כל האטרקציות בגאנסו2020-01-29T10:38:43+00:00

גאנסו – אטרקציות

אין הרבה מה לעשות בבירה האפרורית והמאובקת של גאנסו, לאנדז'ואו (Lanzhou, Lánzhōu, 兰州), ובשביל רוב האנשים היא מכהנת כתחנת מעבר ותו לא. אם יוצא לכם להעביר פה יום, תוכלו לטייל לאורכו של הנהר הצהוב המרשים, החוצה את העיר לשתיים, או לעשות מעט כושר ולטפס לגבעת הפגודה הלבנה (Báitǎshān, 白塔山) היפה שמעניק נוף מרהיב של העיר. גולת הכותרת של העיר היא מוזיאון הפרובינציה של גאנסו (Gānsù shěng bówùguǎn, 甘肃省博物馆), המכיל אוסף גדול של פריטים ארכיאולוגיים מרתקים מהתרבויות השונות מהאזור. אפשר בקלות להעביר מספר שעות במוזיאון המרשים, המכיל גם מחלקה של מאובנים שהתגלו במחוז ומחלקה רחבה העוסקת במהפכה הקומוניסטית.

הגעה: ללאנדז'ואו יש טיסות ורכבות מערים רבות בסין. רבים מגיעים אליה ברכבת מש'י-אן (שבע–תשע שעות, 90-260 יואן).
מחיר כניסה: המוזיאון: חינם; המקדש: 6 יואן.

שעות פתיחה:  המוזיאון: 9:00-17:00, כניסה אחרונה ב- 16:00, סגור בימי שני; המקדש: 6:30-20:30.

אם יש סיבה להפוך את בירת הפרובינציה של גאנסו, לאנדז’ואו ליותר מתחנת מעבר, זה מוזיאון גאנסו (Gānsù shěng bówùguǎn, 甘肃省博物馆). מוזיאון זה הוא גולת הכותרת של הביקור בעיר והוא מכיל אוסף גדול של פריטים ארכיאולוגיים מרתקים מהתרבויות השונות מהאזור. הממצא החשוב ביותר שמציג המוזיאון הוא פסל הסוס הדוהר המפורסם, אשר נתגלה בחפירות ארכיאולוגיות בעיר וו-ווי (Wǔwēi, 武威) והפך לסמל הפרובינציה. אפשר בקלות להעביר מספר שעות במוזיאון המרשים, המכיל נוסף על המחלקה ההיסטורית גם מחלקה העוסקת במדעי הטבע ומציגה מאובנים שהתגלו באזור וכן מחלקה העוסקת בהרחבה במהפכה הקומוניסטית.

הגעה: קווי אוטובוס מספר 31, 32, 53, 58, 106, 129, 136, 137 ו-158 אל תחנת גשר נהר צ’ילי (Qīlǐhé qiáo zhàn, 七里河桥站)
מחיר כניסה: חינם.

שעות פתיחה: 9:00-17:00 (ב-16:00 נפסקת מכירת הכרטיסים). בימי שני המוזיאון סגור.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

כמעט 200 גומחות, 694 פסלי אבן ו-900 מטרים רבועים של ציורי קיר: זהו בקצרה האוצר המחכה לכם במערות בינגלינג (Bingling Caves, Bǐnglíngsì shíkū, 炳灵寺石窟), אחד הסודות השמורים של מחוז גאנסו. בדומה למערות מוגאו, נוצרו כאן מקדשים בודהיסטים בתוך גומחות במצוק כבר במאה ה-4, וכמעט כל שושלת מאז הטביעה את חותמה במקום. גולת הכותרת של המערות הוא פסל בודהה ענק בגובה של 27 מטרים. המערות לא מרשימות כמו שכנתן המפורסמת מהצפון, ומי שמתכנן להגיע למוגאו וחסר לו זמן יכול לוותר על המקום. עם זאת, מערות בינגלינג בהחלט מפצות על כך במיעוט התיירים ובסביבה הטבעית היפה.

