תחבורה בחאנגדז'ואו2019-04-14T15:45:08+00:00

תחבורה עירונית

מידע שימושי | חאנגדז’ואו

 

ברכבת התחתית

 

בשורת הרכבת התחתית הגיעה לחאנגדז'ואו רק לא מזמן ונכון לעכשיו פעילים שלושה קווים, שרק אחד מהם פועל למלוא אורכו. בתכנון קיימים כמובן עוד קווים רבים נוספים שחלקם ייפתחו כבר בשנים הקרובות. מחיר הנסיעה הוא בין 2-8 יואן, תלוי במספר התחנות.

שעות פעילות: בערך בין 6:00-22:00.

  1. הכרטיסים טובים לשימוש אך ורק ליום אחד, אי אפשר לקנות מראש ערמה של כרטיסים לכל ימי השהות בעיר. שימרו על הכרטיס כי הוא משמש ליציאה מהתחנה.
  2. הישמרו מכייסים אשר מנצלים את הצפיפות ברכבת התחתית.

 

באוטובוס

 

בניגוד לרכבת התחתית החדשה, האוטובוסים מרשתים את העיר יפה ואם הרכבת התחתית לא מגיעה מספיק קרוב לאן שרציתם להגיע, תהיו בטוחים שהאוטובוסים יגיעו. הנסיעה בהם היא יותר זולה מהרכבת (לרוב בין 1-3 יואן), אבל היא קצת מסובכת יותר כי התחנות כתובות ונאמרות רק בסינית, ולא תמיד שם התחנה זהה בדיוק לשם האתר. על האוטובוסים בחאנגדז'ואו אין סדרנים והנהגים לא תמיד משתפי פעולה, אז אפשר או לספור תחנות מהרגע שעליתם עד שאתם צריכים לרדת או להראות לאחד הנוסעים את השם של המקום אליו אתם רוצים להגיע וסביר להניח שהוא ישמח להודיע לכם מתי לרדת.

שעות פעילות: רוב האוטובוסים פועלים בערך בין 5:00-22:30, אך יש אוטובוסים שנסיעתם נפסקת כבר ב-17:30. בנוסף, יש קווי לילה הפועלים בין 21:30-5:30. בכל מקרה שעות הפעילות של כל קו רשומות על השלטים בתחנות האוטובוס.

  1. באוטובוסים בסין אין צורך לצפצף על מנת שהאוטובוס יעצור, הם עוצרים בכל תחנה בין שיש מי שיורד או עולה בה ובין שאין (כמעט תמיד יש).
  2. הכינו את הכסף לתשלום מחיר הנסיעה מראש ובמדויק, משלמים בעת העלייה לאוטובוס ואין מי שמחזיר עודף.

 

במונית

 

בלי שום ספק זוהי דרך התחבורה המועדפת על תיירים בחאנגדז'ואו, בזכות תפוצתן הגבוהה ומחירן הנמוך. אולם, שימו לב שלעתים קשה מאוד למצוא מונית, ובסביבת האגם המערבי כשיש תיירים רבים אפילו נהגי המוניות המורשות עלולים לנסות "לדפוק" מחירים. המחיר ההתחלתי למונית בעיר עומד על 10 יואן (+ יואן אחד – מס על דלק), שכוללים את הנסיעה של 3 הקילומטרים הראשונים, לאחר מכן גובים 2.5 יואן על כל קילומטר, ועל קילומטרים נוספים מעבר ל-10 הראשונים – 3.75 יואן לקילומטר. כמו כן, אגרות כבישים או גשרים ישולמו בנוסף על ידי הנוסע. בסוף הנסיעה מעגלים את המחיר למעלה או למטה – מה שיותר קרוב.

  1. המוניות המורשות נושאות סימן על הגג ובפנים יהיה תלוי הרישיון של הנהג.
  2. הכינו מראש פתק עם שם המקום אליו אתם נוסעים, ואם זה לא אתר תיירות מרכזי אז גם כתובת בסינית.
  3. מוניות בחאנגדז'ואו עוצרות באופן חופשי, בכל מקום שאפשר להחנות לרגע את האוטו.
  4. בין 15:00-19:00 מתרחשים חילופי המשמרות של נהגי המוניות בחאנגדז'ואו וכמעט בלתי אפשרי לתפוס מונית.

 

אופניים

 

אופניים (וכמו שתגלו תוך זמן קצר מרגע הגעתכם לחאנגדז'ואו – גם טוסטוסים) הם כלי תחבורה מקובל ביותר בעיר. תושבים רבים כאן נטשו את הניסיון להתמודד עם פקקי התנועה המחרידים של העיר ועברו לתחליף שטוב גם לסביבה וגם לבריאות. כתוצאה מכך, קל מאוד להשכיר אופניים בעיר, אם זה בהוסטלים ואם זה בחנויות ייעודיות או סתם בפינת הרחוב.  בנוסף החל מ-2008 פועלת בחאנגדז'ואו מערכת השכרת אופניים ציבורית, וכיום זוהי המערכת הגדולה מסוגה בעולם, שכוללת מעל ל-65,000 אופניים המפוזרות בלא פחות מ-2,700 תחנות ברחבי העיר. האופניים הציבוריות זולות ביותר – השעה הראשונה חינם, השנייה עולה יואן אחד, השלישית 2 יואן ולאחר מכן כל שעה עולה 3 יואן. אך למעשה החישוב לא נעשה על בסיס שימוש כולל יומי, אלא על פי שימוש בזוג אופניים בודד ולכן אם מחליפים זוג אופניים כל שעה, אפשר לנסוע כל היום בחינם.

אבל ההשכרה הראשונית היא לא הכי פשוטה, ראשית צריך להנפיק כרטיס תחבורה ציבורית של חאנגדז'ואו (IC card מסוג Z המותאם למבקרים) במרכז האחראי על כך שנמצא סמוך לתחנת הרכבת התחתית גשר לונג-ש'יאנג (Lóngxiáng aió zhàn, 龙翔桥站) בכתובת: 龙翔路20号. בהנפקה מטעינים בכרטיס 300 יואן, 200 יואן משמשים כפיקדון לאופניים ועוד 100 יואן לקיזוז נסיעות. את הפיקדון תוכלו לקבל חזרה לפני עזיבתכם את העיר בחלק מנקודות ההשכרה של האופניים או במרכז ההנפקה.

שעות פעילות: 6:00-20:00, ויש גם תחנות שפעילות 24 שעות ביממה.