מתרחב ומתייבש לפי העונות (צילום: יובל ירושלמי)

למרות קירבתה של השמורה לשאנגרי-לה, היא עדיין שומרת על אנונימיות יחסית, ומעטים המטיילים המגיעים אליה. הדרך הטובה ביותר לחוות את השמורה היא בטיול אופניים, אותם ניתן להשכיר בשאנגרי-לה (כ-30 יואן ליום). לאלו המעדיפים להגיע ברכב, אפשר להתארגן בעזרת ההוסטל במציאת נהג פרטי שיסיע אתכם לאזור. תנסו לאתר נהג שאף יוכל להסביר לכם על הסביבה, ולהוביל אתכם לפינות נסתרות.

 

המלצה למסלול יומי באגם נאפה

 

תחילת הטיול הוא כאמור בשאנגרי-לה, ומומלץ לצאת לאגם בשעות הבוקר. הרכיבה אורכת כשעה לכל כיוון, כולל עיכובים בניווט. בתוך השמורה אין מסלול מוגדר – תוכלו לפדל בין ערבות הדשא, להנות מהנופים הרגועים ולטייל בנינוחות בין הכפרים הטיבטים הפסטוראליים. השמורה מספקת הזדמנות מצויינת להתרשם מצורת חייהם הכפרית של הטיבטים המקומיים. המקום גם מעניק הזדמנות מצויינת לפיקניק נפלא בנוף ציורי, ואז הצטיידו מראש במזון ובשתייה. אך מעל לכל, אל תשאירו את המצלמה מאחור. הנופים כה יפים, ובלתי אפשרי לא לקחת עימכם מזכרות מנצחות. קחו בחשבון את שעת רדת החשכה, וצאו בהקדם לדרככם חזרה לשאנגרי-לה.

אגם נאפה. ביקור בכפרים טיבטיים מסורתיים (צילום: יובל ירושלמי)

אגם נאפה. ביקור בכפרים טיבטיים מסורתיים (צילום: יובל ירושלמי)

שמורת אגם נאפה (צילום: יובל ירושלמי)

  שמורת אגם נאפה (צילום: יובל ירושלמי)

הערות למטיילים:

  1. טרם היציאה לדרך, מומלץ בחום לבקש מעובדי ההוסטל שיציירו לכם מפת הגעה לאגם. הדרך איננה מסובכת, אך עדיף שתהיה מפה לשעת הצורך.
  2. לפני היציאה לטיול הצטיידו בכמות מים ומזון מספקת, שכן לא קיימים מרכולים רבים בכפרים.
  3. גלו ערנות במהלך הרכיבה, שכן מקטעים מהדרך לאגם נאפה עוברים בכבישים מהירים ומסוכנים.

 

מידע שימושי

הגעה: השמורה נמצאת שמונה קילומטרים צפונית לשאנגרי-לה.

מחיר כניסה: 60 יואן, אבל לעתים קרובות ניתן להיכנס לשמורה בחינם.

שעות פתיחה: 8:30-18:00.

זמן מומלץ לביקור: יוני-אוקטובר.

 

יובל ירושלמי
 
גרה בבאר-שבע ולומדת פסיכו-ביולוגיה באוניברסיטת בן גוריון. בעלת הרבה אהבה לאסיה בכלל, ולסין בפרט. שמחה על ההזדמנות לחלוק את הידע, התמונות וההרגשה של סין עם כולם.