שלוש הפגודות של דאלי (צילום: טל ניצן)

הפרובינציה ששימשה בעבר כמקום הגליה לאנשי ממשל כושלים, היא מקום שהיום אף אחד לא יתנגד לגלות בו. מחוז יונאן המפואר ידוע בראש ובראשונה במגוון האתני שלו – למעלה משליש מאוכלוסיית הפרובינציה משתייך לקבוצת מיעוטים כלשהי. אלו עמלו במשך אלפי שנים כדי ליצור כמה מהעיירות ואתרי הטבע הידועים ביותר ביונאן – ובהם ליג'יאנג וטראסות האורז המפורסמות. מלבד התרבות העתיקה והעשירה התברכה הפרובינציה בנופים עשירים ויוצאי דופן, המאפשרים לטייל בה שבועות רבים בלי לראות את אותה תצורת טבע פעמיים.

זמן מומלץ: שלושה שבועות – חודש

מתאים במיוחד ל: צעירים, תרמילאים

Screenshot 2016-02-14 17.54

קונמינג

זמן מומלץ: יום-יומיים

קונמינג היא המקום בו מטיילים נחצים לשניים – חצי הרואה בה בירה קסומה עם אופי ואתרים מרובים, וחצי הרואה בה עיר סינית מודרנית טיפוסית ואפורה. לא חשוב עם איזה צד תסכימו, הביקור בקונמינג הוא חובה למי שרוצה לטייל באזור, והעיר מכילה כמה אטרקציות מעניינות שיכולות למלא יום-יומיים ללא בעיה. לאטרקציות בקונמינג הכנסו לעמוד של יונאן.

אטרקציות מרכזיות

מקדש יואן-טונג (Yuantong Temple, Yuántōng sì, 圆通寺) – מקדש יואן-טונג החביב מהווה אחת מהאטרקציות המרכזיות בקונמינג, ויעד נחמד להעביר בו שעה-שעתיים אחר הצהריים. המקדש נבנה במאה ה-8, והוא נחשב היום לגדול ולחשוב שבמקדשים הבודהיסטים במחוז. הקומפלקס הגדול מכיל מספר מקדשים עם פסלים מרשימים, וכן אגם ופגודות ההופכים אותו למעין פארק גדול. בעוד רוב המבנה שופץ החל משושלת צ'ינג (1644-1911) ועד בשנים האחרונות, חלק מהפסלים במקום נוצרו בתקופת שושלת יואן (1271-1368) ומינג (1368-1644).

הגעה: קווי אוטובוס מס' 95, 100, 101, ו-235 לתחנת רחוב יואן-טונג (Yuántōng jiē, 圆通街) או קווי אוטובוס מס' 4, 59, 74, 83, 85, 100, 101, 129, 234 ו-2A לתחנת הר יואן-טונג (Yuántōng shān, 圆通山), המעט רחוקה יותר.
מחיר כניסה: 6 יואן.

שעות פתיחה: 8:00-17:00.

 

פארק האגם הירוק (Green Lake Park, Cuìhú gōngyuán, 翠湖公园) – הפארק החמוד הזה הוא ה-מקום בו הולכים המקומיים לשחק מה-ג'ונג ולהתאמן באומנויות למיניהן, ולאורך השנה מתקיימים בו תצוגות של פרחים, תמונות ודגים. אם שפר מזלכם לבקר פה בחורף, תוכלו לחזות בגולת הכותרת של הפארק: מאות שחפים אדומי-מקור, שהחלו לנדוד לכאן מסיביר בשנת 1985 ומאז פוקדים את הפארק מדי שנה בעונה זו. השחפים מתחילים להגיע בסביבות נובמבר, ולרוב יעזבו בערך במאי. המקומיים עוקבים אחריהם בחדווה רבה, ועם הגעת הציפורים תראו גם קהל גדול של מתבוננים בפארק.

הגעה: קווי אוטובוס רבים מגיעים לפארק או לאזור. ניתן לקחת את קווי אוטובוס 100, 133 ו-5Z לתחנת השער המזרחי של הפארק (Cuìhú dōngmén, 翠湖东门); קווי אוטובוס מס' 1, 85, 100,  101, 125 ו-133, 136, 139, 235, 5Z לתחנת אוניברסיטת יונאן (Yúnnán dàxué, 云南大学) ועוד.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: 6:00-22:00.

