גבעות הגיר של יאנגשואו (צילום: נוגה פייגה)

סין מכילה את כל מה שתרמילאי מתחיל או מקצועי מחפש: נופים מגוונים, תרבות אקזוטית ומפגש עם מטיילים איכותיים מכל העולם. ברחבי המדינה פזורים אלפי מסלולים בכל דרגות הקושי ועם כל תוואי שטח שניתן לדמיין, וכל מטייל יוכל למצוא בה אתרים כלבבו. מסלול התרמילאים ייקח אתכם למספר שבועות של טבע פרוע, טיפוס הרים ואוטובוסים מטרטרים. בעוד לא כל היעדים מצריכים כושר גופני גבוה, הם דורשים לרוב לינה ואכילה בתנאים פחות אידיאליים, ולכן המסלול מומלץ במיוחד לצעירים ולצעירים בנפשם.

אורך הטיול הזה תלוי רק בכם – ביונאן ובסצ'ואן ניתן להעביר בקלות מספר חודשים של טיולים, ומערב הפרובינציות (מה שנקרא הדלת האחורית) רצוף עיירות עתיקות, כפרים טיבטים ונוף עוצר נשימה שקשה לעזוב. וגווילין ויאנגשואו מהוות גם הן יעד נפלא לטיולים בטבע ובסין הכפרית.

זמן מומלץ: חודשיים – שלושה חודשים.

מתאים במיוחד ל: צעירים, תרמילאים.

backpackers

בייג'ינג

זמן מומלץ: 3-4 ימים

בירת הרפובליקה העממית של סין ומרכזה התרבותי הינה מטרופולין הומה ומפויח, המערבב בין העבר לעתיד בצורה יוצאת דופן. תמצאו כאן כמה מאתריה החשובים ביותר של סין – ביניהם העיר האסורה וארמון הקיץ, לצד מרכזי אמנות, קניות ועסקים. מומלץ להקדיש לבירה שלושה-ארבעה ימים, מתוכם תוכלו להקדיש יום לנסוע לראות את החומה הגדולה.

אטרקציות מרכזיות

העיר האסורה (The Forbidden City, Gùgōng故宫) – האתר המפורסם ביותר בתחומי העיר בייג'ינג, פותח בפני מבקריו את הארמון הקיסרי שהיה מקום משכנם של קיסרי סין החל מן המאה ה-15 בתקופת שושלת מינג, במשך כ-500 שנה עד לנפילתה של השושלת הקיסרית האחרונה, צ'ינג, ב-1911. המקום היה אסור לכניסה לאנשי העם עד לתחילת המאה ה-20, וזהו מקור שמו. מלבד המבנים המרשימים ואלפי התיירים הסינים הפוקדים אותו (במיוחד בסופי שבוע), תמצאו כאן את האוספים הקיסריים של חפצי הערך והאמנות שהיו ברשותן של שושלות מינג וצ'ינג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 1 של הרכבת התחתית לתחנת טיאן-אן-מן מערב (Tiān'ānmén xī, 天安门西) או טיאן-אן-מן מזרח (Tiān'ānmén dōng, 天安门东).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 40 יואן; אפריל-אוקטובר: 60 יואן; יש מעט גלריות פנימיות שלהן עלות כניסה נוספת: 10 יואן.
שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 8:30 – 16:30, החל מ-15:30 אי אפשר כבר להיכנס; אפריל-אוקטובר: 8:30- 17:00, החל מ-16:00 אי אפשר כבר להיכנס.

 

מקדש השמיים (Temple of Heaven, Tiāntán天坛) – המקדש שהפך לאחד הסמלים החשובים והמרכזיים של בייג'ינג, שימש במקור את קיסרי שושלות מינג (1368-1644) וצ'ינג (1644-1911) בתפילותיהם לשמיים למען גשמים ולמען יבול טוב. המקדש הוא למעשה חלק מפארק רחב ידיים שגודלו מגיע ל- 2.73 קמ"ר, והמבנה המפורסם נמצא בחלקו הצפוני. בנוסף לתיירים, מדי יום ביומו מגיעים לפארק סינים הגרים בקרבת מקום לשוטט ולעסוק בספורט בתחומיו, ואם תגיעו לכאן בשעות הבוקר כמו במרבית הפארקים בסין תזכו לראות אותם גם כאן מתרגלים טאיצ'י למשל. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: קו 5 של הרכבת התחתית לתחנת השער המזרחי של מקדש השמיים (Tiāntán don̄gmén, 天坛东门), לצאת מיציאה A. או קווי אוטובוס מס' 36, 53, 120, 122, 208, 525, 610, 614, 958, 特11, 特3 ו-特12 לתחנת השער הדרומי של מקדש השמיים (Tiāntán nánmén, 天坛南门).
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 10-30 יואן; אפריל-אוקטובר: 15-35 יואן.

שעות פתיחה: הפארק – 6:00-22:00; ההיכלים השונים – נובמבר עד מרץ: 8:00-17:00; אפריל עד אוקטובר: 8:00-17:30.

מקדש השמיים (צילום: נוגה פייגה)

מקדש השמיים (צילום: נוגה פייגה)

 

ארמון הקיץ (Summer Palace, Yíhéyuán颐和园) – האתר העצום הזה שמשלב פארקים, ארמונות ואגמים נחשב לפארק המלכותי הגדול והשמור ביותר בסין. הפארק נמצא במקומו כבר מאמצע המאה ה-18, אך ספג התקפות גם במלחמת האופיום השנייה (1860) וגם במרד הבוקסרים (1900). כיום לעומת זאת הוא מהווה מפלט פסטורלי מרחובותיה הסואנים של בייג'ינג, אף שגם הוא כמובן מושך תיירים רבים. גולת הכותרת של הפארק היא גבעת אריכות הימים (Wànshòu shān, 万寿山), שהפכה לסמל הפארק, ובחזיתה שורת מבנים המשתלבים זה בזה בהרמוניה, מפסגת הגבעה נשקף נופו המקסים של אגם קונמינג הענק שבלב הפארק, ואם תרצו דווקא להשקיף על נופה של הגבעה מרחוק תוכלו לקחת שיט על מי האגם. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: כדי להגיע לשער הצפוני של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת השער הצפוני (,Běigōngmén 北宫门) או כדי להגיע לשער המזרחי של הארמון – קו 4 של הרכבת התחתית לתחנת ש'י-יואן (Xīyuàn, 西苑), לצאת מיציאה C2 (היציאה הדרום-מערבית) וללכת לכיוון מערב.
מחיר כניסה: נובמבר-מרץ: 20-50 יואן; אפריל-אוקטובר: 30-60 יואן.

שעות פתיחה: נובמבר-מרץ: 7:00-17:00; אפריל-אוקטובר: 6:30-18:00.

 

רחוב הברים סאנליטון (Sanlitun Bar Street, Sānlǐtún jiǔbājiē, 三里屯酒吧街) – הכירו את הרחוב שפתח את סצנת חיי הלילה התוססת של בייג'ינג והפך לסמל הבלתי מעורער שלה. הרחוב מאכלס עשרות ברים שמהווים אחוז נכבד מהברים בבירת סין, ומהווה מוקד משיכה לצעירים סינים ותיירים כאחד. מלבד זאת, האזור הסובב את הרחוב ונקרא בדומה "כפר סאנליטון" הוא אזור קניות רחב ידיים שניתן למצוא בו חנויות רבות של מותגים בינלאומיים.

הגעה: קו 10 של הרכבת התחת לתחנת אגם טואן-ג'יה (Tuánjiéhú, 团结湖), לצאת מיציאה A.

 

החומה הגדולה – ג'ינשאנלינג (Jinshanling, Jīnshānlǐng金山岭) – כשהאכסניות מדברות על "מקום סודי בחומה" ו"מקום ללא תיירים", תדעו כי לרוב הן מתכוונות לחומה של ג'ינשאנלינג. חלק זה של החומה בהחלט נהנה משקט יחסי לאורך השנים, למרות שבניית הרכבל לאחרונה עשויה להביא גם אליו את עדר התיירים. ג'ינשאנלינג משתרכת לאורך עשרה קילומטרים, הכוללים 67 מגדלי שמירה, וכמה מהם זכו לתהילה כמרשימים מבין מגדלי החומה. למטיילים הרוצים להתרשם מהחומה, כדאי להתרחק מהכניסה ולנדוד על החומה לאזורים הפחות מפותחים. גולת הכותרת של ג'ינשאנלינג היא מסלולי ההליכה שלה – ובכללם המסלול המפורסם לסמאטאי, האורך 4 שעות מתישות ועובר בין נופים מרהיבים ואזורים מתפוררים של החומה. 

הגעה מבייג'ינג: מתחנת דונג-דז'ה-מן של הרכבת התחתית (Dōngzhímén, 东直门) יוצא קו 980 לתחנת האוטובוסים של מי-יון  (Mìyún qìchēzhàn,密云汽车站) (כשעתיים נסיעה). משם או ממרכז מי-יון ניתן לשכור רכב פרטי (150-200 יואן) וגם למצוא שותפים לנסיעה הלוך-חזור לחומה. מומלץ לשלם רק בסוף הנסיעה חזרה.  
מחיר כניסה: 16 בנובמבר-15 במרץ: 55 יואן. 16 במרץ-15 בנובמבר: 65 יואן. רכבל (רק עלייה): 40 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-17:00.

 

אטרקציות נוספות: פארק בייחאי, אזור האמנות 798, המוזיאון הלאומי של סין, הכפר האולימפי.

 

ש'י-אן

זמן מומלץ: 4-6 ימים

בלב ליבה של סין, בפרובינציית שאאנש'י (Shǎnxī, 陕西), ממוקמת העיר ש'י-אן  (Xī’ān, 西安), ששמה הגיע לכל קצוות העולם בעיקר בזכות צבא לוחמי הטרקוטה המופלא והסיפורים המרתקים שמאחוריו. חיילי הטרקוטה אמנם זוכים לתהילה מוצדקת, אך אל תטעו לחשוב שזה כל מה שיש לעיר להציע: ש'י-אן היא אחת מהערים העתיקות ביותר בסין, ונחשבת לראשונה מבין הבירות הגדולות העתיקות שלה. מומלץ להקדיש לעיר לפחות יומיים מלאים, אחד לחיילי הטרקוטה והשני לסיור בתוך העיר העתיקה, אך אפשר בקלות להשאר פה מספר ימים נוספים.

