תחבורה בין-עירונית2019-04-07T10:07:40+00:00

תחבורה בין-עירונית

אם תרצו לחקור את המדינה העצומה, תצטרכו כמובן להתמודד עם נסיעות בין-עירוניות. אדם זר הרוצה לנהוג בסין, נדרש להצטייד ברשיון מקומי זמני או קבוע, אשר ניתן לרוב על סמך בחינה. אך בין כה וכה, הנהיגה בסין אינה מומלצת כתוצאה מתרבות הנהיגה וחוקי התעבורה הסינים המבלבלים וכן מריבוי הכבישים ומחסור השילוט באנגלית. פתרון נוח לכך הוא השכרת רכב עם נהג – העלות של השכרת נהג ורכב מתחילה בכ-400 יואן ליום אך יכולה להגיע גם הרחק מעל 1,000 יואן, בהתאם לאורך ומשך הנסיעה, וכן למקום.  אבל אל דאגה, לסין מערכת תחבורה מהמפותחות בעולם, הכוללת רכבות מהירות, טיסות תדירות ואוטובוסים המגיעים לכל פינה. הרכבות והטיסות בסין איכותיות ונוחות מאוד, והמחירים בתמורה – לא תמיד נמוכים. בעוד לינה ואוכל עולים גרושים, הנסיעות הבין-עירוניות בסין עשויות להיות יקרות למדי. 

 

טיסות פנימיות

 

סין היא מדינה ענקית, וככזו דורשת לעיתים טיסות פנימיות, ואלו נוחות ומסודרות מאוד. המדינה מרושתת בנמלי תעופה, ובכל הערים הגדולות (ואף ברבים מהמוקדים התיירותיים) יש נמלי תעופה לטיסות פנימיות, וטיסה בין יעדים מרוחקים עשויה להיות חסכון משמעותי מאוד בזמן. בעוד הטיסות הפנימיות נוטות להיות יקרות, במקרים מסוימים יהיו הנחות משמעותיות של הרגע האחרון שיהפכו את הטיסה למשתלמת למדי. טיסות פנימיות בהנחות ניתן להזמין דרך אתרי אינטרנט ייעודיים כמו האתרים המצוינים: CtripTravel China Guide ו- Elong שמקבלים תשלום מכרטיסי אשראי בין-לאומיים תמורת עמלה של מספר אחוזים. במידה ומצאתם חבר סיני שמוכן לקנות עבורכם כרטיס טיסה, ייתכן ותוכלו להשיג הנחה עוד יותר משמעותית דרך אתרים מקומיים.

 

רכבות בסין

 

תשתית הרכבות הבין עירוניות בסין מפותחת ביותר והיא רק הולכת ומשתפרת בשנים האחרונות. זוהי דרך הנסיעה המועדפת על התרמילאים הבאים לסין לזמנים ארוכים, אך היא לאו דווקא פשוטה להתמודדות בפעמים הראשונות. 

 

מתי, איפה ואיך לקנות כרטיס רכבת? 

 

כרטיסי הרכבת נמכרים 60 יום מראש. בעוד בימים רגילים לא צריכה להיות לכם בעיה להשיג כרטיס כמה ימים לפני או אפילו ביום הנסיעה, בעונת התיירות ובחגים הלאומיים של סין אתם חייבים להיערך כמה שיותר זמן מראש. שימו לב כי בכל הזמנת כרטיס רכבת תזדקקו לדרכון שלכם, או לפחות צילום או סריקה של הדרכון, וכי הכרטיסים נרשמים על שמכם ולא ניתנים להעברה. להלן נקודות המכירה של הכרטיסים:

 • תחנות רכבת – המקום המרכזי לקנות בו כרטיסים הם תחנות רכבות שבהם קופות פעילות 24 שעות ביממה והכרטיסים נמכרים ללא עמלות, כאשר בתחנות הרכבת בערים הגדולות ניתן לקנות גם כרטיסים לרכבות המחברות בין שתי תחנות אחרות (למשל: אין בעיה להזמין בשאנגחאי רכבת מבייג'ינג לש'י-אן). במרבית התחנות הגדולות ניתן למצוא פקיד או שניים דוברי אנגלית (או לפחות אנגלית בסיסית), דבר שמקל מעט על ההזמנה. אם אתם מגיעים ברכבת ויודעים מה היעד הבא שלכם, מומלץ כבר להזמין בתחנה את הכרטיס ליעד הבא.
 • דוכני מכירה – בערים הגדולות או התיירותיות מלבד תחנות הרכבת קיימים גם דוכני מכירה מורשים המוכרים כרטיסי רכבת תמורת עמלת שירות של 5 יואן. הדוכנים נמצאים במיקומים אסטרטגיים ובדרך כלל יימצא גם לפחות אחד שקרוב לאזורים התיירותיים בעיר. בניגוד לתחנות הרכבת, דוכני המכירה פתוחים בדרך כלל פחות או יותר סביב השעות 8:00-17:00. 