 

מקדש הבמבוק (Bamboo Temple, Qióngzhú sì, 筇竹寺) – ניחוח הקטורת והערפילים במקום נותנים למקדש הבמבוק הילה של קודש, שאבדה לרבים מהמקדשים העירוניים. המקדש, הממוקם 12 קילומטרים מצפון לעיר ומוקף ביער במבוק מרשים, הינו מקדש הזן הראשון שהוקם ביונאן. המקדש עלה לגדולה בסוף המאה ה-13, עת נזיר בעל שם החל ללמד בו. המבנה היום הינו חדש ברובו, אך המקדש עדיין מכיל כמה ממצאים מרגשים, שהבולטים בניהם הם 500 פסלי ארהטים (נזירים שהגיעו לנירוואנה) שנבנו בסוף המאה ה-19. הפסלים הסוריאליסטים אמורים לייצג את האספקטים השונים של המין האנושי, והאמונה המקומית היא שמי שהולך וסופר את הפסלים, הפסל של גילו מתאר את אופיו.

הגעה: קוווי אוטובוס מס' C61,  C62 ו-C63 נוסעים מתחנת האוטובוסים המערבית (Xībù qìchē kèyùnzhàn, 西部汽车客运站) לתחנת המקדש (הקרואה על שמו). משך הנסיעה כ-40 דק'.
מחיר כניסה: 10 יואן.

שעות פתיחה: 8:30-18:00.

 

אגם דיאן והגבעות המערביות (Dianchi Lake, Diān chí, 滇池 ; Western Hills, Xī shān, 西山) – אגם דיאן היפה חולש על 300 קילומטרים רבועים, והוא מהווה יעד מושלם למי שרוצה לברוח מהחום של קונמינג ולדגום את החיים של בני המיעוטים באזור. לאורך קו החוף של האגם פזורים אינספור כפרים, מקדשים, חוות דיג ופארקים, המאפשרים להעביר בכיף מספר ימים של שוטטות. ממערב לאגם יושבות הגבעות המערביות, הידועות גם כ-"גבעות היפיפייה הנרדמת", בשל המראה שלהן כנערה ששיערה גולש למים. אם חוצים את האגם לכיוון הגבעות, מסלול הליכה מקסים מתפתל בגבעות ועובר בין מקדשים ופסלי קודש, ובסיומו תגיעו לשער הדרקון (Lóngmén, 龙门), המציע נופים מרהיבים של האגם.

הגעה: קווי אוטובוס מס' 24, 44, 73, 94, 135, 172, 233 ו-4A מגיעים לתחנת פארק חאי-גנג (Hǎi gěng gōngyuán, 海埂公园) שבחלקו הצפוני של האגם, כשעה נסיעה ממרכז העיר קונמינג. נסיעה לאותו אזור במונית תעלה כ-30 יואן.
מחיר כניסה:  לאגם: חינם. לגבעות המערביות: 40 יואן, 100 יואן לכניסה לכל המקדשים ולאוטובוס לפסגה.

שעות פתיחה: לאגם: כל היום. לגבעות: 8:30-18:00.

שער הדרקון וברקע אגם דיין (צילום: טל ניצן)

שער הדרקון וברקע אגם דיין (צילום: טל ניצן)

 