אטרקציות מרכזיות

צבא לוחמי הטרקוטה (The Terracotta Army, Bīngmāyǒng, 兵马俑) ואחוזת הקבר של הקיסר הראשון של צ'ין  (Mausoleum of the First Qin Emperor, Qín Shǐhuáng líng, 秦始皇陵) –  אחד האתרים המפורסמים ביותר בסין, מכונה על ידי הסינים "פלא העולם השמיני", והוכר כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו – ולא לחינם. צ'ין שה-חואנג חי במאה ה-3 לפסה"נ והיה הקיסר הראשון של שושלת צ'ין, השושלת שאיחדה לראשונה את סין תחת השלטון הקיסרי שיימשך מעל ל-2000 שנים. האתר התפרסם במיוחד בזכות הבורות הסובבים את הקבר, בהם נמצא צבא של אלפי לוחמים עשויים חרס הנראים כל אחד שונה מחברו. ככל הנראה מה שהתגלה הוא רק קצה קצו של המזלג – החוקרים מעריכים שככל שיחפרו בורות קרובים יותר לקבר, הממצאים שיתגלו יהיו יותר ויותר מרשימים. לכן, חפירת הבורות וחקירתם עדיין נמשכות ואף ניתן לראות אותן בזמן אמת. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס התיירים 5游, שנקרא לפעמים גם קו מס' 306 מתחנת הרכבת של ש'י-אן (Xī'ān huǒchē zhàn, 西安火车站) עד לתחנת צבא לוחמי הטרקוטה (הנקראת על שם האתר). הקו פעיל לשני הכיוונים בין 7:00-19:00.
מחיר כניסה: דצמבר-פברואר: 120 יואן; מרץ-נובמבר: 150 יואן.

שעות פתיחה: דצמבר-פברואר: מכירת כרטיסים בין 8:30-16:30, כניסה אחרונה ב-18:05; מרץ-נובמבר: מכירת כרטיסים בין 8:30-17:00, כניסה אחרונה ב-18:35

 

חומת העיר (Xian City Wall, Xī'ān chéngqiáng, 西安城墙) – ככל הנראה הדבר הראשון שייפגשו עיניכם כשתגיעו לעיר העתיקה של ש'י-אן הוא החומה המרשימה שלה. מדובר באחת החומות העתיקות והשמורות מבין חומות הערים הסיניות. אף על פי שנבנתה לראשונה כחומתה של העיר צ'אנג-אן עוד בתקופת שושלת טאנג (617-906 לספירה), החומה ששרדה עד היום היא שיפוץ שנעשה על ידי הקיסר הראשון של שושלת מינג (1368-1644). כיום ניתן להקיף את העיר העתיקה בהליכה על החומה שאורכה כמעט 14 קילומטר ולקבל מבט מגבוה על יופייה של העיר ואתריה.

הגעה: לשער הדרומי – כ-10 דקות הליכה דרומה ממגדל הפעמון על הרחוב הדרומי (Nán dàjiē, 南大街) של העיר העתיקה.
מחיר כניסה: 54 יואן.

שעות פתיחה:  8:00-20:00 (כל השערים נפתחים באותה שעה, השער הדרומי נסגר הכי מאוחר, בשעה 20:00).

 

הרובע המוסלמי (Muslim Quarter, Huímín jiē, 回民街) והמסגד הגדול (Great Mosque of Xi’an, Xī'ān dà qīngzhēnsì, 西安大清真寺) – ראשית ההיסטוריה המוסלמית בסין נעוצה באמצע המאה ה-7, תחת שלטונה של שושלת טאנג שבירתה צ'אנג-אן, הלוא היא העיר העתיקה של ש'י-אן. כיום חיים בש'י-אן כמה עשרות אלפי מוסלמים, רוב רובם בני מיעוט החוי. ברובע המוסלמי בש'י-אן אשר ממוקם מצפון לרחוב המערבי (Xī dàjiē, 西大街) בעיר העתיקה, כמה וכמה מסגדים, הוותיק, הידוע ומן הסתם גם הגדול שבהם הוא המסגד הגדול של ש'י-אן. מלבד זאת מציע הרובע המוסלמי שוק צפוף ססגוני המלווה בשלל ניחוחות וטעמים חדשים שנובעים מהשילוב המיוחד בין התרבות הסינית למוסלמית.

הגעה: ממגדל הפעמון הנמצא במרכז העיר הולכים על הרחוב המערבי לכיוון מגדל התוף (מערב), ופונים צפונה ברחוב ביי-יואן-מן (Běiyuànmén, 北院门) או רחוב ביי-גואנג-ג'י (Běiguǎngjì jiē, 北广济街) הסמוך. המסגד נמצא בסמטת חואה-ג'וואה (Huājué xiàng, 花觉巷) היוצאת מרחוב ביי-גואנג-ג'י.
מחיר כניסה: למסגד – דצמבר-פברואר: 15 יואן; מרץ-נובמבר: 25 יואן

שעות פתיחה: המסגד – נובמבר-מרץ: 8:00-17:00;  אפריל-אוקטובר: 8:00-19:00. אולם התפילה סגור ללא-מוסלמים, ובימי שישי הכניסה לכלל המסגד מוגבלת.

 

הר חואה / חואה שאן (Hua Mountain, Huà shān, 华山) – כ-120 קילומטר מהעיר ש'י-אן נמצא הר חואה, אחד מחמשת ההרים הגדולים של סין, אשר בין היתר מהווה את ביתם של כמה וכמה מקדשים דאואיסטים. את ההר נהוג לחלק כיום לחמש פסגות, כשהפסגה הדרומית והגבוהה מבינן מתנשאת לגובה של כ-2,150 מטר. ההר התפרסם לאחרונה בעולם בזכות "שביל הקרשים שבשמיים" (Chángkōng zhàndào, 长空栈道), שנחשב לאחד השבילים המסוכנים בעולם, אך בימים אלה ניתן לטייל בו בבטיחות עם רתמות. ומכל מקום, אפשר להנות מההר גם בלי לעבור בשביל זה, ובנוסף ניתן להחליף את העלייה הרגלית המפרכת להר, בנסיעה ברכבל המעפיל לפסגה הצפונית או המערבית. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: ברכבת – מתחנת הרכבת הצפונית של ש'י-אן (Xī'ān běi zhàn, 西安北站) קחו רכבת לחואה שאן צפון (Huà shān běi, 华山北), משם יוצאים מיניבוסים חינמיים בצבע ירוק שמגיעים להר ובחזרה (ניתן לקחת מונית). המיניבוסים מגיעים לנקודה המרוחקת 10 דקות הליכה מהקופה הראשית. באוטובוס –  אוטובוס (22 יואן, שעתיים וחצי) תיירים מס' 1 יוצאים ב-8:00 מתחנת הרכבת של ש'י-אן (Xī'ān huǒchē zhàn, 西安火车)  לכיוון ההר וחוזר ב-17:00. האוטובוס לא פעיל בין ינואר למרץ.

מחיר כניסה: דצמבר-פברואר: 100 יואן; מרץ-אוקטובר: 180 יואן (דמי הכניסה תקפים ליומיים)."שביל הקרשים שבשמיים": 30 יואן. רכבל לפסגה המערבית: כיוון אחד – 120-140 יואן; רכבל לפסגה הצפונית: כיוון אחד – 45-80 יואן.

שעות פתיחה: דצמבר-פברואר: 9:00-17:00; מרץ-אוקטובר: 7:00-19:00.

הנוף האגדי של חואה שאן (צילום: שלי ברנשטיין)

הנוף האגדי של חואה שאן (צילום: שלי ברנשטיין)

 

הר טאיבאי / טאיבאי שאן (Taibai Mountain, Tàibái shān, 太白山) – במרחק של כמה שעות נסיעה מש'י-אן ניצב ההר המרשים הזה, הנישא לגובה של כ-3,500 מטר. ההר מהווה את פסגתו הגבוהה ביותר של רכס ההרים צ'ינלינג המחלק את סין לצפון ודרום, ומפריד בין שני נהרותיה הגדולים – הנהר הצהוב ונהר היאנגדזה. ההר קיבל את שמו שמשמעותו "לבן מדי" או "לבן מאוד" על שום שכבת הקרח המכסה אותו כמעט לאורך כל השנה. למרגלות ההר פארק מיוער רצוף במפלים, מעיינות חמים ואגמים וכן מקדשים, בתים עתיקים, סטלות אבן ופסלי בודהה.

הגעה: אוטובוס תיירים 2游 מתחנת הרכבת של ש'י-אן (Xī'ān huǒchē zhàn, 西安火车站) יוצא פעם ביום לכיוון ההר ב-8:00 וחוזר ב-15:00.
מחיר כניסה: דצמבר-פברואר: 60 יואן; מרץ-נובמבר: 100 יואן; רכבל: כיוון אחד – 50 יואן, הלוך חזור – 90 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-19:00.

 

אטרקציות נוספות: מגדל הפעמון, מגדל התוף, פגודת האווז הגדולה, מוזיאון שאאנש'י.

 

סצ'ואן

זמן מומלץ: שבוע -שבועיים

לא לחינם הפכה לאחד היעדים הפופולאריים ביותר בקרב המטיילים בסין, סצ'ואן היא חלומו של כל מטייל – בצפון נוף יחיד במינו בפארקים הלאומיים של ג'יודז'איגואו וחואנגלונג; במרכז הבירה התוססת צ'נגדו – בית לפנדות האהובות; דרומית לה מחכים הבודהה הגדול בלשאן וההר הבודהיסטי הקדוש אמיי שאן; וגולת הכותרת, האזור הטיבטי במערב – הזדמנות נפלאה להתבודד עם הטבע ההררי המופלא והנזירים המקומיים.

אטרקציות מרכזיות

צ'נגדו (Chengdu, Chéngdū, 成都) –מלבד מרכז המחקר לפנדה הגדולה אין בה הרבה אטרקציות מרשימות, מזג האוויר בה אפרורי וגשום לעיתים קרובות, ובכל זאת אי אפשר שלא להתאהב בבירה של סצ'ואן. קצב החיים בה איטי בהרבה מערים אחרות בסין והתפתחה בה תרבות מרתקת של בילוי בפארקים וישיבה נינוחה בבתי התה השלווים שבתוכם. את הריגושים מספקים האוכל החריף-חריף שיגרום לאמיצים ביותר לדמוע וחיי הלילה התוססים המתחבאים מאחורי החזות השלווה של העיר. בנוסף, ההיסטוריה המרשימה של האזור הפורה ביותר בסין באה לידי ביטוי במוזיאונים ובמקדשים מרשימים בתוך העיר ובסביבתה כמו גם בעיירות העתיקות הסובבות אותה.