הגעה: אוטובוסים סדירים יוצאים מתחנת האוטובוסים המערבית של לאנדז'ואו (Qìchē xīzhàn, 汽车西站) לשמורת ליו-ג'יה-ש'יה (Liújiāxiá Shuǐkù, 刘家峡水库), הנסיעה לשם נמשכת כשעתיים. מהשמורה יוצאות סירות למערות.
מחיר כניסה: 50 יואן.

שעות פתיחה: 9:00-11:30, 14:30-17:30.

בשל הגישה במים, האתר פתוח רק בחודשי הקיץ והסתיו (יולי עד נובמבר). בנוסף, תנודות של מים עשויות להביא לסגירת האתר בימים מסוימים – ודאו מראש דרך האכסניה שלכם לפני שאתם מגיעים למקום.

מערות הר מאיג'י (Maijishan Grottoes, Màijīshān Shíkū, 麦积山石窟), הסמוכות לעיר טיאן-שווי (Tiānshuǐ, 天水) בגאנסו, הן מהאתרים הבודהיסטיים המיוחדים ביותר בסין ועם זאת הן כמעט ולא מוכרות לתיירים זרים. הר מאיג'י בעל הצבע האדום העז זכה לשם מצחיק שמשמעותו היא ערמת חיטה, ואשר ניתן לו על שום צורתו הייחודית המזדקרת מן הקרקע. על הצלע המזרחית והצלע המערבית של ההר נחצבו לא פחות מ-194 מערות בגדלים שונים המארחות אלפי פסלי חימר וציורי קיר בודהיסטיים מרהיבים שנעשו ביד אמן. החציבה בהר החלה כבר בתקופת שושלת צ'ין המאוחרת (מאה 4-5 לספירה), אך האתר זכה לתוספות, חידושים ותיקונים לאורך מאות שנים אחר כך. כיום, ניתן לסייר בין המערות ולהעריך את האמנות הבודהיסטית הייחודית במקום בזכות מערכת גרמי מדרגות עץ התלויות על ההר ומחברות בין המערות השונות.

הגעה: המערות סמוכות לעיר טיאן-שווי אליה ניתן להגיע ברכבת מש'יאן (שעה וחצי-4 וחצי שעות שעות, 50-93 יואן) או מלאנדז'ואו (שעה וחצי-5 שעות, 50-85 יואן). הרכבות המהירות מגיעות לתחנת הרכבת הדרומית (Tiānshuǐ nán zhàn, 天水南站) ממנה ניתן לקחת קו אוטובוס מספר 60 על המערות. הרכבות האיטיות מגיעות לתחנת הרכבת המרכזית (Tiānshuǐ zhàn, 天水站) ממנה יש לקחת את קו מספר 34.
מחיר כניסה: 90 יואן.

שעות פתיחה: 9:30-16:30.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

מנזר לאבראנג (Labrang Monastery, Lābǔlèng sì, 拉卜楞寺) המפורסם וגדול הממדים שנמצא בש'יאחה (Xiàhé, 夏河), הינו אחד מהמנזרים הטיבטים הידועים והחשובים ביותר. המנזר נוסד ב-1709, והיה למרכז העולם הטיבטי בסין במשך מאות שנים. במאה ה-20 ספג המקדש הרס מסוים, ומרבית המבנים שתראו פה שוחזרו בשנות ה-80 לאחר מהפכת התרבות. עם זאת, המנזר ממשיך לשמור על כוחו האזורי עד היום, עם קומפלקס מקדשים מפואר ופעיל המארח מספר אירועים ופסטיבלים מרשימים במהלך השנה. אין פלא, אם כך, שבשנים האחרונות המקום הפך לגן עדן למטיילים המחפשים חוויה רוחנית וקסומה, שעוד לא הפכה לאתר תיירות מהונדס. המנזר העצום מכיל 18 היכלים, שישה מרכזי לימוד לנזירים ומוזיאון לבודהיזם, וחיים בו כ-1200 נזירים – הכמות המרוכזת הגדולה ביותר מחוץ לטיבט. מטיילים יכולים להתרשם מרוב ההיכלים, להצטרף לתפילה בבוקר ולישון בבתים של בני המיעוט הטיבטי המקומיים.