האדמה האדומה של דונג-צ'ואן (Dongchuan Red Land, Dōngchuān hóngtǔdì, 东川红土地) – השמועה מספרת כי האדמה האדומה של מחוז דונג-צ'ואן התגלתה לעולם על ידי צלם, שזיהה אותה כשטס מעל שמי יונאן ואחר כך הלך לחפש אותה. נראה שהצלם שמח לשמור את הסוד בתוך הקהילה, שכן עד היום נשארו הטראסות סוד של צלמים והרפתקנים. אז למי שחש שטראסות האורז של יואן-יאנג מעט מתויירות מדי, ובכלל למי שחי ונושם טבע או צילום – כדאי בהחלט להשקיע ולבקר במקום המופלא הזה. השילוב בין אדמה המכילה אחוזי מתכות שונות גבוהים במיוחד לאיכרים סינים בעלי תושייה, יצרו 50 קילומטרים של טראסות אדומות עוצרות נשימה. במקום מגדלים מגוון גידולים וביניהם תפוחי אדמה, תירס, קנולה, וצמיחתם מוסיפה גוונים מרהיבים לאדמה המיוחדת. השדות יפים במיוחד עם ערב – בעיקר בזמן השקיעה – ומספר מקומות לינה שהחלו לצוץ לאחרונה מאפשרים להפוך את הטיול במקום לנינוח יותר. הזמנים הטובים ביותר לטייל פה הם מאי-יוני וספטמבר-נובמבר. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: שני אוטובוסים ישירים יוצאים בבוקר (7:50, 8:30) מהתחנה הצפונית של קונמינג (Běibù qìchē kèyùnzhàn, 北部汽车客运站) לכיוון פה-דז'ה (Fǎzhě, 法者), שהיום ידועה גם כעיירת האדמה האדומה (Hóngtǔdì zhèn, 红土地镇) – מחיר כרטיס כ-35 יואן. למרות שהמקום נמצא כשלוש שעות נסיעה מקונמינג, האוטובוסים נוסעים לאט למדי והדרך עשויה להימשך 4-5 שעות. ניתן גם לשכור רכב שיסיע אתכם לשם – מיניוואן אמור לעלות 200-300 יואן ל-4-6 אנשים (כל כיוון). בשני המקרים אמרו שאתם רוצים לרדת בחואה-גואו (Huāgōu, 花沟) או בחואה-שה-טואו (Huāshítou, 花石头), בשני הכפרים הללו למצוא הוסטלים.
נסיעות בתוך האזור: בתחומי דונג-צ'ואן קשה עד בלתי אפשר להסתדר בתחבורה ציבורית, לחלק מהמקומות אפשר להגיע רגלית אך חלקם רחוקים מדי. מרבית המלונות יוכלו לעזור לכם בהשכרת רכב עם נהג (אם כי הצוות לא בהכרח דובר אנגלית).
מחיר כניסה:  חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

אטרקציות נוספות: הפגודה המזרחית והפגודה המערבית, המוזיאון הפרובינציאלי של יונאן, שוק הפרחים והציפורים

 

מזרח יונאן

יער האבנים

זמן מומלץ: יום אחד

אם אתם מחפשים שמורה להתבודד בה עם אמא טבע ולהתחבר לאני הפנימי שלכם, כנראה שיער האבנים (Shílín, 石林) של יונאן הוא לא המקום בשבילכם. היער הפך לאטרקציה תיירותית סואנת, עם מאות סינים ומערבים שנוהרים אליה מדי יום. עם זאת, אל תתנו לזה לגרום לכם לוותר על המקום – יער האבנים הוא מקום מיוחד ופוטוגני להפליא, ושביליו הרבים מאפשרים למצוא מקומות מבודדים גם בתוך ים התיירים. היער מכיל אבני גיר המיתמרות לגובה של כ-30 מטרים, תוצאה של שחיקה בת מאות מיליוני שנים של מים ורוחות, וכן מים זורמים ומפלים קטנים. למרות שניתן להישאר לישון כאן, מרבית המטיילים מקדישים ליער יום אחד וחוזרים לישון בקונמינג. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מתחנת האוטובוסים המזרחית (Dōngbù qìchē kèyùnzhàn, 东部汽车客运站) יוצאים אוטובוסים כל חצי שעה ליער האבנים (שעתיים נסיעה). יש גם רכבות ליער האבנים אך מכיוון שהתחנה מרוחקת יחסית מהפארק ומצריכה נסיעה נוספת, עדיף לנסוע באוטובוס.
מחיר כניסה: 175 יואן. ישנם אוטובוסים פנימיים בעלות נוספת של 25 יואן שחוסכים את ההליכה הארוכה מקופת הכרטיסים לכניסה לאתר. האוטובוסים גם נוסעים במסלול מעגלי בתוך האתר וניתן להיעזר בהם להגיע לאזורים המרוחקים יותר.

שעות פתיחה: 8:30-18:00.