הגעה: צ'נגדו היא צומת דרכים מרכזית, וניתן להגיע אליה בקלות בטיסה, ברכבת ובאוטובוסים משלל יעדים בסין. להרחבה כנסו למידע השימושי בעמוד של סצ'ואן.

 

הבודהה הגדול של לשאן (Leshan Giant Buddha, Lèshān dàfó, 乐山大佛קשה להפריז בתחושת הפליאה העולה ממראהו של פסל הבודהה הגדול בעולם. הבודהה מיתמר לגובה הלא יאומן של 71 מטרים, אצבעותיו באורך 8 מטרים ואזניו 7 מטרים כל אחת. את הרעיון לחצוב בהר בודהה ענקית הגה הנזיר הבודהיסטי חאי טונג (Hai Tong) אי שם בשנת 713, במטרה להרגיע את זרמיו של הנהר תחתיו. 90 שנים ואלפי פועלים אחר כך, הנהר אכן נרגע, ולשאן זכתה לשם עולמי בזכות הפלא הזה. מעטים יודעים כי הפסל נבנה עם מערכת ניקוז שהקדימה את זמנה- צינורות מיוחדים הממוקמים בראש, מאחורי האזנים ובכתפיים מסיתים את מי הגשמים ועוזרים לשמור על הגוף יבש. ניתן (ורצוי) לראות את הבודהה הן מלמעלה והן מלמטה, בדרך קצרה המתחילה בתצפית על הראש וממשיכה במדרגות לאורך גופו של הבודהה המסתיימות בקרקעית הפסל. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוסים תדירים (30 יואן, שעתיים) יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站). האוטובוסים מגיעים לתחנת האוטובוסים של העיר, משם יוצאים מיניבוסים חינמיים אל הבודהה. ניתן להגיע ללשאן גם ברכבת מתחנת הרכבת המזרחית או הדרומית של צ'נגדו. שימו לב – האוטובוס האחרון לצ'נגדו יוצא מוקדם יחסית (סביב 19:00), והרכבת האחרונה עוזבת את לשאן בסביבות 21:30.
מחיר כניסה: 90 יואן.

שעות פתיחה: מאי-ספטמבר: 7:30- 19:30. אוקטובר-אפריל: 8:00- 18:00.

הבודהה הגדול של לשאן (צילום: נוגה פייגה)

הבודהה הגדול של לשאן (צילום: נוגה פייגה)

 

אמיי שאן (Emei mountain, Éméi shān, 峨眉山) – מקדשים עתיקים, נופים מרהיבים וזריחה מבורכת אחת: כאחד מההרים הקדושים ביותר לבודהיסטים, הר אמיי (אמיי שאן) הפך לאחר מאתרי התיירות הפופולריים במחוז סצ'ואן ובסין כולה. ההר מתנשא לגובה של כ-3,000 מטרים מעל פני הים, וביום טוב תוכלו לראות ממנו הרים מושלגים ושטחים נרחבים מסצ'ואן. ההר מוכן היטב לתיירים ומכיל מספר מסלולים אפשריים, הנעים בין יום טיול לשלושה-ארבעה ימים (נראה כי מרבית המטיילים עושים אותו ביומיים). מומלץ להגיע לפה בין מאי לאוקטובר, ולהתכונן לחלוק את השבילים והרכבת עם אלפי תיירים סינים ומערביים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: רכבות יוצאות מצ'נגדו (שעה-שעה וחצי, 60-80 יואן) ומלשאן (רבע שעה, 10-15 יואן) אל אמיי שאן. תחנת הרכבת קרובה מאוד לכניסה לפארק – תפסו ממנה אוטובוס למקדש באוגואו (Bàoguó sì, 报国寺), נקודת ההתחלה של המסלול בהר. שלושה אוטובוסים ישירים (שעתיים וחצי, 40 יואן) אל מקדש באוגואו יוצאים מתחנת האוטובוס של השער הדרומי החדש בצ'נגדו (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站), בכל שעה עגולה בין 9:00-11:00. אוטובוס ישיר אחד (שעה, 11 יואן) אל המקדש יוצא ב-17:00 מלשאן, ויכול לחסוך לינה בלשאן.
מחיר כניסה: 185 יואן (כניסה למקדשים כרוכה בתשלום נוסף, לרוב 10 יואן). הרכבל עולה 65 יואן נוספים.

שעות פתיחה: 6:00- 18:30.

 

הפארק הלאומי ג'יודז'איגואו (Jiuzhai Valley, Jiǔzhàigōu fēngjǐng míngshèngqū九寨沟风景名胜区) – אל תתנו למחיר הכניסה הגבוה להכניע אתכם: הפארק הלאומי של ג'יודז'איגואו הוא לא פחות ממעשה כישוף של הטבע, עם עשרות שבילים המובילים לאגמים מרהיבים, מפלים אינסופיים והרים מושלגים. האתר זכה לתהילה נוכח הצבעים המיוחדים של מי אגמיו, הנובעים מתהליכים כימיים שונים שיצרו גווני ירוק, טורקיז ותכלת יוצאי דופן. באתר אף תשעה כפרים טיבטים פסטוראליים, המשולבים היטב עם הטבע של האזור. הפארק הוא ביתם של כמה מיני חיות שנמצאים בסכנת הכחדה, כולל דב הפנדה המפורסם ומינים שונים של קופים וציפורים, אך סביר יותר שתתקלו בהמוני סינים מצטלמים מאשר בפנדה מהלכת. החודשים המומלצים לביקור בפארק הם ספטמבר-נובמבר, אך כל עונה מביאה עמה נופים דרמטיים משתנים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: בטיסה: שדה התעופה ג'יוחואנג (Jiuhuang Airport, Jiǔhuáng jīchǎng, 九黄机场) ממוקם כשעה וחצי מהפארק ומקבל טיסות מכל סין. טיסה מצ'נגדו אורכת כ-40 דקות (700-1300 יואן). משדה התעופה יוצאים אוטובוסים לפארק בתיאום עם הנחיתות. באוטובוס: אוטובוסים (10 שעות, 130-160 יואן) מצ'נגדו יוצאים בבקרים מתחנת האוטובוסים של השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站), מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站) ומתחנת השער המערבי (Xīmén qìchēzhàn, 西门汽车站). הנסיעה אינה קצרה, אך עוברת בנוף עוצר נשימה של מעברי הרים.
מחיר כניסה: 220 יואן (1 באפריל-15 בנובמבר), 80 יואן (16 בנובמבר-31 במרץ). כרטיס לנסיעה באוטובוס הפנימי: 90 יואן.

שעות פתיחה: אפריל-15 בנובמבר: 7:00- 19:00. 16 בנובמבר-31 מרץ: 8:00-18:00

הפארק הלאומי ג'יודז'איגואו (צילום: נוגה פייגה)

הפארק הלאומי ג'יודז'איגואו (צילום: נוגה פייגה)

 

סונגפאן (Songpan, Sōngpān松潘) – העיירה העתיקה סונגפאן נודעה בחומת העיר המרשימה שלה, העומדת עד היום וממחישה את החיים במקום לפני מאות שנים. העיירה נבנתה בתקופת שושלת טאנג (618-907), אז מיקומה האסטרטגי הפך אותה לבסיס צבאי. החומה הנראית כיום נבנתה מחדש בתקופת שושלת מינג (1368-1644), ומכילה חמישה שערים גדולים ומרהיבים. כיום ידועה סונגפאן בקרב המטיילים כיעד לטיולי סוסים באזור, וחברות הממוקמות בעיר מציעות מגוון מסלולים הנע בין טיול יום לבין שבועיים. הסוסים קטנים ומאולפים למדי, והטיולים כוללים הכל- מאוהלים ושקי שינה ועד אוכל והסברים על האזור.

הגעה: אוטובוסים לסונגפאן יוצאים ושבים מצ'נגדו בין השאר מהתחנה הצפון-מערבית (Chádiànzi kèyùnzhàn, 茶店子客运站) ומתחנת האוטובוסים של השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) – משך הנסיעה כ-10 שעות. אוטובוסים יוצאים גם מג'יודז'איגואו (שעתיים וחצי), חואנגלונג (שעתיים).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום, אך בחורף (דצמבר-מרץ) חלקים נרחבים מהעיר סגורים.

 