הגעה: מלאנדז'ואו –  ארבעה אוטובוסים ביום (6:30, 7:30, 14:00, 15:00) יוצאים אל ש'יאחה מתחנת האוטובוסים הדרומית של העיר (Qìchē nánzhàn 汽车南站), משך הנסיעה 4-5 שעות, והיא עולה כ-80 יואן. מלאנגמוסה – יוצא אוטובוס אחד ביום לש'יאחה בסביבות 14:00 בצהריים (4-5 שעות, 70-80 יואן).
מחיר כניסה: לחלק משטחי המקדש הכניסה חופשית, השאר כרוכים בעלות הנעה בין 10-60 יואן. סיורים מודרכים באנגלית (40 יואן) יוצאים ב-10:15 וב- 15:15, ומאפשרים כניסה בלעדית לחלק מהאתרים.

שעות פתיחה: שעות משתנות.

בסביבת ש'יאחה אפשר גם לטייל בערבות דשא רחבות ידיים – בין השאר בערבות סאנגקה (Sāngkē Cǎoyuán, 桑科草原) ובערבות גאן-ג'יה (Gānjiā cǎoyuán, 甘加草原). כמו כן אפשר לצאת ממנה לטיולים באגם דארדזונג (Da’erzong Hu, 达尔宗湖) השליו ובצוקי האבן הלבנה (Báishí yá, 白石崖) בעלי הזוויות המחודדות.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

 

במקום מרוחק ומיושב בדלילות בינות להרים שוכנת לה העיירה המנומנמת לאנגמוסה (Langmusi, Lángmùsì, 郎木寺), אשר אוכלוסייתה היא תמהיל של סינים בני חאן עם בני מיעוט החוי המוסלמי והמיעוט הטיבטי. לאנגמוסה נמצאת על הגבול בין הפרובינציות סצ'ואן וגאנסו והנהר החוצה אותה מסמל את הגבול בין השתיים. יש בה שני מנזרים טיבטיים מרכזיים – קירטי גומפה (Kirti Gompa, Gé'ěrdǐ sì, 格尔底寺) מן העבר הסצ'ואני, וסרטרי גומפה (Sertri Gompa, Sàichì sì 赛赤寺) בצד הגבול של גאנסו, הידוע בנופיו המרהיבים. מלבד זאת, העיירה קונה לעצמה לאט לאט שם בזכות טיולי הסוסים היוצאים ממנה למשך זמן של יום-חמישה ימים בהם תוכלו לסייר בערבות המרעה האינסופיות של האזור ובהרים הסובבים אותו (220-300 יואן ליום, תלוי במספר המשתתפים). אך אפשר ומומלץ לטייל גם ברגל – מסלול מצוין של מספר שעות (הלוך ושוב באותה הדרך) רצוף פרחי-בר, ציפורים ונביעות מתחיל מקירטי גומפה לכיוון דרום מערב אל תוך ערוץ נאמו (Namo Gorge, Nàmó dàxiágǔ 纳摩大峡谷), והוא לא היחיד.

הגעה: מגאנסו – מלאנדז'ואו אמנם אין אוטובוסים ללאנגמוסה, אך ארבעת האוטובוסים היוצאים בבוקר מתחנת האוטובוסים הדרומית של העיר (Qìchē nánzhàn, 汽车南站) לג'יודז'איגואו שבסצ'ואן או לדיה-בו (Diebu, Diébù, 迭部) יעצרו לכם אם תבקשו בצומת של לאנגמוסה (8 שעות, 120 יואן). הצומת נמצא במרחק כ-3 קילומטר מהעיירה, אותם תוכלו ללכת ברגל או לנסות לתפוס מונית או טרמפ. בנוסף אוטובוס אחד ביום יוצא מש'יאחה בסביבות 7:30 בבוקר (4 שעות, 70 יואן). מסצ'ואן – מג'יודז'איגואו יוצא בשעה 7:00 בבוקר אוטובוס לכיוון לאנדז'ואו אשר עוצר בצומת של לאנגמוסה (6 שעות, 120 יואן), אם תרצו להגיע מסונגפאן תצטרכו לקחת אוטובוס לזויגה (Zoigê, Ruò'ěrgài, 若尔盖) שיוצא בשעה 10:00 או 14:30 (3 שעות, 50 יואן) ומשם אוטובוס נוסף ללאנגמוסה (7:00 או 14:30, שעתיים, 25 יואן).
מחיר כניסה: קירטי גומפה – 15 יואן (כרטיס הכניסה תקף לשלושה ימים); סרטרי גומפה – 20 יואן.