 

לואופינג

זמן מומלץ: יומיים

לואופינג (Luópíng, 罗平) וסביבתה המרהיבה הפכו, ממש כמו האדמה האדומה של דונג-צ'ואן, לגן עדן לצלמים חובבים ומטיילים שתרים אחר טבע מסוג אחר. המקום הקטן הפך למפורסם בזכות שדות הלפתית הצהובים הבלתי נגמרים שלו, המכסים את המישור ומעלים ניחוח אביב באוויר. גבעות הגיר המיתמרות בין הפרחים, המזכירות במקצת את יאנגשו, מעניקות מראה סוריאליסטי לכל האזור, עד שתתקשו להיפרד מהמקום. כאילו שהנוף המרהיב לא מספיק, ניתן לנצל את הזמן באזור כדי לטייל למפלים מקסימים ולמקדשים, כמו גם לקבל הצצה לקבוצת המיעוטים המקסימה בו-יי. במידה ותבחרו להישאר ללילה, מספר הוסטלים ממוקמים בלואו-פינג ואף באתרי הטבע השונים באזור. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: 6 רכבות ביום יוצאות מקונמינג ומתחנת הרכבת של יער האבנים ועוצרות בלואו-פינג (שלוש-שש שעות, 20-40 יואן למושב קשה), רכבות יוצאות גם מגווילין, נאנינג וגואנגדז'ואו. בנוסף אוטובוסים תדירים יוצאים מתחנת האוטובוסים המזרחית (Dōngbù qìchē kèyùnzhàn, 东部汽车客运站) של קונמינג ללואו-פינג.
נסיעות בתוך האזור: שרות הסעות במיניואנים קיים בין לואו-פינג לנקודות תצפית שונות, המיניוואנים יוצאים כאשר הם מתמלאים – נסיעה מלואופינג ל"פסגת התרנגולת המוזהבת" (Jīnjīfēng, 金鸡岭), הנקודה המפורסמת ביותר באזור, תעלה למשל כ-5 יואן.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

מפלי ג'יולונג בלואופינג (צילום: טל ניצן)

מפלי ג'יולונג בלואופינג (צילום: טל ניצן)

 

דרום יונאן

ג'יאנשווי

זמן מומלץ: 2-3 ימים

ארבע שעות מקונמינג יושב הממתק התיירותי הזה, שלמרות תהילתו בקרב הסינים, נוהג לעבור מתחת לרדאר של התיירים המערביים. ג'יאנשווי (Jiànshuǐ, 建水) הינה עיירה עתיקה עם עשרות מבנים שמורים, לה היסטוריה בת למעלה מאלף שנים. המקום שופץ והפך לאטרקציה תיירותית טיפוסית, אך אל תתנו לזה להבהיל אתכם – המבנים היפים והאווירה הנינוחה של בני החווי במקום הופכים אותו ליעד לטיול יום מקסים. האטרקציות הידועות של המקום הן מקדש קונפוציוס המקומי (Wénmiào, 文庙), השלישי בגודלו בסין, וכן שער צ'אויאנג (Cháoyáng, 朝阳) והגנים של משפחת דז'ו (Zhūjiā huāyuán, 朱家花园). אך גולת הכותרת של האזור הוא ללא ספק גשר שואנגלונג (Shuānglóng qiáo, 双龙桥), "גשר תאומי הדרקון" הארוך, הממוקם חמישה קילומטרים מהעיירה. אם תצליחו להגיע הנה לקראת השקיעה צפוי לכם מחזה מרהיב של אחד הגשרים העתיקים והמרשימים בסין. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: ארבע רכבות ביום יוצאות מתחנת הרכבת של קונמינג לג'יאנשווי (שלוש וחצי- ארבע שעות, 44-140 יואן). אוטובוסים יוצאים בין 7:30 ל-18:00 בערך כל חצי שעה מתחנת האוטובוסים הדרומית של קונמינג (Nánbù qìchē kèyùn zhàn, 南部汽车客运站, ארבע שעות, 85 יואן). מלואופינג אין דרך הגעה ישירה, ויש לחזור לקונמינג.
מחיר כניסה: לעיירה, לגשר ולשער צ'אויאנג: חינם; מקדש קונפוציוס: 60 יואן; גני משפחת דז'ו: 50 יואן.

שעות פתיחה: העיירה, הגשר והשער: כל היום; מקדש קונפוציוס: 8:00-18:30; גני משפחת דז'ו: 8:00-20:00.