אם בחרתם באחת משתי הדרכים הללו מומלץ לבדוק רכבות מראש באינטרנט (למשל באתר הזה) ולבקש במלון או בהוסטל שירשמו לכם את היעד, הזמן, סוג הרכבת וסוג הכרטיס שאתם רוצים בסינית מבעוד מועד –לכל צרה שלא תבוא. 

 • הוסטל/מלון – בהוסטלים ובמלונות רבים ישמחו לרכוש עבורכם כרטיסי רכבת תמורת עמלת שירות מסוימת. 
 • אינטרנט – עוד דרך נוחה יחסית היא להזמין את הכרטיסים דרך חברות אונליין שיכולות לשלוח את הכרטיס עבורכם עד להוסטל גם כן תמורת עמלת שירות מסוימת. את השירות ניתן לקבל מאותם אתרים שמזמינים מהם את הטיסות הפנימיות (ראו למעלה). רצוי להזמין כמה שיותר זמן מראש, שכן עשוי לקחת מספר ימים עד שהכרטיסים יגיעו למלון. 

 

איך לבחור רכבת? 

 

בנוסף למספר הרכבת, סוגי הרכבות השונים מצוינים על ידי אות לטינית בתחילתם: 

רכבות G – הרכבות המהירות ביותר הקיימות בסין המגיעות למהירות של עד 350 קמ"ש, ובהתאם לכך הן כמובן גם היקרות ביותר. הן מחברות בין הערים הגדולות ביותר בסין (בעיקר במזרח), עם מעט מאוד תחנות ביניים או ללא תחנות בכלל. מדובר ברכבות חדשות יחסית, המציעות קרונות ישיבה בלבד, מקומות משודרגים ומחלקת עסקים, שירותים מערביים, מיזוג אוויר ואיסור מבורך על עישון, ומספקות נוחות שעשויה לעלות על זו של טיסה פנימית.

רכבות D – מבחינת התנאים מדובר ברכבות דומות מאוד לרכבות G, אבל מהירותן נמוכה יותר – מקסימום 250 ק"מ לשעה, ובהתאם לכך מחירן מעט זול יותר. בנוסף, בחלק מרכבות ה-D למרחקים ארוכים, מוצעים דרגשי שינה רכים. 

רכבות C – רכבות מהירות הנוסעות בין בייג'ינג לטיאנג'ין. בעלות תנאים דומים לרכבות G. 

רכבות Z – מדובר לרוב ברכבות לילה, ולכן הן מכילות רק דרגשי שינה קשים או רכים ולפעמים רק רכים. הרכבות הללו נוסעות בדרך כלל בין ערים גדולות יחסית במהירות מקסימלית של 160 קמ"ש, ולמרות שמשמן הסיני משתמע שאין להן תחנות, לחלקן יש מספר עצירות בדרך אך רק במספר קטן של תחנות גדולות. זו נחשבת לדרך היעילה ביותר לנסוע ממקום למקום, משום שלא מבזבזים זמן טיול ומחיר הכרטיס מתקזז עם מחירי הלינה שנחסכו. 

רכבות T – רכבות הנוסעות במהירות מקסימלית של 140 קמ"ש ועוצרות במספר תחנות מרכזיות בדרכן. ברכבות T יש מושבים רכים וקשים וכן דרגשים רכים וקשים. 

רכבות K – רכבות דומות לרכבות ה-T אבל נוסעות במהירות מקסימלית של 120 קמ"ש, ועוצרות ביותר תחנות מרכבות T. אלו רכבות פחות חדשות ונקיות מחברותיהן רכבות ה-Z וה-T, ומיזוג האוויר בקרונותיהן לא תמיד עובד. 

רכבות ללא אות – הרכבות האיטיות ביותר ועם הכי הרבה תחנות. בנוסף, לחלקן הגדול אין מערכת מיזוג אוויר בכלל.

 

איך לבחור מקום ברכבת?