לאנגמוסה (Langmusi, Lángmùsì郎木寺) – במקום מרוחק ומיושב בדלילות בינות להרים שוכנת לה העיירה המנומנמת לאנגמוסה, אשר אוכלוסייתה היא תמהיל של סינים בני חאן עם בני מיעוט החוי המוסלמי והמיעוט הטיבטי. לאנגמוסה נמצאת על הגבול בין הפרובינציות סצ'ואן וגאנסו והנהר החוצה אותה מסמל את הגבול בין השתיים. יש בה שני מנזרים טיבטיים מרכזיים – קירטי גומפה (Kirti Gompa, Gé'ěrdǐ , 格尔底寺) מן העבר הסצ'ואני, שהוא המנזר הגדול יותר ונחשב למבנה מרשים יותר וסרטרי גומפה (Sertri Gompa, Sàichì sì 赛赤寺) בצד הגבול של גאנסו, הידוע בנופיו הנהדרים. מלבד זאת, העיירה קונה לעצמה לאט לאט שם בזכות טיולי הסוסים היוצאים ממנה למשך זמן של יום-חמישה ימים בהם תוכלו לסייר בערבות המרעה האינסופיות של האזור ובהרים הסובבים אותו (220-300 יואן ליום, תלוי במספר המשתתפים). אך אפשר ומומלץ לטייל גם ברגל – מסלול מצוין של מספר שעות (הלוך ושוב באותה הדרך) רצוף פרחי-בר, ציפורים ונביעות מתחיל מקירטי גומפה לכיוון דרום מערב אל תוך ערוץ נאמו (Namo Gorge, Nàmó dàxiágǔ 纳摩大峡谷), והוא לא היחיד. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מגאנסו – מלאנדז'ואו אמנם אין אוטובוסים ללאנגמוסה, אך ארבעת האוטובוסים היוצאים בבוקר מתחנת האוטובוסים הדרומית של העיר (Qìchē nánzhàn, 汽车南站) לג'יודז'איגואו שבסצ'ואן או לדיה-בו (Diebu, Diébù, 迭部) יעצרו לכם אם תבקשו בצומת של לאנגמוסה (8 שעות, 120 יואן). הצומת נמצא במרחק כ-3 קילומטר מהעיירה, אותם תוכלו ללכת ברגל או לנסות לתפוס מונית או טרמפ. בנוסף אוטובוס אחד ביום יוצא מש'יה-חה בסביבות 7:30 בבוקר (4 שעות, 70 יואן). מסצ'ואן מג'יודז'איגואו יוצא בשעה 7:00 בבוקר אוטובוס לכיוון לאנדז'ואו אשר עוצר בצומת של לאנגמוסה (6 שעות, 120 יואן), אם תרצו להגיע מסונגפאן תצטרכו לקחת אוטובוס לזויגה (Zoigê, Ruò'ěrgài, 若尔盖) שיוצא בשעה 10:00 או 14:30 (3 שעות, 50 יואן) ומשם אוטובוס נוסף ללאנגמוסה (7:00 או 14:30, שעתיים, 25 יואן).
מחיר כניסה: קירטי גומפה – 15 יואן (כרטיס הכניסה תקף לשלושה ימים); סרטרי גומפה – 20 יואן.

שעות פתיחה: מומלץ לבקר בשעות הבוקר (7:00-8:00, 10:30-13:00) או הערב (18:00-20:00).

 

אטרקציות נוספות: שמורת הטבע חואנגלונג, הר העיר-הכחולה.

 

דרך סצ'ואן-טיבט הצפונית

זמן מומלץ: 7-10 ימים

הטריטוריות הטיבטיות של סצ'ואן הן הרפתקאה בקרב מרחבים אינסופיים, גבעות מוריקות וטיבטיים חייכנים ומזמיני פנים. מלבד הנופים המרהיבים שהאזור מציע, ההגבלות המשתנות על טיבט עצמה הפכו את הטריטוריות הללו לדרך הטובה והנגישה ביותר לקבל טעימה מהעולם הטיבטי כיום. דרך סצ'ואן-טיבט, כשמה כן היא – מובילה מסצ'ואן אל טיבט. אך בעוד מטיילים סינים רבים ממשיכים ממנה הלאה אל תוך טיבט עצמה, נכון לרגע כתיבת שורות אלו, הדבר אינו אפשרי עבור מטיילים זרים.

דרך סצ'ואן-טיבט מתחלקת לשני כבישים מרכזיים: הכביש הדרומי והכביש הצפוני. במידה ואינכם מוגבלים בזמן, מומלץ בחום להקדיש כשבוע (לפחות) לכביש הצפוני הקסום, ומשם לרדת ולהמשיך בכביש הדרומי המתחבר למסלול "הדלת האחורית" המובא להלן. שימו לב כי הדרך הצפונית נוטה להיות דלילה יותר במטיילים, בעיקר בשל דרכי הנסיעה הקשות שלה והזמן הרב שהיא דורשת. אם תוכלו לעמוד בשני תנאים אלו, תגלו עולם מרהיב של מנזרים אפופי מסתורין, נופים ייחודיים ואנשים מקסימים.

אטרקציות מרכזיות

טאגונג (Tagong, Tǎgōng) – למרות מיקומה על הכביש הצפוני, מרחקה הקצר יחסית מקאנגדינג הופך את העיירה טאגונג לנקודה המושלמת על הכביש. אכן, אם יש לכם רק כמה ימים וברצונכם לטעום את החיים הטיבטים – זהו המקום. טאגונג היא אחד המקומות היפים שתתקלו בהם באזור, והנסיעה אליה עוברת בין נופים משגעים. העיירה הפצפונת מוקפת מרחבי דשא אינסופיים, בהם יושבים הטיבטים ולוגמים תה מחמאת יאק להנאתם – והיו בטוחים שתוזמנו להצטרף לפיקניק. במקום נמצא מקדש טאגונג הגדול והידוע בו עדיין מתפללים מדי יום, ובמורד הדרך תחזו במבנה ענק ומוזהב מוקף דשא – זוהי הפגודה המוזהבת של מו-יה (Mùyǎ jīntǎ, 木雅金塔). שימו לב לקחת את הטיול במקום ברוגע – טאגונג היא התחנה הראשונה בדרך שגובהה (3,750 מ') עשוי ליצור מחלת גבהים, ומאמץ ביום הראשון עשוי לגרום לכם להרגיש רע ביום השני. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה פעם ביום ב-6 בבוקר (3 שעות, 50 יואן), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם (הכניסה למקדש עולה 20 יואן).

שעות פתיחה: כל היום.

 

גאנדזה (Ganzi, Gānzī, 甘孜) – אם אתם תרים אחרי חלום ה"מקום בו כף רגלו של אדם זר לא דרכה", ייתכן כי גאנדזה היא הכי קרוב שתוכלו להגיע. כנקודה המרכזית על הכביש הצפוני, היא מהווה התחלה מושלמת למסע מרהיב בחלקה הצפוני של סצ'ואן. אם תצליחו לשרוד את הנסיעה הקשה ברכב המטלטל, מובטחת לכם עיירה קסומה מוקפת הרים מושלגים ושדות חיטה פסטוראליים. ניתן להעביר פה ימים רבים בטיולים בסביבה, אם זה בין המקדשים הרבים באזור או בהרים מכוסי דגלי התפילה, ולכל כיוון שתפנו מובטחת לכם חוויה חד-פעמית. מעל העיר ניצב מקדש גאנדזה הגדול והעתיק, שממנו נגלה נוף פנוראמי עוצר נשימה של גאנדזה וסביבתה. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוס אחד ביום יוצא מקאנגדינג לגאנדזה ב-6:00 בבוקר ולוקח כ-12 שעות (115 יואן). האמיצים יכולים לקחת אוטובוס מצ'נגדו לגאנדזה – האוטובוס יוצא פעם ביום ב-10 בבוקר מתחנת השער הדרומי החדש (Xīnnánmén qìchēzhàn, 新南门汽车站) ולוקח כ-20 שעות (215 יואן). אבל רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מקאנדינג או מטאגונג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

מאניגאנגו (Manigango, Mǎnígāngē马尼干戈)- רחובה הראשי (והיחיד) של מאניגאנגו נראה כמו תפאורה הלקוחה מסרטי המערב הפרוע – מאובק, מיושן וחסר אנשים. עם זאת, העיירה הקטנטנה מהווה נקודת יציאה לכמה אתרים מרהיבים בסביבה, ביניהם אגם יילון לה-טסו (Yilhun Lhatso/ Xinluhai, 新路海) ומנזר דזוגצ'ן גומפה עוצר הנשימה. אתם יכולים להעביר מספר שעות בהליכה בטבע המרהיב בסביבה, ואם יחייך אליכם המזל ותצליחו לתפוס מקומי שיסיע אתכם באזור, תוכלו לגלות שלל מבני תפילה ומקדשים הפזורים ברחבי העיירה. בימים יפים אולי אף תחזו בכמה מהחיות הנדירות החיות באזור.

הגעה: אוטובוס מגאנדזה לדגה יוצא בבוקר ועוצר פה (שלוש שעות, 35 יואן), וכך גם מיניבוסים לאורך רוב היום.
מחיר כניסה: חינם. לאגם יילון לה-טסו – 20 יואן.

שעות פתיחה: כל היום.

מאניגאנגו (צילום: נוגה פייגה)

אגם יילון לה-טסו במאניגאנגו (צילום: נוגה פייגה)

 

דזוגצ'ן גומפה (Dzogchen Gompa/ Nyingmapa, Zhúqìng fóxuéyuàn竹庆佛学院)- כאחד מששת המקדשים החשובים בעולם הטיבטי, דזוגצ'ן גומפה הוא קומפלקס מרהיב של מספר מקדשים, בתי ספר ומגורי נזירים הממוקמים בעמק מוקף הרים מושלגים. המקום מקיים בקביעות תפילות נרחבות, ופותח שעריו גם בפני תיירים המעוניינים להתבודד בין שעריו ולספוג מעט מאווירת הקודש. הנסיעה לדזוגצ'ן גומפה עשויה להיות חוויה שווה לזו של השהות במקדש הידוע, עם שעתיים נסיעה בין מעברי ההרים המרהיבים של מורי-לה שיביאו אתכם הכי קרוב שאפשר לאלוהים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: התחבורה לדזוגצ'ן גומפה אינה סדירה, ורוב המטיילים תופסים טרפים מהכביש של מאניגאנגו.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

דגה (Dege, Dégé格) – דגה מהווה, עבור רוב המטיילים, את נקודת הסיום של הכביש הצפוני – ומדובר בנקודה ראויה בהחלט. העיירה זכתה למקום של כבוד בעולם הטיבטי כאתר הדפסתם של כתבי הקודש החשובים ביותר. במקום כולו שוררת אווירת קודש קסומה, ובמנזר דגה להדפסת כתבי קודש (שעות פתיחה: 8:30-12:00, 14:00-18:00, כניסה: 50 יואן) תוכלו לראות נזירים עובדים בהדפסת הכתבים, בשיטת קוביות העץ העתיקה. במקום נמצאים אלפי כתבים בני מאות שנים, כולל העותק היחיד בעולם של תולדות הבודהיזם ההודי. הנסיעה לדגה לא פשוטה, אך בהחלט משתלמת.

הגעה: אוטובוסים לדגה עוברים כל יום בשעה 9:00 בגאנדזה (8-10 שעות, 120 יואן) ובמאניגאנגו כל יום בשעה 11:00 (3-4 שעות, 45 יואן). אך לעיתים קרובות הם מלאים עד אפס מקום. לחילופין אפשר לתפוס משני המקומות מיניבוסים: מגאנדזה – בין 7:30 ל-8:30 מתחנת האוטובוסים (אחרי שהאוטובוס עובר קשה למצוא נוסעים נוספים למלא מיניבוס); ממאניגאנגו – אם לא היה מקום על האוטובוס ניתן לתפוס מיניבוס מחוץ למלון Manigange Pani.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

אטרקציות נוספות: דאנבה, האקדמיה הבודהיסטית של סדה.