 

טראסות האורז של יואן-יאנג

זמן מומלץ: 2-3 ימים

קשה להפריז ביופיין של מאות טרסות האורז הפזורות על צדי ההרים, כאשר אור השקיעה פוגע בהן וצובע אותן באדום. טראסות האורז של יואן-יאנג (Yuányáng tītián, 元阳梯田) הינן האחות הגדולה והמפורסמת יותר של טראסות לונגג'י (באזור גווילין), והן משתרעות על פני שטח עצום של 125 קמ"ר. הטראסות שייכות לבני החאני, אחד מבני המיעוטים הרבים של סין, שיצרו אותן כדי להתמודד עם מצוקת הקרקע הקשה של ההרים. היום מדובר באתר תיירות מרהיב ביופיו, וכמעט בלתי אפשרי לצלם פה תמונה גרועה. רוב המטיילים מגיעים ליומיים, כך שיספיקו לחזות בשקיעה ובזריחה מעל הטראסות, אך ניתן בהחלט להישאר פה מספר ימים ולטייל בין הכפרים השונים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: נקודת היציאה לטראסות הינה ש'ינג'יה (Xīnjiē, 新街). שלושה אוטובוסים ביום (10:20, 12:30, 19:30 ; 6-7 שעות, 140 יואן) יוצאים לשינג'יה מתחנת האוטובוסים הדרומית של קונמינג (Nánbù qìchē kèyùnzhàn, 南部汽车客运站). בנוסף, אפשר גם לתפוס את שני האוטובוסים היומיים (4 שעות, 30 יואן) מג'יאנשווי, שיוצא ב-11:30 וב-12:30.
מחיר כניסה: 100 יואן (כניסה לכל נקודות התצפית).

שעות פתיחה: כל היום.

אטרקציות נוספות: ש'י-שואנג-באנה

טראסות האורז יואן-יאנג (צילום: טל ניצן)

טראסות האורז יואן-יאנג (צילום: טל ניצן)

צפון-מערב יונאן

דאלי

זמן מומלץ: 3-4 ימים

דאלי (Dàlǐ, 大理) החמודה נמצאת זה שנים בצל של אחותה הגדולה, ליג'יאנג. גם אם חסר לה משהו מהקסם המופלא של שכנתה, מדובר עדיין בעיר עתיקה ומקסימה, המכילה שלל אטרקציות חביבות עם כמות מעטה יותר של תיירים. דאלי מחולקת לשתיים – העיר המודרנית והחדשה ש'יאגואן (Xiàguān,下关), והעיר העתיקה, המכילה חומה מרשימה ומבני מגורים עתיקים רבים. לעיר העתיקה שורשים לתחילת שושלת מינג (1368-1644), ומתגוררים בה עשרות בני מיעוטים הנותנים לה נופך ססגוני וייחודי ביותר. האטרקציה הידועה מכולן היא שלוש הפגודות של מקדש צ'ונגשנג (Chóngshèng sì sān tǎ, 崇圣寺三塔) – שלוש פגודות שמיקומן יוצר משולש ונבנו במאה ה-9 לספירה. הפגודות שרדו למעלה מאלף שנים של משטרים הפכפכים ורעידות אדמה, וכיום הן נמנות עם הנופים הידועים ביותר בסין. לטיול יום נחמד קחו אופניים וסעו מעט על השביל המקיף את אגם ארחאי (Ěrhǎi, 洱海) המקסים. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: מקונמינג – החל מיולי 2018 יוצאות רכבות מהירות וסדירות מתחנת הרכבת של קונמינג לדאלי (2-3 שעות, 145 יואן). אוטובוסים סדירים יוצאים מתחנת האוטובוסים המערבית (Xībù qìchē kèyùnzhàn, 西部汽车客运站 ; ארבע-חמש שעות, 110 יואן). שימו לב שהאוטובוס מוריד אתכם בעיר החדשה של דאלי, משם קחו קו 8 לעיר העתיקה. רכבות יוצאות גם מליג'יאנג (כשעתיים, 34 יואן). אוטובוסים יוצאים משאנגרי-לה (80-100 יואן, 7-8 שעות) כל חצי שעה בערך ועוצרים בשער המזרחי של העיר העתיקה. אין דרך ישירה להגיע מטראסות האורז של יואן-יאנג ולכן יש לחזור לג'יאנשווי ולתפוס ממנה רכבת אל דאלי, או לשוב לקונמינג.
מחיר כניסה: חינם (שלוש הפגודות –  120 יואן).