 

 • מושב קשה (yìngzuò, 硬座) – המקומות הזולים ביותר ברכבת, ובהתאם גם הכי פחות נוחים. הקרונות של המושבים הקשים בדרך כלל צפופים, מלוכלכים ורועשים ולעיתים קרובות אין בהם מיזוג אוויר. הכיסאות קטנים ולא נוחים, והמקום היחידי לתיקים הוא מעל הראש. נוסף על כל אלו, במעברים בין הקרונות נוטים הסינים לעשן, וריח הסיגריות נכנס גם אל הקרונות. למרות כל אלו, הקרונות האלו הם אחת הדרכים הטובות ביותר להרגיש את סין האמיתית – למרות פערי השפה הנוסעים נחמדים וחברתיים מאוד (לפעמים אולי חברותיים מדי), במשך הנסיעה תוכלו לחוות תובנות תרבותיות רבות וללמוד על יחסים בין אישיים בסין. המושב הקשה אינו מומלץ לנסיעות ארוכות, אך לזמן קצר זו עשויה להיות חוויה אמיתית.
 • מושב רך (ruǎnzuò, 软座) – מדובר במושבים יקרים יותר, וכן מעט נוחים יותר ומעט מרווחים יותר מהקשים, בנוסף הקרונות שלהם נקיים יותר וכוללים מיזוג אוויר, והעישון בהם אסור. איכות המושבים משתנה, ונעה בין רכבת ישראל לטיסה של ממש. זוהי עדיין לא אופציית לינה נוחה, אך היא בהחלט מרווחת ונעימה יותר מהמושבים הקשים.
 • דרגש קשה (yìngwò, 硬卧) – הדרגשים הקשים הם הדרך העדיפה על מטיילים לעבור נסיעות ארוכות: מדובר בתאים ללא דלת המכילים שישה דרגשים (שלושה מכל צד). לכל דרגש כרית, סדין ושמיכה עם ציפה. הדרגש המרווח ביותר הוא התחתון, והוא גם היקר ביותר. אחריו האמצעי, ולבסוף העליון, אליו צריך לטפס בלוליינות מסוימת על סולם, ולהיזהר מאוד לא לדפוק את הראש בתקרה. הקרונות יחסית רועשים במהלך היום, ונהוג שבעלי הכרטיסים לדרגשים הגבוהים ישבו על הדרגשים הנמוכים אם נוסעיהם לא שוכבים לצרכי משחק ואוכל. מול הדרגשים ישנם כיסאות ושולחנות קטנים, המאפשרים לצפות בנוף או לשבת לאכול בנוחות. בסביבות 22:00 נכבים האורות בכל התאים וכולם נכנסים למיטות, והם נפתחים שוב סביב 6:00-7:00 בבוקר. שימו לב שגם כאן מותר לעשן במעברים בין הקרונות, וריח העשן עשוי לחדור מעט לקרונות.
 • דרגש רך (ruǎnwò, 软卧) – דרגשים יקרים יותר (לפעמים כמעט כפליים), אך גם רחבים ונוחים יותר מהדרגשים הקשים, הקרונות של דרגשים אלו מכילים ארבעה דרגשים כל אחד (שניים מכל צד), והם בעלי דלת סגירה. הקרונות מכילים שירותים מערביים או "בול-פגיעה" לבחירתכם, ועם קצת מזל תיפלו גם על קרון עם שירותים מצוחצחים, סבון ומגבות. בתאים אלו ניתן לבחור מתי לסגור ולפתוח את האור, דבר המאפשר שינה רצופה ונוחה יותר.
 • עמידה (zhànpiào, 站票)– כשכל כרטיסי המושבים הקשים נגמרים, נמכרים גם כרטיסי עמידה באותו המחיר של כרטיס למושב קשה. בעלי כרטיסי עמידה מורשים להיכנס לחלק מהקרונות של המושבים הקשים ולכן יעמדו במעברים או בקצה הקרון, במידה ויראו מושב פנוי יתיישבו.