שעות פתיחה: מומלץ לבקר בשעות הבוקר (7:00-8:00, 10:30-13:00) או הערב (18:00-20:00).


לקריאה נוספת לחצו כאן.

המסע צפונה על דרך המשי מתחיל בדז'אנגייה (Zhangye, Zhāngyē, 张掖), וזוהי התחלה מופלאה בהחלט: העיר הקטנה הינה בית למדבריות הצבע ולמקדש מאטי המרהיבים, ולמרות שהיא מבודדת מעט ואינה נגישה במיוחד לתיירים, כדאי להשתקע בה יום-יומיים כדי לבקר באתרים סביבה. דז'אנגייה ידועה לספרות זה מאות שנים, ובין מעריציה נמנה מרקו פולו, שהפך אותה לביתו למשך שנה תמימה בדרכו לפגוש את קובלאי חאן. גולת הכותרת בעיר עצמה הוא מקדש הבודהה הגדול (Dàfó sì, 大佛寺): מקדש נהדר וגדול ממדים, ובו נמצא הבודהה השוכב הגדול בסין. המקדש נוסד בשנת 1098, והאולם העשוי מעץ בו שוכב הפסל שרד מתקופה זו, מה שהופך אותו לאחד ממבני העץ העתיקים בכל סין. בקדמת המקדש ניצבת מזרקה המוציאה עשן ותורמת לאווירת הקודש השוררת באזור. מספר מטרים צפונית למקדש תראו פגודה גדולה מתנשאת – זוהי פגודה העץ של דז'אנגייה (Mùtǎ sì, 木塔寺), שנבנתה לראשונה במאה השישית, אך עברה שיפוצים רבים מאז.

הגעה: שדה תעופה חדש נחנך 13 קילומטרים מהעיר, וכרגע הוא מקבל טיסה אחת ביום מלאנדז'ואו, שיוצאת ב-16:15 (שעה, 390 יואן). מרבית המטיילים מגיעים ברכבת, ורכבות רבות יוצאות מלאנדז'ואו (5-6 שעות, 75-215 יואן) וכן מש'י-אן (13-19 שעות, 110-440 יואן) לדז'אנגייה. מקדש הבודהה הגדול שוכן בסימטאה הקרויה על שמו (Dàfó sì xiàng, 大佛寺巷)
מחיר כניסה: מקדש הבודהה הגדול – 40 יואן; פגודת העץ – 50 יואן.

שעות פתיחה: מקדש הבודהה הגדול – 7:30-17:30 ; פגודת העץ – 8:00-17:30.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

כשעומדים מול ההרים הצבעוניים בפארק הגיאולוגי דז'אנגייה (Zhangye Danxia National Geological Park, zhāngyē dānxiá guójiā dìzhìgōngyuán, 张掖丹霞国家地质公园), קשה להאמין שלא מדובר בחלום. הצבעים המרהיבים והמגוונים שנוצרו בהרים נראים סוריאליסטים למדי, והליכה בפארק מרגישה כמו טיול במחוזות דמיוניים. במציאות לא מדובר במשיכת מכחול כמובן, כי אם תוצאה של הליכים גיאולוגיים בני מיליוני שנים של אבן החול במקום, אשר הולידו תצורות מיוחדות במינן הנקראות דאנש'יה. דז'אנגייה אינה המקום היחידי בו נוצרה התופעה, אך היא בקלות הדוגמא המרהיבה ביותר לה בסין, אם לא בעולם כולו. המקום זוכה להתעוררות תיירותית בשנים האחרונות, אך מיקומו בגאנסו הנידחת שומר עליו מלהפוך לאתר תיירות מצועצע, וכל תמונה שתצלמו פה תהפוך לשיחת היום בקרב מעגל חבריכם. בשנים האחרונות נפתח בסמוך לכאן פארק חדש בשם בינגגואו (Bīnggōu, 冰沟), אך הוא אינו מרשים כמו הפארק המרכזי והגישה אליו מוגבלת.