שעות פתיחה: כל היום (שלוש הפגודות – 8:00- 19:00).

 

שאש'י

זמן מומלץ: 2-3 ימים

למי שמחפש לברוח מהמולת התיירים בליג'יאנג ובדאלי ולמצוא חוויה מעט אותנטית יותר, שאש'י (Shāxī, 沙溪) המנומנמת היא המקום המושלם. העיירה הקטנה וההיסטורית הולכת ותופסת שם בקרב התרמילאים המחפשים לרדת ממסלול המטיילים השחוק של צפון-מערב יונאן, והממשלה הסינית אף החלה לשפץ כאן חלק מהמבנים. שאש'י היא עיירת מסחר הנמצאת על "דרך התה והסוסים" העתיקה (נקראת לעיתים גם "דרך המשי הדרומית") – הדרך הובילה בעבר סחורות מיונאן אל טיבט ומשם הלאה למדינות השכנות. בכל יום שישי שוק ססגוני ומלא חיים מתקיים בעיירה ותושבי הכפרים והעיירות מסביב מגיעים וממלאים את שאש'י בהמולה, זכר לימיה העליזים כתחנת מסחר חשובה. בני מיעוט באי ואי מהווים את רוב תושבי המקום, וחלקם גם מארחים מטיילים בבתיהם הבנויים מבוץ ומעץ. בנוסף סביב העיירה כפרים קטנים רבים ונחמדים וכן אפשרויות לטיולי יום נעימים, למשל בהר שה-באו (Shíbǎo shān, 石宝山) ומקדשיו. להתייעצות על מסלולים מומלץ לפנות ל-46iHorse Pen Hostel, שנמצא בעיירה.

הגעה: קחו אוטובוס מדאלי (שעתיים וחצי, 45 יואן) או ליג'יאנג (שעה וחצי, 25 יואן) אל ג'יאן-צ'ואן (Jiànchuān, 剑川), ומשם תפסו מיניבוס (45 דקות, 10 יואן) אל שאש'י.
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: חינם.

 

ליג'יאנג

זמן מומלץ: 2-4 ימים

אין מילים לתאר את יופייה של ליג'יאנג (Lìjiāng, 丽江). עיר המיעוטים של בני הנאש'י מהווה מזה שנים אחד מיעדי התיירות הנחשקים בסין, וסמטאותיה הצרות מלאות תמיד במאות תיירים מכל העולם. העיירה כולה מורכבת ממאות רחובות ובתי אמנים, שיחד עם מוזיקאים מקומיים יוצרים זרימה אמנותית קסומה. סביבתה של ליג'יאנג מהפנטת לא פחות, עם הר דרקון הג'ייד המושלג (Yù lóng xuěshān, 玉龙雪山) המיתמר ברקע ובריכת הדרקון השחור (Hēi lóngtán, 黑龙潭) הפסטוראלית שהפכה לסמלה של ליג'יאנג ושל יונאן כולה. בני המקום ישמחו לתת לכם הדגמות של התרבות שלהם, הכוללת שלל ממתקים מיוחדים וריקודים מסורתיים. ליג'יאנג גם ידועה כמקום היציאה לערוץ דילוג הנמר המרהיב. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעה: טיסה לשדה התעופה של ליג'יאנג (שעה, 270-600 יואן); רכבת מקונמינג (7-10 שעות, 90-230 יואן); אוטובוס מתחנת האוטובוסים המערבית של קונמינג (Xībù qìchē kèyùnzhàn, 西部汽车客运站 ; תשע-עשר שעות, 180-240 יואן). גם מדאלי יוצאים אוטובוסים (40-70 יואן, שלוש שעות וחצי), וכן יוצאות רכבות (34-110 יואן, שעתיים).
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: כל היום.