 

 1. בכניסה לתחנות הרכבת מתבצע בידוק בטחוני ובידוק כרטיסים ודרכונים, לכן בסופי שבוע ובחגים עלולים להיווצר תורים ארוכים – מומלץ להגיע לתחנת הרכבת לפחות חצי שעה לפני שעת היציאה של הרכבת. שימו לב כי הרכבות דייקניות ביותר.
 2. בין הנוסעים בדרגש קשה או רך עובר סדרן שאוסף את כרטיס הנסיעה ונותן כרטיס זמני, לרוב מפלסטיק. אל חשש – לקראת הירידה הוא יחזיר לכם את הכרטיס.
 3. אם אתם עולים לרכבת ומגלים שמישהו יושב במקומכם או ישן במיטתכם, אל תתרגשו – פשוט הראו לו את הכרטיס שלכם והוא כבר יבין ויפנה לכם את המקום מיד.
 4. ברכבות מסוימות נמכרים כל מיני צעצועים, ובחלקן נמכר גם מזון ארוז או מבושל. המזון נוטה להיות יקר ולא טעים במיוחד, ומומלץ בחום להצטייד באוכל מהסופר, או לחלופין ב"מנות חמות" סיניות, שהן מזון הרכבות הרשמי בסין. בכל הרכבות קיימים מיחמים שניתן להשתמש בהם באופן חופשי לשתייה, הכנת תה או "מנה חמה" וכו'.
 5. אם פספסתם את הרכבת, בקופות הכרטיסים של תחנת הרכבת ניתן לקבל החזר חלקי או להחליף כרטיס לרכבת מאוחרת יותר בחינם.
 6. לילדים בגובה 1.2-1.5 מ' ניתן לקנות כרטיסים מוזלים, וילדים נמוכים יותר מכך יכולים להיכנס בחינם כל עוד הם יושבים עם ההורה ולא תופסים מושב משל עצמם (שימו לב שמדובר בילד אחד למשפחה – לילדים נוספים יש לקנות כרטיס מוזל).
 7. בערים רבות יש בתחנת הרכבת שירות שמירת חפצים – פתרון אידיאלי אם אתם רק עוברים בעיר ליום אחד של טיול בדרך ליעד אחר. חפשו אחר הסמל המרובע עם המזוודות או עקבו אחר השלטים: "Left luggage office, jìcún chù, 寄存处".
 8. שימו לב שנהגי מוניות ללא רישיון ממתינים ביציאה מתחנות רכבת רבות ומציעים מחירים מופקעים במיוחד, כפי שמצוין למטה במוניות.

 

אוטובוסים בסין

 

לסין גם רשת מסועפת של קווי אוטובוס בין עירוניים המגיעים לכל עיר, עיירה וכפר בסין. האוטובוסים יעילים כשמגיעים לקצה גבול היכולת של מסילות הברזל, ובמקרים בהם יש קווים ישירים או תוואי כביש טוב הם עשויים אף להיות מהירים מהרכבת. תדירות היציאה של האוטובוסים היא בדרך כלל גבוהה יותר משל הרכבות, מה שהופך גם את הכרטיסים שלהם לזמינים הרבה יותר – לרוב תוכלו לקנות אותם באותו היום או יום מראש. שימו לב כי האוטובוסים אינם בהכרח משתלמים כלכלית – פעמים רבות נסיעה באוטובוס תעלה כמו רכבת, ואף יותר. תנאי האוטובוס משתנים מחברה לחברה וממקום למקום, אך על פי רוב לנסיעות ארוכות יוקצו אוטובוסים נוחים ומרווחים יחסית. בנוסף זמינים אוטובוסים עם מיטות נוסעים בלילה, אך אלו צפופים בהרבה מהרכבות וכן בטיחות הציוד שלכם בהם נמוכה בהרבה. האוטובוסים אמורים לעשות כל מספר שעות עצירות לשירותים והתרעננות, אך אם לא דעו שאם תבקשו מהנהג הוא יעצור לכם במיוחד (בקשו לעצור בצה-סואו, cèsuǒ, 厕所). דעו כי לעיתים קרובות הסינים מעשנים גם בתוך האוטובוסים. 

 

מעבורות בסין

 

אמנם זהו אמצעי תחבורה נפוץ הרבה פחות, ובפרט בקרב תיירים זרים, אך את סין חוצים נהרות רבים ועל חלקם שטות ספינות נוסעים. בין נתיבי המים הגדולים כלולים התעלה הגדולה המחברת בין בייג'ינג לחאנגדז'ואו, שהיא התעלה המלאכותית הארוכה בעולם – בה תוכלו לשוט בקטע בין חאנגדז'ואו וסודז'ואו; נהר לי – בו תוכלו לשוט בין גווילין ליאנגשואו; ונהר היאנגדזה – בו תוכלו לשוט מצ'ונגצ'ינג לווחאן או ייצ'אנג ולצפות בסכר שלושת הערוצים – הסכר ההידרואלקטרי השני בגודלו בעולם.