 

הדלת האחורית

זמן מומלץ: שבועיים-שלושה

במסלול החביב על הישראלים אין רגע דל –  עלייה במעברי הרים תלולים, צניחה לעמקים מופלאים ואירוח בכפרים נידחים. "הדלת האחורית" – מסלול מעגלי הלוקח את המטייל מסצ'ואן ליונאן או להפך – היא, ללא עוררין, אחת הדרכים הטובות ביותר לחוות את התרבות, הנוף וההיסטוריה של המיעוטים האתניים בסין ושל הטריטוריות הטיבטיות. עם זאת, היא מספקת לא מעט אתגרים: השירותים הבסיסיים דלילים לאורך חלק מהדרך, והנסיעות הארוכות והמפותלות עשויות להתיש גם את המטייל הוותיק ביותר. איתני הטבע ונהגים הפכפכים מבטיחים שתתקעו בדרך לפחות פעם-פעמיים, והאיום של מחלת הגבהים מרחף מעל הרמה הטיבטית שבצד הסצ'ואני.

המסלול מתחיל בקאנגדינג שבסצ'ואן וממשיך עד לדאלי ולליג'יאנג שביונאן. למי שחש כי המסלול קשה מדי, או למי שרגיש בנסיעות, ניתן לבצע חלקים רבים מהמסלול כגיחות מקונמינג שביונאן ומצ'נגדו בסצ'ואן.

אטרקציות מרכזיות

ליטאנג (Litang, Lǐtáng, ) – העיירה הכפרית המקסימה ליטאנג נמצאת במרחק של שמונה שעות עוצרות נשימה מקאנגדינג, ומסמלת עבור רוב המטיילים את סופו של הכביש הדרומי. ליטאנג מהווה הזדמנות מצוינת לחזות בכמה מהמסורות הידועות ביותר של טיבט, כולל קבורת שמיים ורכיבה על סוסים. עם הליכתם ברחובותיה הטיבטים תוכלו לחוש את אווירת הקודש השורה במקום, שהיה למקום הולדתם של שני דאלי לאמה. באוגוסט הופכת העיירה לאתר תיירות שוקק, עם פסטיבל הסוסים הטיבטי שליטאנג ידועה בו. אך אל תתנו לתאריך להפריע לכם – מדובר במקום מקסים ובפנינה טיבטית אמיתית.

הגעה: אוטובוס מקאנגדינג יוצא לפה פעם ביום סביב 6:30 בבוקר (9 שעות, 90 יואן), אך רוב המטיילים חולקים מונית או מיניוואן מתחנת האוטובוסים של קאנגדינג.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

דצ'ין (Deqin, Déqīn, 德钦) – דצ'ין הייתה במשך שנים סודם השמור של הטיבטים. למרות הנופים המרהיבים, ההרים הקפואים והמסלולים המאתגרים הרחיקו ממנה את רוב המטיילים שביקשו טיול קליל ומסודר. היום היא כבר נמצאת על המפה של רבים מהמטיילים, אך אין זה אומר שהיא מתויירת כמו שכנותיה ליג'יאנג ודאלי. דצ'ין הינו שם כולל למחוז ולעיר המרכזית שלו, ושתי האטרקציות המרכזיות באזור הינן פיילאיסה (Fēiláisì, 飞来寺) עם הנוף המרהיב ביותר הצופה אל הר מיי-לי הקסום והטרק הנודע בעמק יובנג, וכן קרחון מינגיונג (Míngyǒng bīngchuān, 明永冰川) – הקרחון הנמוך בעולם – היושב על ההר ומעניק נופך דרמטי לאזור.

הגעה: מכיוון סצ'ואןכרגע אין אוטובוס מש'יאנגצ'נג לדצ'ין. ניתן לנסות לתפוס טרמפים במקום, או לנסוע לשאנגרי-לה (שמונה שעות, 86 יואן) ומשם לדצ'ין. מכיוון יונאןארבעה אוטובוסים יוצאים עד 12 בצהריים משאנגרי-לה לדצ'ין (6 שעות, 49 יואן). אוטובוסים ומיניבוסים תדירים יוצאים מדצ'ין לפיילאיסה (20 דקות) ולכפר מינגיונג (כשעה וחצי), ממנו יש גישה לקרחון ברגל.
מחיר כניסה: לקרחון- 83 יואן גישה לקרחון בלבד, 228 יואן לכל הפארק.

שעות פתיחה: כל היום.

 

שאנגרי-לה/דז'ונגדיאן (Shangri-la, Xiānggélǐlā香格里拉 / Zhongdian, Zhōngdiàn, 中甸) – העיירה הטיבטית הנינוחה זכתה לתהילה לאחר שהממשל החל לשווק אותה כ"שאנגרי-לה"- גן עדן עלי האדמות כפי שמתואר ברומן של ג'יימס הילטון מ-1933. למי שמגיע מיונאן מדובר בנגיעה הראשונה עם העולם הטיבטי, על האוכל, התרבות והאוויר הדליל שבו, אך מי שמגיע מהאזור הטיבטי בסצ'ואן יתקשה להסתדר עם חנויות התיירים והמסחור שעבר המקום. שאנגרי-לה ספגה בתחילת 2014 שרפה קשה ביותר, שכילתה למעלה משני-שלישים מבתיה העשויים מעץ. העיר העתיקה עוד לא הצליחה להתאושש לגמרי מהאסון, אך עדיין ניתן לבקר במקום וליהנות מנופיו היפים של האזור, וכן ממנזר סונג-דזאן-לין (Sōng​zàn​lín​sì, 松赞林寺​) המפואר ומשמורת הטבע פו-דה-צואו (Pǔdácuò guójiā gōngyuán, 普达措国家公园) היקרה אך יפה. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעהמכיוון סצ'ואן – אוטובוס מש'יאנגצ'נג יוצא בבוקר לשאנגרי-לה (90 יואן, שמונה שעות) וכן מדאוצ'נג (כ-110 יואן, 12 שעות). מדצ'ין יוצאים מספר אוטובוסים עד הצהריים (50 יואן, שש שעות).מכיוון יונאן קווים תדירים יוצאים מדאלי (60-85 יואן, שש שעות) ומליג'יאנג (50-65 יואן, 4 שעות). מתחנת האוטובוסים המערבית של קונמינג (Xībù qìchē kèyùnzhàn, 西部汽车客运站) יוצאים קווי יום ולילה יוצאים (210-250 יואן, שתים-עשרה שעות). ניתן להגיע בטיסה לשדה התעופה של שאנגרי-לה הנקרא דיצ'ינג (DIG). טיסה מקונמינג נמשכת שעה ועולה 400-700 יואן.
מחיר כניסה: למקדש – 115 יואן; לשמורה – 138 יואן כרטיס כניסה; ו-120 יואן כרטיס אוטובוס.

שעות פתיחה: המקדש- 7:00-19:00; השמורה- 8:00-16:00 (נובמבר-מרץ), 8:00-17:00 (אפריל עד אוקטובר).

 

ליג'יאנג (Lijiang, Lìjiāng, 丽江) – אין מילים לתאר את יופייה של ליג'יאנג. עיר המיעוטים של בני הנאש'י מהווה מזה שנים אחד מיעדי התיירות הנחשקים בסין, וסמטאותיה הצרות מלאות תמיד במאות תיירים מכל העולם. העיירה כולה מורכבת ממאות רחובות ובתי אמנים, שיחד עם מוזיקאים מקומיים יוצרים זרימה אמנותית קסומה. סביבתה של ליג'יאנג מהפנטת לא פחות, עם הר דרקון הג'ייד המושלג (Yù lóng xuěshān, 玉龙雪山) המיתמר ברקע ובריכת הדרקון השחור (Hēilóng tán, 黑龍潭) הפסטוראלית שהפכה לסמלה של ליג'יאנג ושל יונאן כולה. בני המקום ישמחו לתת לכם הדגמות של התרבות שלהם, הכוללת שלל ממתקים מיוחדים וריקודים מסורתיים. ליג'יאנג גם ידועה כמקום היציאה לערוץ דילוג הנמר המרהיב. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מכיוון סצ'ואן – אוטובוסים תדירים יוצאים משאנגרי-לה (4 שעות, 40-50 יואן) מכיוון קונמינגטיסה לשדה התעופה של ליג'יאנג (שעה, 270-600 יואן); רכבת מקונמינג (7-10 שעות, 90-230 יואן); אוטובוס מתחנת האוטובוסים המערבית של קונמינג (Xībù qìchē kèyùnzhàn, 西部汽车客运站 ; תשע-עשר שעות, 180-240 יואן). גם מדאלי יוצאים אוטובוסים (שלוש שעות וחצי, 40-70 יואן), וכן יוצאות רכבות (שעתיים, 34-110 יואן).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

בריכת הדרקון השחור בליג'יאנג שהפכה לסמל של העיר (צילום: שאטרסטוק)

בריכת הדרקון השחור בליג'יאנג שהפכה לסמל של העיר (צילום: שאטרסטוק)

 

ערוץ דילוג הנמר (Tiger Leaping Gorge, Hǔtiào Xiá, 虎跳峡) – בקלות מסלול הטיול הפופולרי ביותר בסין, ערוץ דילוג הנמר הוא מסע יפיפה בין ערוצים עמוקים ונחלים, הרים פסטוראליים וצמחים מסקרנים. ערוץ דילוג הנמר אינו מסלול קל, אך הדבר לא מונע ממטיילים בכל הגילאים ודרגות הכושר לנסות את מזלם. הטיול בערוץ דילוג הנמר אורך כ-16 קילומטרים עוצרי נשימה, ורוב המטיילים בוחרים לחלקו ליומיים כדי להנות מהנוף. בערוץ שני מסלולים מרכזיים- מסלול נמוך יחסית המיועד גם לכלי רכב, ומסלול הטיולים הגבוה אותו לוקחים מרבית המטיילים. רוב המטיילים עוצרים לישון באכסניה בעלת השם המתאים- Halfway Guesthouse, אחרים עוצרים ב-Tina's Guesthouse. לקריאה נוספת לחצו כאן.   