 

ערוץ דילוג הנמר

זמן מומלץ: יומיים

בקלות מסלול הטיול הפופולרי ביותר בסין, ערוץ דילוג הנמר (Hǔtiào Xiá, 虎跳峡) הוא מסע יפיפה בתוך ערוץ נחל עמוק, בין הרים פסטוראליים וצמחים מסקרנים. ערוץ דילוג הנמר אינו מסלול קל, אך הדבר לא מונע ממטיילים בכל הגילאים ודרגות הכושר לנסות את מזלם. הטיול בערוץ דילוג הנמר אורך כ-16 קילומטרים עוצרי נשימה, ורוב המטיילים בוחרים לחלקו ליומיים כדי להנות מהנוף. בערוץ שני מסלולים מרכזיים – מסלול נמוך יחסית המיועד גם לכלי רכב, ומסלול הטיולים הגבוה אותו לוקחים מרבית המטיילים. רוב המטיילים עוצרים לישון באכסניה בעלת השם המתאים – Halfway Guesthouse, אחרים עוצרים ב-Tina's Guesthouse. לקריאה נוספת לחצו כאן.  

הגעה: נקודת הפתיחה של הטיול היא הכפר צ'יאוטו (Qiáotóu, 桥头). מרבית המטיילים יוצאים מליג'יאנג, על האוטובוסים הנוסעים בתדירות גבוהה לכיוון שאנגרי-לה ועוצרים בעיירה צ'יאוטו (שעתיים, כ-30 יואן).
מחיר כניסה: 65 יואן.

שעות פתיחה: 8:30- 18:00.

 

שאנגרי-לה (צילום: טל ניצן)

שאנגרי-לה

זמן מומלץ: 2-3 ימים

העיירה הטיבטית הנינוחה דז'ונגדיאן (Zhōngdiàn, 中甸) זכתה לתהילה לאחר שהממשל החל לשווק אותה כ"שאנגרי-לה" (Xiānggélǐlā, 香格里拉) – גן עדן עלי האדמות כפי שמתואר ברומן של ג'יימס הילטון מ-1933. למי שמגיע מיונאן מדובר בנגיעה הראשונה עם העולם הטיבטי, על האוכל, התרבות והאוויר הדליל שבו, אך מי שמגיע מהאזור הטיבטי בסצ'ואן יתקשה להסתדר עם חנויות התיירים והמסחור שעבר המקום. שאנגרי-לה ספגה בתחילת 2014 שרפה קשה ביותר, שכילתה למעלה משני-שלישים מבתיה העשויים מעץ. העיר העתיקה עוד לא הצליחה להתאושש לגמרי מהאסון, אך עדיין ניתן לבקר במקום וליהנות מנופיו היפים של האזור, וכן ממנזר סונג-דזאן-לין (Sōng​zàn​lín​sì, 松赞林寺​) המפואר ומשמורת הטבע פו-דה-צואו (Pǔdácuò guójiā gōngyuán, 普达措国家公园) היקרה אך יפה. לקריאה נוספת לחצו כאן.

הגעהמכיוון סצ'ואן– אוטובוס מש'יאנגצ'נג יוצא בבוקר לשאנגרי-לה (90 יואן, שמונה שעות) וכן מדאוצ'נג (כ-110 יואן, 12 שעות). מדצ'ין יוצאים מספר אוטובוסים עד הצהריים (50 יואן, שש שעות).מכיוון יונאן קווים תדירים יוצאים מדאלי (60-85 יואן, שש שעות) ומליג'יאנג (50-65 יואן, 4 שעות). מתחנת האוטובוסים המערבית של קונמינג (Xībù qìchē kèyùnzhàn, 西部汽车客运站) יוצאים קווי יום ולילה יוצאים (210-250 יואן, שתים-עשרה שעות). ניתן להגיע בטיסה לשדה התעופה של שאנגרי-לה הנקרא דיצ'ינג (DIG). טיסה מקונמינג נמשכת שעה ועולה 400-700 יואן.
מחיר כניסה: למקדש – 115 יואן; לשמורה – 138 יואן כרטיס כניסה; ו-120 יואן כרטיס אוטובוס.

שעות פתיחה: המקדש- 7:00-19:00; השמורה- 8:00-16:00 (נובמבר-מרץ), 8:00-17:00 (אפריל עד אוקטובר).

 

תגובות לכתבה