הגעה: המדבריות נמצאות 40 ק"מ מהעיר דז'אנגייה, קווים למדבריות יוצאים כל שעה עגולה מתחנת האוטובוסים המערבית (Qìchē xīzhàn, 汽车西站) בין 9:00-12:00, וכן ב-15:30 וב- 16:30 (שעה וחצי, 10 יואן).
מחיר כניסה: 60 יואן (כולל הסעה פנימית המסיעה מבקרים בין ארבע נקודות תצפית).

שעות פתיחה: בקיץ:  7:00-18:00; בחורף:  7:30-17:00.

המדבריות יפות במיוחד בשעות הדמדומים, ומומלץ להגיע לכאן אחר הצהריים. במקרה ואתם לא מצליחים לחזור לעיר בזמן, מספר אכסניות ליד המדבריות מאפשרות לישון במקום.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

מעטים המטיילים היודעים שבמרחק נסיעה קצרה מהפארק הגיאולוגי דז'אנגייה, שוכן פארק יפהפה נוסף, השייך גם הוא כולו לתוצרים הגיאולוגיים של הדאנש'יה. זהו פארק בינגגואו (Binggou Danxia Scenic Area, Bīnggōu dānxiá jǐngqū, 冰沟丹霞景区), שנפתח רק ב-2014. הפארק אינו מהווה תחרות לקשת הצבעים המרהיבה הנפרשת על הרי החול בפארק השכן המפורסם, אבל יש בו תופעה ייחודית אחרת ומרשימה למדי – צורות ומצוקי אבן מדהימים הנפרשים על פני תא שטח ענקי הנמשך לעבר האופק. הודות לפופולאריות הגעצומה לה זוכה אחיו הגדול המושך אליו את תיירי האזור, בשלב זה נותר פארק בינגגואו סוד שמור של חובבי צילום סינים ומערביים. בזכות כך, תוכלו להנות מהטבע כמעט לבדכם ולמצוא בקלות פינות שקטות להתרשם מהיופי והעוצמה של המצוקים האדומים בפארק.

הגעה: אוטובוסים (כשעה ורבע, 12 יואן) יוצאים מתחנת האוטובוסים המערבית (qìchē xīzhàn, 汽车西站) של העיר דז'אנגייה. כדי להמשיך מבינגגואו למדבריות הצבע אפשר לתפוס על הכביש הראשי את האוטובוסים החוזרים לדז'אנגייה מהעיירה סונאן, בקשו מהנהג לרדת בפארק הגיאולוגי דז'אנגייה (Qīcǎi dānxiá, 七彩丹霞). האוטובוס האחרון יוצא מסונאן בסביבות 18:00 בערב ועובר ליד הפארק כ-20 דקות לאחר מכן. ניתן גם לתפוס בקלות טרמפים בין שני הפארקים.
מחיר כניסה: 40 יואן לאתר ו-20 יואן נוספים להסעות הפנימיות. מומלץ לקחת את ההסעות כי אחרת יש הליכה של כמה קילומטרים בנוף הרבה פחות מרשים ממה שמחכה בתוך הפארק.