הגעה: נקודת הפתיחה של  הטיול היא הכפר צ'יאוטו (Qiáotóu, 桥头). מכיוון סצ'ואןאוטובוסים תדירים יוצאים משאנגרי-לה לליג'יאנג ועוצרים בצ'יאוטו (שעתיים וחצי, 25 יואן). מכיוון קונמינג – מרבית המטיילים יוצאים מליג'יאנג, על האוטובוסים הנוסעים בתדירות גבוהה לכיוון שאנגרי-לה ועוצרים בעיירה צ'יאוטו (שעתיים, כ-30 יואן).
מחיר כניסה: 65 יואן.

שעות פתיחה: 8:30- 18:00.

 

אטרקציות נוספות: קאנגדינג, שמורת הטבע יאדינג, אגם לוגו, דאלי.

.

יונאן

זמן מומלץ: שבוע – שבועיים

הפרובינציה ששימשה בעבר כמקום הגליה לאנשי ממשל כושלים, היא מקום שהיום אף אחד לא יתנגד לגלות בו. בראש ובראשונה ידועה יונאן במגוון האתני שלה – למעלה משליש מאוכלוסייתה משתייכת לקבוצת מיעוטים כלשהי. לצד תושביה הססגוניים התברכה יונאן גם בנופים עשירים ויוצאי דופן, המאפשרים לטייל בה שבועות רבים בלי לראות את אותו הדבר פעמיים.

אטרקציות מרכזיות

קונמינג (Kunming, Kūnmíng, 昆明) – קונמינג היא המקום בו מטיילים נחצים לשניים – חצי הרואה בה בירה קסומה עם אופי ואתרים מרובים, וחצי הרואה בה עיר סינית מודרנית טיפוסית ואפורה. לא חשוב עם איזה צד תסכימו, הביקור בקונמינג הוא חובה למי שרוצה לטייל באזור, והעיר מכילה כמה אטרקציות מעניינות שיכולות למלא יום-יומיים ללא בעיה. לאטרקציות בקונמינג הכנסו לעמוד של יונאן.

הגעה: קונמינג היא צומת דרכים מרכזית, וניתן להגיע אליה בקלות בטיסה, ברכבת ובאוטובוסים משלל יעדים בסין. למידע נוסף כנסו למידע השימושי בעמוד של יונאן.

 

יער האבנים (Stone Forest, Shílín, 石林) – אם אתם מחפשים שמורה להתבודד בה עם אמא טבע ולהתחבר לאני הפנימי שלכם, כנראה שיער האבנים של יונאן הוא לא המקום בשבילכם. היער הפך לאטרקציה תיירותית סואנת, עם מאות סינים ומערבים שנוהרים אליה מדי יום. עם זאת, אל תתנו לזה לגרום לכם לוותר על המקום – יער האבנים הוא מקום מיוחד ופוטוגני להפליא, ושביליו הרבים מאפשרים למצוא מקומות מבודדים גם בתוך ים התיירים. היער מכיל אבני גיר המיתמרות לגובה של כ-30 מטרים, תוצאה של שחיקה בת מאות מיליוני שנים של מים ורוחות, וכן מים זורמים ומפלים קטנים. למרות שניתן להישאר לישון כאן, מרבית המטיילים מקדישים ליער יום אחד וחוזרים לישון בקונמינג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מתחנת האוטובוסים המזרחית של קונמינג (Dōngbù qìchē kèyùnzhàn, 东部汽车客运站) יוצאים אוטובוסים כל חצי שעה ליער האבנים (שעתיים נסיעה). יש גם רכבות ליער האבנים אך מכיוון שהתחנה מרוחקת יחסית מהפארק ומצריכה נסיעה נוספת, עדיף לנסוע באוטובוס.
מחיר כניסה: 175 יואן. ישנם אוטובוסים פנימיים בעלות נוספת של 25 יואן שחוסכים את ההליכה הארוכה מקופת הכרטיסים לכניסה לאתר. האוטובוסים גם נוסעים במסלול מעגלי בתוך האתר וניתן להיעזר בהם להגיע לאזורים המרוחקים יותר.

שעות פתיחה: 8:30-18:00.

 

טראסות האורז ביואן-יאנג (Yuanyang Rice Terraces, Yuányáng tītián元阳梯田) – קשה להפריז ביופיין של מאות טרסות האורז הפזורות על צדי ההרים, כאשר אור השקיעה פוגע בהן וצובע אותן באדום. טראסות האורז של יואן-יאנג הינן האחות הגדולה והמפורסמת יותר של טראסות לונגג'י (באזור גווילין), והן משתרעות על פני שטח עצום של 125 קמ"ר. הטראסות שייכות לבני החאני, אחד מבני המיעוטים הרבים של סין, שיצרו אותן כדי להתמודד עם מצוקת הקרקע הקשה של ההרים. היום מדובר באתר תיירות מרהיב ביופיו, וכמעט בלתי אפשרי לצלם פה תמונה גרועה. רוב המטיילים מגיעים ליומיים, כך שיספיקו לחזות בשקיעה ובזריחה מעל הטראסות, אך ניתן בהחלט להישאר פה מספר ימים ולטייל בין הכפרים השונים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: נקודת היציאה לטראסות הינה ש'ינג'יה (Xīnjiē, 新街). שלושה אוטובוסים ביום (10:20, 12:30, 19:30 ; 6-7 שעות, 140 יואן) יוצאים לשינג'יה מתחנת האוטובוסים הדרומית של קונמינג (Nánbù qìchē kèyùnzhàn, 南部汽车客运站). בנוסף, אפשר גם לתפוס את שני האוטובוסים היומיים  (4 שעות, 30 יואן) מג'יאנשווי, שיוצא ב-11:30 וב-12:30.
מחיר כניסה: 100 יואן (כניסה לכל נקודות התצפית).

שעות פתיחה: כל היום.

טראסות האורז ביואן-יאנג (צילום: טל ניצן)

טראסות האורז ביואן-יאנג (צילום: טל ניצן)

 

האדמה האדומה של דונג-צ'ואן (Dongchuan Red Land, Dōngchuān hóngtǔdì, 东川红土地) – השמועה מספרת כי האדמה האדומה של מחוז דונג-צ'ואן התגלתה לעולם על ידי צלם, שזיהה אותה כשטס מעל שמי יונאן ואחר כך הלך לחפש אותה. נראה שהצלם שמח לשמור את הסוד בתוך הקהילה, שכן עד היום נשארו הטראסות סוד של צלמים והרפתקנים. אז למי שחש שטראסות האורז של יואן-יאנג מעט מתויירות מדי, ובכלל למי שחי ונושם טבע או צילום – כדאי בהחלט להשקיע ולבקר במקום המופלא הזה. השילוב בין אדמה המכילה אחוזי מתכות שונות גבוהים במיוחד לאיכרים סינים בעלי תושייה, יצרו 50 קילומטרים של טראסות אדומות עוצרות נשימה. במקום מגדלים מגוון גידולים וביניהם תפוחי אדמה, תירס, קנולה, וצמיחתם מוסיפה גוונים מרהיבים לאדמה המיוחדת. השדות יפים במיוחד עם ערב – בעיקר בזמן השקיעה – ומספר מקומות לינה שהחלו לצוץ לאחרונה מאפשרים להפוך את הטיול במקום לנינוח יותר. הזמנים הטובים ביותר לטייל פה הם מאי-יוני וספטמבר-נובמבר. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: שני אוטובוסים ישירים יוצאים בבוקר (7:50, 8:30) מהתחנה הצפונית של קונמינג (Běibù qìchē kèyùnzhàn, 北部汽车客运站) לכיוון פה-דז'ה (Fǎzhě, 法者), שהיום ידועה גם כעיירת האדמה האדומה (Hóngtǔdì zhèn, 红土地镇) – מחיר כרטיס כ-35 יואן. למרות שהמקום נמצא כשלוש שעות נסיעה מקונמינג, האוטובוסים נוסעים לאט למדי והדרך עשוייה להימשך 4-5 שעות. ניתן גם לשכור רכב שיסיע אתכם לשם – מיניוואן אמור לעלות 200-300 יואן ל-4-6 אנשים (כל כיוון). בשני המקרים אמרו שאתם רוצים לרדת בחואה-גואו (Huāgōu, 花沟) או בחואה-שה-טואו (Huāshítou, 花石头), בשני הכפרים הללו למצוא הוסטלים.
מחיר כניסה:  חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

ש'י-שואנג-באנה (Xishuangbana, Xīshuāngbǎnnà, 西双版纳) – אם זכיתם להיות הישראלים היחידים שלא ביקרו בתאילנד, ש'י-שואנג-באנה היא הכי קרוב שתגיעו לכך בסין. ג'ונגלים סבוכים, אקלים טרופי, טיגריסים ופילים הם רק חלק ממה שתמצאו באזור ייחודי זה, ומטיילים רבים בוחרים להעביר פה מספר ימים בשיטוט בין הכפרים בסביבה. "ש'י-שואנג-באנה" הוא למעשה אזור המכיל עשרות כפרים, שמורות טבע ושבילי אופניים נהדרים, ובקצהו הדרומי תוכלו למצוא גם את מעבר הגבול ללאוס. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: שדה התעופה בעיר המרכזית של ש'י-שואנג-באנה, ג'ינג-חונג (Jǐnghóng, 景洪, אך לפעמים שדה התעופה רשום גם תחת השם ש'י-שואנג-באנה) מקבל טיסות מערים שונות בסין, כולל קונמינג (שעה, 280-700 יואן). בין 10:30-20:00 יוצאים כל חצי שעה עד שעה אוטובוסים לג'ינג-חונג מתחנת האוטובוסים הדרומית בקונמינג (Nánbù qìchē kèyùn zhàn, 南部汽车客运站, תשע-עשר שעות, 220-260 יואן) וכן מטראסות האורז ביואן-יאנג (שמונה שעות לפחות), אם כי הם לא סדירים.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

אטרקציות נוספות: ג'יאנשווי, לואופינג, פו-דז'ה-חיי.

 

גווילין ויאנגשואו

זמן מומלץ: 4-6 ימים

בצפון מזרח פרובינציית גואנגש'י (Guǎngxī, 广西) שבדרום סין שוכנת לה בנחת גווילין (Guìlín, 桂林), אחת הערים המפורסמות ביותר בסין, אשר שמה יצא למרחקים בזכות נופי גבעות הקארסט הייחודיים, הכוללים אלפי נציבי גיר המתמרים מהקרקע במראה עוצר נשימה. שעתיים דרומית לגווילין שוכנת יאנגשואו, עיירה קטנטנה ומתויירת במיוחד, המהווה בסיס למטיילים הרוצים לחוות את הנופים עוצרי הנשימה של האזור. זהו מקום מעולה לחוות את סין הכפרית, והנופים המרהיבים יכולים להעסיק אתכם פה ימים רבים.

לתרמילאים אמיצים במיוחד ניתן לעשות ביאנגשואו מגוון מסלולים של טיפוס אתגרי, כפי שניתן לקרוא כאן.

אטרקציות מרכזיות

פגודת השמש (Sun Pagoda, Rì tǎ, 日塔) ופגודת הירח (Moon Pagoda, Yuè tǎ月塔) – שתי הפגודות הידועות בגווילין, הידועות גם בשם הפגודות התואמות, ניצבות על מימיו של אגם הפיר (Shān hú, 杉湖) שבמרכז העיר, ומחוברות זו לזו בתעלה תת ימית שקופה. פגודת השמש היא פגודת הברונזה הגבוהה בעולם ותשעת קומותיה מתנשאות לגובה של 41 מטרים, כמו כן היא אחת הפגודות היחידות שיש בתוכן מעלית. בלילה לובש האזור אווירה קסומה כשהפגודות מוארות האחת באור צהוב וחברתה באור לבן שמשתקפים במימי האגם. מחזה זה העניק להם שם נוסף – פגודת הזהב ופגודת הכסף.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 3, 10, 11, 51, 99, 100 או קו תיירות מספר 1 לתחנת גשר יאנג (Yáng qiáo, 阳桥).
מחיר כניסה: 35 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-22:30.

פגודות השמש והירח בגווילין (צילום: נוגה פייגה)

פגודות השמש והירח בגווילין (צילום: נוגה פייגה)

 

מערת חליל הרועים (Reed Flute Cave, Lúdí yán, 芦笛岩) – אטרקציה פופולרית ביותר בגווילין היא המערה הזו, שקרויה על שם הקנים הירוקים הגדלים מחוץ לה ושימשו בעבר להכנת חלילים. מדובר במערת אבן גיר, בת למעלה מ-180 מיליון שנים, המלאה בנטיפים תלויים וניצבים וכן בתצורות אבן שונות ומשונות שכולם יחד יוצרים מראה מרתק. כפי שמעידות כתובות שונות במערה, שהעתיקה בהן מתוארכת למאה ה-8 לספירה (תקופת שושלת טאנג), המערה הייתה ידועה לסינים לאורך ההיסטוריה, אך ברבות השנים היא נשכחה ונתגלתה מחדש בשנת 1940 על ידי קבוצת פליטים שברחו לאזור מאימת הצבא היפני במלחמת העולם השנייה. בסין כנראה חשבו שנפלאות הטבע אינן מספיק מרשימות כשלעצמן והחליטו להוסיף למערה תאורה צבעונית מלאכותית מכל עבר שלדעת רבים הופכת את האווירה במקום לתיירותית מדי. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה:  המערה נמצאת כחמישה קילומטרים מגווילין. קווי אוטובוס 3 ו-213 מגיעים למערה, אך מומלץ בחום לחסוך זמן ולקחת מונית מהעיר למערה (כ-200 יואן לנסיעה בממוצע).
מחיר כניסה: 120 יואן.

שעות פתיחה: אפריל-נובמבר: 13:00-18:00 ,7:30-12:00; דצמבר-מרץ: 13:00-17:30 ,8:00-12:00.

 

טראסות האורז לונגג'י (Longji Rice Terraces, Lóngjí tītián, 龙脊梯田) – במחוז לונגשנג הכפרי המשתייך לגווילין (מרחק של כ-100 קילומטר מהעיר עצמה) נמצאות הטראסות הללו, שבחלקן נבנו לפני 650 שנה. על שם צורתן המדורגת של הטראסות הן נקראות לונגג'י שמשמעותו גב או שידרת הדרקון הטראסות להרי הסביבה נוף מיוחד וקסום אשר משתנה בהתאם לעונות השנה – באביב הטראסות מוצפות מים (ולעיתים ערפילים מכסים את האזור), בקיץ הגבעות מוריקות, בסתיו מזהיבות ובחורף הן מתכסות מעטה שלג לבנבן. מלבד הטראסות המחוז כולו הוא מקום מעניין ביותר בזכות המגוון האתני הרחב שלו שכולל את מיעוטי דונג, מיאו, יאו (שנשותיו ידועות כ"ארוכות השיער") ודז'ואנג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: שלושה אוטובוסים ישירים לכפר דה-דז'אי (שעתיים וחצי-שלוש, 30 יואן) יוצאים כל יום מהחנייה של מלון הונג-קונג (Hong Kong Hotel, Xiāngjiāng fàndiàn, 香江饭店) הסמוך לתחנת הרכבת בגווילין (Guìlín huǒchēzhàn, 桂林火车站), אך לעיתים קשה למצוא עליהם מקום ללא הזמנה מראש דרך ההוסטלים בלונגשנג. 
בנוסף ניתן לקחת בעלות קצת פחותה מתחנת האוטובוסים צ'ינטאן בגווילין (Qíntán qìchē zhàn, 琴潭汽车站) אוטובוס לכיוון לונגשנג (Lóngshèng, 龙胜) ולרדת בחה-פינג (Hépíng, 和平) ומשם מיניבוס לפינג-אן (Píng'ān, 平安) או לדה-דז'אי (Dàzhài, 大寨).
מחיר כניסה: 80 יואן (כולל כניסה לכפר פינג-אן של מיעוט הדז'ואנג).

שעות פתיחה: 8:30-17:30.

 

גבעת הירח (Moon Hill, Yùliang shān, 月亮山) – בין הגבעות הסובבות את יאנגשואו בולטת בצורתה הייחודית גבעה משולשת זו הנישאת לגובה 380 מטר והפכה לאחד הסמלים של האזור. במרכז הגבעה קשת טבעית עגולה, המזכירה ירח, ומזוויות שונות הירח מקבל צורה שונה – של סהר, חצי ירח או ירח מלא. ניתן להשקיף על הגבעה מרחוק ולהתרשם מצורתה, אך ניתן גם לטפס אל הקשת או לפסגת הגבעה תמורת תשלום כניסה סמלי, ולהשקיף על הנוף המהפנט של יאנגשואו – גבעות על גבי גבעות בשלל צורות וצבעים אשר הולכים ונמוגים אל תוך האופק. גבעת הירח גם התפרסמה כאחד מאתרי טיפוס ההרים הפופולאריים באזור.

מחיר כניסה: 20 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-17:30.

 

ש'ינגפינג (Xìngpíng, 兴评) – במאות הראשונות לספירה הייתה העיירה הזו מרכז האזור, עד שהוקמה יאנגשואו במאה ה-6, והיום היא ידועה בעיקר בשל הנוף עוצר הנשימה המקיף אותה. ש'ינגפינג ניצבת למרגלות גבעת חמשת האצבעות (Wǔzhǐ shān, 五指山), ולמרות ואולי דווקא בגלל שהיא לא נקייה ומסודרת כמו חברתה יאנגשואו, יש בה קסם וחן אותנטיים. כעשר דקות הליכה מש'ינגפינג נמצאת הנקודה בה נגלה הנוף המופיע על השטר של 20 יואן – אם תצביעו למקומיים על השטר, הם כבר יכווינו אתכם בדרך הנכונה. בנוסף, מעבר לנהר נמצא כפר הדייגים (Yúcūn, 渔村), אשר נודע מן הסתם בזכות מלאכת הדייג שלו. מה שלא מובן מאליו, הוא השיטה בה משתמשים דייגי הכפר, המערבת ציפורי קורמורן – הדייגים ששטים ברפסודות על פני הנהר כורכים טבעת סביב צוואר הציפור ומשלחים אותה לדוג עבורם. הטבעת מונעת מן הציפור לבלוע את הדגים הגדולים יותר, ולכן הציפור מחזירה את הדגים הגדולים לדייג ובתמורה מקבלת דג קטן שהיא יכולה לבלוע. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: אוטובוסים לשי'נפינג יוצאים מתחנת האוטובוסים הדרומית של יאנגשואו מדי רבע שעה מהבוקר עד 6 בערב (45 דקות נסיעה, 8 יואן). תחנת האוטובוסים של ש'ינגפינג נמצאת בסמוך לעיר העתיקה.

 

אטרקציות נוספות: גבעת חדק הפיל, הרחוב המערבי, מערת לונגמן.

 

הונג-קונג ומקאו

זמן מומלץ: 3-5 ימים

הונג קונג (Xiāng gǎng, 香港) ומקאו (Àomén, 澳门), שני האזורים המנהליים המיוחדים בדרום סין, הם עדות מרתקת למה שקורה לחברה הסינית כאשר היא נשלטת על ידי מעצמות אירופאיות. הונג-קונג היא מקום מלא ניגודים, עם רחובות סואנים ומלוכלכים הניצבים מתחת לגורדי שחקים מהוקצים. יש בה חיי לילה סוערים, מסעדות מפוארות ושווקים בכל פינה, לצד טבע פרוע וחופים מקסימים. ואילו מקאו, המושבה הפורטוגלית לשעבר, נחשבת היום לתשובה האוריינטלית ללאס וגאס. אך זה ממש לא כל מה שיש למקאו המשגעת להציע – בשנת 2005 נכנס המרכז ההיסטורי של מקאו לרשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו. האזור כולל בין השאר את מקדש א-מה הצבעוני, את מצודת ההר המהווה פארק רגוע ונעים, את מצודת גיה בעלת המגדלור העתיק ביותר בסין ואת שרידי כנסיית פאולוס הקדוש המרהיבים.