שעות פתיחה: מאי-10 באוקטובר: 6:00-20:00, ב-19:00 מפסיקים למכור כרטיסים. 11 אוקטובר-אפריל: 7:00-19:00, ב-18:00 מפסיקים למכור כרטיסים.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

שעתיים נסיעה מדז'אנגייה הנוף מתחלף באופן דרמטי, עת הבניינים והאספלט הופכים לשדות צהובים והרים מושלגים ששוטפים את העיניים בצבעים. זוהי התפאורה למקדש מאטי  (Mati Temple, Mǎtí sì, 马蹄寺) – "מקדש פרסת הסוס" – החצוב באופן יוצא דופן בצלע ההר. גודלו של המקדש המרהיב ישאיר אתכם פעורי פה, והנוף הנשקף ממנו עוד יותר. לרגלי המקדש יושב כפר טיבטי קטן וצבעוני, וסביבו שטח ענק ובו עצים סבוכים ונהר מקסים. קחו את הזמן ופשוט טיילו פה רגלית – על המצוקים בסביבה פזורים מקדשים מאולתרים קטנים וגילופים מיוחדים, והטבע פה ישאיר אתכם רגועים ורעננים לכל שאר הטיול.

הגעה: מאטי סה נמצא 65 קילומטרים מהעיר דז'אנגייה. מתחנת האוטובוסים הדרומית (Qìchē nánzhàn, 汽车南站) של העיר יוצאים אוטובוסים תדירים (שעתיים-שלוש, 15 יואן) לכפר הסמוך, מאטי חה (Mǎtí hé, 马蹄河), וממנו ניתן לקחת מונית קצרה לאתר. בחזרה, קחו בחשבון שהאוטובוס האחרון יוצא בסביבות 16:00 ממאטי חה. מטיילים רבים שוכרים מונית שתיקח אותם למקדש מאטי וחזרה, דבר שאמור לעלות כ-200 יואן.
מחיר כניסה: 70 יואן (35 יואן לכניסה לשמורה, 35 יואן לכניסה למקדש).

שעות פתיחה: 8:00-18:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

צריחיו הגבוהים של מעבר ג’יה-יו-גואן (Jiayuguan Pass, Jiāyùguān, 嘉峪关) מסמלים את סופה של החומה הגדולה של מינג (1368-1644), ומבחינת הסינים סימל המקום גם את גבולה של הציוויליזציה הסינית. המעבר, שנבנה סביב שנת 1372, היה סמל לעונש ולגירוש, שכן מנודי סין נהגו לעבור בו בדרכם לחיי גלות במדבר. היום הבדידות הזו היא בדיוק מה שהופכת את מעבר ג’יה-יו-גואן לכה מיוחד – מראה החומה הסינית והמבצר המפואר באמצע המדבר, כשברקע ניצבים הרים מושלגים, הינו יחיד במינו בסין. למרות שיפוצים מסוימים, מעבר ג’יה-יו-גואן הוא המעבר הצבאי הוותיק ביותר ששרד עד היום, והזדמנות לראות את החומה הגדולה של מינג ללא מתיחת פנים יסודית ולאחר נזקי המדבר שעברה במשך מאות שנים. במקום עוד מספר אטרקציות קטנות, כולל מוזיאון קטן ולא מרשים במיוחד של החומה הגדולה.

הגעה: המעבר נמצא בעיר ג’יה-יו-גואן. רכבות סדירות יוצאות מדי יום מלאנדז'ואו (שבע-תשע שעות, 100-300 יואן) ומש'י-אן (15-22 שעות, 120-500 יואן). רוב המטיילים מגיעים מדז'אנגייה, ממנה יוצאות רכבות (שעתיים-שלוש, 35-130 יואן), וכן אוטובוסים (3-4 שעות, 60-100 יואן) מתחנת האוטובוסים המערבית (Qìchē xīzhàn, 汽车西站). המעבר ממוקם שישה קילומטרים ממרכז העיר, ומומלץ לקחת מונית לכניסה (כ-10 יואן).
מחיר כניסה: מאי-אוקטובר: 120 יואן; נובמבר-אפריל: 100 יואן.

שעות פתיחה: מאי-אוקטובר: 8:30-20:00; נובמבר-אפריל: 8:30-18:00.