אטרקציות מרכזיות

פסגת ויקטוריה (Victoria peak, 太平山) – ממוקמת בגובה של כ-500 מטרים מעל פני הים, בצד המערבי של האי המרכזי, הפסגה מספקת נקודה אידיאלית לתצפית על כל הבניינים באי המרכזי של הונג קונג, וכן על קאולון, שמעבר לנמל ויקטוריה. הפסגה הייתה בעבר מקום מגורים אקסקלוסיבי לאירופאים עשירים בהונג קונג. וניתן לראות עליה עד היום וילות ענקיות. אם מזג האוויר טוב, מומלץ להסתובב ברגל במסלול ההליכה הנעים והמוצל שמקיף את הפסגה, שמתחיל ברחוב Lugard לא רחוק ממגדל הפסגה (Peak Tower), ולוקח בערך שעה, וממנו ניתן להשקיף מטה על העיר. אפשר גם לעלות לתצפית מגג הקניון שבנוי על הפסגה, תמורת דמי כניסה – הקניון הוא התחנה העליונה של הרכבת העולה על פסגת ויקטוריה, וניתן לקנות מראש כרטיס משולב לנסיעה ברכבת ותצפית מהגג (למרות שהנוף החינמי מהמסלול הליכה הוא גם מרשים מאוד).

הגעה: כדי להגיע למרגלות ההר סעו ב-MTR לתחנת Central וצאו ביציאה 2J. ההגעה לפסגה עצמה היא אטרקציה בפני עצמה – כבר יותר ממאה שנה שמופעלת רכבת (the Peak Tram) מתחתית ההר ברחוב Garden ועד לראשו. הרכבת יוצאת כל 10-15 דקות, והנסיעה היא משופעת ביותר ולכן נמשכת רק מספר דקות. מלבד זאת תוכלו גם ללכת בשביל הרגלי או לחלופין לנסוע באוטובוס (קו 15, שנוסע מהנמל לפסגה וחזרה).
מחיר כניסה: 28-80 דולר הונג-קונג. תלוי אם רוצים כיוון אחד ברכבת, הלוך חזור, או שילוב עם תצפית ממגדל הפסגה.

שעות פתיחה: הפסגה עצמה פתוחה כל הזמן, אבל הרכבת פועלת בין השעות 7:00-24:00.

 

הטיילת המזרחית של צים-שה-צוי (Tsim sha Tsui East Promenade尖沙咀海濱花園) – טיילת נעימה זו נפרשת לאורכו של נמל ויקטוריה וצופה על נופו העירוני משובץ גורדי השחקים של האי הונג-קונג, מחצי האי קאולון. בין היתר נמצאים על הטיילת גם מרכז התרבות של הונג קונג (Hong Kong Cultural Centre, 香港文化中心) וכן שדרת הכוכבים של הונג קונג (Avenue of Stars, 星光大道) – אם תמיד חלמתם להיות בשדרת הכוכבים המפורסמת של הוליווד ועוד לא הספקתם, כאן תוכלו לבקר בתשובה ההונג-קונגית לנושא. מדובר במחווה לתעשיית הקולנוע המקומית המצליחה של הונג-קונג, שאולי אינה מרשימה כמו אחותה ההוליוודית ואת רוב השחקנים כאן לא תכירו, אך תוכלו לזהות כאן את הכוכבים של ג'ט לי, ג'קי צ'אן וברוס לי – שגם זכה לפסל בדמותו המוצב בשדרה. בכל לילה תוכלו לצפות מכאן במופע סימפוניה של אורות (A Symphony of Lights, 幻彩詠香江) – כל ערב מתקיים בנמל ויקטוריה מופע אורות שבו לוקחים חלק יותר מ-40 בניינים על גדות הנמל, שאורותיהם מרצדים בשילוב קרני לייזר ובהתאם למוזיקה המושמעת. לפי ספר השיאים של גינס, מדובר במופע האור קולי הקבוע הגדול ביותר בעולם, והוא בהחלט מחזה מרהיב.

הגעה: סעו ב-MTR לתחנת Tsim Sha Tsui East או קחו מעבורת מתחנה מספר 7 לתחנת Tsim Sha Tsui, המעבורות יוצאות כל 6-10 דקות החל מ-6:30 בבוקר ועד 23:30 בלילה.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: המופע מתקיים כל יום ב-20:00.

 

בודהה טיאן טאן (Tian Tan Buddha, 天壇大佛) – פסל של בודהה אמוגַסידהי עשוי ברונזה הממוקם על פסגת הר באי לנטאו (האי שבו נמצאים גם שדה התעופה ופארק דיסנילנד),שזכה גם לכינוי "הבודהה הגדול" בזכות תוארו עד שנת 2007 כבודהה היושב הגדול בעולם. הפסל ניצב על רקע כחול-ירוק מקסים של ים ועצים ומסמל את הקשר ההרמוני בין האדם לטבע, ומומלץ ביותר להשקיע ולטפס את כל המדרגות עד למעלה, כדי להשקיף על הנוף. בתוך פסל בודהה הוקם מוזיאון קטן ובו מוצגים ציורים המתארים את חייו של הבודהה ותורתו. אם תבחרו לחזור מהאתר לתחנת המטרו באוטובוס, תוכלו לעצור בדרך בכפר דייגים חביב, להסתובב ברגל, ולהתרשם מהניגוד החריף בין הכפר הקטן להונג קונג האורבנית.

הגעה: ב-MTR עד תחנת Tung Chung, יציאה B. במרחק 5 דקות הליכה נמצאות תחנות האוטובוס והרכבל המובילים לפסל. הנסיעה ברכבל אורכת כ-25 דקות עד ל-Ngong Ping village ומשם עוד חמש דקות ברגל עד לבודהה, והאוטובוס (מספר 23) מגיע לבודהה תוך בערך 45 דקות.
מחיר כניסה: המתחם – חינם; לתוך הפסל – 25 דולר הונג קונג (הכוללים באופן תמוה גם גלידה).

שעות פתיחה: 10:00-17:45.

הבודהה של טיאן טאן (צילום: נוגה פייגה)

הבודהה של טיאן טאן (צילום: נוגה פייגה)

 

האי לאמה (Lamma Island, 南丫島) – האי, שנקרא גם פוק-ליו-צ'או (Pok Liu Chau, 博寮洲), הוא אי קטן במרחק נסיעה של כחצי שעה במעבורת מהאי המרכזי של הונג-קונג. אפשר לבקר באי במשך יום שלם, או חצי יום, תלוי באורך המסלול שבוחרים – מסלול מומלץ הוא הליכה ברגל מחלקו הצפוני של האי (Yung Shue Wan) דרום האי הדרומי (Sok Kwu Wan). מעט אנשים גרים באי, ואין בו מכוניות בכלל (ניגוד דרמטי מן האי המרכזי של הונג-קונג), כך שהוא מהווה מקום נחמד עם נוף יפה לקחת פסק זמן מהמולת העיר.

הגעה: מעבורת ל –Yung Shue Wa או ל –Sok Kwu Wan מרציף מספר 4 בנמל ויקטוריה, (התדירות ל- Sok Kwu Wan נמוכה יותר) – הפלגה של כחצי שעה.
מחיר: חינם.

שעות פתיחה: זהו מסלול הליכה בטבע, אז ההגבלה של שעות הביקור נובעת משעת שקיעת השמש ומהשעות בהן פועלת המעבורת לאי. מומלץ לבדוק מראש את השעות של ההפלגה באתר HKKF, אבל בגדול יש הפלגות משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הלילה המאוחרות.

 

סאי קונג (Sai Kung, 西貢) – אזור נחמד רחוק מהמולת המרכז, שידוע כ"חצר האחורית של הונג-קונג" בזכות נופי החופים והטבע ושהוא מציע, שמספקים למקומיים מקום של נחת ממרוצת חיי היום יום-יום. בעיירת הדייגים סאי-קונג גרים כ-13,000 תושבים, היא התפרסם בזכות מסעדות מאכלי הים המצוינות שלו, והיא גם מהווה נקודת התחלה טובה לטיולי טבע באזור. בסמוך לעיירה נמצאים גם חלקים מן הפארק הגיאולוגי של הונג-קונג (Hong Kong Global Geopark, 香港世界地質公園) – בו תוכלו לראות תצורות אבן שישאירו אתכם המומים נוכח הנפלאות שהטבע יצר כאן לפני מאות מיליוני שנים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: לכפר סאי קונג – נסיעה ברכבת התחתית עד לתחנה Choi Hung, יציאה C2, משם ניתן לתפוס קווי מיניבוס ירוק מס' 1 ו-1A או קווי אוטובוס מס' 92 ו-R96 עד סאי קונג.

שעות פתיחה: כל היום.

 

מקדש א-מה (A-Ma Temple, 媽閣廟, פורטוגזית: Templo de A-Má) – מקדש זה, הממוקם בדרום מערב מקאו, נבנה במאה ה-15, ומוקדש לאלת הימאים והדייגים המקומית, הוא אחד המקדשים הדאואיסטים העתיקים והמפורסמים במקאו. יש הטוענים שמקור השם "מקאו" הוא משם המקדש ומסופר שכאשר המלחים הפורטוגזים הגיעו למקאו לראשונה, הם עגנו בחוף מחוץ למקדש הזה ושאלו "איך קוראים למקום הזה?", המקומיים ענו: א-מה גאו (מפרץ האלה א-מה), ולכן קראו הפורטוגזים למקום מקאו. ב-2005 המקום נכנס לרשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו, כחלק מן המרכז ההיסטורי של מקאו.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 2, 5, 6, 7, ו- 3N לתחנת Templo de A-Má, 媽閣廟.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: 7:00-18:00.

 

מגדל מקאו (Macau Tower, 澳門旅遊塔, פורטוגוזית: Torre de Macau) – המגדל האייקוני של מקאו, אשר אולי מזוהה איתה יותר מכל. זהו מגדל בגובה 338 מטרים, המציע תצפית פנורמית עוצרת נשימה על האזור וכן מסעדה מסתובבת. לחובבי האקסטרים יש כאן עוד שתי פעילויות אפשריות – קפיצת הבנג'י השנייה בגובהה בעולם (233 מטר) ו"הליכת שמים" – הליכה ברתמות על הטבעת הצרה וחסרת המעקה שמסביב לראש המגדל.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 26 ו-A9 לתחנת Torre de Macau, 旅遊塔.
מחיר כניסה: למצפה – 135 פטקה.

שעות פתיחה: שני עד שישי 10:00-21:00, שבת וראשון 9:00-21:00.

 

אטרקציות נוספות: שוק הלילה של רחוב המקדש, שוק הנשים, מרכז הסחר העולמי של הונג-קונג.

 

תגובות לכתבה