בעיר ג'יה-יו-גואן יש מלונות ספורים בלבד המקבלים זרים, והאנגלית אינה בהכרח שגורה בפי עובדיהם. מאחר ולדון-חואנג יוצאות רכבות רק בלילה (2:45-8:00) והאוטובוסים נגמרים ב-14:00, אם לא תזמינו מקום לינה מראש יש סיכוי סביר שתעבירו חצי לילה בתחנת הרכבת השוממת של המקום.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

דון-חואנג (Dunhuang, Dūnhuáng, 敦煌) המקסימה והמבודדת מלאה באוכל טוב, אמנים מוכשרים ואטרקציות מרשימות, והיא שובה את ליבם של מטיילים רבים. אל תיבהלו אם הכל סגור ביום – העיירה הקטנה הזו עובדת בלילה, עם שוק לילה סואן ומאות מסעדות מקומיות הנפתחות בחשכה. זה מתאים לאופי הטיול פה, שכן דון-חואנג היא נקודת היציאה למערות מוגאו הנפלאות ולהר החולות המזמרים המקסים. סביבתה של דון-חואנג מציעה עוד אטרקציות רבות, ורוב האכסניות ובתי המלון יציעו לקחת אתכם לחצי יום טיול לראות שרידים של החומה הגדולה ממספר תקופות, וביניהן שושלות מינג (1368-1644) וחאן (206 לפנה"ס- 220 לספירה). בלילה תוכלו לקנות מזכרות בשוק האמנות הלילי הנחמד, שלמרות שהוא הולך ומאבד את היצירות המקוריות לטובת פיצ'פקס סיני טיפוסי, עדיין ניתן למצוא בו כמה אמנים מיוחדים שהגיעו לאזור כדי להתחבר עם הטבע.

הגעה: שדה התעופה של דון-חואנג נמצא 13 קילומטרים מהעיר ומקבל טיסות ממספר מקומות, ביניהן טיסה אחת ביום מש'י-אן (שעתיים וחצי, 670-1500 יואן) ואחת מלאנדז'ואו (שעה וחצי, 300-700 יואן). 3 רכבות מלאנדז'ואו (13-15 שעות, 140-400 יואן) יוצאות לכאן אחר הצהריים ובערב ועוברות בדז'אנגייה ובג'יאיוגואן, אחת מהן למעשה יוצאת מש'י-אן (22 שעות, 210-600 יואן).
מחיר כניסה: חינם

שעות פתיחה: כל היום.

כשהגיעה השמועה למערב בדבר האוצר הדתי והתרבותי המתחבא אי שם בצפון דרך המשי, מעטים האמינו כי הדבר אפשרי. מאה שנים אחרי, ומערות מוגאו (Mogao Caves, Mògāo kū, 莫高窟) הן אחד מהאתרים החשובים בהיסטוריית הבודהיזם הסיני בפרט והבודהיזם בכלל: 500 מערות התפילה שנחצבו במצוק לאורך אלף שנים חושפות 45 אלף מטרים רבועים של ציורי קיר, פסלים מרשימים ומסמכים ייחודיים, באוצר שאין שני לו בעולם. המערות מציגות אמנות מרהיבה מהמאה ה-4 ועד המאה ה-14 וחושפות טפח מן החיים בשנים אלו, וקשה שלא להתרגש למראה הציורים המרהיבים המכסים אותן מקיר אל קיר. בין הציורים הרבים ניתן למצוא פורטרטים של מנהיגים מקומיים ודמויות היסטוריות מפורסמות, כמו גם עדויות בלעדיות למנהגים שנעלמו מסין, כמו ריקודים וטקסי קבורה מקומיים. המערות, הנקראות לעיתים "מערות אלף הבודהות" או "מערות דון-חואנג" על שם הקרבה לעיר המקסימה דון-חואנג, הן אתר חובה לכל חובב אמנות, היסטוריה, ארכיאולוגיה ותרבות.

הגעההמערות נמצאות 25 קילומטרים מדונחואנג. רוב המטיילים מגיעים בהסעות של האכסניות או במונית. מיניבוס מסודר יוצא ממול למלון דונחואנג (Dūnhuáng bīnguǎn, 敦煌宾馆) כל חצי שעה (אוטובוס ראשון יוצא ב-8:30 בבוקר, אוטובוס אחרון חוזר בסביבות 19:00. 8 יואן).
מחיר כניסה: אפריל-נובמבר (כולל): 258 יואן, כולל מדריך באנגלית, כניסה ל-8 מערות ולמוזיאונים, הסעה פנימית וגישה למרכז המיצגים הדיגיטלי; 100 יואן, כולל מדריך סיני, כניסה ל-4 מערות ולמוזיאונים והסעה פנימית. דצמבר -מרץ: 140 יואן לכרטיס המלא; 100 לכרטיס המוזל.
שימו לב: נוכח מגבלה על כמות הכרטיסים המלאים, מבקרים בתקופת אפריל-נובמבר שרוצים לקנות את הכרטיס המלא צריכים לקנות את הכרטיס מראש, דרך אתר האינטרנט של המערות (בסינית): www.mgk.org.cn, או במשרד הכרטיסים בדון חואנג: Dūnhuáng shìqū mùgāo kū cānguān yùyuē shòupiào zhōngxīn,Dūnhuáng shì yíngbīn huāyuán běiqū, 敦煌市区墓高窟参观预约售票中心,敦煌市迎宾花园北区. בתקופת החורף משרד הכרטיסים סגור וניתן לקנות ישירות בשמורה. 

שעות פתיחה: אפריל-נובמבר: 8:00-18:00. דצמבר-מרץ: 9:00-17:30.

  1. הטיול במערות מתבצע עם מדריך בלבד, שלוקח את המטיילים למספר מערות המשתנה מדי יום. ההדרכות בסינית, אך יש שלוש פעמים ביום (9:00, 12:00 ו-14:00) מדריך באנגלית שעולה מעט יותר (בתוספת 20 יואן). מומלץ להביא פנס עצמאית. אסור לצלם בתוך המערות.
  2. אל תפספסו את המוזיאון המעניין של האתר, אשר משחזר מספר מערות ומסביר את שיטות הצביעה הייחודיות שנעשו במערות ואת הדמויות השונות המוצגות בהן.


לקריאה נוספת לחצו כאן.

בקצה קיצה של דון-חואנג מתחלפים הבתים בדיונות חול עצומות המיתמרות מהאדמה ויוצרות מראה שנדמה כתפאורה לסיפורי אלף לילה ולילה. זהו הר החולות המזמרים (Singing-Sand Mountain, Míngshā shān, 鸣沙山), שנודע ברחבי סין בזכות החול הלבן הבתולי והשקיעות היפות בו. הר החולות המזמרים מספק דרך נפלאה להעביר שעתיים-שלוש של שיטוטים בין החולות, אם בטיפוס רגלי על הדיונות התמירות ואם ברכיבה על גמלים. במרכז האתר נמצא נווה מדבר קטן שזכה לשם "אגם הסהר" (Crescent moonlake, Yuèyá Quán, 月牙泉) על שום צורתו, בו תוכלו להימלט מהחום ולשמוע מוזיקה מסורתית בזמן שאתם מתרשמים מהאגם המהולל. הר החולות היפה הפך בשנים האחרונות לאתר תיירות פופולרי למדי, והחולות מלאים בטרקטורונים, דאונים, ובערך כל פעילות אתגרית אפשרית. אך האתר עדיין שווה ביקור, ועם מספיק מאמץ תוכלו לברוח מהמוני המטיילים ולהתבודד עם המדבר.

הגעה: האתר נמצא 6 קילומטרים מדון-חואנג, קו אוטובוס מס' 3 מהעיר מגיע לכאן (תחנה אחרונה), וניתן לקחת מונית ואף להגיע באופניים.
מחיר כניסה: 120 יואן.
שעות פתיחה: 6:00-18:00.


לקריאה נוספת לחצו כאן.